Ana səhifə

Masarykova univerzita Filozofická fakulta Historický ústav


Yüklə 2.06 Mb.
səhifə7/29
tarix26.06.2016
ölçüsü2.06 Mb.
1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   ...   29

2.Organizační struktura




Sdružení „Ruská lidová univerzita v Praze“


Vědecká a učební činnost univerzity řízená profesorským sborem v čele s rektorem. Organizačně a administrativně byla první dva roky existence řízena výborem složeným se zástupců MŠNO a MZV, profesorského sboru, ruských emigrantských organizací (zejména Zemgoru) a českých vysokých škol v Praze. Toto uspořádaní ovšem nebylo právě vzhledem k politické profilaci a ambicím Zemgoru ideální a přinášelo mnohé neshody. Profesor A. A. Kizevetter na to vzpomínal: „Bylo to v příkrém rozporu s tradicemi univerzity Šaňavského, kde okťabristé, kadeti, eseři a sociální demokraté pracovali ruku v ruce.“319 Dlouholetý rektor univerzity prof. M. M. Novikov později vzpomínal na spolupráci s eserskými exponenty na půdě univerzity těmito slovy: „..Naši pravicoví kolegové samozřejmě nemohli spolupracovat se socialistickou institucí ani na poli osvěty… Zemgorovci chtěli celou věc řídit a profesorům ponechat pouze výkonnou funkci. Tuto taktiku jsme dobře znali. Nejednou ji uplatnila již carská vláda a potom ji do zrůdných forem dovedla komunistická moc.“320

Vzhledem k výše uvedeným důvodům došlo v roce 1925 k reorganizaci. Bylo vytvořeno česko-ruské Sdružení „Ruská lidová univerzita v Praze“. Ustavující schůze sdružení se konala 8. prosince 1925. Schůze se zúčastnilo přes 400 zakládajících členů. Prvním předsedou byl zvolen profesor stavební mechaniky na ČVUT Zdeněk Bažant, který se z titulu své funkce ve sdružení stal také předsedou kuratoria. Prof. Bažant vykonával tyto funkce až do roku 1942, kdy jako celá řada členů Sdružení na svoje funkce na protest proti přílišné loajálnosti vůči nacistickému režimu rezignoval.

Sdružení „Ruská lidová univerzita v Praze“ pak bylo provozovatelem univerzity po zbytek její existence.321 Veškerou učební a vědeckou činnost řídil i nadále profesorský sbor, ale administrativně-organizační správu univerzity mělo v kompetenci kuratorium ve spolupráci s předsednictvem a valnou hromadou.

Členem sdružení se mohl stát téměř každý, bez ohledu na národnost.322 Řádná valná hromada sdružení se konala jednou ročně, vždy na počátku správního roku v budově univerzity. Do roku 1930 byl správní rok definován jako: “období, které začíná prvním říjnem a končí 30. zářím následujícího roku.323 Ve změně stanov z roku 1930 byl správní rok definován jako období: „které začíná 1. ledna a končí 31. prosince“.324 Valná hromada byla svolána předsednictvem kuratoria a měla být oznámena v celorepublikově vycházejícím periodiku v dostatečném předstihu.325 Kromě toho Valná hromada rozhodovala o výši členských příspěvků, jmenování čestných členů Sdružení, popřípadě o změně stanov Sdružení. Ze svého středu nominovala Valná hromada čtyři až šest členů kuratoria.



Kuratorium


Personální obsazení kuratoria bylo v průběhu existence univerzity velmi proměnlivé. Jednak to bylo způsobeno personálními změnami, ale také důsledkem změn stanov sdružení, v kterých bylo složení kuratoria jedním z nejvíce měněných paragrafů. Za těmito změnami je velmi zřetelná snaha o omezení prostoru ruským politickým subjektům, zejména Zemgoru.326 Obecně lze říci, že v kuratoriu měly zastoupení též i úřady a instituce, jež figurovaly i ve výše zmíněném výboru, byť mnohdy již ne v tak hojném počtu. První zasedání kuratoria se konalo 25. prosince 1925. Na této schůzi byl zvolen místopředseda kuratoria – prof. Zavadskij a jednatel – doc. Cimmerman. Počet členů kuratoria se v průběhu let měnil, nicméně pohyboval se vždy zhruba kolem dvaceti členů.
Nejvýznamnější představitelé Kuratoria Sdružení RLU / RSU v Praze: 327

předseda prof. Z. Bažant (1925-1942)

prof. A. N. Fatejev (1942-1945)

místopředseda prof. S. V.Zavadskij (1925-1935)

prof. A. N. Fatejev (1935-1942)

prof. P. A. Ostrouchov (1942-1945)

jednatel prof. M. A. Cimmerman (1925-1927)

prof. N. M. Mogiljanskij (1927-1932)

prof. D. N. Ivancov (1932-1945)
Z titulu své funkce byl členem Kuratoria úřadující rektor, vedoucí jednotlivých oddělení (jejichž počet se v průběhu let měnil), dále zástupci z řad profesorského sboru volení Valnou hromadou, později také zástupce Vědecké společnosti badatelské. Kromě toho členy Kuratoria byli zástupci Ministerstva zahraničních věcí (dr. A. Zavázal, vyslanec V. Maxa, konzul Novotný, konzul Galia, konzul Tomeš, dr. Znojemský, vrchní odborový rada dr. M. Černý, prof. P. Růžička), resp. Ministerstva školství a národní osvěty (prof. A. Inderka, prof. J. Urban, dr. F. Matoušek, prof. Polák, dr. Pokorný, prof. V. Vymětal). Dále také zástupci českých vysokých škol (Karlovu univerzitu po dlouhá léta zastupoval prof. B. Němec) a Svazu ruských akademických organizací za hranicemi a Zemgoru. Od roku 1933 byl také členem kuratoria úřadující tajemník univerzity. Tato funkce byla sloučena s funkcí tajemníka univerzity.328

Kuratorium se scházelo jednou měsíčně, přičemž předseda kuratoria formálně obesílal pozvánku členům kuratoria. Obvyklý čas schůzek byl půl šesté či šestá hodina večerní v budově univerzity. Předmětem schůzek kuratoria byl vždy podobný bodový scénář:329



  • Vyslechnutí zápisu kuratoria z minulého zasedání.

  • Výdaje univerzity za předcházející měsíc.

  • Referát o činnosti univerzity za stejné období (přednesený rektorem či jeho zástupcem).

  • Plánované výdaje univerzity na následující měsíc.

  • Referáty vedoucích jednotlivých oddělení univerzity.

  • Organizace výuky ruského a cizích jazyků.

  • Zpráva Vědecké společnosti badatelské (založena v 1933).

  • Zpráva Kulturně – historického muzea (založeno 1935)

  • Diskuse

Každoročně pak kuratorium schvalovalo akademický plán univerzity na příští školní rok a plán populárně-vědeckých přednášek konaných v Praze a mimo Prahu. V ojedinělých případech kuratorium rozhodovalo o přijetí nových členů a popřípadě o změnách či doplňcích stanov (ovšem hlasovala o nich valná hromada). V případě potřeby kuratorium přijímalo či propouštělo úředníky a zřízence pro administrativní správu univerzity.

V rámci kuratoria existovalo tzv. Předsednictvo.330 De facto se jednalo o zúžené kuratorium. Úkolem předsednictva bylo připravovat návrhy a referáty pro kuratorium. Předseda (místopředseda) a jednatel předsednictva kuratoria měli právo podepisovat právní a důležité listiny.

Čelní představitelé


Prvním rektorem univerzity se stal v roce 1923 prof. M. M. Novikov. Ten zastával svoji funkci až do jara 1939, kdy obdržel nabídku, aby založil a vedl zoologický seminář na Bratislavské univerzitě. Pro Novikova to zřejmě nebylo jednoduché učinit tak radikální rozhodnutí a dokonce nově vzniklou situaci probíral se svými kolegy na Přírodovědecké fakultě. Předpokládal a plánoval, že se v Praze usídlí natrvalo, ale nacistická okupace v březnu 1939 společně s novým nařízením o důchodovém věku vysokoškolských pedagogů změnila jeho plány. Nakonec se rozhodl nabídku bratislavské univerzity zprostředkovanou profesory J. F. Baborem a J. Hromádkou přijmout. Na zasedání Kuratoria v březnu 1939 předložil svoji rezignaci a v říjnu 1939 se přestěhoval do Bratislavy. Na svůj odchod z Prahy později Novikov vzpomínal: „…Na jaře roku 1939, byla Praha obsazena Hitlerovou armádou. Je pravda, že každodenní život se příliš nezměnil, ale nad vším panovala všudypřítomná a zlověstná mlha.... 18. října 1939 jsem se přestěhoval s celým svým majetkem do Bratislavy ... Brzy poté přešla Svobodná univerzita do rukou bývalé opozice a ztratila svoje tradice z carského Ruska. …“.331

Novým rektorem byl 16. října 1939 zvolen profesorským sborem univerzity dosavadní prorektor prof. V. S. Iljin.332 Prof. Iljin byl zajisté výtečný vědec, ovšem problematická postava vzhledem k jeho vztahu k nacismu. V literatuře se hovoří o jeho koncepci společenského vývoje s nespornými rysy fašismu či o jeho ostře antisovětském vztahu a o loajálnosti k nacistickému režimu. Iljin, stejně jako někteří jeho kolegové, shledával nacismus menším zlem než byl komunismus, potažmo stalinismus. V únoru 1945 prof. Iljin, krátce před svým v odchodem z Československa, písemně požádal svého dosavadního zástupce prof. A. N. Fatejeva, aby přijal úřad rektora.333

Do roku 1933 zastávali úřad prorektora hned dva členové profesorského sboru. Do konce školního roku 1927/28 byl jedním z prorektorů prof. Je. A. Ljackij. Toho v této funkci vystřídal prof. S. Zavadskij. Vedle prof. Ljackého zastával funkci prorektora (do 1928/29) prof. N. S. Timašev. Po jeho odchodu do USA jej nahradil prof. A. Kizevetter, který zastával tento úřad až do své smrti v roce 1933. Od roku 1933, v souvislosti s reorganizací univerzity, zastávala funkci prorektora pouze jedna osoba. Výše uvedený prof. S. Zavadskij zastával tuto funkci až do své smrti v červenci 1935. Poté byl na funkci prorektora zvolen prof. V. S. Iljin. Po odchodu M. Novikova na Slovensko povýšil prof. V. Iljin do funkce rektora. Ve funkci prorektora nahradil Iljina prof. A. N. Fatejev. Později, když byl Fatejev požádán, aby nastoupil úřad rektora, byl V. Iljinem rovněž vyzván prof. P. A. Ostrouchov, aby přijal úřad prorektora.

Tajemníkem univerzity byl prof. M. A. Cimmerman. Po jeho odchodu v roce 1929 na Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně zastával tuto funkci až do konce existence univerzity prof. D. N. Ivancov.

Prezidium profesorského sboru se skládalo z rektora, prorektora, tajemníka a vedoucích jednotlivých oddělení (z nichž dva plnili funkci prorektora). Počet členů prezidia se tedy vždy odvíjel podle počtu oddělení.334 Prezidium se zabývalo koordinací vědecké a vzdělávací činností univerzity. Poté, co převzala Ruská vědecká společnost badatelská většinu kompetencí vědeckých oddělení, ztratilo Prezidium význam a bylo zrušeno.

Rektor


Prof. M. M. Novikov (1923-1938)

Prof. V. S. Iljin (1939-1945)

Prof. A. N. Fatejev (1945)

Prorektor


Prof. Je. A. Ljackij a prof. N. S. Timašev (1923-1928)

Prof. S. V. Zavadskij a prof. N. S. Timašev (1928-1929)

Prof. S. V. Zavadskij a prof. A. A. Kizevetter (1929-1933)

Prof. S. V. Zavadskij (1933-1935)

Prof. V. S. Iljin (1935-1939)

Prof. A. N. Fatejev (1939-1945)

Prof. P. A. Ostrouchov (1945)

Tajemník


Prof. M. A. Cimmerman (1923-1929)

Prof. D. N. Ivancov (1929-1945)



Kancelář


Prvním vedoucím kanceláře univerzity byl Zemgorem jmenovaný P. F. Klimuškin. Podle I. Savického měl údajně velké neshody s některými přednášejícími. Dokonce instruoval věhlasné vědce jako např. prof. P. B. Struveho a prof. N. O. Losského jak vést své přednášky.335 Po reorganizaci v roce 1925 byl kuratoriem na funkci vedoucího kanceláře dosazen A. I. Sergejenko, který tuto funkci vykonával až do své smrti na počátku roku 1935.336 V souvislosti s narůstající aktivitou univerzity bylo potřeba přijmout další administrativní síly. V červnu 1930 byli v kanceláři RLU zaměstnáni vedle A. I. Sergejenka rovněž A. A. Vojevodin (ve funkci I. pomocníka správce) a V. Ozerechovskij (II. pomocník správce).337

Po smrti Sergejenka nastoupil na jeho místo jeho dosavadní zástupce Alexandr Vojevodin, který se postupně v souladu s úspornými opatřeními stal jediným pracovníkem kanceláře.338 Zaměstnancem univerzity byl A. A. Vojevodin, známý svými antifašistickými postoji, až do 11. června 1942, kdy byl v době vrcholící heydrichiády zatčen gestapem.339

Posledním správcem kanceláře byl Pavel Špakovský (to bylo poprvé za dobu existence univerzity, kdy nebyl správcem kanceláře ruský emigrant). Přestože vzhledem k předchozím rokům postupně klesal počet pravidelně konaných přednášek, zaměstnávala kancelář univerzity v listopadu 1943 vedle správce také dvě pomocné síly (N. Antipov a B. Sekakov).340 Důvodem zvýšení počtu personálu kanceláře byl zřejmě fakt, že neustále rostl počet posluchačů jazykových kurzů.


1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   ...   29


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət