Ana səhifə

Te u zagrebu filozofski fakultet


Yüklə 2.4 Mb.
səhifə17/28
tarix25.06.2016
ölçüsü2.4 Mb.
1   ...   13   14   15   16   17   18   19   20   ...   28

Izlaganja na znanstvenim skupovima:

  1. Znanstveni skup "Rafael Levaković" (međunarodni) (Šibenik-Skradin-Visovac, 14.-16. svibnja 2009.) – sudjelovao s referatom "Levakovićev latinski"

  2. Znanstveni skup "Lovro Šitović i njegovo doba" (međunarodni) (Skradin-Sinj-Rama, 9.-11. svibnja 2008.) – s Petrom Košutar sudjelovao s referatom "Primjer kulturnoga utjecaja – riječi stranoga podrijetla kod Šitovića"

  3. Znanstveni skup ''Riječki filološki dani'' (međunarodni) (Rijeka, 16.-18. studenoga 2006.) – sudjelovao s referatom ''Latinska pjesma Riječanina Franje Ksavera Vernede riječkom guverneru Józsefu Mailáthu (1778)''

  4. Znanstveni skup ''Petar Krstitelj Baćić i njegovo vrijeme'' (Visovac-Skradin, 27.-28. listopada 2006.) – sudjelovao s referatom ''Nastava latinskog jezika u Baćićevo vrijeme''

  5. Znanstveni skup ''Luka Vladmirović i historiografija u njegovo doba'' (Visovac-Zaostrog, 3.-4. studenoga 2005.) – sudjelovao s referatom: ''Fikcijom na fikciju – Luka Vladmirović o sv. Šimunu Bogoprimcu''

  6. Znanstveni skup "Latinitet u Europi, s posebnim osvrtom na hrvatski latinitet nekad i danas" (međunarodni) (Rijeka-Krk, 20-23. studenoga 2004.) – sudjelovao s referatom: "Et barbarus Latine aetate atomica – Latinske pjesme Tona Smerdela"

  7. Znanstveni skup "Jeronim Filipović i njegovo djelo" (Šibenik-Skradin-Visovac, 5-6. studenoga 2004.) sudjelovao s referatom: "Homiletska metoda Jeronima Filipovića"

  8. "Znanstveni skup o Antunu Vrančiću" (međunarodni) (Šibenik, 11-12. lipnja 2004.) – sudjelovao s referatom: ''Govori Antuna Vrančića u svjetlu antičke retoričke teorije''

Promocije

  1. Znanstveni skup 500 godina od senjske glagoljske tiskare, Senj, 23. travnja 2008. – sa Stjepanom Matkovićem, Milom Bogovićem i Milanom Kruhekom predstavio knjigu Kanonske vizitacije Senjske i Modruške (Krbavske) biskupije. Personalne vizitacije župe Senj (18. stoljeće)

  2. Susreti s klasičarima, Knjižnica ''Medveščak'', Zagreb, 8. prosinca 2005. – s Pavlom Knezovićem predstavio knjige: Antun Vrančić, Tri spisa i Lovro Šitović, Grammatica Latino-Illyrica.

  3. Tjedan knjige mediteranske tematike, Split, 27. rujna - 2. listopada 2004. – s Pavlom Knezovićem predstavio knjigu: Antun Vrančić, Tri spisa

  4. Znanstveni skup o Antunu Vrančiću (međunarodni), Šibenik, 11-12. lipnja 2004. – s Pavlom Knezovićem predstavio knjigu: Antun Vrančić, Tri spisa

Završno mišljenje

Na temelju analize priloženih dokumenata i poznavanja znanstvenog, stručnog i nastavnog rada dr. sc. Šime Dema stručno povjerenstvo smatra da je riječ o kvalitenom, kompetentnom i perspektivnom stručnjaku u području latinske filologije. Njegov doktorski rad značajan je doprinos proučavanju valencijskog modela gramatike u nas, a objavljeni radovi svjedoče o širini njegovih filoloških interesa i kompetencija. Sliku upotpunjuje njegovo višegodišnje nastavno iskustvo na visokoškolskoj ustanovi, gdje se okušao kao predavač kako jezičnih, tako i književnih kolegija.


ZAKLJUČAK


Iz navedenih podataka Stručno povjerenstvo zaključuje da dr. sc. Šime Demo udovoljava odredbama Zakona o znanstvenoj djelatnosti i visokom obrazovanju za izbor u znanstveno zvanje znanstvenog suradnika (ZZDVO, čl. 32) jer:
- ima doktorat znanosti

- objavio je deset znanstvenih radova, od toga četiri u publikacijama s međunarodnom recenzijom koje se uzimaju u obzir pri vrednovanju radova iz kategorije a1 i jedan u publikaciji s recenzijama uglednih stručnjaka koje se uzimaju u obzir pri vrednovanju radova iz kategorije a2

- svojim radovima pristupnik je skupio 20,81 bod (vidjeti priloženu tablicu).


Dr. sc. Šime Demo ispunjava i uvjete Rektorskoga zbora o nužnim uvjetima za ocjenu nastavne i stručne djelatnosti u postupku izbora u znanstveno-nastavno zvanje docenta (Narodne novine br. 129, od 31. listopada 2005.):

1. od 2002. sudjeluje u nastavi na Hrvatskim studijima Sveučilišta u Zagrebu s više od 90 norma sati

2. sudjelovao je kao izlagač na 8 znanstvenih skupova
Na temelju izloženog predlažemo Fakultetskomu vijeću Filozofskoga fakulteta u Zagrebu da se dr. sc. Šime Demo izabere u znanstveno-nastavno zvanje docenta za područje humanističkih znanosti, polje filologija, grana klasična filologija, na Hrvatskim studijima Sveučilišta u Zagrebu.

Stručno povjerenstvo:

dr. sc. Neven Jovanović, doc.

dr. sc. Vladimir Rezar, doc.

dr. sc. Pavle Knezović, red. prof. (Hrvatski studiji, Zagreb)

Izvještaj je prihvaćen na sjednici Odsjeka za klasičnu filologiju 09.06. 2009.


dr. sc. Zvonko Maković, red. prof., predsjednik (Filozofski fakultet, Zagreb)

dr. sc. Jasna Galjer, izv. prof., član (Filozofski fakultet, Zagreb)

dr. sc. Julija Lozzi-Barković, izv. prof., član (Filozofski fakultet, Rijeka)

FAKULTETSKOM VIJEĆU

FILOZOFSKOG FAKULTETA SVEUČILIŠTA U ZAGREBU



Predmet: Ocjena rezultata natječaja za izbor u naslovno znanstveno-nastavno zvanje docenta ili više za područje humanističkih znanosti, polje povijest umjetnosti, grana povijest i teorija likovnih umjetnosti, arhitekture, urbanizma i vizualnih komunikacija na Akademiji primijenjenih umjetnosti Sveučilišta u Rijeci, s prijedlogom da se dr. sc. Jerica Ziherl izabere u zvanje docenta.

Fakultetsko vijeće Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu imenovalo nas je na sjednici 28. siječnja 2009. u Stručno povjerenstvo za ocjenu rezultata javnog natječaja za izbor u naslovno znanstveno-nastavno zvanje docenta ili više za područje humanističkih znanosti, polje povijest umjetnosti, grana povijest i teorija likovnih umjetnosti, arhitekture, urbanizma i vizualnih komunikacija na Akademiji primijenjenih umjetnosti Sveučilišta u Rijeci. U skladu s odredbama Zakona o znanstvenoj djelatnosti i visokom obrazovanju (NN 123/03) i Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o znanstvenoj djelatnosti u visokom obrazovanju (105/04, 174/04, 46/07), Pravilnika o uvjetima za izbor u znanstvena zvanja Nacionalnog vijeća za znanost i Odluke Rektorskog zbora o nužnim uvjetima za izbor u znanstveno-nastavna zvanja podnosimo


I Z V J E Š Ć E
Na natječaj, objavljen u Novom listu od 9. studenog 2008. godine, te Narodnim novinama od 12. studenog 2008. prijavila se dr. sc. Jerica Ziherl.

Podaci iz životopisa pristupnice
Jerica Ziherl je rođena u Ljubljani 15. rujna 1959.. Diplomirala je povijest i povijest umjetnosti na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu 1988. Doktorirala je s temom Antun Motika – razdoblje od 1930. do 1953. godine (od «pariške škole» do «intimističke» koncepcije intimizma) dana 10. srpnja 2008. godine. Mentor joj je bio dr. sc. Zvonko Maković, a u komisiji za obranu doktorata bili su akademik Tonko Maroević, dr. sc. Zvonko Maković, izv. prof. i dr. sc. Franno Dulibić, doc.

Radila je kao nastavnica povijesti umjetnosti u srednjim školama „Vladimir Gortan“ u Bujama i „Mate Balota“ u Poreču (1990.-1992.) i kao kustosica u Zavičajnom muzeju u Poreču (1992. - 1994.) te kao ravnateljica Pučkog otvorenog učilišta u Novigradu (1999. - 2003.). Od 1995. godine voditeljica je (viša kustosica) Galerije Rigo, a od 2006. ravnateljica Muzeja-Museo Lapidarium u Novigradu. Od akademske godine 2006/07. predaje kolegij i vodi seminar Osnove dizajna na Akademiji primijenjenih umjetnosti u Rijeci. Sudjelovala je na petnaestak domaćih i stranih znanstvenih i stručnih skupova.


Znanstvena djelatnost

Kvalifikacijski radovi dr. sc. Jerice Ziherl, ponajprije doktorska disertacija (Antun Motika – razdoblje od 1930. do 1953. godine) pokazuju kako se pristupnica usmjerila na istraživanje povijesti umjetnosti XX. stoljeća u Hrvatskoj, ponajprije na slikarstvo i skulpturu. Bavi se, međutim, i ostalim razdobljima u povijesti umjetnosti, a povremeno piše i članke iz povijesti.

Znanstvene i stručne članke iz područja povijesti umjetnosti i povijesti publicirala je u različitim publikacijama u Hrvatskoj i inozemstvu. Bila je urednica i dvaju znanstvenih zbornika (Zbornik radova s Međunarodnog skupa "S koje strane granice / Da che parte del confine", Pučko otvoreno učilište Novigrad-Cittanova, 1998.; Zbornik radova s Međunarodnog znanstvenog skupa "Novigrad-Cittanova 599 - 1999", Pučko otvoreno učilište Novigrad, 2002. (UDK 930.85 (497.5) (063) ISBN 953-975-113-6)).

Kvalifikacijski rad
Doktorska disertacija: Antun Motika – razdoblje od 1930. do 1953. godine (od «pariške škole» do «intimističke» koncepcije intimizma), doktorski rad, mentor dr. sc. Zvonko Maković, obranjen na Filozofskom fakultetu u Zagrebu 10. srpnja 2008.
Struktura doktorske radnje temelji se na dva pristupa. Prvi je klasičan kronološki pregled, u kojemu se izmjenjuju ili kombiniraju povijesne, zemljopisne, topografske, tipološke, oblikovnoanalitične i ikonografske metode. Osobitu smo pozornost posvetili do sada gotovo nepoznatim Motikinim razdobljima - „istarskome“ i zagrebačkom „ratnome“ - te sagledavanju umjetnikova modernističkoga tijeka u kontekstu političkih, ideoloških i kulturoloških prilika hrvatskoga (jugoslavenskoga) i europskoga prostora. Drugi dio radnje otvara likovno-kritičarsku temu. Kroz historiografski pregled hrvatske likovne kritike do 1953. godine prikazali smo što se i kako se pisalo o Antunu Motiki. Drugim riječima, kroz metodologiju rada sama je tema uvjetovala simbiozu ili sintezu povijesti umjetnosti i njezine teorije i likovne kritike, tj. spregu povijesnoga provjeravanja pozitivnog materijala i kritičkoga suda o tom materijalu. Uz brojne popratne bilješke, u kojima, između ostaloga, navodimo ispravke ili dopune dosadašnjih podataka, tekst upotpunjuju i ilustriraju arhivski dokumenti, fotografije te reprodukcije djela. Pritom smo nastojali objaviti što više nepoznatoga, ili manje poznatoga, povijesnoga i umjetničkoga materijala. Stoga se zadaća ove radnje ogleda u objedinjavanju, (re)interpretiranju i (re)valoraliziranju određenog razdoblja Antuna Motike te inkorporiranju njegova značenja i mjesta unutar kontinuiteta hrvatske umjetnosti 20. stoljeća.


Ocjena radova temeljem kojih pristupnik ispunjava zakonske uvjete za izbor u znanstveno – nastavno zvanje docenta

Knjige (a3)


  1. Renco Kosinožić; fotomonografija,Novigrad, 1999.

Bodovi: OxMxV= 5x 1x 0,50 = 2,50


Fotomonografija predstavlja jednog od nacijenijenih istarskih fotografa, a naglasak je stavljen na one fotografije koje su rijetko ili uopće nisu objavljivane. Namjera fotomonografije je da što određenje predstavi stilske, estetske i vrijednosne odlike Renca Kosinožića u kontekstu hrvatske suvremene fotografije. Uz uvodnu studiju autorica (urednica) donosi biografske podatke.
Poglavlja u knjizi (a3):

  1. Novigradski Amarcord, Čari sentimentalnog medija/Amarcordo di Cittanova, Gli incanti di un medium sentimentale, Sretan grad/La citta' felice, ZN «Žakan Jurij», Pula, 2001. str. 7-24. (UDK 908 (497,5 Novigrad) (084.12) ISBN 953-6487-18-7)

Bodovi: OxMxV= 1 arak x 0,75 (pregledni rad) = 0,75


Stare razglednice predstavljaju zanemaren izvor podataka o prošlosti i povijesti nekoga grada. Njihovo je "čitanje" u tom smislu dvojako: vizualno (slike/fotografije) i tekstovno (tekstovi i ostale pisane oznake na prednjoj strani i poleđini razglednice). Korpus od 115 starih novigradskih razglednica - kartolina (tiskanih, odnosno poslanih od 1899. do 1953. godine) analiziran je na povijesnoj, strukturalnoj, motivskoj, sadržajnoj i jezičnoj razini. Analiza je pokazala da stare razglednice ne predstavljaju samo "album sjećanja i uspomena", već sadrže vrlo zanimljive podatke koji izmiču površnom gledanju i čitanju, a pružaju vrlo zanimljiv i vrijedan materijal za proučavanje povijesnih, ekonomskih i socijalnih prilika, arhitekture, hortikulture, fotografije, tiskarske tehnike, poštanskih usluga, etnografije, jezika i dr. vezanih uz određenu vremensku i društvenu situaciju grada.


  1. Novigrad, Gradska šetališta Hrvatske, Školska knjiga, Zagreb, 2002, str.110-113. (UDK 712.25 (497.5) ISBN 935-0-61534-5) (koautorstvo s Anđelkom Ičin)

Bodovi: OxMxV= 0,25 x1x1= 0,25


U tekstu se obrađuje šetališta i parkovi grada Novigrada kao dio kulture ophođenja koja je njegovana uljudnošću prema drugima i prema prirodi. S obzirom na to što se novigradska šetališta nalaze pored kulturnih spomenika (zidine, ex-katedrala itd) donosi se i kratki osvrt na taj dio kulturne baštine. Tekst je dopunjen starim povijesnim kartama i fotografijama koji prikazuje šetališta u izvornom obliku. U prilogu teksta dani su popisi bilja.



  1. Sažeta kronologija novigradskog Lapidarija, Novigradski lapidarij/Lapidario di Cittanova, Muzej-Museo lapidarium, Novigrad, 2006., str. 95-102.

Bodovi: OxMxV= 0,60 x 1 x 0,75 = 0,45


Bez obzira na to što je zbirka novigradskoga Lapidarija odavna poznata stručnjacima i predmetom je znanstvenih istraživanja, ona je duže bila neprimjerno (ne)izložena. U tekstu se iznosi historijografija zbirke, kronologija njezine izloženosti, sanacija i restauracija. Istodobno se iznosi projekt osnivanja i izgradnje novog muzeja za zbirku lapidarija te muzeološki elaborat. Novigradski je muzej, s jedne strane, kompaktan, a s druge, polivalentan: on je suvremeni urbani hibrid čija je namjena ne tradicionalna prezentacija zbirke nego prezentacija identiteta grada koji svjedoči o bogatoj kulturno-povijesnoj baštini koja ne pripada samo autohtonom prostoru. Ispreplitanjem uzajamnih odnosa i utjecaja ona postaje sastavnim dijelom europskih kulturoloških zbivanja.


  1. Istarski dnevnik; povijesni kontekst/Diario istriano; il contesto storico, Tošo Dabac: Istarski dnevnik / Diario istriano, Muzej-Museo Lapidarium, Novigrad, 2008., str. 8 – 13. ISBN 987-953-95529-8-3

Bodovi: OxMxV= 0,50 x 1x 0,75 = 0,37


Za bolje razumijevanje boravka i rada Toše Dapca u Istri tijekom veljače/travnja 1946. godine autorica iznosi osvrt na povijesna događanja 40-ih godina 20. stoljeća. Neposredno nakon završetka II. svjetskog rata mirnodopska se Europa suočila s brojnim problemima, a jedna od gorućih tema bilo je i pitanje razgraničenja Jugoslavije i Italije. U tekstu se interpretira povijesna građa u svezi rada Međusavezničke komisije za Julijsku krajinu, podijele istarskog poluotoka na zone „A“ i „B“, uspostave Slobodnog Teritorija Trsta te zaključnih dokumenata Londonskog protokola i Osimskog sporazuma.


Znanstveni radovi u domaćim tiskovinama:


  1. Novigradski Lapidarij, u katalogu izložbe Novigradski Lapidarij, Pučko otvoreno učilište Novigrad-Cittanova, Novigrad, 2001. (koautorstvo s Ivanom Matejčićem)

Bodovi: OxMxV= 0,5x1x1= 0,5


U katalogu izložbe iznosi se hodogram (pred)rada na izgradnji muzeja Lapidarium u Novigradu. Tekstovi donose analize, valorizaciju, priloge, skice, arhitekstonske studije i modele arhitekata Glivarec-Tajder, Eligio Legović, Njirić+Njirić i Randić-Turato.


  1. Blekit Istra / Blu d'Istria, u katalogu izložbe Istarsko plavo – Blu d'Istria, Museum Chelmskie vw Chelmie, Pučko otvoreno učilište Novigrad-Cittanova, Novigrad, 2004. (tekst na poljskom i engleskom jeziku)

Bodovi: OxMxV= 0,6 x1x1= 0,6

Tekst kontekstualizira umjetničke prakse Alena Floričića, Aleksandra Garbina, Đanina Božića, Silva Šarića i Ljiljane Vlačić unutar suvremene istarske i hrvatske umjetničke scene. Zajednička poveznica, pored geografske pripadnosti, je i jedna od likovnih formi – plava boja - što autorici izložbe i teksta služi kao pomoćni instrumentarij u nalaženju srodnih točaka kako u različitim medijskim izričajima imenovanih umjetnika tako i u jednoj od službenih boja istarskog poluotoka.


  1. Nelio Sonego, u katalogu izložbe Neglio Sonego, Pučko otvoreno učilište Novigrad-Cittanova, Novigrad, 2005.

Bodovi: OxMxV= 0,4x1x1= 0,4


Slikarstvo talijanskog umjetnika Neglija Sonege je sofisticirani govor i jezik umjetničke komunikacije, često pun prikritih aluzija na povijest slikarskog medija, na značajna djela drugih umjetnika ili scena, no prije svega to je neke vrste slikarev individualni praktični odgovor na temeljno pitanje ontološkoga statusa slike kao legitimnog umjetničkog objekta. Sonegino slikarstvo se nastavlja ne samo na estetsko nego i etičko nasljeđe povijesne moderne, nasljeđe koje su u mnogim procesima posljednjih godina činilo istrošenim ili pak prevladanim. No sve te ili neke druge reference karakteristike su slikarstva danas.

Radovi u međunarodnim znanstvenim časopisima:


  1. Pročelje crkve Sv. Pelagija u Novigradu, analiza jednog arhitektonskog segmenta u kulturološkom kontekstu, Zbornik za umetnostno zgodovino, XXXVIII, Ljubljana, 2002, str. 234-249.

Bodovi: OxMxV= 1 x 1,5x 0,75 = 1,125


Osnovo polazište teme članka je analiza jednog arhitektonskog sakralnog segmenta kojeg autorica pokušava, pomoću instrumentarija povijesno-umjetničke metodologije i interdisciplinarnog pristupa, smjestiti u širi kulturološki kontekst. Analiza pročelja današnje župne crkve Sv. Pelagija, negdašnje katedrale, autorici je samo povod da nas povede kroz povijesna i stilska razdoblja do one točke koja nameću pitanja o podrijetlu novigradske crkve, a time i biskupije i grada.


  1. Saša Šantel und Antun Motika: Die istrische Periode, Zbornik za umetnostno zgodovino, XLII, Ljubljana, 2006., str.195-214.

Bodovi: OxMxV= 1,20 x 1,5x 1 = 1,8


U tekstu se obrađuju prva desetljeća 20. stoljeća kada su umjetnici Saša Šantel i Antun Motika boravili u istarskom mjestu Pazinu (do kraja I. svjetskog rata u okviru Austro-Ugarske, a do 1943. godine Italije). Bez obzira na to što je Pazin bio izvan glavnih umjetničkih tokova i opterećen kompleksnim socijalnim, političkim i gospodarskim prilikama, bilo je dovoljno pobuda kako za Šantelovo pedagoško, kulturološko i umjetničko djelovanje tako i za umjetničko sazrijevanje Antuna Motike, jednog od najznačajnijih hrvatskih likovnih umjetnika 20. stoljeća. Veliku ulogu u umjetničkom oblikovanju mladoga Motike odigrao je upravo slovenski umjetnik Saša Šantel, u godinama od 1915. do 1921. njegov učitelj i mentor u Pazinu i na Sušaku. Upravo u tom razdoblju nastaju Motikini pionirski radovi koji pripadaju povijesti hrvatske karikature, stripa i ilustrirane znanstvene fantastike. Autorica u tekstu interpretira subjektivnu dokumentarnu povijest u kontekstu «istarskog ratno-mirnog kaosa» kao ishodišta za kasnija događanja i procese u umjetničkim oblikovanjima kako Šantela tako i Motike.

Publicirana izlaganja sa znanstvenih skupova:
Tekstovi u zbornicima s međunarodnih skupova


  1. Međunarodni skup S koje strane granice/Da che parte del confine, Novigrad-Poreč, 18-20. IX, 1997., naslov predavanja Ne slučajno drukčiji (prolegomena za stvaralaštvo suvremenih likovnih umjetnika Istre), objavljeno u zborniku skupa, Labin, 1998., str. 115-120.

Bodovi: OxMxV= 0,40 x 1,5x 0,50 = 0,30


Tema referata odnosi se na pokušaj analize djelatnosti likovnih umjetnika suvremenog izričaja s područja, koje zbog njegovih specifičnih kulturopovijesni okvira možemo nazvati istarskim prostorom – pritom mislimo na rubno područje hrvatske Istre, Slovenskog primorja i tršćanskog okruga. Analizom likovnih ostvarenja istarskih umjetnika, npr. Đanina Božića, Aleksandra Garbina, Bojana Šumonje, prepoznaju se neke odrednice koje su vrlo bliske sa stanjem književnosti „s granice“ (čije su osnove dobro razrađene). I jednoj i drugoj umjetnosti imanentna je granica kao rubna kakvoća i kao građevni element za opkoračenje svake isključivosti.



  1. Međunarodni znanstveni skup "Novigrad-Cittanova 599 - 1999", Novigrad, 15-16. X. 1999., naslov predavanja Mascarellijeve novigradske slike iz 1953. godine (Prilog revitalizaciji hrvatske poslijeratne likovne baštine), objavljeno u zborniku skupa, Novigrad, 2002., str.178-186.

Bodovi: OxMxV= 0,80x1,5x1= 1,20

Na osnovi četiriju slika Bruna Mascarellija iz 1953. godine, koje se nalaze u Novigradu, autorica teksta nastoji povijesno-umjetničkom analizom ukorporirati likovno djelo u širi društveno-povijesni i kulturološki okvir. Osnovno je pitanje koje se pri tome nameće: zašto Novigrad, tada malo ribarsko pogranično mjesto na margini kulturološko-povijesnih događanja i bez ikakve likovne tradicije, bezuvjetno naručuje četiri velike kompozicije Bruna Mascarellija? S obzirom na to što je poslijeratni likovni period u Istri, a time i u Hrvatskoj, u znaku socrealističke umjetnosti, Mascarellijeve slike, pod utjecajem avangardnih likovnih pokreta i talijanske moderne, unose nove morfološke i stilske elemente u likovnu umjetnost našeg područja 50-ih godina 20. stoljeća.




  1. Četvrti internacionalni numizmatički kongres, Hvar, 20 -25. IX. 2004., naslov predavanja (zajedno s Benjak Mirjanom i Požgaj Hadži Vesnom): Semantic and Artistic Close Reading of Banknotes or do banknotes Imply just a Material Value, Acta Numismatica, Rijeka, 2005, str. 33-43.

Bodovi: OxMxV= 1,20x1,5x1=1,8


Da se na novcu, kao sredstvu plaćanja, ne čita samo vrijednost izražena u apoenima, svima je poznato još od njegove davne pojave. Simboli, naime, koji se na njemu pojavljuju upućuju na mnogo širu problematiku: od one kulturnog pa sve do političkog predznaka. Upravo će komparativna analiza papirnatih komada novca koji su bili u upotrebi u socijalističkoj Jugoslaviji i novčanica koje su danas u upotrebi u državama nastalim nakon njezina raspada (Bosna i Hercegovina, Hrvatska, Makedonija, Slovenija, Srbija i Crna Gora) pokazati kako se na njihovim objema stranama zrcale kulturne i političke poruke određenih vremenskih razdoblja. U tom su smislu zanimljivi rezultati kako semantičke tako i likovne analize koji ukazuju na snažnu prisutnost nacionalnih i povijesnih simbola kod « ; ; novih» ; ; novčanica. Može se zaključiti da su poruke s tih novčanica uvelike udaljene od onih poruka koje proizlaze iz nastojanja Evropske unije prikazanih na novčanicama eura: izbjegavanje pretjeranog povijesnog prisjećanja i prizivanja starih duhova nacionalizma.


  1. Prvi međunarodni znanstveni skup ikonografskih studija, Rijeka, 24.- 25. V. 2007., naslov predavanja Trasgressioni nell'iconografia cristiana nell'arte del XX secolo: „Gesù crocifisso“ da Manet a Serrano, objavljeno u IKON, Rijeka, 2008., str. 245-256.

Bodovi: OxMxV= 1x1,5x 1= 1,50


Jedna od najčešćih transgresijskih tema u umjetnosti 19. i 20. stoljeća odnosi se na odstupanja od kršćanske ikonografije, posebice kristološke. Od Courbeta i Maneta nadalje Krist se prikazuje kao običan čovjek – smrtnik – i figurira kao jedan od svjetovnih žanrova. Time se otvaraju vrata novoj estetici, koja se temelji na negaciji doktrina, konvencija, religija, tabua, a najcitiraniji su umjetnici Pablo Picasso, Francis Bacon i, s kraja 20. stoljeća, Andrés Serrano. U tekstu se analiziraju djela, kako spomenutih umjetnika tako i nekolicine njihovih suvremenika, o ikonografskim transgresijama na temu Kristova raspeća. U tom kontekstu transgresije označavaju dva paralelna procesa. Jedan koji govori o subverziji, ili prekidu s dominantnim diskurzivnim institucijama. Drugi, koji govori o projiciranju novoga kao odrednice aktualnosti (modernosti) ili budućnosti (utopija). Umjetnička transgresija jest, stoga, istodobno prethodnica dominantne modernističke kulture i njezina imanentna kritika te prevladavanje novog ili drugog.



  1. Iconographic Research: from the Novigrad’s Chancel Panels to the Contemporary Logo, u IKON 2, Rijeka (u postupku izdavanja)

Bodovi: OxMxV= 1 x 1,5x 1= 1,50


Studija se bavi istraživanjem jednog od životinjskih prikaza i njegove transformacije iz religijskog konteksta u novi vizualni identitet. Riječ je o novom logu Turističke zajednice Istarske županije. Logo se sastoji od lika koze i dviju boja. Ako povučemo stilističke i formalne paralele logo je vrlo je sličan, gotovo likovno identičan, reljefnom prikazu životinja sa pluteja iz 8 stoljeća koji je pohranjen u Muzeju-Museo Lapidarium u Novigradu. Komparativnim analizama te povijesnim interpretacijama značenja životinjskih prikaza, u ovom slučaju koze, pokazujemo različita tumačenja i prikaze kroz povijesna razdoblja; od Ranog srednjeg vijeka, Renesance, Baroka pa do „Koza“ William Holman Hunta, Pabla Picassa i Roberta Rauschenberga.
1   ...   13   14   15   16   17   18   19   20   ...   28


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət