Ana səhifə

Okul Adı : Tarih: …/…/20… Yaş Grubu : Öğretmen Adı : amaçlar ve kazanimlar


Yüklə 0.56 Mb.
səhifə5/20
tarix27.06.2016
ölçüsü0.56 Mb.
1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   20

Sınıf Öğretmeni: Uygundur … / … / …

Adı Soyadı

Okul Müdürü:

İmza:


GÜNLÜK PLAN


Okul Adı : Tarih: …/…/20…

Yaş Grubu :

Öğretmen Adı :


AMAÇLAR VE KAZANIMLAR

PSİKOMOTOR ALAN


Amaç 1. Bedensel koordinasyon gerektiren belirli hareketleri yapabilme

Kazanımlar

2.Değişik yönlere yuvarlanır.

6.Belirli bir mesafeyi sürünerek gider.

14.Atılan nesneleri yakalar.

15.Nesneleri belli bir mesafedeki hedefe atar.

Amaç 2. El ve göz koordinasyonu gerektiren belirli hareketleri yapabilme

Kazanımlar

10.Yönergeye uygun çizgiler çizer.




SOSYAL DUYGUSAL ALAN

Amaç 2. Duygularını fark edebilme

Kazanımlar

2.Duygularının nedenlerini açıklar.



Amaç 6. Başkalarıyla ilişkilerini yönetebilme

Kazanımlar

5.Kendisinin ve başkalarının haklarına saygı gösterir.

6.Gerekli durumlarda nezaket sözcüklerini kullanır.


DİL ALANI

Amaç 8. Görsel materyalleri okuyabilme

Kazanımlar

1.Görsel materyalleri inceler.



BİLİŞSEL ALAN


Amaç 2. Olay ya da varlıkların çeşitli özelliklerini gözlemleyebilme

Kazanımlar

2.Olay ya da varlıkların özelliklerini karşılaştırır.



Amaç 3. Dikkatini toplayabilme

Kazanımlar

2.Dikkatini nesne /durum / olay üzerinde yoğunlaştırır.

3.Dikkat edilmesi gereken nesneyi / durumu /

olayı söyler



Amaç 5. Varlıkları çeşitli özelliklerine göre eşleştirebilme Kazanımlar

2.Varlıkları renklerine göre eşleştirir.

4.Varlıkları büyüklüklerine göre eşleştirir.

Amaç 17. Zamanla ilgili kavramlar arasında ilişki kurabilme Kazanımlar

2.Zamanla ilgili kavramları anlamına uygun şekilde kullanır.


ÖZ BAKIM BECERİLERİ


Amaç 3. Doğru beslenmenin önemini fark edebilme Kazanımlar

4.Sağlığı olumsuz etkileyen yiyecekleri ve içecekleri yemekten / içmekten kaçınır.



ETKİNLİKLER

ÖĞRENME SÜRECİ

Serbest Zaman Etkinlikleri

SDA A6 K5,6

ÖBA A3 K4


Öğretmen çocukları karşılayıp onlarla selamlaşır. Çalışmalar sırasında çocukların birbiri ile iletişimine dikkat eder ve gözlemlerini yapar. Sonra toplanma ile temizlik çalışmaları yapılıp sonrasından da beslenme çalışması yapılır.

Türkçe Etkinlikleri

DA A8 K1


BA A2 K2

A17 K2


İlkbahar da çıkan meyve ve sebzelerden bahsedilir. Öğretmen bunlarla ilgili bir sunu izletir. Ardından mevsimlerle ilgili bir hikaye dinlenir.

Drama Etkinlikleri

PMA A1 K6,2

SDA A2 K2


Çocuklarla belirli bir düzen içinde, birbirlerine zarar vermeden, yerde sürünme, yuvarlanma çalışmaları yapılır. Çocuklara önce “Bir yılan olduğunuzu düşünün ve karnınız çok aç. Karşı duvarda yiyecek var, sürünerek gidip, yiyeceği alın” komutu verilir ve sürünerek gitmeleri sağlanır. Daha sonra ellerine bir top verilir. Kendilerinin de bir top olduğu belirtilip, yuvarlanarak top gibi gitmeleri istenir. Etkinlik bitiminde çocuklarla konuşularak, sürünürken ve yuvarlanırken neler hissettiklerini anlatmaları istenir.

Oyun ve Hareket Etkinlikleri

PMA A1 K14,15

BA A3 K2,3


Öğrenciler yüzleri ortaya dönük, bir halka üzerinde yer alırlar. Ortada, elinde voleybol topu ile bir çocuk bulunur. Oyun başlayınca ortada bulunan oyuncu halka üzerindekilere topu iki elle, tek elle veya voleyboldaki gibi vuruşlar yaparak atar. Yandaki oyuncular da aynı şekilde topu ortadaki oyuncuya atmaya çalışırlar. Öğretmen bir süre sonra ortadaki oyuncuyu değiştirir.

Ardından “Dokunarak bil” adlı oyun oynanır. Öğretmen önceden içi, görünmeyen bir torbaya çeşitli nesneler koyar (makas, fincan, kaşık, kalem, silgi, bebek vs.) Çocuklar sıra ile gelip, elini torbaya sokar ve bir nesne alır.  Görmeden, dokunarak nesneyi tahmin etmeye çalışır.



Okuma Yazmaya Hazırlık Çalışmaları

PMA A2 K10

BA A5 K2,4


(Zihn.Gelş.Seti 6) Sayfa 44 deki “noktaları tamamla, papağanı tamamla” yönergeli çalışma sayfası ile sayfa 45 deki “aynı büyüklükte olan yıldızları çizgi ile birleştirerek eşleştir,aynı renge boya.” Yönergeli çalışma sayfası yapılır.


Fen ve Doğa Etkinlikleri

DA A8 K1


BA A3 K2

Çocuklarla yağmur deneyi yapılır. Öğretmen içine bir miktar su bulunan çaydanlığı ocağa koyar. Kaynadıktan sonra çaydanlığın ağzından buhar çıkmaya başlar. Bu sırada kapağı hafifçe havaya kaldırır ve buharın kapağa çarpması sağlanır. Kapağa çarpan buhar, su taneciklerine dönüşür ve tekrar çaydanlığa dökülür. Çalışma çocuklarla birlikte gözlemlenir.



Değerlendirme


1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   20


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət