Ana səhifə

Zkušební otázky z Pediatrie 1a Charakteristika novorozeneckého období


Yüklə 1.86 Mb.
səhifə22/25
tarix27.06.2016
ölçüsü1.86 Mb.
1   ...   17   18   19   20   21   22   23   24   25

* U dětí prakticky nepoužíváme

Používaná inzulínová schémata

Systém bolusů a bazálu

Dvě injekce denně (batolata)- směs rychlého a intermediálního inzulínu (před snídaní a hlavním večerním jídlem)

Tři injekce denně (do 6 let) - směs rychlého a intermediálního inzulínu před snídaní a večerním jídlem, rychlý inzulín před obědem nebo svačinou, 3x denně intermediální inzulín po 8 hod. (kojenci, novorozenci)

Čtyři injekce denně (nad 6 let) - 3xdenně rychlý inzulín před hlavními jídly a na noc 1 dávka intermediálního inz.

Inzulínová pumpa

Jídelní režim, nutná rovnováha mezi příjmem potravy, hladinou inzulínu a spotřebou energie, celkové denní rozložení dle zdrojů energie má být následující: sacharidy >50% (vázané cukry), tuky 30-35% proteiny 10-15% (klesá s věkem)

Kvantifikace sacharidů, výměnné jednotky ( 1 v.j. = 12 g sacharidů)

Monitoring diabetika, self-monitoring glykémie, pro úpravy dávek inzulínu doma, detekce hypoglc/hyperglc

Časování self-monitoringu, glykemický profil (4/den, 9/den), monitoring glykosurie a ketonurie - během nekontrolované hyperglykémie, infektů, po hypoglykémii; každý den ráno

Stanovení optimální kompenzace diabetika - Glykosylovaný Hb (HbA1C), reflektuje hladiny glc za 6-12 týdnů,

Fructosamin (FAM), měření glykace sérových proteinů, reflektuje hladiny glc za 3-4 tý, norma < 275 mmol/l



  • Diabetická ketoacidóza

    • Glc >16,6 mmol/l, ketonémie >2,2mmol/l, MAC – pH pod 7,2, bikarbonáty pod 15 mmol/l, minerálový rozvrat – hyponatrémie a hypokalémie, Kussmaul, dehydratace, porucha vědomí

    • T: dehydratace – fyziologický roztok do glc pod 16,5mmol/l, do druhé žíly rychlý inzulin (0,1j/kg/h), při poklesu glc na 14mmol/l 5% glc

  • Komplikace:

    • Hypoglykémie – P: vynechání inzulinu/jídla, zvracení, cvičení, alkohol

      • KO: tremor, palpitace pocení, hlad, zmatenost, spavost, porucha visu, bezvědomí, křeče

    • Pozdní diabetické komplikace


41c Očkovací kalendář

4. den - 7. den

TBC

9. - 12. týden

DiTePe, Hepatitis B, Hemophilus B

10. týden - 18. měsíc

Polio (přeočkování za 12 měsíců)

13. - 16. týden

DiTePe, Hepatitis B, Hemophilus B

17 .- 20. týden

DiTePe, Hemophilus B

9 měsíců

Hepatitis B

14,5 měsíce - 30. měsíců

Polio (přeočkování – 2 dávky)

15. měsíc

Spalničky, příušnice, zarděnky (přeočkování za 6 -10 měsíců)

18. - 20. měsíc

DiTePe, Hemophilus B,

21. - 25. měsíc

Spalničky, příušnice, zarděnky (přeočkování)

2. rok

TBC
(u tuberkulin negativních, tuberkulinová zkouška se provádí jen u dětí, které nemají prokazatelnou jizvu po očkování provedeném v novorozeneckém období) přeočkování

5. rok

DiTePe – přeočkování – 1 dávka

11. rok

TBC (přeočkování při imunonegativním tuberkulinové reakci)

12. rok

Hepatitis B

13. rok

Polio (přeočkování)

14. rok

Tetanus (přeočkování, další přeočkování vždy po 10ti létech)

Očkovací látka proti Hepatitidě B




Název: ENGERIX - B 20 RG (pro děti starší 15ti let a pro dospělé), ENGERIX - B 10 RG (pro děti do 15ti let)

Charakteristika: Engerix - B je rekombinantní vakcína připravená na kulturách kvasinek. Při výrobě nejsou použity žádné látky lidského původu. Účinnost vakcíny v rizikových skupinách je 95 - 100%.

Indikace: Engerix - B se používá pro aktivní imunizaci proti infekci způsobené všemi známými subtypy viru hepatitidy B (HBV). Je určen pro všechny osoby každého věku vystavené zvýšenému riziku expozice hepatitidou.KI: Akutní horečnaté onemocnění. V průběhu těhotenství jen v nevyhnutelných případech. Očkovací látka nesmí být podána osobám s přecitlivělostí na předcházející injekci.

Interakce: Engerix - B lze podávat současně s Imunoglobulinem proti hepatitidě B, ale injekce musí být podány do různých míst. Může být podán současně s DiTePe (záškrt, tetanus, černý kašel) a Polio (dětská obrna). Rovněž může být vakcína podána současně s očkovací látkou proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, stejně tak jako proti Haemophilus influenzae, tuberkulose a hepatitidě A.

Dávkování: Základní schéma očkování probíhá v čase 0 (podání první injekce), za 1 měs. a za 6 měsíců. Booster dávka za 5 let.

Způsob podání: Dospělým a větším dětem intramuskulárně do deltoidového svalu paže, novorozencům, kojencům a malým dětem do vnější strany stehna.



Očkovací látka proti Haemophilus influenzae typu B




Název: Act-HIB,

Charakteristika: Act-HIB chrání proti invazivním onemocněním, která vyvolává Haemphilus influenzae typu B. Kapsulární polysacharid vyvolává sérologickou odpověď. Protilátková odpověď je thymus-independentní, charakterizovaná nepřítomností booster-efektu po opakovaných injekcích a slabou imunogenicitou u kojenců.

Indikace: Vakcína je indikována dětem od dvou měsíců věku k prevenci invazivních onemocnění jako jsou meningitis, septicaemie, epiglotitis a další, které vyvolává Haemophilus influenzae typ B.
KI: při přecitlivělosti ke kterékoliv látce v ní obsažené. Očkování v těhotenství se nedoporučuje pro nedostatek údajů. Interakce: nejsou dosud známy

Způsob použití: Lyofilisát se rozpustí a aplikuje: - dětem pod dva roky do anterolaterální strany stehna (střední třetina)


- dětem od dvou let věku do oblasti deltoideu Neinjikovat i.v. cestou!

Dávkování: - před 6 měsíci věku: 3 injekce v intervalu 1-2 měsíce, následované booster injekcí za 1 rok po třetí dávce


- mezi 6 - 12 měsíci věku: 2 injekce v intervalu 1 měsíce, následované booster injekcí ve věku 18 měsíců
- děti od 1 roku do 5 let: jediná injekce

Upozornění: vakcínu nepodávat osobám s horečkou či akutní infekcí. Je-li vakcína HIB injikována současně s vakcínou proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám je třeba podávat obě vakcíny do odlišných míst.



Poliomyelitida




perorální - používaná v ČR, název: POLIO SABIN (oral),

Charakteristika: Vakcína POLIO - SABIN je stabilizovaný přípravek živých oslabených virů poliomyelitidy kmenů Sabin typu 1, 2 a typu 3. Viry se získávají množením na tkáňových kulturách z opičích ledvin. Vakcína je stabilizována chloridem hořečnatým, což způsobuje její hořkou chuť. Vakcína je bezbarvá, čirá kapalina, která může mít s ohledem na pH žlutavé až načervenalé zbarvení. POLIO oral indukuje bezpříznakovou infekci, která vyvolává imunitu proti poliovirům typu 1,2 a 3.

Indikace: aktivní imunizace dětí nebo vnímavých dospělých proti onemocnění způsobeném polioviry typu 1,2 a 3.

KI: nesmí být aplikována jedincům s prokázanou přecitlivělostí na neomycin nebo jinou součást vakcíny, porucha imunity, akutní horečnaté onemocnění, průjmy a zvracení. Lehké onemocnění bez horeček není kontraindikací.Dále těhotenství, pokud žena není vystavena riziku infekce divokými polioviry. Kojení není považováno za kontraindikaci.

Nežádoucí účinky: některé nespecifické příznaky, jako bolesti hlavy, zvracení a průjmy. Velmi vzácně (v poměru 1: 1 000 000) se mohou objevit příznaky paralytické poliomyelitidy.

Interakce: Vakcína POLIO SABIN může být aplikována současně s vakcínou proti záškrtu, tetanu, dávivému kašli, TBC, s trojvakcínou proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, hepatitidě B. Jinak musí být dodržen alespoň měsíční interval mezi očkováním dvěma rozdílnými živými oslabenými vakcínami.

Dávkování a způsob podání: Jedna dávka je obsažena ve dvou kapkách. V ČR se provádí očkování každoročně formou časově omezené akce ve dvou etapách. První dávka se podává v březnu dětem, které se narodily v předchozím roce (t.j. ve věku 2-14,5 měs.), druhá dávka se podává v květnu, třetí a čtvrtá dávka pak za rok. Poslední dávka se podává ve 13 létech věku. Dospělým, kteří cestují do endemických oblastí, se rovněž doporučuje přeočkování


Smíšená očkovací látka proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám




Název: Trivivac je lyofylisovaná směs živých vakcín proti příušnicím, spalničkám a zarděnkám.

Charakteristika: Spalničková složka vakcíny je připravena pomnožením dále oslabeného kmene Schwarz viru spalniček v primárních kulturách buněk psích ledvin. Příušnicová složka je připravena pomnožením dále oslabeného kmene Jeryl Lynn. Zarděnková složka je připravena pomnožením oslabeného kmene Wistar RA 27/3 viru zarděnek v kulturách lidských diploidních buněk.

Mechanismus účinku: Oslabené viry se v očkovaném organismu aktivně množí a vyvolávají infekční nekontagiózní imunizující proces.

Indikace: simultánní specifické imunoprevenci spalniček, příušnic a zarděnek u dětí a vnímavých dospělých osob. Určitou ochranu lze předpokládat po podání vakcíny do 72 hodin po expozici spalničkám. Očkování mimo běžnou praxi se doporučuje také u dětí s aktivní či inaktivní léčenou tuberkulosou, s cystickou fibrosou a s chronickými srdečními a plicními chorobami dobře kompenzovanými.

KI: Horečnaté onemocnění a 2 týdny rekonvalescence po něm, aktivní neléčená Tbc, léčení kortikosteroidy, zářením, cytostatiky, porucha imunity, leukémie, lymfomy či jiné maligní nádory postihující kostní dřeň a lymfatický systém, přecitlivělost na složky vakcíny, při organickém postižení CNS, gravidita.

NÚ: Nejčastěji teplotní reakce (u 20 - 35% očkovaných), výjimečně přes 39 st. C. Dále vyrážky, otoky v oblasti příušních žláz, záněty spojivek, záněty horních cest dýchacích, únavnost, nechutenství, regionální zduření uzlin, bolesti kloubů, pokles počtu krevních destiček, většina příznaků se objevuje mezi 6. - 12. dnem po očkování a přetrvává 1-3 dny.

Interakce: K vyloučení inaktivace vakcíny protilátkami od matky se očkuje až od 1. dne 15. měsíce věku, ne dříve. Nepodává se 4 týdny před a nebo po podání jiných živých vakcín s výjimkou poliomyelitidy (dětská obrna), se kterou lze podat současně. Nepodává se 3 měsíce po transfusi krve, plasmy nebo lidského imunoglobulinu. Tuberkulinový test se má provést buď před očkováním proti spalničkám, nebo až za 6 týdnů po něm. Je třeba opatrnosti při podání vakcíny kojící ženě.

Dávkování: První dávka se podává v 15ti měsících věku. Revakcinace za 6 - 10 měsíců po první injekci.

Způsob podání: 0,7 ml podkožně ihned po rozpuštění (ampule obsahuje 2 dávky)


Tuberkulóza - popis očkovací látky




Název: BCG-VACCINE

Charakteristika: Lyofilisovaná BCG vakcína obsahuje živé bakterie B. Calmette-Guerin.

FÚ: V místě vpichu vakcíny vznikne postupně zarudnutí, infiltrát, ulcerace a krusta a po jejím odpadnutí zůstává jizva. Ochranný účinek nastupuje několik týdnů po očkování a může být ověřen nejdříve po třech měsících tuberkulinovým testem.

I: Intrakutánní ochranné očkování proti TBC kojenců a tuberkulinnegativních zdravých dětí a dospělých.

KI: Akutní onemocnění, rekonvalescence, chronická infekce, primární a sekundární imunitní defekty, TBC v anamnese, novorozenec pod 2,5 kg, těhotenství, pozitivní reakce na tuberkulin. Očkování v období laktace je možné.

Nežádoucí účinky: Lokální reakce (zčervenání, otok, bolestivost), bolesti hlavy, zvýšená teplota, zřídka alergické reakce. Zánět mízních uzlin s tendencí tvorby abscesů, zatvrdnutí lymfatických uzlin přetrvávající déle než 1 rok, zřídka osteomyelitis. V případech vrozené poruchy imunity BCG infekce.

Dávkování: 0,1 ml přísně intrakutánně. U BCG-Vaccine 500. Očkuje se do horní části levé paže, nebo do levého stehna. Pokud byla vakcína podána správně, objeví se bledý pupen.


Záškrt, černý kašel, tetanus - popis očkovací látky




Název: Alditepera

Složení: Diphteriae anatoxinum, Tetani anatoxinum, Bacterinum pertussicum

Charakteristika: Adsorbovaná smíšená vakcína proti záškrtu, tetanu a dávivému kašli

FÚ: Vakcína vyvolává tvorbu specifických protilátek a chrání organismus před záškrtem, tetanem a dávivým kašlem. Pro zvýšení imunizačního efektu jsou anatoxiny adsorbovány na minerální nosič hydroxid hlinitý.

KI: Neočkují se děti starší šesti let, nemocné akutním horečnatým onemocněním, oslabené a v rekonvalescenci, z rodin, kde rodiče trpí degenerativním onemocněním CNS, s epilepsií, s křečovými stavy v anamnese nebo se známkami poškození CNS, s mimořádně závažnou reakcí po předchozím podání očkovací látky stejného typu.

NÚ: Lokální reakce v místě podání vakcíny (zarudnutí, otok, infiltrát, bolestivost) dosahují maxima do 48 hodin po očkování. celková reakce teplota, která může přesáhnout i 39 st. C. Někdy únava, nespavost, nechutenství, nevolnost. Příznaky ustupují do 24 hodin po dosažení maxima. Vzácně alergická reakce s otoky, zrudnutím, teplotou, bolestí hlavy a s bezprostředním oběhovým selháním, i příznaky poškození CNS do 4 týdnů po vac.

Interakce: Lze podat současně s očkováním proti POLIO

Dávkování: Základní očkování i.m. se provádí od započatého 9. týdne věku dítěte 3 dávkami vakcíny po 0,5 ml ve čtyřtýdenních (max. osmitýdenních) intervalech. Čtvrtá dávka se aplikuje v 18.-20. měsíci věku (t.j. 1 rok po podání třetí dávky).






  • Kontraindikace:

    • Horečka, infekce, rekonvalescence, aktivní/neléčečná Tbc, defekt imunity, leukémie, lymfomy a jiné neoplasie postihující kostní dřeň či lymfatický systém, kortikosteroidy, přecitlivělost na složky vakcíny a očkování


42a Intolerance kravského mléka, potravinová alergie

  • Intolerance kravského mléka

    • Prevence: kojení, výskyt: 0,3-7,5%

      • Čím dítě mladší, tím má prostupnější bariéru v GIT pro antigeny

      • Čím dříve se setká s antigenem, tím je větší pravděpodobnost vzniku alergie

    • Et.: - Antigeny: β – laktoglobulin, kasein

      • I.typ reakce: přecitlivělost časného typu (IgE)

      • III.typ reakce: přecitlivělost imunokomlexů

      • IV.typ reakce: oddálená přecitlivělost (T-lymfocyty)

    • KO: 15% celkové projevy, 80% GIT symp., 10-25% respirační, 20-40% kožní

      • Zvracení, průjem,, ulcerace, neprospívání, malabsorpce enteroragie,

      • I.typ –min/hod.-anafylaktická rce., urtikarie, atopická dermatitida, astmatický záchvat, rýma, zvracení, průjem

      • III.typ – za 4-12 hod. – dny- Hemorhagie, exsudativní enteropatie, vaskulitida

      • IV.typ – za 1-2 dny-Chronické průjmové onemocnění, malabsorpce

    • Dg: anamnéza, fyz.vyš., expoziční test (aplikace mléka na kůži, rty, p.o.), Prick test (specifické protilátky IgE vázané na mastocyty)

    • T: Hydrolyzáty s vysokým stupněm štěpení bílkoviny

      • AMK

  • Reakce na potraviny

    • Imunologicky podmíněné: Okamžitá přecitlivělost – IgE, Imunokomlexová, T-ly

    • Neimunologicka: Enzymový deficit, reakce na aditiva/histamin (makrely, banány), toxiny, psychogenní

    • KO: Kožní (otoky, exantémy, urtikarie), GIT (zvracení, bolesti břicha, průjem), Respirační (kašel, akutní astma, rýma, Kloubní příznaky (bolesti), Celkové (anafylaxe – svědění kůže, angioedémy, dušnost, otok laryngu, nauzea, zvracení, bolesti břicha, bolesti hlavy), Psychické (úzkost, deprese, poruchy spánku)

    • Orální alergický syndrom – alergické projevy I. Typu vázané na sliznice horní části zažívacího traktu

    • Příčiny:

      • Do 3 let: bílkovina kravského mléka, vaječný bílek, obilniny

      • Předškolní, školní: mléko, vejce, ořechy, ryby, mák, kakao, česnek..

      • Zkřížené alergické reakce: bříza – jablko, ambrozie – meloun

    • Dg: anamnéza, dietní záznam, eliminační dieta, alergologické vyšetření (IgE protilátky)

    • T: symptomatická – antihistaminika, kortikosteroidy

      • Eliminační dieta

42b Astma bronchiale

  • Prevalence: 10-12% , RF: atopici (děti alergiků),Atopický syndrom (atopická dermatitida, alergická rýma)

  • Příčiny

    • Predispozice – atopie, alergeny,

    • Podpůrné vlivy – respirační infekce, imudeficit,

    • Spouštěcí vlivy – virová infekce 74%, námaha 50%, klima 43%, roztoči 38%, kočka 36%, pyly 32%

  • Definice: AB = chronické zánětlivé onemocnění dýchacích cest

    • Th2-lymfocyty, žírné bb., eosinofily → bronchiální hyperreaktivita → výdechová dušnost, kašel v noci a ráno

    • Eozinofilní zánět DC, reverzibilní bronchiální obstrukce, bronchiální hyperreaktivita

    • Patogeneticky: 1. bronchospasmus (až po 3 roce života), 2. hypersekrece, edém, zánětlivá infiltrace sliznice 3. degranulace zánětlivých buněk a uvolnění mediátorů

  • KO Výdechová dušnost, hvízdavý výdech, nad ránem či ráno, po námaze, tlak na hrudníku, dráždivý, suchý kašel,

  • Dg: - Pozitivita alergologických testů (IgE, ECP), + RA, Atopická dermatitida, alergická rýma

    • Funkční vyšetření plic

      • FEV1 ( jednovteřinová vitální kapacita)– snížená!, Inhalační provokační test Histaminem

      • PEF (vrcholový výdechový proud)

      • Bronchodilatační test

    • Podle věku

      • Do 3 let - Hospitalizace pro těžkou obstrukci DC, Hvízdavé dýchání v průběhu 6 měsíců, Astma u rodičů, Atopická dermatitida, Rýma, Hvízdavý dech po námaze, Eozinofilie, Chlapci

      • Starší - Vyšetření plicních fcí., provokační inhalační testy

  • Klasifikace

    • Četnost nočních příznaků – dráždivý kašel v noci a ráno, tíseň na hrudníku, použití β2-agonistů

    • Monitorování plicních fcí. A bronchiální reaktivita

      • Spirometrie (průtok-objem) – obstrukce, +bronchodilatační test – reverzibilita obstrukce

      • Inhalační provokační bronchokonstrikční tets Histaminem

      • PEF výdechoměr

          • ONH = osobní nejlepší hodnota

          • Index variability (IV)

              • Do 20% Stabilizované AB, ≥ 30% Nestabilizované AB, 50% Havarijní situace

    • Monitorování zánětu DC

      • Četnost příznaků, Spirometrie + bronchokonstrikční tets, Bronchoalveolární laváž

    • Klasifikace tíže astmatu

      • 1) Intermitentní: příznaky – 1x týdně, noční pří. – 2x měsíčně, variabilita PEF – do 20%

      • 2) Lehké perzistující: příznaky – několikrát týdně, noční příznaky – několikrát měsíčně, variabilita PEF – 20-30%, narušení spánku

      • 3) Středně těžké PA: příznaky – každý den, noční – několikrát týdně, variability PEF – nad 30%, spirometrie – 60-80%, bronchodilatancia

      • 4) Těžké: trvalé příznaky, noční potíže, PEF – neměřitelné, vyriabilita PEF – vysoká, spirometrie – pod 60%

  • Terapie: Poučení rodičů, Péče o prostředí (optimální teplota a vlhkost, bezalergenové prostředí, !!kouření!!), Sanace infekce – (Adenoidní vegetace, chron.sinusitida), Specifická alergenová imunoterapie – pyly, roztoče

    • Farmakoterapie

      • Inhalační systémy

        • Dávkovaný aerosolový inhalátor, Inhalační nástavce, Dechem aktivované aerosolové inhalátory, Práškové formy antiastmatik, Nebulizátory

    • Bronchodilatancia

      • β 2 – agonisté s krátkodobým účinkem (SALBUTAMOL, FENOTEROL, TERBUTALIN)

          • I- Potlačení akutních příznaků, Účinek – 4hod., Inhalace, NE pravidelně

      • Β 2 – agonisté s prodlouženým účinkem (SALMETEROL, FORMOTEROL, KLENBUTEROL)

          • Účinek – 12hod., I- Noční astma, pozátěžové, Dlouhodobě - + protizánětlivá léčba

      • Anticholinergika (IPRATROPIUM BROMID)

          • I - Dráždivý kašel, nesnášenlivost β 2 – agonistů

      • Xantiny (TEOFYLIN, AMINOFYLIN)

        • Teofyliny s krátkodobým účinkem (Aminofylin 4 – 6h.)

          • I – i.v. + β 2 – agonisté + kortikosteroidy = těžký astmatický záchvat

        • Teofyliny s prodlouženým účinkem (12 – 24hod.)

          • I – chronické perzistující astma, noční astma, NE dlouhodobě

    • Antiastmatika s protizánětlivým účinkem (udržovací léčba)

          • Nesteroidní - Kromony (Kromoglykát dvojsodný, Nedokromil sodný)

            • Stabilizace membrány žírných bb., bazofilů, eozinofilů

            • Lehké, střední, alergické astma (pyly), pozátěžové

            • Vliv na Cl kanály, snižuje neurogenní senzorické dráždění (dráždění ke kašli)

            • Lehké a střední AB

        • Antileukotrieny

          • Antagonisté receptorů leukotrienů (ZAFIRLUKAST, MONTELUKAST)

            • Bronchodilatace, protizánětlivé

            • I – pozátěžové, aspirinové astma

      • Kortikosteroidy

        • Protizánětlivé (snižují tvorbu cytokinů)

        • Inhalační (BEKLOMETAZON DIPROPIONÁT, FLUNISOLID, BUDENOSID, FLUTIKAZON PROPIONÁT)

          • NÚ: útlum funkce nadledvin, poruchy růstu, snížení kostní denzity, kandidóza, dysfonie, kašel, bronchospazmus

          • Předškolní 400-600 ug/den

          • Školní d. 800 – 1000 ug/den

        • Systémové

          • Perorální - Akutní exacerbace – PREDNIZON 1-2 mg/kg

            • Dlouhodobě u perzistujícího AB – PREDNIZON, METYLPREDNIZON

          • Injekční

            • Akutní astma – METYLPREDNIZOLON 2mg/kg

                  • --HYDROKORTIZON 100 – 300 mg
1   ...   17   18   19   20   21   22   23   24   25


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət