Ana səhifə

Okul Adı : Tarih: …/…/20… Yaş Grubu : Öğretmen Adı : amaçlar ve kazanimlar


Yüklə 0.56 Mb.
səhifə18/20
tarix27.06.2016
ölçüsü0.56 Mb.
1   ...   12   13   14   15   16   17   18   19   20

Sınıf Öğretmeni: Uygundur … / … / …

Adı Soyadı

Okul Müdürü:

İmza:

GÜNLÜK PLAN


Okul Adı : Tarih: …/…/20…

Yaş Grubu :

Öğretmen Adı :


AMAÇLAR VE KAZANIMLAR

PSİKOMOTOR ALAN


Amaç 1. Bedensel koordinasyon gerektiren belirli hareketleri yapabilme

Kazanımlar

14.Atılan nesneleri yakalar.



Amaç 3. Büyük kaslarını kullanarak belirli bir güç gerektiren hareketleri yapabilme

Kazanımlar

1.Farklı ağırlıktaki nesneleri iter.

3.Farklı ağırlıktaki nesneleri kaldırır.


SOSYAL DUYGUSAL ALAN

Amaç 3. Duygularını kontrol edebilme

Kazanımlar

1.Olumlu / olumsuz duygu ve düşüncelerini uygun şekilde ortaya koyar.



Amaç 11. Estetik özellikler taşıyan ürünler oluşturabilme

Kazanımlar

1.Estetik bedensel hareketlerle yürür / dans eder.



DİL ALANI


Amaç 5. Dinlediklerini çeşitli yollarla ifade edebilme

Kazanımlar

3.Dinlediklerine ilişkin sorulara cevap verir.

4.Dinlediklerini özetler.

5.Dinlediklerini resim, müzik, drama, şiir, öykü vb. yollarla sergiler.



Amaç 6. Sözcük dağarcığını geliştirebilme

Kazanımlar

4.Yeni öğrendiği sözcükleri anlamlarına uygun olarak kullanır.



Amaç 8. Görsel materyalleri okuyabilme

Kazanımlar

1.Görsel materyalleri inceler.


BİLİŞSEL ALAN


Amaç 3. Dikkatini toplayabilme

Kazanımlar

2.Dikkatini nesne /durum / olay üzerinde yoğunlaştırır.

3.Dikkat edilmesi gereken nesneyi / durumu / olayı söyler

Amaç 5. Varlıkları çeşitli özelliklerine göre eşleştirebilme Kazanımlar

6.Varlıkları dokunsal özelliklerine göre eşleştirir.


ÖZ BAKIM BECERİLERİ


Amaç 1. Temizlik kurallarını uygulayabilme

Kazanımlar

1.Temizlikle ilgili malzemeleri doğru kullanır.

2.El, yüz ve vücudun diğer kısımlarını uygun biçimde yıkar.

7.İçinde bulunduğu çevreyi temiz tutar.




ETKİNLİKLER

ÖĞRENME SÜRECİ

Serbest Zaman Etkinlikleri

SDA A11 K1

ÖBA A1 K1,2,7


Öğretmen çocukları güler yüzle karşılayıp köşelere yönlendirir. Bir süre serbest çalışmanın ardından toplanma ve temizlik çalışmaları yapılır.

Türkçe Etkinlikleri

SDA A3 K1

DA A5 K3,4

A6 K4


Öğretmen çocuklara depremin ne demek olduğunu bilip bilmediklerini sorar. Sonra depremin yerin sarsılması olduğunu, hafif-orta ve şiddetli şekillerde olabileceğini söyler. Çok şiddetli depremlerde çok sayıda insanın ölebileceği, evlerin yıkılabileceği, eşyalarının kullanılamaz hale gelebileceği anlatılır. Ardından deprem sonucunda yıkılan ev resimleri gösterilir. Öğretmen depremden korunmak için bir takım önlemlerin alınabileceği ve bu sayede kayıpların azalacağını belirtir. Bunun için evlerin sağlam yapılması, eşyaların sağlam şekilde monte edilmesi gibi konulardan bahsedilip deprem sırasında yapılması gerekenler anlatılır. Böylece çocukların deprem konusunda bilinçlenmesi sağlanır.

Drama Etkinlikleri

DA A5 K5


Öğretmen ve çocuklar hep birlikte masaları sallayıp deprem oluyor derler. Daha sonra deprem sırasında neler yapılması gerektiği hatırlanıp çocukların sınıfta ona göre bir konum alması sağlanır.

Oyun ve Hareket Etkinlikleri

PMA A1 K4

A3 K1,3


Sallanan evler adlı oyun oynanır. İki çocuk el ele tutuşarak kollarının üzerine bir nesne konulur ve bu çocukların kollarının üzerine bina rolünü alır. Bu şekilde ikili gruplar oluşturulur. Deprem oluyor dendiğinde taşıyan çocuklar, hareket etmeye çalışırlar. Amaç bina rolündeki nesneyi düşürmeden oyunun sonuna kadar dayanmalıdırlar. En sona kalan grup birinci olur, alkışlanır. Ardından hacı yatmaz oyunu oynanır.

Okuma Yazmaya Hazırlık Çalışmaları

BA A5 K6


Öğretmen masaya çeşitli sertliklerde kağıtlar koyar.(Mukavva, elişi kağıdı, karton, krapon kağıdı vb.)Sonra çocuklardan tek tek dokunup bu kağıt çeşitlerinin sertliklerini düşünmelerine bakmalarını ister. Çocuklar incelemeyi bitirdikten sonra ellerini çeker. Öğretmen bir komut verir ve tüm çocukların ondan bir tane bulup almasını ister. Örneğin en sert olanı bulun, en ince olanı bulun, üzeri en kaygan olanı bulun vb.


Fen ve Doğa Etkinlikleri

DA A8 K1


BA A3 K2,3

Deprem deneyi yapılır. Kartonun üzerine kibrit kutuları dizilir ve aniden karton alttan çekilir. Deneyin sonucu kibrit kutularının devrildiği görülür.

Değerlendirme


1   ...   12   13   14   15   16   17   18   19   20


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət