Ana səhifə

Univerzita palackého V olomouci přírodovědecká fakulta bakaláŘSKÁ práce olomouc 2012 Jakub Přichystal univerzita palackého V olomouci


Yüklə 1.93 Mb.
səhifə10/17
tarix24.06.2016
ölçüsü1.93 Mb.
1   ...   6   7   8   9   10   11   12   13   ...   17

2.7.1 Neurologické účinky


Terapeuticky aktivní je aromaterapie a to díky působení levandulové vůně při její inhalace na lidskou psychiku. Efekty dostavující se po aplikaci velmi pravděpodobně působí přes limbický systém, zejména amygdalu a hipokampus. Přesný buněčný mechanismus není znám, ačkoli jeden autor předpokládá, že levandule působí podobně jako benzodiazepiny a zesiluje působení GABA-kyseliny v amygdale [61]. Jiní autoři zjistili, že linalool inhibuje uvolňování acetylcholinu a mění fungování iontových kanálu v neuromuskulární ploténce [62]. Linalool i linalyl acetát se velmi rychle vstřebávají do kůže při vnější aplikaci během masáže. Maximální plazmatické hladiny dosahují po přibližně 19 minutách [63]. Obě látky jsou schopny vyvolat utlumení centrální nervové soustavy. Linalyl acetát má přitom narkotické a linalool sedativní účinky. Zklidňující účinky těchto dvou látek jsou velmi pravděpodobně základem tradičního použití levandulových polštářků k navození spánku.

Vysoký obsah kafru v levanduli (zejména druh lav. stoechas) může ve velkých množstvích vést ke křečím [64].

Celá řada studií se zabývala působením levandule či její hlavní složky linaloolu na aktivitu mozku nebo na skupinu specifických receptorů [65,66,67]. Význam těchto studií je však limitován, protože byly provedeny na laboratorních hlodavcích a nezohledňovaly běžné dávky a možnosti expozice levandulovému oleji v lidském měřítku.

2.7.2 Účinky při aromaterapii

2.7.2.1 Psychické působení


Levandulový olej je v dnešní době používán hlavně v aromaterapii nebo při masážích. Použití levandule tímto způsobem může být prospěšné. V roce 1993 vyzkoušela General Hospital v irském Tullamoru směs esenciálních olejů (bazalka, jalovec, levandule a majoránka) ke zlepšení spánku u starších pacientů, snížení narušování spánku a z toho vyplývající celkové zlepšení stavu a nálady. Uvedená směs olejů byla odpařována spolu s pětiminutovou masáží rukou či bez ní po dobu dvou týdnů. Zřetelně se zvýšil počet pacientů, kteří uváděli zlepšení spánku a jeho snížené narušování. [68]. Zmírnění úzkosti u pacientů na jednotce intenzivní péče bylo prověřeno minimálně jednou aplikací aromaterapie (1% lav. angustifolia). Interval mezi jednotlivými aplikacemi činil 24 hodin a během této doby byla prováděna psychologická, fyzická a behaviorální měření. Ve výsledku nebyly zaznamenány žádné významnější změny ve fyzickém stavu (srdeční tep a rytmus, krevní tlak, pravidelnost dechu) ani behaviorálních odezvách (například v motorice, výrazu obličeje, či v Glasgowské stupnici bezvědomí u pacientů v kómatu) mezi jednotlivými subjekty léčenými aromaterapií, masáží či odpočinkem. Výrazné zlepšení proběhlo u skupiny léčené aromaterapií v míře úzkosti a to během prvního sezení. Během dalších sezení již nebyl statisticky zaznamenán žádný výraznější posun, což podle autorů vypovídá spíše o zvýšené účinnosti druhých terapií, nežli o ztrátě efektivnosti aromaterapie. [69]. Studie vedená u pacientů dlouhodobě hospitalizovaných na neurologii ukázala taktéž zlepšení nálady a redukci psychické úzkosti, které následovalo po aromaterapii (esenciální oleje z tea tree, rozmarýny a levandule). Studie předpokládají, že levandulová aromaterapie může zlepšit prožitky pacientů v intenzivní péči bez vedlejších škodlivých fyzických či behaviorálních projevů [70].

Několik autorů zaznamenalo spojení mezi levandulovou vůní a kladnými emočními stavy. Levandulový olej je hodnocen jako příjemný a souvisí se změnami v autonomní (vegetativní) nervové soustavě [71]. Dále během zkoumání vlivu olejových lamp a levandulového oleje na pracující a návštěvníky jednotek s rozšířenou péčí, hodnotilo 88% respondentů, že levandulový olej má pozitivní efekt a pravděpodobně by levandule byla vhodná na neutralizaci nepříjemných zápachů, které se v nemocnicích běžně vyskytují [72]. K zajímavým výsledkům dospěli Millot a Brand [73], když zjistili, že levandulová vůně ovlivňuje hladinu hlasu, kterou zvyšuje. Ke zvýšení došlo u obou pohlaví, ale u žen byl efekt výraznější. Změny hladiny hlasu souvisí se změnami na úrovni pozitivních emocí (např. radost, pocity štěstí).

Subjekty po 3 minutové aromaterapii 10% levandulovým olejem byly znatelně více uvolněny, měly lepší náladu, jejich úzkost byla redukována a na EEG (elektroencefalogram) měly zvýšenou alfa-aktivitu (uvolněnost, zvýšená ospalost) [74]. Ke stejnému výsledku, že inhalace levandule vytváří typické křivky v EEG charakteristické pro jedince „cítící se pohodlně“, došla i jiná výzkumná skupina [75]. K zajímavému závěru došel výše citovaný článek [74], kde bylo zjištěno, že levandulová aromaterapie zvyšuje rychlost a přesnost matematických výpočtů, což by teoreticky mohlo být původem historického názoru, že levandule zvyšuje inteligenci. Potvrzení pro tuto domněnku pochází ze studie, v níž jednotlivé subjekty skládaly několik testů v různých místnostech, které byly ovoněné levandulovým olejem tak slabě, že žádný ze subjektů nemohl poznat místnost ošetřenou či neošetřenou olejem. Subjekty v místnostech s levandulovým olejem dosáhly v testech lepších výsledků nežli subjekty v místnostech ošetřených jasmínovým olejem či bez jakékoliv aplikace esenciálního oleje [76]. V Austrálii v Novém Jižním Walesu byla provedena studie u pacientů s demencí. Pacientům byla poskytována 10ti až 15ti minutová masáž rukou směsí tří olejů včetně levandulového. U pacientů došlo ke zlepšení ve všech zkoumaných oblastech – celkové zlepšení nálady, zvýšení pozornosti, snížená agrese a úzkost, zkvalitnění spánku [77]. Naopak při stejné proceduře nedošlo ke zvýšení pozornosti u jedinců s poruchou učení [78]. Výsledek této studie je však diskutabilní, jelikož zkoumanou skupinu tvořilo pouze osm subjektů a úplně chyběla kontrolní skupina.

Z uvedených dat vyplývá, že použití levandulového oleje samostatně či ve směsi olejů, má pozitivní výsledky v mnoha oblastech. Dalším kladným aspektem je jeho bezpečnost, účinnost a snadná aplikace u pacientů při vědomí či v kómatu. U místností provoněných levandulovým olejem je více pravděpodobné, že budou hodnoceny jako přívětivé, což může být přínosné ve zdravotnictví. Jediným problém při interpretaci a opakovatelnosti těchto výsledků je absence podrobnějších informací o složení použitých směsí olejů, druhu levandulového oleje či aplikovaných objemech. Působení masáže není obvykle oddělené od působení samotné vůně oleje a zkoumané skupiny jsou obecně malé. Nicméně použití levandulového oleje spolu s masáží má znatelný přínos pro pacienty, návštěvníky a pracovníky v mnoha zdravotnických zařízeních.



2.7.2.2 Působení na bolest


Aromaterapie by mohla být účinná při léčbě chronické či nepoddajné bolesti, zejména při použití olejů bohatých na eukalyptol (např. levandule), které mohou mít docela dobré analgetické účinky [79]. Hovoří o několika studiích demonstrujících schopnost aromaterapie, s použitím masáže či bez ní, redukovat vnímavost bolesti a tím i potřebu běžných analgetik u dospělých i dětí. Autorem citované studie jsou velmi malého rozsahu, nekontrolované a postrádající běžnou vědeckou důslednost spojenou s klinickými studiemi. Proto je vhodné považovat tyto výsledky za neoficiální a případové. Obdobná situace je v případě jiné studie, jež hovoří o působení masáže s levandulovým olejem na snížení vnímání bolesti, zlepšené hodnocení kvality spánku a celkové nálady u pacientů s chronickou revmatoidní artritidou [80]. Vyhodnocení bylo prováděno na základě vlastních prožitků a hodnocení samotných pacientů. Avšak na druhou stranu bylo zjištěno in vitro i in vivo, že levandulový olej a stejně tak i linalyl acetát a linalool, působí lokálně anesteticky [81]. Autoři se domnívají, že mechanismem účinku je blokáda sodíkových nebo vápníkových kanálů.

Levandule spolu s dalšími oleji pomáhá s redukcí vedlejších účinků (bolesti, ztráta vlasů, úzkost) spojených s rakovinou, tak i s její léčbou chemoterapií [82]. Obdobný pozitivní vliv má použití levandule u pacientů v paliativní péči (hospici) [83].

Chybějící podrobnosti z jednotlivých záznamů vedou k nemožnosti porovnání mezi jednotlivými výsledky, zejména v možné odlišnosti skupin. Velmi pravděpodobně se od sebe lišily i použité levandulové oleje, proto je nezbytné, aby v následujících výzkumech byly zahrnuty i výsledky analýzy použitého oleje včetně zahrnutí například profilu oleje za použití GC/MS a procentuálního zastoupení hlavních složek oleje.


1   ...   6   7   8   9   10   11   12   13   ...   17


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət