Ana səhifə

Vivasan toodangu teatmik


Yüklə 2.23 Mb.
səhifə20/45
tarix27.06.2016
ölçüsü2.23 Mb.
1   ...   16   17   18   19   20   21   22   23   ...   45

Eeterlike õlide saamismeetodid



Destillatsioonimeetod veeauruga – enimlevinud ja iidne eeterlike õlide eraldamise meetod. See põhineb veeauru võimel lahutada lenduvad eeterlike õlide tilgad taimsest materjalist. Selmoel saadakse suurem enamus eeterlikke õlisid. Peenestatud taimeosad töödeldakse auruga, seejuures vabanevad eeterlikud õlid, mis ühinevad auruga ja viiakse üles. Destillatsiooniaparaadi jahutajas aurud veelduvad taas. Kuna eeterlikud õlid on veest kergemad, jäävad need pinnale ning on kergesti eraldatavad. Tulemuseks on võimalikult täielik, muutumatus olekus ja hea väljanägemisega eeterlike õlide eraldumine, nõnda kui protsess toimub temperatuuril alla 100 C järgi. Peale selle on antud juhul võimalik eeterlike õlide täielik eraldamine destilleeritud veest. Destillatsioonimeetod on siiamaani osutunud parimaks enamikest eeterlike õlide saamismeetoditest. See on küllaltki lihtne, ent eranditult iga tooraine nõuab kuhjaga eksperimentaalseid kogumise tingimusi – temperatuuri, rõhku, protsessi pidevust. Kõrgemad temperatuurid ja rõhk soodustavad suuremas koguses eeterlike õlide eraldumist, ent samas halveneb toote kvaliteet. Seda meetodit iseloomustab piiratud koguses tooraine kasutamine, lühike destilleerimisaeg, vähene eraldunud kogus, ent see-eest suurepärase kvaliteediga eeterlikud õlid, sellest ka nende kõrgem hind. Enamus VIVASAN eeterlikest õlidest on saadud just sel meetodil. Aroomiteraapias kasutamiseks peavad õlid olema maksimaalselt täiuslikud, st. sisaldama võimalikult rohkem aktiivseid komponente. Selle meetodiga on saadud enamik 100%-lise puhtusega VIVASAN eeterlikest õlidest.
Aurdestillatsiooni meetod

Vesi; tuli; veeaur ja peenestatud taimed; külm vesi; kuum vesi; vesi ja eeterlikud õlid; eeterlikud õlid, õievesi.
2. Pressmenetlus (tsentrifuug-, külmpressmenetlus) – kasutatakse tooraine töötlemisel, mis sisaldavad eeterlikke õlisid suurtes kogustes, nt. tsitruseliste viljad. Koor eraldatakse, segatakse vähese koguse veega, seejärel asetatakse rõhu alla. Siin on tähtis, et toodet ei kuumutataks, kuna seejuures saaksid rikutud tähtsad lenduvad ühendid. Oluline on, et kasutatavat toorainet ei oleks enne pestitsiididega töödeldud, kuna mürgid pääseksid otse läbi puuviljakoore õlisse. Peale tsitruseliste saadakse sel meetodil ka baasõlisid. VIVASAN Sidruni-, Apelsini-, Avokaado-, Jojobaõli saadakse just sellisel meetodil.

3. Matseratsiooni- ehk väljatõmbamise meetod (matseratsioon ehk kuum anfleraaž) – põhineb eeterlike õlide omadusel lahustuda rasvõlides ja rasvades. Viimased imavad 70ºC kuumutatuna eeterlikke õlisid endasse. Alguses asetatakse kuuma rasva sisse mitmekordselt värsket droogi kuni eeterlike õlide küllastumiseni. Seejärel küllastatud rasv jahtub ja muutub nn. “õievõideks”. Sellist “võiet” kuumutatakse uuesti, lisatakse piiritust, seejärel eraldatakse aromaatsed õlid. Meetodit kasutatakse lõhnavate õite ümbertöötlemisel.

4. Adsorbtsioonimeetod (anfleraaž, külm anfleraaž) põhineb rasvõlide ja rasvade omadusel adsorbeerida (neelata) toorainest eeterlikke õlisid, millest peale kogumist jätkuvalt eraldub uusi eeterlike õlide koguseid. Anfleraaž – aromaatsete ainete adsorbtsioon peentest taimeosadest (õielehed, kitsad lehed, õisikud, juured) plaadile, mis on kaetud õlide või rasvadega. Anfleraaži kasutatakse nt. värskete jasmiiniõite puhul, kuna hüdrodestillatsioon osutub väheefektiivseks eeterlike õlide vähese eraldumise tõttu. Sellisel teel saadud eeterlike õlide hind on küllaltki kõrge. Anfleraaži teel saadud eeterlikud õlid (tuberoos, jasmiin, verbena, roos, mimoos, nartsiss) on kallimad.

5. Ekstrahheerimismeetod põhineb eeterlikust õlist aromaatsete ühendite eraldamisel taimsest toorainest orgaaniliste lahustite abil. On suhteliselt uus meetod. Peale ekstrahheerimist valatakse lahus toorainelt ära., lahus aga eraldatakse. Tavaliselt kasutatakse sel eesmärgil heksaani, petrooleetrit, neljavalentset süsinikku, etanooli jt. aineid. Orgaaniliste lahustite abil saadud eeterlikke õlisid ei kasutata tavaliselt seespidiselt, allergiliste reaktsioonide ja immuunsüsteemi nõrgenemise vältimiseks, kuna lahustid on kõrge toksilisusega, nende eraldamine eeterlikest õlidest aga mittetäielik. Seespidiseks kasutamiseks on lubatud eeterlikud õlid, mida eraldatakse etanooliga.

6. Kriogeenne meetod – süsihappegaasi abil rõhu all eeterlike õlide saamine on hiljuti välja töötatud ning nüüd laialdast kasutust leidnud bioloogiliselt aktiivsete ainete saamise meetod.

Vivasan eeterlikud õlid

Kompanii VIVASAN esitleb kõrgkvaliteetsete eeterlike õlide paletti, mille saamine ja puhastamine vastab kõige kaasaegsematele standarditele. Kaasaegsete tehnoloogiate kasutamine võimaldab saada 100% puhtaid, mitteagressiivseid õlisid, ilma teiste eeterlike õlide-pehmendajate lisamiseta. Enamik VIVASAN eeterlikke õlisid on saadud tänapäeval efektiivseima – auruga destilleerimise meetodil, mis võimaldab saavutada lõppprodukti kõrget kvaliteeti ja puhtust.

Mitte vähem efektiivne meetod on külmpressmeetod, mille abil on saadud VIVASAN tsitrusõlid Sidrun, Apelsin. Need õlid on samuti 100%-lise puhtusastmega, lisanditeta.
Hinnalist Jasmiini eeterlikku õli segatakse neutraalse Jojoba baasõliga, seda tänu oma madalale eraldumisele ja kõrgele kontsentratsioonile (samuti maksumusele), mis mitte sugugi ei vähenda õli efektiivsust selle traditsioonilisel kasutamisel aroomiteraapias.
Samuti pakutakse kompanii VIVASAN “know how”, unikaalset “33 ürdi õli”, mis kujutab endast 33-st ravimtaimest saadud eeterlike õlide kompositsiooni.
Ent “Teepuuõli” toime tugevdamiseks ja selle ärritavate omaduste pehmendamiseks on lisatud teepuuõlile – manuka- ja kanukaõli (vt. osa “Teepuuõli”).
Eeterlike õlide suurepärased omadused on tingitud nendes sisalduvate kõrgete eetrite, nende alkoholide, karbonüülühendite ja mis peamine – peamise komponendi kõrgest sisaldusest. Näiteks Eukalüpti eeterlikus õlis sisaldub 80-85% eukalüptooli. Mitte vähe tähtis on see, et eeterlikud õlid sisaldavad optimaalses koguses süsivesikuid.

Samas sisaldavad need väheses koguses ketoone ja aldehüüde, madalat niiskusetaset ja mittelenduvaid aineid. Toodetavate eeterlike õlide kvaliteet asetseb pideva monitooringu all. Kontrollitakse gaaskromatograafia ning kromato-mass-spektromeetriliste uurimismeetoditega.
Eeterlike õlide aroome jagatakse “ülemisteks”, “keskmisteks” ja “alumisteks” nootideks sõltuvalt nende lenduvusest ja omadustest. Kui võrrelda inimorganismi taimega, siis võiks tõmmata järgmisi paralleele meie õlide ja nende toime vahel inimese erinevatele organitele.





Omadused

Õli

Toime

Ülemine (peanoot)

Toniseeriv

Sidrunmeliss, tsitruselised, rosmariin, eukalüpt,

tüümian


Tundeorganid

Tähelepanu kontsentratsioon



Keskmine (südame

noot)

Tasa-kaalustav

Jasmiin, ylang-ylang, muskaatsalvei, geraanium, lavendel

Hingamine (kopsud)

Verevarustus (süda)

Assimilatsioon (maks)

Immuniteet (kõhunääre)



Alumine (baasnoot)

Lõõgastav

Kadakas,

fenkol, basiilik,

patšuli


Seedimine

Jääkainetest puhastamine (mao-sooletrakt)

Kasv (sugunäärmed)



Uued VIVASAN õlid:


  • Sidrunmeliss, Jasmiin, Muskaatsalvei, Geraanium, Ylang-Ylang, Fenkol, Patšuli, Kadakas, Teepuuõli manuka ja kanukaga, Eukalüpt, Sidrun, Apelsin, valge Tüümian, Lavendel, Rosmariin, hiina Piparmünt, 33 ürdi õli, 33 ürdi õli Strong, samuti sprei VIVA PLUS eeterlike õlide baasil.

  • On suurepärase toimega nii omaette kui ka kompositsioonis, ükskõik millisel kasutamisel.



1   ...   16   17   18   19   20   21   22   23   ...   45


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət