Ana səhifə

Vivasan toodangu teatmik


Yüklə 2.23 Mb.
səhifə19/45
tarix27.06.2016
ölçüsü2.23 Mb.
1   ...   15   16   17   18   19   20   21   22   ...   45

Aroomiteraapia reeglid

Enne kui hakata kasutama eeterlikke õlisid, on vajalik omaks võtta mõningad reeglid.




  1. Ärge kandke nahale ega limanahale lahjendamata õli (peale Teepuu- ja Lavendliõli)!

  2. Ärge ületage lubatud annuseid! Alustage eeterlike õlide kasutamist minimaalsetest kogustest, ehk on need Teie jaoks küllaldased, kuna erinevatel inimestel on tundlikkus lõhnade suhtes erinev.

  3. Kontrollige, kas Teil ei ole mõne õli suhtes allergiat! Selleks kandke üks tilk õli küünarõndlasse ja jälgige, kas nahal on märgata allergilisi reaktsioone – paistetust, turseid, peale tavalise punetuse ja kerge kipituse. Allergia kontroll lõhnade suhtes – kandke 1 tilk õli taskurätile ning nuusutage päeva jooksul aeg-ajalt. Allergilise reaktsiooni tunnused – nohu, pisarate vool, aevastamine.

  4. Aroomivannide kahe esimese seansi kestvus ei tohiks ületada 5 minutit. Aroomilampide 2 esimest korda ei tohiks aga ületada 20 minutit. Kui enesetunne peale vanni on hea, võib aega pikendada.

  5. Raseduse ja epilepsia korral soovitatakse kasutada eeterlikke õlisid piiratud kogustes ja arsti järelvalve all! Nende kontsentratsioon peab olema tavapärasest 2 korda väiksem!

  6. Lõhna talumatuse korral (eriti raseduse ajal) ei tohi eeterlikke õlisid kasutada!

  7. Südamehaiguste, bronhiaalastma, ja astmaatiliste seisundite korral tohib õlisid kasutada ainult peale raviarstiga konsulteerimist!

  8. Eeterlike õlide seespidine tarbimine on lubatud vaid peale arstiga konsulteerimist!

  9. Aroomiteraapia kuur ei tohi ületada 3 nädalat!

  10. Õlisid hoida suletuna pimedas, lastele kättesaamatus kohas!



Eeterlike õlide kasutamise eripära laste puhul





  • Eeterlikke õlisid võib kasutada ka lastel (massaaž, vannid, inhalatsioon jm. ) rangete kasutamisreeglite ja annuste täpsel järgimisel. Enne protseduuride läbiviimist kontrollige last kindlasti vastava aroomi tundlikkuse suhtes!




  • Imikutele kuni 12 kuud soovitatakse kahjutuid õlisid nagu teepuu-, lavendliõli. Massaaži või vanni jaoks on vaja võtta ainult 1 tilk õli, mis on lahustatud 1 supilusikatäies baasõlis.




  • Lastele 1-5 aastat piisab samade protseduuride läbiviimiseks 2-3 tilka mittetoksilist ja ärritust mittetekitavat õli (lavendli, apelsini, teepuu eeterlik õli), 1 tilk lahustatuna 1 supilusikatäies baasõlis.




  • Lastele 6-12 aastat võib kasutada täiskasvanutega sarnaseid õlisid, kuid nende kontsentratsioon peab olema 2 korda väiksem.




  • Lastele üle 12 aasta võib kasutada samu õlisid ja samas vahekorras nagu täiskasvanutelgi.




  • Lastele kuni 12 aastat on eeterlike õlide sissevõtmine vastunäidustatud!

Eeterlike õlide kasutamise meetodid



Aroomilambid.

Lihtsaim kodune meetod eeterlike õlide kasutamiseks. Vedeliku anum ei tohiks olla liiga väike, sest muidu aurustub vesi liiga kiiresti ja õli võib hakata põlema. Aroomilampi valada sooja vett, lisada natuke eeterlikku õli, süüdata küünal. Õlitilkade kogus oleneb ruumi suurusest: 2 tilka eeterlikku õli 5 m² kohta. Vee soojenemise tulemusel eraldub õhku aroome. Vesi ei tohi keema hakata, kuna see muudaks aroomide mõju. Protseduuri tuleks läbi viia kinnises (aknad ja uksed suletud) eelnevalt õhutatud ruumis. Ärge jätke kuuma aroomilampi järelvalveta.


Inhalatsioonid.

Õliaroome hingatakse sisse otse õlianumast või riidele kantuna. Hingamine peab olema korrapärane ja sügav. Inhalatsiooni kestvus 3-10 minutit. Silmad soovitatakse sulgeda. Eeterlike õlide molekulid, sattudes nina limaskesta reflektoorsetele aladele, kutsuvad esile impulsid, mis saadetakse peaajju ja mõjutavad närvisüsteemi funktsioone, reguleerivad hormoonide erituse taset, suurendavad organismi vastupanuvõimet nakkushaigustele.


Aroomivannid.

Soe vesi ja aroomiõlide tervendav mõju muudavad aroomivanni tervele organismile kasulikuks protseduuriks. Eeterlikud õlid puutuvad kokku kõikide kehapiirkondadega. Tänu eeterlike õlide heale imendumisvõimele tungivad nad kiiresti nahakihtidesse, sattudes ka lümfi- ja vereringesse. Eeterlikud õlid mõjuvad kopsudele, soolestikule, neerudele, kesk- ja perifeersele närvisüsteemile. Täites vanni sooja veega, lisatakse vajalik kogus eeterlikku õli, mis on eelnevalt segatud emulgaatoriga. Emulgaatorid – need on ained, mis võimaldavad eeterlikul õlil paremini veega seguneda, näiteks: piim, mesi, vannisool jms. Protseduuri kestvus 10-15 minutit. Vanni kestvust tuleks suurendada järk-järgult.


Kompressid.

Eeterlikes õlides sisalduvad ained imenduvad haigesse organisse naha kaudu. Satuvad lümfiteedesse ja avaldavad põletiku-, valuvastast ning spasme vähendavat toimet. Vette (300-400ml, mis on vajalikul temperatuuril) lisada 5-7 tilka eeterlikku õli, kasta seejärel lahusesse puuvillane riidetükk, kergelt välja väänata, asetada haigele kohale, katta kompresspaberiga ning kinnitada kuiva õhukese riidega. Hoida 30-40 minutit, kuni kompress säilitab soojuse.


Määrimine.

Aitab suurepäraselt närvi-, lihas-, ja sidekudede põletike puhul, mõjutades lümfi-, ja hingamissüsteemi ning vereringet. 10g Arganalõlile lisada 10 tilka eeterlikku õli, kanda haigele piirkonnale ja hõõruda tugevate energiliste liigutustega. Suurepäraselt sobib seejuures 33 taime -, tüümiani-, rosmariini- ja lavendli-, kadakaõli jt.


Massaaž.

Üks aktiivseim organismi mõjutamise meetod. Kindlustab kiire aroomiainete tungimise lümfi- ja vereringesse ning mõjutab organismi komplektselt. Peale positiivse mõju hingamisorganitele, vereringele, kesk- ja perifeersele närvisüsteemile, toimub maksa, soolestiku ning endokriinsüsteemi töö paranemine. Segage 10-20 tilka eeterlikku õli 50 ml funktsionaal- või massaažiõliga, loksutage hoolikalt. Lastele piisab 5-7, imikutele 1 tilgast. Massaaži tehakse Teie tervislikku seisukorda arvestades.


Kosmeetiliste vahendite rikastamine.

Šampoon. Šampoonid, millele on lisatud eeterlikke õlisid, tugevdavad juukseid ja parandavad peanaha seisundit, on efektiivsed kõõma puhul. 100 ml neutraalsele šampoonile lisada 10-15 tilka eeterlikku õli. Rasustele juustele soovitatakse rosmariini-, tüümiani-, teepuuõli. Kuivadele juustele – lavendlit ja apelsini. Juuste kasvu kiirendamiseks – rosmariini, tüümiani. Kõõma vastu – eukalüpti, tüümiani, teepuuõli. Kreem. Segage ettevaatlikult 10-20 tilka eeterlikku õli 50 ml neutraalse kreemiga.
1   ...   15   16   17   18   19   20   21   22   ...   45


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət