Ana səhifə

Vivasan toodangu teatmik


Yüklə 2.23 Mb.
səhifə14/45
tarix27.06.2016
ölçüsü2.23 Mb.
1   ...   10   11   12   13   14   15   16   17   ...   45

Probleemse naha hooldus


Vähesed saavad hoobelda oma puhta ja sileda nahaga. Peaaegu igaüks loeb oma nahka probleemseks. Kellel on see liiga kuiv, kellel rasune või tundlik. Kellel juba ilmusid kortsud. Ent enamasti kannatavad inimesed, kui nahale ilmuvad ebameeldivad moodustised, nagu vistrikud, lööve, veresoonte võrgustik või kuperoos.

AKNE


Tavalised ehk vulgaarsed vistrikud (akne) – kõige levinum nahahaigus, mida esineb peaaegu 80%-l inimestest vanuses 11-30 eluaastat. Tavalist aknet kohtab 15-18 a. teismeliste hulgas, mis on saanud nimeks veel „noorukite vistrikud“. See haigus võib venida aastatepikkuseks ning põhjustada kosmeetiliste defektide ja püsivate armide formeerumist, samuti põhjustada tõeliselt ebasoodsat psüühilist arengut, emotsionaalseid häireid, depressioone ning ühiskonnast distantseerumist.

Haiguse tekitajateks arvatakse olevat propioonbakterid, mis pesitsevad rasunäärmetes ja toituvad nende sekreetidest. Aknet iseloomustavad rasunäärmete korgid ja sellele järgnevad põletikud. Seetõttu on seaduspärane, et kõik selle haiguse ilmingud – vistrikud ja lööve – tekivad nn. seborröalistele aladele, st. aladele, kus asetseb suuremal hulgal rasunäärmeid. Need tsoonid asuvad peamiselt näol, rinnal ja seljal. Kaasaegne meditsiin ei oska välja tuua faktoreid, mis sunnivad rasunäärmeid eritama palju „halba“ rasva, seetõttu loetakse vistrikulist löövet krooniliseks haiguseks.


Akne tekkepõhjused:

  • hormonaalse tasakaalu häired (suguline küpsemine, endokriin- ja suguorganite haigused jne.)

  • seborröa

  • pärilikkus

  • vegetatiivse närvisüsteemi haigused

  • organismis happelis-aluselise tasakaalu häired

  • ebaõige näohooldus

  • pikaaegne ravimite tarbimine (medikamentoossed vistrikud)

  • kahjulikud välised toimemehhanismid (professionaalsed vistrikud)


Akne vormid olenevalt kahjustuse astmest

  1. Mikrokomedoomid (microcomedones) – väga väikesed vistrikud, praktiliselt nahal märkamatud.

  2. Komedoomid (comedones) – avatud vistrikud, millel on keskel must või valge täpp.

  3. Paapulad (papula) – pindmised punased valulikud sõlmekesed

  4. Pustulid (pustule) – mädavillid

  5. Noodulid (nodule) – pallitaolised sõlmekesed, mis asetsevad sügaval nahas.

  6. Kobarjas akne (cystic acne) – mädased ja põletikulised paised.

  7. Induratiivne akne (acne indurativa) – ägedad haiguslikud infiltraadid purpurpunase-sinaka tooniga.

  8. Konglobaatiline akne (acne conglobata) – induratiivsed vistrikud, ägedad haiguslikud infiltraadid purpurpunase-sinaka tooniga.


Akne ravi

Akne ravi taktika sõltub vistrikulise lööbe vormist, ent põhiprintsiipideks on:



  • Rõhumine suurenenud naharasva hulgale;

  • Surnud naharakkude „bloki“ kõrvaldamine rasunäärmete käikudest;

  • Nahapõletikku tekitavate bakterite hävitamine.

Ravi koosneb spetsiaalsest nahahooldusest ja ravivahendite kasutamisest. Ent lisaks eelistavad tänapäeva dermatoloogid akne ravis lokaalseid preparaate, st. kreeme, salve, lahuseid jne.


Kergete akne vormide korral, kui nahal on vähe komedoome, põletikulisi elemente aga on kas vähe või ole neid üldse, piisab õigest nahahooldusest, ravivahendeid kas ei ole üldse vaja või kasutatakse neid profülaktilistel eesmärkidel. Vistrike tekkele kalduv nahk vajab tingimata puhastamist 1-2 korda päevas. Pesemiseks kasutatakse pehmeid geele, vahtu, näovett. Ent mitte mingil juhul ei tohiks kasutada abrasiivseid puhastavaid vahendeid, puhastada nägu vatitampoonidega ega aurutada.

KUPEROOS


KUPEROOS – see on nahakatte verevarustushäire. Haigusega kaasneb põletustunne, kuumusetunne, sügelus, vahel punetus või isegi põletikud. Laubal, ninal, põskedel ja lõual on veresooned laienenud, kaotanud oma elastsuse.
Kosmetoloogid jagavad kuperoosi arengu 4 staadiumisse:

  1. staadium – näonahale lisandub verd, nägu on perioodiliselt punane, sageli kaasnevad sellega konjuktiviidid (silmapõletikud).

  2. staadium – näonaha punetus on püsiva iseloomuga, põskedele ja ninale ilmuvad veresoonte laiendid, mis on juba tõsisem hoiatus.

  3. staadium – kuperoosi foonil tekivad põletikulised vistrikud.

  4. staadium – nahakude pakseneb, omandab kliinilised haigusele iseloomulikud tunnused – ninanaha paksenemine, punetus ja jämedus, nn. käbinina. Haigus progresseerub järk-järgult, tüsistusena võivad tekkida isegi silmade kahjustused.


Kuperoosi tekkepõhjused:

Kuivõrd kuperoos on veresoonte võrgustiku teke, siis kõik faktorid, mis põhjustavad veresoonte paisu, soodustavad ka selle haiguse teket. Niisiis, naha punetus võib kaasneda:




  • terava või liiga kuuma toidu tarbimisega;

  • järskude temperatuurilangustega;

  • suitsetamise, liigse alkoholitarbimisega;

  • UV-kiirte toimega;

  • hormonaalsete häiretega;

  • pärilike faktorite ja stressidega.

Veresoontega seotud probleemid võivad süveneda vegetatiivse düstoonia, endokriinsüsteemi düsfunktsioonide, mao- ja sooletrakti haiguste jms. haigustega. Kuperoos tekib sagedamini:



  • pigem naistel kui meestel;

  • heleda naha puhul (nahk, mis kunagi ei päevitu);

  • vanuses 30-50;

  • tundliku naha korral.

Sellega kaasnev ebamugav põletusetunne võib inimesele põhjustada raskusi sotsiaalses või professionaalses sfääris. Siiski erutavad kuperoosi alla kannatavaid naisi enam esteetilised probleemid.


Nahahooldus kuperoosi korral ja selle ravi
Juhul kui Te olete selle probleemiga kokku puutunud, on Tete ülesandeks – tugevdada veresoonte seinu, reguleerida vererõhku, parandada vere mikrotsirkulatsiooni. Tundlik nahk kuperoosiga omab peent ja õrna struktuuri. Hügieenireeglite järgimine, spetsiaalsete ravivahendite kasutamine võimaldavad parandada kuperoosist pähjustatud nahakahjustusi nahakahjustusi. Siiski tuleb meeles pidada, et kuperoos ei möödu iseenesest, seetõttu tuleb ravi alustada varakult. Kuperoosi ravimeetodid jagunevad kosmeetilisteks ja dermatoloogilisteks.

1   ...   10   11   12   13   14   15   16   17   ...   45


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət