Ana səhifə

Vivasan toodangu teatmik


Yüklə 2.23 Mb.
səhifə18/45
tarix27.06.2016
ölçüsü2.23 Mb.
1   ...   14   15   16   17   18   19   20   21   ...   45

Eeterlike õlide üldiseloomustus

Paljude sajandite jooksul on inimene püüdnud aroomide saladusi tundma õppida, eraldada neid lõhnavatest taimedest ja kasutada oma huvides.

Aroome kasutame juba alates lapsepõlvest, tehes seda loomuliku moel, vajamata seejuures erilist õpetust või spetsiaalseid teadmisi. Küüslauguküüs, piparmündi- või pärnaõietee, riivitud sidrunikoor, loputamine salveiga, kimp värsketest roosidest – aroomid on meie elu lahutamatu osa.

Ent . . . lõikeroosid närtsivad kiiresti ning kaotavad oma omadused, jasmiiniõied kuivavad ja lume alt ei leia Te enam piparmündilehti. . . Ning inimesed õppisid taimede lõhnasid koguma ja säilitama pikemaks ajaks nende imepäraseid omadusi. Eeterlike õlide näol omandasid aroomid tugeva kontsentratsiooni, mugava kasutamise, andsid näiteks võimaluse ka Euroopas elavatele inimestele hinnata teepuu või eukalüpti võlusid. Vedelikeks materialiseerunud aroome nimetatakse eeterlikeks õlideks.

Teaduslikust seisukohast lähtudes on eeterlikud õlid – paljude komponentide sisaldusega orgaanilised terpeenühendid, alkoholid ja aldehüüdid, ketoonid jt. süsivesikud, mida töötavad välja eeterlikke õlisid sisaldavad taimed.

Kaasajal tuntakse ligikaudu 200 erinevat eeterlikku õli, mis oskuslikul kasutamisel omavad suurepäraseid raviomadusi ning millel puuduvad kõrvalmõjud.

Eeterlike õlide keemiline koostis on väga keeruline. Nende koostisse kuuluvaid erinevaid orgaanilisi ja anorgaanilisi aineid on ligikaudu 120-500. Seetõttu on neid kunstlikult, keemilisel teel võimatu kopeerida. Seetõttu ei olegi sünteetilistel õlidel naturaalsete eeterlike õlide ravivaid omadusi.
Eeterlikud õlid:


  • On läbipaistvad, värvitud või kergelt värvikad vedelikud, millel on iseloomulik lõhn ja maitse.

  • Ei ole rasvased, aurustuvad toatemperatuuril, ei jäta võrreldes taimeõlidega paberile rasvaseid plekke: võib märgata ainult mõningast värvimuutust, juhul kui eeterlik õli omab värvi.

  • On veest kergemad ja vees praktiliselt lahustumatud. Eeterlike õlide kasutamisel veega on vajalik emulgaator (piim, koor, mesi, meresool).

  • Oksüdeeruvad valguse ja hapniku mõjul, mistõttu vajavad erilisi hoiutingimusi.

  • Omavad laia bioloogilise aktiivsuse spektrit.

Eeterlike õlide funktsionaalsed omadused

Iga eeterlik õli on mitmefunktsionaalne, kuna sisaldab erinevaid aineid, kuid vaatamata sellele on olemas üldine tendents eeterlike õlide toimes:




  • Kõik eeterlikud õlid on bakteritsiidse, põletikuvastase ja antiseptilise toimega;

  • Kõik eeterlikud õlid mõjuvad närvisüsteemile positiivselt;

  • Kõik eeterlikud õlid mõjuvad soodsalt emotsioonidele ja psüühilisele tervisele;

  • Kõik eeterlikud õlid on positiivse dermatoloogilise ja kosmeetilise efektiga, taastades ja säilitades Teie naha ning juuste tervise ja ilu;

  • Kõik eeterlikud õlid uuendavad organismi iseregulatsiooni mehhanismi;

  • Kõik eeterlikud õlid omavad bioenergeetilist väärtust;

  • 70% eeterlikest õlidest kõrvaldavad kiiresti põletus- ja traumajärgsed nahadefektid;

  • 65% eeterlikest õlidest omavad valuvaigistavat toimet;

  • 60% eeterlikest õlidest osutuvad erootilisteks stimulaatoriteks;

  • 60% eeterlikest õlidest mõjuvad soodsalt hingamisorganite funktsioonidele ja seisundile;

  • 50% eeterlikest õlidest normaliseerivad vereringeorganite funktsioone ja seisundit;

  • 40% eeterlikest õlidest on tervendava toimega seedesüsteemile;

  • 40% eeterlikest õlidest taastavad organismi eritussüsteemide funktsionaalsuse ja kudede tervise;

  • 30% eeterlikest õlidest puhastavad organismi jääkainetest, neutraliseerivad mürke;

  • 30% eeterlikest õlidest taastavad ja tõstavad organismi immuunsüsteemi aktiivsust;

  • 30% eeterlikest õlidest tasakaalustavad sisesekretsiooninäärmete tööd, normaliseerides organismi hormonaalset tausta;

  • 25% eeterlikest õlidest parandavad organismi tugi-liikumisorganite tegevust;

  • 20% eeterlikest õlidest on antiparasiitse aktiivsusega.

Eranditult kõik eeterlikud õlid, juhul kui neid õiges vahekorras kasutada, ei oma organismile negatiivseid kõrvalmõjusid, ei tekita sõltuvust, toime efektiivsus ei vähene, ei põhjusta organismi füsioloogiliste protsesside häireid.


Eeterlike õlide võltsimine



Kuna eeterlike õlide tootmine on väga töömahukas ja kallis protsess, toodavad mõned ettevõtted naturaalsete eeterlike õlide asemel aromaatseid aseaineid e. surrogaate, st. keemilisel teel töödeldud sünteetilisi aroomiõlisid naturaalsetele õlidele ja taimedele sarnase lõhnaga.

Selliseid õlisid kutsutakse ka naturaliseeritud õlideks (erinevalt naturaalsetest õlidest). Mõiste “naturaliseeritud” tähendab seda, et õli on saadud kunstlikul viisil, ent tal on looduslik analoog olemas.

Kuna eeterlike õlide koostist on võimatu kopeerida, siis enamik sünteetilistest õlidest ei oma ravitoimet, veelgi enam, need on isegi aroomilambis kasutamisel kahjulikud Kõige olulisem on aga fakt, et need on kahjulikud seespidisel kasutamisel. Oma tervise säilitamise nimel tuleks ettevaatlikult suhtuda taolistesse aseainetesse ning jätta meelde, et sünteetilisi või naturaliseeritud õlisid kasutatakse ainult parfümeeriatoodetes. Reeglina maksavad sünteetilised õlid mitmeid kordi vähem ning neil ei ole naturaalsetele õlidele omast “puhast” lõhna.

Aroomiteraapia peamised põhimõtted



1. Kompleksne lähenemine patsiendileolulisim aroomiteraapia põhimõte. Tänapäeval ei kahtle enam keegi selles, et ei eksisteeri eraldi psüühilisi ja somaatilisi haigusi. Pole sellist haigust, mis ei mõjutaks meie vaimset seisundit. Oluline on ravida haiget, mitte haigust.
2. Organismi oma jõudude mõjutamise printsiip.

Aroomiteraapia näeb ette mitte ainult haiguste põhjusi ja patoloogilisi muutusi, vaid eelkõige organismi kaitsejõudude tõstmist ja stimuleerimist. Juba Hippocrates on välja öelnud mõtte, et inimorganism omab suuri potentsiaalseid võimalusi haigustega toimetulekuks.
3. Individuaalsuse põhimõte.

Alati tuleb meeles pidada, et aroomiõlide bioloogiliselt aktiivsed ained mõjutavad inimest tema psüühika, meelte ja hinge kaudu, mistõttu tuleb patsientide tervendamisel kasutada ainult talle meelepäraseid lõhnu. Isegi kõige tugevatoimelisem aroom ei anna loodetud tulemust, kui ta on inimesele vastumeelne.



4. Mitmekülgse mõju põhimõte.

Taimede aroom on erinevate bioloogiliste ainete kompleks, mistõttu ühtesid ja samu aroome võib kasutada erinevate haiguste ravimisel, samas kui mõne konkreetse haiguse ravimisel saab kasutada erinevaid eeterlikke õlisid. Näiteks lavendli eeterlikku õli loetakse parimaks antiseptikuks, kuid sellel on ka sedatiivne efekt, parandab tuju, eemaldab väsimuse, depressiooni, peavalu.


5. Annustamise põhimõte.

Tuleb osata olla mõõdukas: kui väga ka mõni lõhn patsiendile meeldib, ärge unustage Hippocratese peamist sõnumit: “Ära kahjusta!”. Oluline osa aroomiteraapia efektiivsusel on aroomiõli õige doseerimine. Aroomiteraapias ei ole šabloone, on vaid skeem. Aroomiterapeudi ülesanne on valida igale konkreetsele patsiendile individuaalne õlide kombinatsioon. Praktiline kogemus on näidanud, et väiksemad kogused võivad anda paremaid tulemusi, eriti juhul, kui probleem on emotsionaalset või psüühilist laadi. Alati tuleb meeles pidada reeglit: eeterlikud õlid on väikestes kogustes stimulaatoriteks, suurtes kogustes aga rõhuvad organismi eluliselt tähtsatele protsessidele. Aroomiteraapias ei ole “rohkem” alati “parim”.


6. Aroomiteraapia kuuri kestvuse määramise põhimõte.

Iga protseduuri ja kuuri kestvus on erinev. Igal konkreetsel juhul määratakse see individuaalselt, vastavalt aroomiteraapia vahenditele ja tervislikule seisundile. Inhalatsioone võib teha 1-2 korda päevas 7-10 päeva jooksul, vanne 2-3 korda nädalas kuni haiguse sümptomite kadumiseni, seejärel 1-2 korda nädalas profülaktilisel eesmärgil, massaaži 1 kord 2-3 päeva järel, kuuri kestvus 10-12 korda.


7. Aroomiteraapia ja teiste ravimeetodite sobitamise põhimõte.

Aroomiteraapiat võib kasutada nii iseseisvalt kui ka kompleksis teiste mittetraditsiooniliste (psühho-, reflekso-, füsioteraapia, massaaž) ja medikamentoossete ravimeetoditega. Aroomiteraapia ja traditsioonilised ravimeetodid koos võimendavad teineteise toimet. Näiteks, kui kasutada samaaegselt eeterlikke õlisid (sidruni, lavendli, teepuu jt.) ja antibiootikume, suureneb bakteritsiidne efekt 4-10 korda.


Aroomiteraapiast on vaid siis kasu, kui ravimisega kaasneb ka

rahuldustunne.
1   ...   14   15   16   17   18   19   20   21   ...   45


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət