Ana səhifə

Okul Adı : Tarih: …/…/20… Yaş Grubu : Öğretmen Adı : amaçlar ve kazanimlar


Yüklə 0.56 Mb.
səhifə20/20
tarix27.06.2016
ölçüsü0.56 Mb.
1   ...   12   13   14   15   16   17   18   19   20

Sınıf Öğretmeni: Uygundur … / … / …

Adı Soyadı

Okul Müdürü:

İmza:


GÜNLÜK PLAN


Okul Adı : Tarih: …/…/20

Yaş Grubu :

Öğretmen Adı :


AMAÇLAR VE KAZANIMLAR

PSİKOMOTOR ALAN


Amaç 1. Bedensel koordinasyon gerektiren belirli hareketleri yapabilme

Kazanımlar

1.Sözel yönergelere uygun olarak ısınma hareketleri yapar.




SOSYAL DUYGUSAL ALAN

Amaç 2. Duygularını fark edebilme

Kazanımlar

1.Duygularını söyler.

2.Duygularının nedenlerini açıklar.

Amaç 6. Başkalarıyla ilişkilerini yönetebilme

Kazanımlar

2.Grup etkinliklerine kendiliğinden katılır.

5.Kendisinin ve başkalarının haklarına saygı gösterir.

DİL ALANI

Amaç 4. Kendini sözel olarak ifade edebilme


Kazanımlar

2.Sohbete katılır.

4.Belli bir konuda konuşmayı sürdürür.

5.Söz almak için sırasını bekler.



Amaç 5. Dinlediklerini çeşitli yollarla ifade edebilme

Kazanımlar

5.Dinlediklerini resim, müzik, drama, şiir, öykü vb. yollarla sergiler.



Amaç 8. Görsel materyalleri okuyabilme

Kazanımlar

1.Görsel materyalleri inceler.

2.Görsel materyallerle ilgili sorular sorar.

5.Görsel materyalleri kullanarak olay, öykü gibi kompozisyonlar oluşturur.

6.Görsel materyalleri özenle kullanır.


BİLİŞSEL ALAN


Amaç 4. Algıladıklarını hatırlayabilme

Kazanımlar

1.Olay ya da varlıkları söyler.



Amaç 3. Dikkatini toplayabilme

Kazanımlar

2.Dikkatini nesne /durum / olay üzerinde yoğunlaştırır.

3.Dikkat edilmesi gereken nesneyi / durumu / olayı söyler

ÖZ BAKIM BECERİLERİ


Amaç 1. Temizlik kurallarını uygulayabilme

Kazanımlar

1.Temizlikle ilgili malzemeleri doğru kullanır.

2.El, yüz ve vücudun diğer kısımlarını uygun biçimde yıkar.


ETKİNLİKLER

ÖĞRENME SÜRECİ

Serbest Zaman Etkinlikleri

ÖBA A1 K1,2



Öğretmen çocukları karşılar ve köşelere yönlendirir. Bir süre serbest çalışmanın ardından toplanma ve temizlik çalışmaları yapılır.

Türkçe Etkinlikleri

SDA A6 K2,5

DA A8 K1,5,6


Öğretmen çocukların her birinin kitap köşesinden bir kitap alıp yerlerine oturmalarını ve okumalarını (incelemelerini) ister. Bu sırada öğretmen de eline bir kitap alıp okur. Bir süre sonra çocukların kitaplarını yerlerine koymasını isteyip isteyen birkaç çocuğun arkadaşlarının karşısına geçip ellerindeki hikayelerin resmini göstererek hikayelerini anlatmalarını ister.

Oyun ve Hareket Etkinlikleri

PMA A1 K1

BA A3 K2,3


Kitaplarla adlı oyun oynanır. Çocuklar ikişerli olarak eşleşir. Karşılıklı geçerler ve iki elleriyle birbirlerini tutarlar. Öğretmen onların kitap olduğunu söyler. Sonra kitaplar açıldı dediğinde çocuklar bir ellerini açar. Kitaplar kapandı dediğinde ise ellerini kapatırlar. Şaşıran kitaplar çıkar.

Drama Etkinlikleri

DA A5 K5


Pandomim yapılır. Kitap okuyan, yazı yazan, temizlik yapan vb. konularda canlandırmalar yapılır.

Okuma Yazmaya Hazırlık Çalışmaları

BA A4 K1


(Zihn. Gelş.Seti 7) Sayfa 24 deki “resmi incele,gördüklerini anlat” konulu çalışma sayfası ile 25. sayfadaki “büyüyünce ne olmak istersin?Söyle” konulu çalışma sayfası yapılır.


Fen ve Doğa Etkinlikleri

SDA A2 K1,2

DA A4 K2,4,5

A8 K1,2


Eriyen ve erimeyen maddeler deneyi yapılır. Çocuklara, bazı nesnelerin suya atılıp karıştırıldığında eridiği ve bazılarının da erimediği söylenir. Suda eriyen ve erimeyen nesnelerin neler olabileceği sorulur. Suya ya da başka bir sıvı içeceğin içine bir şey atıp atmadıkları, sonucunda nelerin olduğu konusunda düşünceleri alınır. Çocuklardan, plastik bardakların içine bir miktar su koymaları istenir. Her çocuğun bir malzeme seçmesi istenir ve bu malzemenin suda eriyip erimediği sorulur. Ardından, bu malzemeyi suya katarak karıştırması sağlanır. Malzemenin aldığı şekil ve suyun aldığı renk, suyun görüntüsü ve varsa tadındaki değişiklik hakkında sorular sorulur. Tüm maddeler sırayla denenir. Sonucu tüm sınıfın görmesi sağlanır. Etkinlik sonunda çocuklarla, hangi malzemelerin eridiği hangilerinin erimediği, eriyen maddelerin ne kadar sürede eridiği hakkında sohbet edilir. Çocuklardan, neden bazı maddelerin daha çabuk bazılarınınsa daha yavaş eridiği konusunda tahmin yürütmeleri istenir. Etkinliğin içinde saklı olan ipuçları verilerek anlamalarına yardımcı olunur.



Değerlendirme


Sınıf Öğretmeni: Uygundur … / … / …

Adı Soyadı

Okul Müdürü:

İmza:

GÜNLÜK PLAN


Okul Adı : Tarih: …/…/20…

Yaş Grubu :

Öğretmen Adı :


AMAÇLAR VE KAZANIMLAR

PSİKOMOTOR ALAN


Amaç 1. Bedensel koordinasyon gerektiren belirli hareketleri yapabilme

Kazanımlar

1.Sözel yönergelere uygun olarak ısınma hareketleri yapar.

5.Sözel yönergelere uygun olarak koşar.

Amaç 2. El ve göz koordinasyonu gerektiren belirli hareketleri yapabilme

Kazanımlar

9.Değişik malzemeler kullanarak resim yapar.




SOSYAL DUYGUSAL ALAN

Amaç 6. Başkalarıyla ilişkilerini yönetebilme

Kazanımlar

2.Grup etkinliklerine kendiliğinden katılır.

5.Kendisinin ve başkalarının haklarına saygı gösterir.

Amaç 9. Yaşamın iyileştirilmesinde ve korunmasında sorumluluk alabilme

Kazanımlar

3.Canlıların yaşama hakkına özen gösterir.

4.Canların bakımını üstlenir ve korur.

5.Yaşamda diğer canlılarla paylaştıklarını açıklar.



DİL ALANI


Amaç 5. Dinlediklerini çeşitli yollarla ifade edebilme

Kazanımlar

3.Dinlediklerine ilişkin sorulara cevap verir.

4.Dinlediklerini özetler.

5.Dinlediklerini resim, müzik, drama, şiir, öykü vb. yollarla sergiler.



BİLİŞSEL ALAN


Amaç 2. Olay ya da varlıkların çeşitli özelliklerini gözlemleyebilme

Kazanımlar

1.Olay ya da varlıkların özelliklerini söyler.

2.Olay ya da varlıkların özelliklerini karşılaştırır.

Amaç 9. Nesneleri sayabilme

Kazanımlar

1.20 içinde ileriye doğru birer birer ritmik sayar.

4.Gösterilen belli sayıdaki nesneyi doğru olarak sayar.

5.Nesneleri sayarak miktarlarını az ya da çok olarak söyler.


ÖZ BAKIM BECERİLERİ


Amaç 3. Doğru beslenmenin önemini fark edebilme Kazanımlar

1.Yiyecek ve içecekleri ayrım yapmadan yer / içer.




ETKİNLİKLER

ÖĞRENME SÜRECİ

Serbest Zaman Etkinlikleri

PMA A2 K9

ÖBA A3 K1


Öğretmen çocukları karşılar ve onlarla selamlaşır. Onları etkinliklere yönlendirir ve zaman zaman oyunlarına katılarak gözlemlerini yapar. Serbest zaman bitimi küçük karınca tekerlemesi ile duyurulur ve temizlik, toplanma, beslenme çalışmaları yapılır.

Türkçe Etkinlikleri

DA A5 K3,4



Öğretmen çocukların seçtiği bir hikaye alıp okur. Hikayeden sonra sorular sorulup sohbet edilir.

Drama Etkinlikleri

PMA A1 K1,5



DA A5 K5

“Uçurtma draması” yapılır. Öğretmen ve çocuklar sınıfta dağınık şekilde dururlar. Öğretmen:
Kollarınızı yana açın ve bir uçurtma gibi durun
Şimdi herkes bana hangi renk olduğunu söylesin. (Öğrencilerin renklerini ifade etmelerine fırsat verilir.)
Evet şimdi yavaş yavaş gökyüzüne yükseliyoruz. (Yavaş yavaş ayak ucuna yükselmeleri istenir.)
Artık gökyüzündeyiz. Bir uçurtma gibi sağa sola zikzak çizerek uçun (Çocuklardan söylenenleri dramatize etmeleri istenir.)
Şimdi sıra ile herkes aşağıda gördüklerini anlatsın(Sıra ile öğrencilerden ifade etmeleri sağlanır.)
Yoooo… olamaz rüzgar çıktı ve çok sert esiyor vvvvvuuu….(Öğrencilerden daha savruk hareket etmeleri beklenir)
Rüzgârla baş etmek çok zor olmaya başladı. Hadi aşağıya inin (Aşağı inmeleri ve yerlerine oturmaları istenir.)“Uçan balonlar yılda bir gün buluşup hep beraber gezerlermiş. Şimdi bizler de birer balon olalım, sağa-sola uçalım. Buluşmadan önceki gece bütün balonlar bir güzel uyuyup dinlenirlermiş. (Sırt üstü yere yatılır) Sabah saatin sesiyle uyanırlar ve uzun uzun gerinirlermiş.(Kollar yana ve yukarı uzatılarak gerinilir) Sonra camı açarak dışarıdaki güzel havayı ciğerlerine çekerlermiş. (Derin derin nefes alıp verilir) Daha sonra hemen giyinerek yola çıkarlarmış. Bazısı yürüyerek (yerinde yürüme hareketi),bazısı koşarak (yerinde koşma hareketi), bazısı trenle gidermiş.(çuh çuh çuh çuh puh puh puh puh sesleri çıkarılır)
Tüm balonlar buluşunca güç toplamak için ağaçlardan meyve toplar ve yerlermiş.(Ayak ucunda yükselerek kollar yukarı uzatılır) Meyveleri yedikten sonra heyyaa diye bağırıp gökyüzüne yükselirlermiş.
Balonları gökyüzünde bulutlar beklermiş. Çünkü balonlarla bulutlar çok iyi arkadaşlarmış ve sadece yılda bir kez buluşabiliyorlarmış. Balonlar bulut arkadaşlarına yeryüzünde olan biten pek çok şeyi anlatırlarmış, bulutlar da onları heyecanla dinlermiş. Bulutlar en çok yeryüzündeki çiçekleri merak edermiş. Balonlar bulutlara çiçeklerin çok güzel koktuğunu anlatırmış. Bulutlar da bu kokuyu duymak için derin derin nefes alırlarmış.(Çiçek koklar gibi derin derin nefes alınıp verilir)
Beraber oynadıkları en eğlenceli oyunda birbirlerini uçurmaya çalışma oyunuymuş.Bu nasıl bir oyunmuş biliyor musunuz?Birbirlerini önce çok hafif üflerlermiş.(Hafif üflenilir) Ne balonlar bulutları ne de bulutlar balonları hareket
ettiremezmiş.Sonra biraz daha güçlü üflerlermiş.(Daha güçlü üflenilir) Bu şekilde birbirlerini biraz hareket ettirebilirlermiş.(Yerlerinde biraz sallanırlar) Daha çok eğlenmek için çok güçlü üflerlermiş.(Güçlü bir biçimde üflenilir) Ama hem balonlar hem bulutlar o kadar sıkı tutunurlarmış ki hiçbiri kımıldamazmış.O zaman bir daha bir daha güçlü güçlü üflerlermiş.(Çok güçlü bir biimde üflenilir) İşte o zaman hepsi birden neşeyle uçmaya başlarlarmış.(Birbirlerinin arasından geçerek halkada serbest yürünülür)
Bu oyun onları çok eğlendirirmiş.ama bu oyunun sonunda çok yorulurlar ve nefes nefese kalırlarmış.(Kesik kesik nefes alınıp verilir) Çok yoruldukları için hepsi yere yatar dinlenirlermiş.(Sırt üstü yere yatılır) Ellerinin birini karınlarının üzerine diğerini de göğüslerine koyar,soluk alıp verirler ve bunu dinlerlermiş.Bu durumda biraz dinlenip güç topladıktan sonra en sevdikleri şarkıları söylerlermiş.”
Öğretmen çocukların da istediği bir şarkıyı seçer ve şarkıyı değişik biçimlerde söylerler.Çok mutlu,üzgün,kızgın,fısıltı ile,çok yüksek sesle vb…

Oyun ve Hareket Etkinlikleri

PMA 1 K1


SDA A6 K2,5

DA A5 K5


Eski minder oyunu oynanır. Bunun için çocuklar halka oluştururlar. İçlerinden bir ebe seçilerek ortaya geçer ve halkanın ortasında oturup eski minder adını alır. Çocuklar eski minderin etrafında dönerler ve şu şarkıyı söylerler :
-Eski minder yüzünü göster, göstermezsen bir poz ver.Güzellik mi?çirkinlik mi?havuz başında heykellik mi?
Şarkı bittikten sonra eski minder ayağa kalkar ve ‘’ güzellik ‘’ der. Halkadaki çocuklar güzellik pozu verirler. Eski minder hangi pozu beğenirse, o oyuncu eski minder olur.

Okuma Yazmaya Hazırlık Çalışmaları

BA A9 K1,4,5



Sınıfa her bir çocuğa yetecek kadar yaprak getirilir. Etkinliğe geçmeden önce çocuklarla yapraklar hakkında konuşulur. Ağaçların ilkbahar geldiğinde yaprak açtığı bu küçük yaprakların zamanla büyüdüğü ve sonbaharda bu yaprakların döküldüğü anlatılır. Daha sonra her çocuğa bir yaprak verilerek çocuklara bu yaprağın üzerine kaç fasulye dizebilirsiniz diye sorulur. Çocukların tahminleri bir kağıda kaydedilir. Daha sonra çocuklar yapraklarına tek tek fasulye dizerler. Öğretmen çocuklardan yaprağa dizdikleri fasulyeleri saymalarını ister. Öğretmen bu sayıları önceki tahmin kağıdının üzerine yazar ve çocuklarla beraber daha önceki tahmin sonuçları ile bu sayıların hangisinin daha az ya da daha çok olduğu karşılaştırır.

Fen ve Doğa Etkinlikleri

SDA A9 K3,4,5

BA A2 K1,2


Çocuklara bitkilerin nasıl büyüdüklerini bilip bilmedikleri sorulur. Bu bitkilerin neden meydana geldiği sorulup tohumlardan bahsedilir. Meyvelerin çekirdeğinin de bir tür tohum olduğu söylenir. Bitkilerin tohumları olduğunu ve aynı bitkiden elde etmek için o tohumları toprağa ektiğimiz, onun suyun ve toprağın sayesinde büyüdüğü anlatılır. Şimdi herkesin kendi fasulyelerini yetiştireceği söylenip hep birlikte fasulyeler ıslatılır. Sonra her bardağın içine pamuk, çuval, muşamba, kağıt havlu parçaları, toprak ve kum konulur. Çocuklardan bunların üstüne birkaç tane ıslatılmış fasulye koymaları istenir. Fasulyenin üstüne yine aynı malzemelerin konulması ve sulanması söylenir. Ekilen fasulyeler güneş gören bir yere konulduktan sonra çocuklarla sohbet edilir. Çocuklara hangi kapta bulunanın daha çabuk büyüyeceği ve nedenleri sorulduktan sonra bunlar bir yere yazılır. Çocuklardan fasulyeleri her gün sulamaları söylenir. Diğer hafta çocukların gözlemleri sorulur ve alttakilerin büyümediği öğrenilir. Çocuklara bunun nedeninin hava alamamış olmaları olduğu söylenir. Hava alamayan bitkilerin büyüyemeyeceği açıklanır. 

Değerlendirme


Sınıf Öğretmeni: Uygundur … / … / …

Adı Soyadı

Okul Müdürü:

İmza:

GÜNLÜK PLAN


Okul Adı : Tarih: …/…/20…

Yaş Grubu :

Öğretmen Adı :


AMAÇLAR VE KAZANIMLAR

PSİKOMOTOR ALAN


Amaç 1. Bedensel koordinasyon gerektiren belirli hareketleri yapabilme

Kazanımlar

15.Nesneleri belli bir mesafedeki hedefe atar.



Amaç 2. El ve göz koordinasyonu gerektiren belirli hareketleri yapabilme

Kazanımlar

10.Yönergeye uygun çizgiler çizer.




SOSYAL DUYGUSAL ALAN

Amaç 2. Duygularını fark edebilme

Kazanımlar

4.Duygularını müzik, dans, drama vb. yollarla ifade eder.



Amaç 6. Başkalarıyla ilişkilerini yönetebilme

Kazanımlar

6.Gerekli durumlarda nezaket sözcüklerini kullanır.



Amaç 11. Estetik özellikler taşıyan ürünler oluşturabilme

Kazanımlar

5.Çeşitli materyaller kullanarak ritim oluşturur.



DİL ALANI


Amaç 2. Konuşurken sesini doğru kullanabilme

Kazanımlar

1.Nefesini doğru kullanır.



Amaç 7. Ses bilgisinin farkında olabilme

Kazanımlar

3.Kafiyeli sözcükler söyler.



Amaç 8. Görsel materyalleri okuyabilme

Kazanımlar

1.Görsel materyalleri inceler.



BİLİŞSEL ALAN


Amaç 2. Olay ya da varlıkların çeşitli özelliklerini gözlemleyebilme

Kazanımlar

1.Olay ya da varlıkların özelliklerini söyler.

2.Olay ya da varlıkların özelliklerini karşılaştırır.

Amaç 4. Algıladıklarını hatırlayabilme

Kazanımlar

1.Olay ya da varlıkları söyler.

2.Varlıkların rengini söyler.

4.Varlıkların şeklini söyler.



Amaç 11. Günlük yaşamda kullanılan belli başlı sembolleri tanıyabilme

Kazanımlar

3.10 içindeki rakamlan okur.


ÖZ BAKIM BECERİLERİ


Amaç 1. Temizlik kurallarını uygulayabilme

Kazanımlar

1.Temizlikle ilgili malzemeleri doğru kullanır.

2.El, yüz ve vücudun diğer kısımlarını uygun biçimde yıkar.

Amaç 3. Doğru beslenmenin önemini fark edebilme Kazanımlar

1.Yiyecek ve içecekleri ayrım yapmadan yer / içer.




ETKİNLİKLER

ÖĞRENME SÜRECİ

Serbest Zaman Etkinlikleri

SDA A6 K6

ÖBA A1 K1,2

A3 K1


Öğretmen çocukları karşılayıp köşelere yönlendirir ve zaman zaman oyunlarına katılarak onları gözlemler. Etkinlik bitimine on dakika kala çocuklara haber verilip etkinliklerini bitirmelerine fırsat sağlanır. Temizlik ve beslenme çalışmaları yapılır.

Türkçe Etkinlikleri

SDA A2 K4

DA A2 K1

BA A4 K1


Öğrenilen parmak oyunları, tekerlemeler tekrar edilir. Çocuklarla kukla köşesine geçilir ve isteyen çocukların kukla oynatmasına fırsat verilir.

Oyun ve Hareket Etkinlikleri

PMA A1 K15



Öğretmen çocukların sıraya geçmelerine rehberlik eder ve sıranın 1-2 m. uzağına bir sepet yerleştirir. Sıranın önündeki çocuğa bir top verir ve bu topu sepete atmasını ister, daha sonra sıranın arkasına geçmesini söyler. Tüm çocuklar topu sıra ile sepete atarlar. Başarılı olanlar alkışlanır. Başaramayanlara diğer turda başarılı olabilecekleri belirtilir. Oyun çocukların istekleri doğrultusunda 2–3 tur oynanabilir. Adından bahçeye çıkılıp bu çalışma bahçedeki basket potası ile yapılır.

Müzik Etkinlikleri

SDA A11 K5

DA A7 K3


Öğrenilen şarkılar ritim tutularak tekrar edilir.

Okuma Yazmaya Hazırlık Çalışmaları

PMA A2 K10

BA A4 K2,4

A11 K3


(Zihn.Gelş.Set. 7) Sayfa 26 daki “duvardaki şekilleri verilen renklere göre boya” yönergeli çalışma sayfası yapılır. Sonra da 27. sayfadaki “rakamları 1den 10a kadar çizerek tamamla. Çıkan resmi boya.” Yönergeli çalışma sayfası yapılır.


Fen ve Doğa Etkinlikleri

DA A8 K1


BA A2 K1,2

Renkli çiçek deneyi yapılır. Bunun için bir tane çiçek alınıp çiçeğin sapı boylamasına ikiye kesilir. Bir tarafı mavi, diğer tarafı kırmızı mürekkepli kaba koyulup gözlenir. Ertesi gün çiçeğin bir tarafının mavi bir tarafının kırmızı olduğu görülür.

Değerlendirme


Sınıf Öğretmeni: Uygundur … / … / …

Adı Soyadı

Okul Müdürü:



İmza:
1   ...   12   13   14   15   16   17   18   19   20


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət