Ana səhifə

Univerzita palackého V olomouci přírodovědecká fakulta bakaláŘSKÁ práce olomouc 2012 Jakub Přichystal univerzita palackého V olomouci


Yüklə 1.93 Mb.
səhifə2/17
tarix24.06.2016
ölçüsü1.93 Mb.
1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   17

1. Úvod


Levandule (Lavandula angustifolia) je rostlinou známou již od starověku. Spolu s dalšími zástupci rodu Lavandula je používána v tradiční medicíně do dnešních dob a velké obliby nalezla v aromaterapii. Vědecké zkoumání se na její účinky a medicínské využití. Zásadní překážkou v porovnatelnosti a reprodukovatelnosti výsledků mnoha vědeckých prací je nedostatečná charakteristika rostlinného materiálu a zejména esenciálního oleje. Celá řada autorů se dovolává nalezení standardní metody pro izolaci oleje a jeho popis. Tato potřeba se stala inspirací pro vytvoření této bakalářské práce.

Cílem bakalářské práce bude nalézt markery pro charakterizaci rostliny Lavandula angustifolia. Za markery bude vybrána skupina látek, jejichž výběr se bude řídit výsledky literární rešerše z dostupné časopisecké literatury a dalších vědecky relevantních zdrojů. Vhodnost vybraných markerů bude ověřena jejich přítomností v rostlině analýzou obsahových látek levandule pomocí GC-MS využitím alespoň dvou extrakčních metod. Experimentální výsledky budou diskutovány a na jejich základě bude vyhodnocena použitelnost vybraných markerů k charakterizaci levandule.



2. Teoretická část

2.1 Levandule z pohledu biologie


2.1.1 Zařazení levandule v systému rostlin [1,2,3]:

Regnum: Vegetabilia (Rostliny)

Subregnum: Cormobionta (Vyšší rostliny)

Divisio: Magnoliophyta (Krytosemenné)

Classis: Magnoliopsida (Dvouděložné)

Ordo: Lamiales (Hluchavkotvaré)

Familia: Lamiaceae (Hluchavkovité)

Genus: Lavandula (Levandule)

Species: Lavandula angustifolia
2.1.2 Taxonomie rodu Lavandula [4]

V rámci rodu Lavandula se rozlišuje 32 různých druhů levandule. Zástupci tohoto rodu se přirozeně vyskytují v oblasti od Kanárských ostrovů, Kapverd a Madeiry přes Středomoří a severní Afriku až po jihovýchodní Asii, Arabský poloostrov a tropickou severovýchodní Afriku. V dnešní době je tento rod rozšířen po celém světě na obou polokoulích, zejména díky jeho využití jako dekoračního prvku v zahradách, ale také převážně kvůli získávání esenciálního oleje.

Z důvodu pestrosti rodu Lavandula je velmi obtížné vystihnout obecně platné popisné charakteristiky, jelikož jednotlivé druhy se od sebe do značné míry odlišují (tvar listů a jejich množství, tvar a velikost květenství apod.). Přesto se všechny druhy levandule v několika znacích shodují.

Všechny druhy levandule spojuje typické květenství, které vyrůstá na dlouhém stonku, tyčinky zakřivené dolů vycházející z typických trubkovitých květů a trvalé olistění.



Mnoho druhů je vysoce aromatických z důvodu produkce esenciálního oleje po téměř celé délce rostliny. Běžně se jedná o trvalé dřevnaté keříky dorůstající do výšky maximálně 1 m, ale může jít i o dužnaté jednoleté rostliny. Listy mají buď úplně či částečně členité a u některých arabských druhů dokonce zcela chybí. Květenství je složené, vytvořené z vrcholíku vijanů nebo přeslenů. Vijany jsou uspořádány naproti sobě nebo do spirály. Vrcholíky jsou buď jednokvěté bez přeslenů, nebo i vícekvěté s přesleny o 3 až 9 květech. Přesleny se mezi jednotlivými druhy mohou lišit velikostí, tvarem a uspořádáním. Listeny jsou většinou malé a rostou v místě větvení každého květu a přeslenu v květenství. U některých druhů (L. stoechas, L. dentata) jsou listeny na vrcholcích zvětšené a zabarvené. Kalich i koruna jsou dvojpyské. Kalichy bývají různě uspořádané, tvarované, dělené, zbarvené a nesou mnoho znaků, na jejichž základě se rozlišují jednotlivé druhy. Koruna je dlouhá trubicovitá s pěti laloky, jejichž velikost, barva, tvar a značení se u různých druhů odlišuje.
Obr. 1: Tvary listů vybraných druhů levanduli. (1L. angustifolia, 2 L. denata, 3 L. pinnata, 4L. rotundifolia, 5L. buchii, 6L. bipinnata)


2.1.3 Obecný popis rodu Lavandula

  • Trvalé dřevité keříky nebo několikaleté byliny

  • Často aromatické, různě chloupkovité či lysé

  • Listy proměnlivého tvaru, celokrajné nebo členité, řapíkaté nebo přisedlé

  • Květenství vyčnívající šištice obvykle se zřetelnou stopkou, jednoduché nebo větvené, vrcholík, mnohokvěté přesleny (3 – 9) s malými listeny nebo jednokvěté

  • Kalich pravidelný nebo dvojpyský, horní se třemi laloky a dolní se dvěma, zadní lalok bývá větší nebo přeměněný v přívěsek, osmi-, třinácti- či patnácticípý.

  • Koruna je trubicovitá, větší nebo nejvýše trojnásobně delší než kalich, nevýrazně nebo zřetelně dvojpyská, horní pysk dvojlaločný, dolní trojlaločný, s proměnlivou velikostí laloků

  • Tyčinky jsou čtyři, obvykle dvojmocné (dvě tyčinky delší než druhé dvě), přední pár delší, vybaveny nitkou

  • Blizna je jedna, dvojlaločná nebo kulovitá

  • Nektarium se nachází naproti semeníku

  • Tvrdky nabývají různých tvarů, barev a velikostí, s malou rýhou, většinou slizovité


2.1.4 Botanický popis druhu Lavandula angustifolia [4]

Lavandula angustifolia (Levandule lékařská) se řadí do čeledi Lamiaceae (hluchavkovité). Jedná se o stálezelenou vytrvalou keříkovitou bylinu dorůstající do výšky 30 – 60 cm [5]. Lodyhy ve spodní části rostliny dřevnatí, ve vyšší části se velmi bohatě, trsnatě větví. Listy jsou úzké, celokrajné, přisedlé, vstřícné, dosahující délky 2 – 5 cm. V mládí jsou listy šedé a plstnaté, postupně zelenají. Květy se objevují v letním období od června do září, jsou drobné, uspořádány do chudých lichopřeslenů. Květenství vyrůstá na stonku dlouhém obvykle 10 – 25 cm. Květy jsou ve spodní straně přeslenu od sebe více vzdáleny a postupně jsou k sobě více natěsnány do koncového klasu, který dorůstá délky 4 – 5 (někdy až 8) cm. Kalich je složen s třinácti cípů s malým kruhovým přívěskem. Koruna květů je výrazně oboustranně symetrická, dosahuje takřka dvojnásobku délky kalicha. Její zbarvení se pohybuje v odstínech modré až nafialovělé, bílé, zřídka narůžovělé barvě. Je dvojpyská – horní pysk je dvojlaločný, dolní trojlaločný. Tyčinky jsou krátké a ukryté v korunní trubce. Plodem je tvrdka. Kvete v období od poloviny června až do července.

Rostlina pochází z horských oblastí (obvykle nad 1500 m) jižní Evropy, ale vyskytuje se běžně v oblasti od Kanárských ostrovů po celé oblasti Středomoří. Její horský původ zaručuje i jejim kultivarům odolnost. Hojně je však vysazována celosvětově v zahradách, kde jí vyhovuje teplé, slunné stanoviště, více vápenatá a spíše písčitá půda. Vzdálenosti mezi jednotlivými rostlinami by měly být 45 – 90 cm. S výhodou se vysazují do skupinek po třech kusech.

Obr. 2: Lavandula angustifolia.



1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   17


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət