Ana səhifə

Okul Adı : Tarih: …/…/20… Yaş Grubu : Öğretmen Adı : amaçlar ve kazanimlar


Yüklə 0.56 Mb.
səhifə6/20
tarix27.06.2016
ölçüsü0.56 Mb.
1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   20

Sınıf Öğretmeni: Uygundur … / … / …

Adı Soyadı

Okul Müdürü:

İmza:

GÜNLÜK PLAN


Okul Adı : Tarih: …/…/20…

Yaş Grubu :

Öğretmen Adı :


AMAÇLAR VE KAZANIMLAR

PSİKOMOTOR ALAN


Amaç 1. Bedensel koordinasyon gerektiren belirli hareketleri yapabilme

Kazanımlar

4.Sözel yönergelere uygun olarak yürür.

14.Malzemeleri istenilen nitelikte yapıştırır.

10.Yönergeye uygun çizgiler çizer.



Amaç 2. El ve göz koordinasyonu gerektiren belirli hareketleri yapabilme

Kazanımlar

9.Değişik malzemeler kullanarak resim yapar.




SOSYAL DUYGUSAL ALAN

6.Gerekli durumlarda nezaket sözcüklerini kullanır.



Amaç 6. Başkalarıyla ilişkilerini yönetebilme

Kazanımlar

DİL ALANI

Amaç 1. Sesleri ayırt edebilme


Kazanımlar

3.Sesin özelliğini söyler.



Amaç 5. Dinlediklerini çeşitli yollarla ifade edebilme

Kazanımlar

5.Dinlediklerini resim, müzik, drama, şiir, öykü vb. yollarla sergiler.



Amaç 8. Görsel materyalleri okuyabilme

Kazanımlar

1.Görsel materyalleri inceler.



BİLİŞSEL ALAN


Amaç 3. Dikkatini toplayabilme

Kazanımlar

2.Dikkatini nesne /durum / olay üzerinde yoğunlaştırır.

3.Dikkat edilmesi gereken nesneyi / durumu / olayı söyler

Amaç 10. Geometrik şekilleri tanıyabilme

Kazanımlar

3.Daire, üçgen, kare ve dikdörtgenleri kullanarak farklı modeller oluşturur.


ÖZ BAKIM BECERİLERİ


Amaç 1. Temizlik kurallarını uygulayabilme

Kazanımlar

1.Temizlikle ilgili malzemeleri doğru kullanır.

2.El, yüz ve vücudun diğer kısımlarını uygun biçimde yıkar.


ETKİNLİKLER

ÖĞRENME SÜRECİ

Serbest Zaman Etkinlikleri

SDA A6 K6

ÖBA A1 K1,2


Öğretmen çocuklarla selamlaşır. Hal hatır sorar ve köşelere yönlendirir. Etkinlik boyunca çocukları grup çalışmalarına yönlendirerek çocukların iletişimlerine dikkat eder. Ardından temizlik ve beslenme çalışmaları yapılır.

Türkçe ve Drama Etkinlikleri

DA A5 K5


A8 K1

ÖBA A1 K1,2



Öğretmen çocuklara temizliğin öneminden bahseder. Sadece el, yüz ve vücut temizliğinin değil diş temizliğinin de çok önemli olduğunu belirtir. Dişlerin temizlenmediğinde zararlı canlıların dişlerin arasına girdiğini ve bunların dişleri çürütüp canımızı yaktığını ayrıca çok ta çirkin göründüğümüzü söyler. Sonra günde en az iki kere işlerin fırçalanması gerektiğini söyleyerek çocuklarla diş fırçalama draması yapılır. Çocuklar parmaklarını fırça gibi kullanır ve parmaklarını ağızlarına sokmadan diş fırçalama öykünmesi yapılır. Daha sonra öğretmen diş ipinden bahseder. Diş ipinin fırçanın yetişemediği yerlere girdiğini ve oraları temizlediğini söyler. Sonra çocuklara bir miktar diş ipi vererek bunu kullanmayı öğrenirler. Sonrasında da öğretmen diş temizliği ile ilgili bir film açar.Hep birlikte film izlenir ve film hakkında konuşulur.

Oyun ve Hareket Etkinlikleri

PMA A1 K4

DA A1 K3


Kedi fareyi bul adlı oyun oynanır. Çocuklar arasından bir kedi seçilir ve yüzü duvara döndürülür. Diğer oyunculardan biri fare olur. Bunu kedi bilmemelidir. Öğretmen kediyi yanına çağırır ve:
-‘’Arkadaşların arasında bir fare saklanmış. Sen bunu yakalarsan bütün arkadaşların kedi gibi miyavlayacaklar, ama uzağında olursan hiçbirinin sesi çıkmayacak ‘’ der. Bundan sonra kedi yavaş yavaş arkadaşları arasında dolaşmaya başlar. Ne zaman kedi miyavlamaları fazlalaşırsa fareye yaklaştığını anlar ve onlar arasından asıl fareyi bulmaya çalışır. Oyunu kazanırsa o da arkadaşları arasından bir kedi seçme hakkını kazanır.



Sanat Etkinlikleri

PMA A2 K9,14



Öğretmen çocuklara üzerinde ağız ve diş fırçası resmi olan kağıtları dağıtır. Çocuklar bu resimleri boyar. Sonra resimdeki ağzın üzerine fasulye tanelerini yapıştırıp bunlardan diş yaparlar. Diş fırçasının uçlarına ise kürdanları kırıp yapıştırır ve fırçanın kıllarını yaparlar. İsteyen çocuklar fasulyeleri boyayarak çürük yapar. Çalışmalar panoda sergilenir.

Okuma Yazmaya Hazırlık Çalışmaları

PMA A2 K10

BA A10 K3


(Zihn.Gelş.Seti 6) Sayfa 46 daki “resmi tamamla,istediğin gibi boya” yönergeli çalışma sayfası ile 47. sayfadaki “geometrik şekilleri kes. Beyaz fon kartonuna yapıştırarak yeni modeller oluştur.” Konulu çalışma sayfası yapılır.


Fen ve Doğa Etkinlikleri

DA A8 K1


BA A3 K2,3

ÖBA A1 K1



Öğretmen iki adet beyaz lego, iki adet kapaklı cam kavanoz, diş fırçası, diş macunu, su yiyecek ve atıklarını önceden hazırlar. Kavanozların yarısından fazlası su ile doldurur. İçine beyaz legolar konur birinci kavanozdaki legonun bir hafta boyunca üzeri diş macunu ile fırçalanır, ikinci kavanoza ise her gün bir miktar yiyecek konur. Kavanozlar her gün gözlemlenir ve iki kavanoz arasındaki değişim incelenir.

Değerlendirme


1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   20


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət