Ana səhifə

V Á zlato k szeged 1995


Yüklə 0.79 Mb.
səhifə4/20
tarix25.06.2016
ölçüsü0.79 Mb.
1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   20

VI. MESTERSÉGES MEGTERMÉKENYÍTÉS.


A vallásos alapokra épített erkölcsi kiértékelés végsõ kritériumai nem a puszta értelem érveire épülnek, hanem Isten jóságára, amint azt a vallásos közösség és a kinyilatkoztatás megértésére irányuló teológiai kutatás számunkra elérhetõvé teszik. Ez azt jelenti hogy a kiidulópontot azok a vallásos élmények, tapasztalatok adják meg, melyeken keresztül Isten jósága számunkra elérhetõvé válik. A vallásos ember jóra irányuló igyekezete ezekbõl a tapasztalatokból meríti a motivációt és végsõ fokon ezekre építi erkölcsi öntudatának tartalmát is. Hasonlóan a teológia feladata is ennek a tapasztalatnak a feldolgozására irányul.

Amint mondtuk, a tapasztalat kiértékelésnek az elsõ feladata azok­nak a forrásoknak a kritikus tanulmányozása melyeken keresztül Isten jóságáról tudomást szerzünk. Ehhez mindenekelõtt azoknak a jelképeknek az értelmezésére van szükség, melyeken keresztül az istentapasztalatot és annak tartalmát az emberi közösségek valláshagyománya számunkra érthetõvé teszi. A mesterséges megtermékenyítés keresztény kiértékelésének elsõ lépése tehát hagyományunk idevonatkozó tartalmának kritikus értelmezése a jelenkori teológia és egyházi tanítás fényében. Ebben figyelembe kell vennünk a történelem folyamán kialakult vallásfelfogás fogalmi és jelképrendszerben kialakult különbségeit is.

A zsidó-keresztén valláshagyományban nincsenek olyan utalások melyeket a mesterséges megtermékenyítéssel lehetne kapcsolatba állítani. Az etikai vizsgálatot tehát azokra a történelmünk folyamán kialakított vallásos értékítéletekre kell alapítani melyeket valamilyen alapon kapcsolatba lehet hozni a reprodukciós technológia különbözõ elemeivel. Csak az ilyen analóg értelmezéssel lehet biztosítani azt, hogy az új technológiáról alkotott ítélet összhangban maradjon istenképünkkel és beilleszthetõ legyen a már kialakított vallásos értékrendszerbe. Természetesen ennek a folyamatnak hatása van a már kialakult erkölcsfelfogás fejlõdésére, gazdagodására és esetleges átalakulására is.

Mivel a zsidó-keresztény valláshagyomány az alapjában közös istentapasztalatot eltérõ szempontok alapján és különbözõ kulturális összefüggésben értelmezi, annak kiértékelése nem vezethet egységes értékítélethez. Az emberrõl kialakított felfogásunk, az ember szabadságának és igényeinek változó értelmezése, valamint az egymástól eltérõ és a történelem folyamán állandóan fejlõdõ vallásos szimbólum rendszerek Isten jóságának eltérõ értelmezéséhez vezettek, és egy olyan pluralista értékfelfogás kialakulásához, amelynek csak az alapvonalai közösek. A reprodukciós technológiára vonatkozó álláspontok megértéséhez szükség van ennek az alapvonalnak a felvázolására, annál is inkább mivel ez határozza meg a részletkérdésekre vonatkozó erkölcsi ítéletet is.

Ennek az értékelésnek a szempontjából a mesterséges megtermékenyítés (AIH vagy AID) és a lombikbébik létrehozása között (testen kívüli megtermékenyítés) különbség van. A mesterséges megtermékenyítés a férfi spermiumának elérhetõvé tételét kívánja meg és az életadást elválasztja a szexuális aktustól, valamint lehetõvé teszi nem a férjtõl származó adományozott spermium használatát is szexuális kapcsolat kialakítása nélkül. A spermium fagyasztott tárolása (cryobanking) a házastársi kapcsolat és az életadás tér és idõbeli szétválasztásához további lehetõségeket nyújt. Elég itt Kim Casalinak a 70-es években híressé vált esetére hivatkozni, aki rákban meghalt férje ondósejtjeinek felhasználásával foganta meg harmadik gyermekét kb. fél évvel férje halála után. A testen kívüli megtermékenyítéssel és embrió átültetéssel mindehhez hozzájárul az anya és magzata számára okozott veszély bizonyos mértéke, a megtermékenyített petesejtek egy részének pusztulása, vagy kísérletezésre való “felhasználása”, a “pótanyaság” gyakorlata, valamint a kezdeti stádiumban lévõ emberi élet terapeutikus vagy kísérleti céllal történõ manipulálásának lehetõsége is. Mindkét eljárásmód, de különösen a második hathatósan befolyásolja az életadásról, az emberi élet fejlõdésérõl, valamint a házasságról és a szülõi mivoltról kialakult vallásos és kulturális felfogásunkat is.

Amint már mondtuk, a valláshagyományra alapuló kiértékelésnek tehát azokból az ítéletekbõl kell kiindulnia, melyek a múltban az itt felsorolt problémákkal kapcsolatba hozhatók. Ezek között a legtöbb figyelmet a múltban a spermium megszerzése, a házassági aktus és az életadás szétválasztása valamint a házassági köteléken kívülálló személy szerepe kapták. Ezeknek az ítéleteknek a rövid összefoglalásán és kritikus összehasonlításán keresztül áttekintést kapunk a reprodukciós technológiára vonatkozó zsidó-keresztén álláspontok alapfeltevéseirõl és a megteremthetõ összhang határairól is.

I. Zsidó Vélemények.

Az emberiség szaporodására vonatkozó szentírási parancsra való tekintettel a mai zsidóság számára általánosan elfogadható végsõ lehetõség a férj ondósejtjeivel történõ mesterséges megtermékenyítés (AIH). Ugyanez a helyzet a testen kívüli megtermékenyítéssel és embrió beültetéssel is, feltéve, hogy ez a házastársak ivarsejtjeivel történik, állítja Seymour Siegel az Ameri­kai Zsidó Teológiai Szeminárium professzora.(Siegel, 1978; Klein, 1975) Isaac Klein egyetért Siegel rabbi véleményével és hozzáteszi hogy ez nyilvánvalóan nem az onanizmus esete. Hasonlóan, az adományozott ondósejtekkel történt mesterséges megtermékenyítést (AID) sem lehet házasságtöréshez hasonlítani a zsidó vallásos törvényhozásban; noha véleménye szerint nyomós okok szólnak amel­lett, hogy ez az eljárásmód ne váljon általánosan elfogadottá.(Klein, 1975)

A házasságra vonatkozó ortodox zsidó tanítás fényében nemcsak az a fontos hogy a gyermeket házastársak foganják meg, hanem az is, hogy a kettõjük közötti szexuális aktus legyen az élet megfogamzásának a forrása. Dávid Bleich rabbi véleménye szerint, aki a Jeshiva Egyetemen tanít, a legtöbb rabbi azt is fontosnak tartja, hogy a férj spermiumát csak a házassági aktus után gyûjtsék össze, mivel az önkielégülést erkölcsileg elítélik. Azt is megjegyzi, hogy a lombikbébik létrehozásához vallásos szempontból kívánatos az, hogy csak egyetlen petesejtet termékenyítsenek meg és így elkerüljék “az élet emberi elhatározásból fakadó pusztítását”. Fredrich Rosner rabbi is meg van gyõzõdve arról hogy legtöbben megengednék a férj spermiumának használatát orvosi vizsgálat vagy mesterséges megtermékenyítés céljából, de megkívánnák, hogy a házassági aktus megszakításával vagy kondom segítségével gyûjtsék azt össze (Cross és Postall, 1978, Rosner, 1972). Ortodox rabbik egyhangúan elítélik az ivarsejt adományozását, nem azért mert abban házasságtörés vagy a vérfertõzés veszélyét látják, hanem azért mert az idegen személy spermájának (vagy petesejtjének) a feleség testében való jelenlétét a Tora szellemével nem lehet összeegyeztetni, állítja Siegel rabbi.

A konzervatív rabbik álláspontja figyelembe veszi a házassági boldogság és kielégülés fontosságát, valamint a gyermeknevelésbõl fakadó házassági és társadalmi értékeket is. Ezért Siegel véleménye szerint az õ véleményük egyenlõ arányban megoszlik az adományozott sperma vagy petesejt használatára vonatkozóan. A megreformált zsidók még ennél is engedékenyebbek, de a végsõ határt számukra is a házasság keretei adják meg. Ezeket a véleményeket összefoglalva megállapíthatjuk tehát, hogy a zsidó valláshagyomány a reprodukciós technológia eszközeinek erkölcsi értékelésében nincsen teljesen azonos állásponton, de a technológia alkalmazásának lehetõségét csakis a házasság keretei között tartja lehetségesnek.


II. Protestáns Álláspontok.


A protestáns vélemények hasonló eltéréseket mutatnak. A konzervatív protestáns erkölcsteológia az egynejû házasságra és a házastársak szexuális kapcsolatára vonatkozó szentírási tanításra építi ítéletét. A liberális álláspont ezt a szemléletmódot kiegészíti a gyermekáldásnak a házasságra, a szülõkre és a társadalomra gyakorolt elõnyös hatásával. Helmuth Thiellicke véleménye szerint az adományozott spermium (vagy petesejt) gyökeresen el van választva a házastársak bensõséges személyes kapcsolatától. Az így létrehozott gyermek ezen felül megtestesíti azt a tényt is, hogy a férj és feleség közötti testi egység lényegesen eltorzult. A gyermek léte a szülõi hivatás megvalósulására emlékezteti az egyik élettársat és éppen az ellenkezõjére a másikat. Amint mondja, “...egy harmadik személy társul a házasság lelki-testi kapcsolataihoz, még akkor is, ha csak az ondósejtek képviselik õt.” (Thiellicke, 1964)

Paul Ramsey szerint a keresztény felfogás megköveteli, hogy az ember “embersége” magába foglalja “...a lelkének testét, csakúgy mint testének lelkét (szellemét).” A személyes szerelem valósága és a “férfi-nõi termékenység” közötti egység, “a teremtést és szeretetet egyesítõ isteni eszményképben gyökerezik.” Az adományozott ivarsejtekkel történt mesterséges megtermékenyítés vagy embrió-átültetés “radikálisan szétválasztja azt amit maga Isten egyesített”. Az ember szülõi mivoltának lényegébõl fakad az, hogy a “házassági aktus a szeretet-kifejezés életadó aktusa vagy az életadás szerete­tet kifejezõ aktusa legyen.”(Ramsey, 1971)

Más protestáns teológusok azonban óvatosabban nyilatkoznak a kérdésrõl. Harmon L. Smith miután gondosan megvizsgálta az idevonatkozó római katolikus és protestáns teológiai irodalmat csak egy “ideiglenes” álláspontot foglalat el. Egyenlõre “a kérdésre a legokosabb (és talán az egyetlen) keresztény válasz bizonyos megszorítással ‘igen’-t mondani a házastárs spermájával történt mesterséges megtermékenyítésre (AIH), és ‘nem’-et az adományozó ivarsejtjeinek (AID) használatára.” Az utóbbi esetben ugyanis a férj a házastársi kölcsönösség meglehetõsen álcázott tagadását látja, annak az elkötelezettségnek a tagadását, hogy egymáshoz kössék életüket a jóban és a rosszban egyaránt. Ez a megoldás nem a nagylelkûség egyértelmû kifejezése a gyermek elfogadásával, hanem a kapzsiságé, mely azt állítja hogy az életadásban rejlõ személyes megvalósulás elérhetõ a másik élettárs részvétele nélkül. A népességrobbanás veszélyének fényében egyre nyilvánvalóbbá válik, hogy az életadás nélküli házasságban is sok teremtõ lehetõség rejlik, különösen akkor, ha annak megvalósítása ilyen nagy személyes áldozatot követel az egyik házastárstól.(Smith, 1970) Noha a lombikbébi problémájával nem foglalkozott, álláspontja erre az eljárásra is egyértelmûen alkalmazható.

A kanadai Anglikán Egyház munkacsoportjában kialakult véleménykülönbség jól illusztrálja az ivar-sejt adományozással kapcsolatos álláspontokat. Az eljárás erkölcsi és szociális értékének kérdésében a munkacsoport tagjai­nak véleménye megosztott maradt annak ellenére hogy a problémát minden szempontból kimerítõen megvizsgálták. Sem erkölcsi rosszasággá, sem szociális veszélyességét nem tudták meggyõzõen bizonyítani, ezért nem emeltek nehézséget annak korlátozott alkalmazása ellen. A csoport többsége meggyõzõdött arról, hogy az adományozott ivarsejtekkel történt mesterséges megtermékenyítés “teljesen elfogadható megoldást biztosít” egy jogos emberi igényhez, melyet örökbe fogadható gyermekek híján más eszközzel nem lehet kielégíteni. Erre az álláspontra azért jutottak el, mivel”...a gyermekekben a házastársak szeretetének valóságos és nagyra értékelt beteljesülését látták. ... Ez abból a keresztények és sok más vallás által közösen vallott meggyõzõdésbõl fakad, amely szerint a gyermekek áldásosan gazdagítják mind a házassági mind a társadalmi életet.” Öten azonban “a házasságra és az emberi természetre vonatkozó keresztény tanítás” alapján elutasították az adományozott ivarsejtek használatának erkölcsi lehetõségét. Az Isten elõtt egybekötött és életközösségre lekötelezett házastársak számára a teremtõ élet lehetõsége megmarad akkor is ha a gyermekáldástól meg vannak fosztva. Annál is inkább, mivel “az életadás csak a férj és feleség bensõséges és személyes szexuális egyesülésén keresztül történhet.” Ezenkívül azt is hangsúlyozták, hogy az ivarsej­tekben rejtõzõ életadó erõ használatával járó személyes felelõsséget nem szabad elkerülni. Ezért kell külön is elítélni az ivarsejtek névtelen adományozását vagy egyedülálló nõk mesterséges megtermékenyítését. (Creighton, 1977)

A kanadai Egyesült Egyház véleménye szerint az adományozott ivarsejtek használata ellen nem erkölcsi, hanem csak jogi nehézségeket lehet emelni bizonyos esetekben. Amikor “...ezt az eljárást a házasságon belül alkal­mazzák mindkét fél tudtával és beleegyezésével, akkor az erkölcsi szempontból teljesen elfogadható.”(United Church, 1975) Az álláspont helyességének elvi igazolása Joseph Fletcher nevéhez fûzõdik. Véleménye szerint az emberhez méltó cselekvésmód döntõ tényezõje a józan megfontolásra épített kalkuláció amelynek eredményeként a cselekmény következménye elõre meghatározhatóvá és ellenõrizhetõvé válik. “A szexuális aktusból fakadó életadás tehát nem annyira emberhez méltó, mint a laboratóriumban létrehozott élet, ... a szeretetadás és a gyermekcsinálás szétválasztásával mindkét cselekmény emberhez méltóbbá válik, mivel az megfontolt elhatározás és nem kiszámíthatatlan körülmények eredményeként jön létre.”(Fletcher, 1978)

A jól ismert protestáns teológus majdnem huszonöt évig érvelt a mesterséges megtermékenyítés lehetõségéért, és újabban ugyanilyen lelkesedéssel érvelt a testen kívüli megtermékenyítés elõnyei érdekében is. A sejtek klóónozásával létrehozott emberi élet, lombikbébik, vagy más megvalósítható eljárás véleménye szerint mind összhangban van a keresztény házasságról kialakított felfogásával. A házasság ugyanis nem fizikai monopólium, ezért a házastársak kölcsönös szabad elhatározással maguk közé befogadhatják az adományozott ivarsejtekkel létrehozott életet.

Noha a mesterséges reprodukció legtöbb esetében Fletcher elis­meri a házasság szerepét és fontosságát, véleménye szerint gyökeresen szét kell választani a házassági szeretet szexuális megnyilvánulását annak életadó erejétõl. Ez az álláspont nem csak a zsidó keresztény hagyomány tanításának mond ellent, hanem megállapítható tényeknek is. Nevelés csak azért lehetséges, mivel a szülõk szeretik egymást, a háztársak azért szeretik gyermekeiket, mivel szerették egymást, és gyermekeikben ennek a szeretetnek a térben és idõben látható megnyilvánulását fedezik fel, állapítja meg Richard McCormick a jól ismert amerikai katolikus teológus. A szülõi mivolt egyaránt magába foglalja az életadás és a nevelés igyekezetét, és mindkettõ kölcsönös szeretetükben gyökerezik.(Hellegers, McCormick, 1978)

Amint a felsorolt véleményekbõl láthatjuk, lényegében a protestáns felfogás is megegyezik abban, hogy a házasságra és a házastársi szeretetre szükség van az emberi életadás méltóságának biztosításához. A megtermékenyítés eszközeire vonatkozóan azonban már eltérnek a vélemények. A konzervatív protestáns álláspont elvben és gyakorlatban is elfogadja a szeretet szexuális kifejezésének fontosságát (noha nem feltétlenül követeli meg azt hogy egy meghatározott aktus legyen az új élet kiindulópontja), a házassági kapcsolat kizárólagosságát, valamint a szülõk és gyermekeik közötti genetikus folytonosság szükségét. J. Fletcher kivételével általában megkövetelik ugyanis, hogy a mesterséges reprodukció különbözõ módszereit csak végsõ eset­ben alkalmazzák, amikor a természetes módszer sikerére már nincsen remény. Ezen az általánosan elfogadott állásponton belül azonban a liberális protestáns felfogás kevés nehézséget lát az adományozott ivarsejtekkel létrehozott életnek a házasság közösségébe való beillesztésében. A házasság keretein kívül történõ reprodukciót azonban majdnem kivétel nélkül elítélik õk is.


III. Római Katolikus Értékítélet.

A római katolikus értékítélet elõfeltételei közel állnak az ortodox zsidó és konzervatív protestáns állásponthoz; ez a hagyomány is a mesterséges megtermékenyítésrõl alkotott vélemény keretei között ítéli meg a testen kívüli megtermékenyítést is . A mesterséges megtermékenyítést elõször 1897-ben ítélte el a katolikus egyház, a spermium megszerzésének módszere miatt. Ezt az ítéletet a Szent Officium hozta, de ez nem teremtett teljes összhangot az erkölcsteológiában. Ezért XII. Pius pápa szükségesnek látta azt, hogy a kérdéssel többször is foglalkozzon 1949 és 1958 között. Az általa kialakított álláspont az alapja a katolikus tanításnak napjainkban is, erre épül a Hittani Kongregáció 1987-ben kiadott instrukciója is.(Hittani Kongregáció. 1987)

A pápa mindenekelõtt visszautasította a házasságon kívüli mes­terséges megtermékenyítés lehetõségét, mivel az isteni és a természettörvény egyaránt azt követeli, hogy az emberi élet a házastársi szeretetbõl fakadjon. Az egymás iránti szeretet tökéletes megvalósítása utáni vágy adja meg a legszilárdabb védelmet a születendõ személy biztonságához és méltóságának tiszteletben tartásához. Ugyanez a szeretet az alapja és biztosítéka személyes érdekeik megvalósulásának is. Adományozott ivarsejtek házasságon belüli használatát is tiltotta: “Csak a házastársaknak van természetes joguk egymás testéhez új élet nemzése céljából, ezek a jogok kizárólagosak, nem ruházhatók át másokra.(XII. Pius, 1949)

Az adományozó életadó közremûködése megzavarja a házastársak és gyermekeik közötti kizárólagos kapcsolat harmóniáját. “A házastársak és egy harmadik személy ivarsejtjeibõl született gyermek között ugyanis nem létezik az eredetben gyökerezõ kapcsolat még akkor sem, ha ebbe a férj beleegyezik, nincsen meg közöttük az életadás erkölcsi vagy jogi köteléke.” (XII. Pius, 1950) A pápának még a férj spermájával végrehajtott mesterséges megtermékenyítéssel szemben is volt kifogása abban az esetben, ha az eljárás a házassági aktus keretein kívül történt. Orvosi beavatkozást csak azzal a céllal engedett meg, hogy annak segítségével a házassági aktus visszanyerje természetes életadó erejét, vagy az esetleges patológiai problémát kiküszöböljék, vagy pedig azért, hogy a megtermékenyülés lehetõségét növeljék. Az érvek, melyekkel ezt az álláspontot megalapozta nem teljesen meggyõzõek.

A pápa érveinek gyökerét abban a meggyõzõdésben találhatjuk meg, mely szerint lényeges és szétválaszthatatlan kapcsolat áll fenn a házastársak kizárólagos szexuális közössége, szeretetük szexuális kifejezése, valamint ennek a szeretetnek a gyermekáldás útján történõ tökéletessé tétele között. Az életadás folyamatába való mesterséges beavatkozás erkölcsi lehetõsége ennek a szerves kapcsolatnak a megõrzésén áll vagy bukik. Nem a házasságtörés veszélye, sem az önkielégülés hagyományos visszautasítása a döntõ nehézség a pápa számára, hanem ennek a szerves kapcsolatnak a megbontása. Ennek a meggyõzõdésnek az alapján utasította vissza a pápa már 1956-ban a lombikbébik lehetõségét mondván hogy az ilyen igyekezet “erkölcstelen és feltétel nélkül tilos”. Ha a házasság szentsége Isten teremtõ szeretetének jelképe, akkor a házassági aktust párhuzamba kell állítani az isteni teremtés aktusával. A teremtésben azonban Isten szeretete és a teremtõ aktus szétválaszthatatlanul egybefonódnak, ezért kell a házasságban a szeretetet kifejezõ aktusnak életadó erõvel rendelkeznie minden esetben, a pápa véleménye szerint.

Ezt az alapfeltevést a római katolikus erkölcstan lényegében magáévá tette. A házasság keretein kívüli mesterséges megtermékenyítést és az adományozott ivarsejtek használatát a legtöbb katolikus moralista visszautasítja. Karl Rahner például meg van gyõzõdve arról, hogy “...a gyermek annak a gyökeres egységnek a megtestesülése, melyet a házassági aktus fejez ki”. Adományozott ivarsejtek használata “...lényegében választja el a házastársak egységét az új személy létrehozásától, mint a házastársi szeretet egységének állandó megvalósulásától. Ezzel az életadást kiszakítja emberi keretei közül, és elválasztja a bensõséges házastársi szeretet szférájától...”.(Rahner, 1972) Bernard Häring sem talál az eljárás igazolásához alapot. Hosszú ideig ellenezte a lombikbébik létrehozásának módszereit is, még abban az esetben is, ha azok a házastársak ivarsejtjeibõl születtek. Ezt a véleményt nem az eljárás mesterségességére vezette vissza, hanem “...arra tényre, hogy az megkívánja nemcsak az ivarsejtekkel, hanem a létrejött embrióval történõ manipulációt is, melynek megvannak a maga veszélyei...”. (Häring, 1975)

A házastársak ivarsejtjeivel de házastársi aktus nélkül történõ mesterséges megtermékenyítésre vonatkozó katolikus erkölcsteológiai vélemények azonban nagyobb változatot mutatnak már hosszabb idõ óta (AIH). Napjainkban aránylag kevés olyan erkölcsteológus található, aki kifogást emelne az ilyen eljárás ellen akár az ondószálak összegyûjtésének módszere miatt, akár a fogamzásnak a házassági aktustól való elválasztása miatt feltéve, hogy a házastársak csak ezzel a módszerrel tudják saját gyermekeiket megszülni. A tény, hogy a gyermek élete nem a házastársi szeretetet kifejezõ aktusból jött létre, nem választja szét gyökeresen a házassági szeretet szexuális kifejezését az életadástól. Ez ugyanis a fogamzásnál sokkal átfogóbb fela­dat, melyben a házastársi szeretet életben tarásának és folytonos szexuális kifejezésének megmarad a szerepe. A mai erkölcstan ugyanis meg van arról gyõzõdve, hogy az egyes emberi cselekedetnek nincsen végérvényes és döntõ erkölcsi jelentõsége, ha azt a cselekvõ személy életirányától, életorientációjától elválasztjuk.(Fuchs, 1971) Így például a szexuális önkielégítés aktusának erkölcsi értékét nem egyedül a cselekedet fizikai struktúrája határozza meg (a nemi szerv orgazmust okozó izgatása), hanem a cselekvõ szándéka, a cselekedet következményei, különösen annak a cselekvõ életorientációjára gyakorolt hatása. E vélemény értelmében ez a cselekedet elveszti önzõ jellegét, ha azt a férj azért teszi, hogy házassága termékenységét ezzel, mint egyedüli lehetséges eszközzel biztosítsa, és így megvalósítsa a házassági szeretet legtökéletesebb és végsõ megnyilvánulását, a gyermekáldást.(Van Allen, 1971) Hasonlóan azt a kárt is bõven kiegyenlíti a gyermekáldás, mely azzal jön létre, hogy a különben terméketlen házasságban a feleség petesejtjét testén kívül (tehát a házassági aktus nélkül) termékenyítik meg férje ondószálaival.

Nem látszik szükségesnek, hogy a házastársak ivarsejtjeivel történõ mesterséges megtermékenyítés lehetõsége mellett további érveket hozzunk fel. Az eddigi megállapítások bizonyítják, hogy a konzervatív állásponttal ez az vélemény ugyanabban a mértékben egyeztethetõ össze, mint a születésszabályozásra vonatozó tanítás és a fenntartásokat hangsúlyozó teológiai vélemény. Valójában mindkét álláspont közös gyökerekre megy vissza. Az adományozott ivarsejtek visszautasításában azonban nincsen lényeges véleménykülönbség a hagyományos álláspontok között. Ezért nincsen szükség arra, hogy megismételjük az idevonatkozó korábbi megállapításokat. Mielõtt a zsidó-keresztény erkölcsi meggyõzõdés közös határvonalait vázolnánk fel, ki kell térnünk a testen kívüli megtermékenyítéssel okozott életpusztításra is.

A testen kívüli megtermékenyítéssel és embrió átültetéssel ma is kikerülhetetlenül együtt jár a megtermékenyített petesejtek egy bizonyos hányadának halála. Ez a tény az eljárás egyik etikailag sebezhetõ pontja. Noha az erkölcsi kiértékelés több szempontot is figyelembe vesz, amint láttuk, a kezdõdõ élet fontosságáról kialakított ítéletnek jelentõs szerepe van ebben a kérdésben is, csakúgy mint az abortuszra vonatkozó álláspont kialakításában. Ez a szempont különösen fontos a római katolikus, az ortodox zsidó és a konzervatív protestáns vélemény megfogalmazásában. Ez a szempont nem veszít súlyából még akkor sem, ha az anyaméhbe még be nem ágyazódott blasztula és a már beágyazódott embrió emberi státusza között valamilyen különbséget teszünk. Az emberi élet elpusztítása még ebben a kezdeti stádiumában is egy döntõ szempont, mindaddig amíg nem bizonyítható legalább az a tény hogy az életben így okozott veszteség nem nagyobb, mint a természetes megtermékenyítés folyamatával együtt járó életpusztulás. Noha manapság a lombikbébik létrehozása egyre sikeresebb, még ma sem éri el az eljárás a természetes folyamat hatékonyságát. A veszély szándékos okozására épített ellenvetés tehát ma sem vesztette el súlyát teljesen.

IV. Összefoglalás


A megvizsgált vélemények alapján megállapíthatjuk, hogy a mes­terséges megtermékenyítés legtágabb és minden hagyomány által elfogadott határvonala, mondhatnánk a zsidó-keresztény hagyomány külsõ kerete a házasság. Egyhangúnak mondható az a meggyõzõdés, hogy az életadás minden módja a házasság keretei között kell hogy történjen. A keresztény valláserkölcsi meggyõzõdés ezen felül fontosnak tartja a házastársak és a gyermek között létrejövõ kapcsolat genetikus egyenlõségét is. Ezzel biztosítja azt, hogy mindkét fél emberileg teljesen egyenlõ mértékben részesüljön az életadás feladatában. Ezen kívül jelentõsnek tartja közös hagyományunk a házassági aktus szeretetet kifejezõ és életet adó szerepének megbonthatatlan egységét is. így érthetõ hogy a mesterséges megtermékenyítés és embrió-átültetés különbözõ módszerei és annak még meg nem valósított változatai is csak végsõ esetben tekinthetõk elfogadottnak, a házassági termékenység megvalósításának legvégsõ eszközei csupán. A hagyomány legkövetkezetesebb alkalmazása ezen felül nehézséget lát minden olyan módszerben, amely az életadást és a házassági szeretet szexuális kifejezését szétválasztja egymástól.

A közös hagyománynak csak a legkonzervatívabb értelmezése utasítja vissza a házastársak ivarsejtjeinek legvégsõ esetben történõ használatát. Ez a módszer ugyanis nem borítja fel tartós jelleggel a házastársak és a gyermek közötti kapcsolat egyenlõségét. Rövid távon ugyan kár származhat az életadás és a szeretet szexuális kifejezésének szétválasztásából, de ezt az egy esetre korlátozott kárt a terméketlenség orvoslása, valamint a gyermekáldás és nevelés értékei hosszú távon bõven kárpótolják. A házasság szükségességének megõrzése elválasztja tehát közös hagyományunkat a szorosan vett pragmatikus, vagy haszonelvû nézetektõl. A hagyományon belüli véleménykülönbségek elsõ és legfontosabb határvonala a szülõk és gyermekeik közötti genetikus folytonosság, az emberi leszármazás természetes folytonosságának fenntartása. Az így biztosított emberi egyenlõség és harmónia súlyosabban esik latba, mint a gyermekáldás és nevelés értékei. Az életadás és a szeretet-kifejezés egységének megõrzése ezen túlmenõen elhatárolja a hagyomány legkövetkezetesebb megõrzésére irányuló igyekezet képviselõit, a római katolikus egyházat, az ortodox keresztényeket és ortodox zsidókat is.

Befejezésül azt is meg kell jegyezni, hogy a felhozott érvek nem minden esetben gyökereznek pusztán racionális megfontolásban. A házasság szentségének tulajdonított fontosság és az erkölcsi érzékenység, amit Karl Rahner “valláserkölcsi ösztönnek” nevez, befolyást gyakorolnak világnézetünkre és értékszemléletünkre is. Ezt a tényezõt nem lehet kategorikus fogalmak segítségével világosan meghatározni, de nem tagadható az a tény, hogy ez lényeges szerepet játszik a kérdésben kialakított vélemények eltérésében. Minden erkölcsi döntésben szerepe van ugyanis egy, a tapasztalataink határát túllépõ tényezõnek is, az abszolút jóra való irányultságnak. Ennek a tényezõnek köszönhetõ az, hogy az erkölcsi jó megvalósításának igyekezete örök üdvösségünk elérésének is emberi eszköze. (Rahner, 1963, 1964, Fuchs, 1970).

Végsõ fokon a véleménykülönbség emberi és vallásos alapfeltevések fontosságáról alkotott felfogásban gyökerezik. Az egyik oldalon a hagyományos álláspont követõi meg vannak gyõzõdve arról, hogy az adományozó szerepe nem egyeztethetõ össze az emberi szexualitásról, a házasságról és a családi életrõl kialakított zsidó-keresztény felfogással. A liberálisabb álláspont követõi nem tagadják ezeknek a szempontoknak a fontosságát, de figyelembe veszik azt a tapasztalati megfigyelést is, hogy az adományozott ivarsejtekbõl származó gyermekek nevelése is nagy érték és segítség a harmonikus házasélet és házastársi szeretet megvalósításában, különösen akkor ha gyermekek örökbefogadása gyakorlatilag lehetetlenné válik. A házastársi szeretet igényli az életadást, az adományozott ivarsejtek által keltett genetikus aszimmetria nem szükségszerûen vezet diszharmóniához a házastársak életében, feltéve, hogy erre a lépésre jól megfontolt döntéssel szánták rá magukat. Ez a tapasztalati megfigyelés vezette L. Janssenst is arra az újabb keletû lépésre, hogy a kérdésben álláspontját megváltoztassa. Amint írta 1980-ban az adományozott ivarsejtek használatánál a legkifogásolhatóbb probléma az adományozó személyének titokban tartása. Amennyiben az eljárásra alkalmas személyeket gondosan megválogatják és az adományozó személyét nem tartják titokban a befogadó család tagjai elõtt, nem lehet az eljárás ellen elvi nehézséget találni. A cselekedet természetére épített erkölcsi ítélettel szemben Janssens ezt a véleményét végsõ fokon a vatikáni zsinat tanítására vezeti vissza, mely szerint az erkölcsi jóság végsõ fokon a személy természetébõl fakad. Janssens véleményét, legalább is egyenlõre, nagyon kevesen teszik magukévá a katoli­kus erkölcstanban. Álláspontja nyilvánvalóan további vizsgálatra és bizonyítékra szorul.


Források:

Van Allen, Roger, “Artificial Inseminaton (AIH): a contemporary re-analysis”, The Homiletic and Pastoral Review, 1970, p.363ff.

Creighton, Philis, Artificial Insemination by Donor, 1977, p.61-62.

Cross,D., Postall,B., “Test-Tube babies”, Jewish Digest, 1978, Dec. p.69.

Fletcher, Joseph, Morals and Medicine, 1960, p.139.

Fletcher, Joseph, Humanhood, Essays in Biomedical Ethics, 1978, p.88.

Fried,C., “Ethical issues in existing and emerging thechniques for improving human fertility”, in his Law and Ethics of AID and Embryo Transfer, 1973, p.40-44.

Fuchs, Joseph, “Basic Freedom and Morality” in his Human Values and Christian Morality, 1970, p.178-203.

Fuchs, Joseph, “The absoluteness of moral terms”, Gregorianum, 1971, p. 415-457.

Häring, Bernard, Ethics of Manipulatin, 1975, p.200.

Hellegers, André, McCormick, Richard, “Unanswered questions on test-tube life”, America, Aug.18, 1978, p.74-78.

Hittani Kongregáció, Donum Vitae, Vatican City, 1987.

Jakobovits, Isaac, J ewish Medical Ethics, 1975, p. 272-273.

Janssens, Louis, “Norms and priorities in a love ethics”, Louvain Studies, 1977, p. 207-238.

Janssens, Louis, “Artificial Insemination, Ethical Considerations”, Louvain Stud­ies, 1980, p. 3-29.

Klein, Isaac, Responsa and Halakhic Studies, Ktaw Publ. 1975, p.167-168.

McCormick, Richard, The Ambiguity of Moral Choice, Marquette University, 1973.

McCormick, Richard, “Reproductive Technologies”, Encyclopedia of Bioethics, 1978, col.1458.

XII.Pius, (1949), Acta Apostolicae Sedis, p.577,ff.

XII.Pius, (1950), Acta Apostolicae Sedis, p.252.

XII.Pius, (1951), Acta Apostolicae Sedis, p.850.

XII.Pius, (1956), Acta Apostolicae Sedis, p.470-471.

Rahner, Karl, “On the question of formal existential ethics”, Theological Investi­gations, vol.II. 1963, p.217-234.

Rahner, Karl, The Dynamic Element in the Church, Herder, 1964.

Rahner, Karl, “The problem of genetic manipulation”, Theological Investigations3, vol.ix, 1972, p.246.

Pamsey, Paul, Fabricated Man, Yale u. Press, 1971.

Rosner, Fred, “Modern Medicine and Jewish Law”, Studies in Torah Judaism, vol.13, 1972, p. 105.

Siegel, Seymour, “Test-tube propagation”, The Jewish Spectator, Winter, 1978, p.24.

Smith, Harmon l., Ethics and the New Medicine, 1970, p.83.

Thiellcike, Helmuth, Ethics of Sex, 1964, p.252-254, 259.

Troisfontaines, R., “L’insemination artificielle”, Nouvel Revue Theoloquique, 1973, p.764-778.

The United Church of Canada, Report of the Commission on Ethics and Genet­ics, 1975, p.7.




1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   20


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət