Ana səhifə

Univerzita palackého V olomouci přírodovědecká fakulta bakaláŘSKÁ práce olomouc 2012 Jakub Přichystal univerzita palackého V olomouci


Yüklə 1.93 Mb.
səhifə11/17
tarix24.06.2016
ölçüsü1.93 Mb.
1   ...   7   8   9   10   11   12   13   14   ...   17

2.7.3 Dermatologické účinky


Levandulový olej má celou historii v používání k léčbě ran. Byl zaznamenán mimořádný účinek levandule v urychlení léčby ran a zmírnění tvorby jizev, k čemuž ale chybí dostatečné vědecké podklady. Levandulový olej zřejmě pomáhá zmírňovat projevy různých kožních onemocnění jako je psoriáza (lupénka), dermatitida (zánět kůže, vyrážka) a ekzém. Povrchová aplikace levandulového oleje je považována za inhibitor některých částí alergické dráhy [84].

Tak jako u jakéhokoliv esenciálního oleje tak i u levandulového, je nutné se zabývat kožní snášenlivostí a alergickými reakcemi spojenými s používáním oleje. V hojně citované práci Tisseranda a Balacse [64] týkající se úrovně zdravotní nezávadnosti levandulového oleje se ukázalo, že Lavandula angustifolia a latifolia nezpůsobují kožní alergie, ale jen velmi jemně pokožku dráždí a že Lavandula angustifolia nezpůsobuje fotosenzibilitu. Pro uvedené skutečnosti bohužel autoři neodkazují na důkazy podporující jejich výroky. Některé studie odhalily, že vznik kontaktní alergie je méně častý při aplikaci levandulového oleje než u jiných komerčně dostupných esenciálních olejů (např. tea tree): [85], naproti tomu jiné hovoří o dermatitidě jako běžném důsledku aplikace levandule [86]. Jedna japonská studie vedená po dobu 9ti let určila, že se přibližně u 14 % subjektů objevila kontaktní dermatitida po aplikaci levandulového oleje [87]. Autoři také poukazují na zvýšení počtu výskytu kontaktní dermatitidy spojené se zvýšeným používáním sušených levandulových produktů během posledních let jejich studie. Toto období koreluje s celosvětovým růstem užívání esenciálních olejů a lze tedy předpokládat, že kontaktní dermatitida a jiné alergické reakce se staly dominantními v přímém důsledku se zvýšeným používáním produktů. Existují záznamy o vzniku kontaktní dermatitidy po použití levandulových polštářků [88] a reakcí způsobených zkříženou citlivostí i na ostatní zástupce čeledi Labiatae [89].

Dětský atopický ekzém způsobený podrážděním pokožky je stresující jak pro rodiče, tak zejména pro dítě samotné. Levandule a další esenciální oleje byly testovány jako alternativa k běžným farmaceutikům (např. kortikosteroidům), které mají omezenou použitelnost. Anderson et al. [90] zkoumal míru přínosu esenciálních olejů, včetně levandulového, v léčbě ekzému užitím masáže s olejem či přidáním oleje (6 kapek směsi tří olejů v poměru 1:1:1) do koupele. Terapie trvala po dobu osmi týdnů a probíhala s malým vzorkem dětí (16 subjektů). Zřetelné zlepšení v míře dráždivosti a nočního vyrušování u subjektů s masáží bez i s použitím esenciálního oleje. Žádný znatelný rozdíl nebyl nalezen u masáže a masáže s aromaterapií, což autor komentuje náročností oddělení účinků masáže od těch zapříčiněných aromaterapií. Zlepšení fyzických symptomů, důvěry a sebeúcty nastalo u 14ti z 15ti jedinců s mírnou až těžkou psoriázou (lupénka) po léčbě esenciálními oleji [91]. Ostatní členové rodiny měli prospěch z terapie buď inhalací vůně oleje či z asistence při aplikacích. Výsledek se může zdát výrazný, ale je nezbytné poznamenat, že se nejedná o klinickou studii a není uvedena přesná povaha léčby ani objektivní hodnocení závažnosti onemocnění před a po terapii.

Spolu s oleji z rozmarýny, cedrového dřeva a tymiánu je levandule považována za podpůrnou látku pro růst vlasů u lidí s alopecií (neinfekční onemocnění doprovázené vypadáváním vlasů a chlupů). Tímto efektem se zabýval Hay et al [92] použitím randomizované, dvojitě slepé kontrolní studie. 86 pacientů s alopecií obdrželo směs olejů z rozmarýny (Rosmarinus officinalis 114 mg), cedrového dřeva (Cedrus atlantica 94 mg), tymiánu (Thyme vulgaris 108 mg) a levandule (Lavandula angustifolia 108 mg), která jim byla aplikována na pokožku hlavy každý večer a růst vlasů byl zaznamenán v intervalech 3 a 7 měsíců. U 44 % (19 ze 43) jedinců došlo ke zlepšení v porovnání s 15 % (6 ze 41) v kontrolní skupině.



2.7.4 Účinky na jiné tělesné systémy


Mimo účinků na centrální nervovou soustavu byly u levandule v testech na zvířecích tkáních prokázány antispasmolytické (protikřečové) účinky a to na střevním a děložním hladkém svalstvu. Autoři předpokládají, že tyto relaxační účinky přispívají k relaxačnímu efektu u lidí [93]. Při hlubším zkoumání mechanismu účinku se došlo k závěru, že účinky nejsou zprostředkovány adrenergními ani acetylcholinovými receptory ani přes vápníkové či draslíkové kanály [93]. Spíš se předpokládá působení levandule skrze zvýšení obsahu nitrobuněčného cAMP. Stále však není známo, jestli je tento proces spojen s receptorovou aktivitou či nikoliv. Stejně tak dosud není zřejmé, zdali výsledný relaxační efekt u lidí je výsledkem působení na centrální nervový systém (skrze čichový a limbický systém) nebo je zprostředkován periferně. Působení na hladké svalstvo, a tedy na vasodilataci, mohou být taktéž odpovědné za levandulí způsobené snížení tlaku, jež může být připsáno linaloolu obsaženému v jejím oleji [64]. Inhalace složek esenciálního oleje (0,1 – 0,2 mg/m3 vzduchu) vedlo ke snížení množství cholesterolu v aortě a aterosklerotického plátu [94], nevedlo však ke snížení hladiny cholesterolu v krvi.

Pro levandulový olej se nalezlo několik uplatnění v porodnictví, kde může být přidáván do koupele na ulevení bolesti a odstranění nepohodlí po porodu. V rozsáhlé klinické studii se ukázalo, že matky, pravidelně užívající levandulový olej, hlásily nižší úroveň nepohodlí 3 až 5 dní postnatálně [95,96]. Levandulový olej je současně používán v mnoha porodnicích pro svoje všeobecně zklidňující účinky. V minulosti se levandulový olej natíral na malou oblast zad během porodu, aby uvolnil svalové napětí nebo na břicho k podpoře vyloučení placenty. K těmto dvěma použitím však chybí jakýkoliv vědecký podklad. Nicméně inhalace levandulového oleje působí především proti úzkosti a uvolňuje, z čehož těží zejména rodička.

Předpokládalo se, že aroma některých esenciálních olejů (např. rozmarýna, levandule) mohou působit jako ergogenní (výkon podporující) prostředky během sportovního tréninku. Welker et al. [97] tuto domněnku ověřoval. Sledoval spotřebu kyslíku, srdeční tep, změny v respiračním výměnném koeficientu (poměr vydaného CO2 a přijatého O2) a vnímanou námahu u skupiny 5 subjektů podstupujících submaximální (o něco nižší než je maximální testová zátěž pro danou věkovou skupinu) cvičení (chůze na běžeckém páse). Subjekty inhalovaly vůni před a následně v průběhu cvičení každé 3 minuty. Při porovnávání výsledku nebyly nalezeny žádné významné rozdíly u sledovaných parametrů mezi levandulovým olejem a jinými oleji (bazalka, rozmarýna, máta) nebo placebem. Autor předpokládá, že tyto vůně nemají žádný pozitivní dopad na fyzický výkon při submaximálním cvičení. Avšak tato práce nezahrnuje další parametry (např. maximální délku podstoupeného cvičení) nebo jakýkoli psychologický prospěch, který mohl zvýšit a nepřímo zlepšit výkon. Navíc výsledky ukazují, že během cvičení subjekty hodnotily námahu na úrovni 8 – 9 na desetistupňové škále, kde 10 odpovídalo minimální námaze. Subjekty podstupovaly jen minimální zátěž. Studie fyzické odpovědi na cvičení (hand-grip, zatínání pěsti) odhalila, že při inhalaci příjemných vůní (volba vůně podle individuálních preferencí subjektů z levandule, citrónu, růže a dalších) během cvičení vedla k významnému poklesu diastolického krevního tlaku [98]. Žádné jiné parametry (např. systolický tlak, dechová frekvence, tep v prstech) nebyly ovlivněny. Bohužel nebyly vyvinuty snahy odlišit efekty jednotlivých olejů. Jiná skupina taktéž selhala při hledání efektu levandulové aromaterapie na kardiovaskulární charakteristiky (krevní tlak, srdeční frekvence, pulzní tlak) během regenerace po středně náročném cvičení [99]. Autoři však nemohli dosáhnout statisticky významných hodnot, jelikož testování prováděli na malé skupině respondentů (10 subjektů), nemusí se tedy zaručeně jednat o absenci účinků. Problém malých skupin byl zaznamenán všemi autory a je přetrvávající bariérou v určení existence pozitivních dopadů levandulového či jiného oleje na cvičení či regeneraci po cvičení.

1   ...   7   8   9   10   11   12   13   14   ...   17


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət