Ana səhifə

Univerzita palackého V olomouci přírodovědecká fakulta bakaláŘSKÁ práce olomouc 2012 Jakub Přichystal univerzita palackého V olomouci


Yüklə 1.93 Mb.
səhifə13/17
tarix24.06.2016
ölçüsü1.93 Mb.
1   ...   9   10   11   12   13   14   15   16   17

2.7.6 Pesticidní účinky


Zdokumentován je účinek linaloolu a samotného levandulového oleje proti svrabu, například proti „ušnímu svrabu“ u králíků, který je způsoben prašivkou králičí (Psoroptes cuniculi). Účinek byl při přímém styku látky s roztočem, ale i při inhalaci těkavých látek [114]. Rozdrcený list a květ levandule může být použit k odpuzování roztočů, pilouse černého (Calabdra granaria), který se živí obilnými zrny, mšic a molu šatního [114,115,116]. Ukazuje se také, že levandule má potenciální účinek proti psoroptóze u ovcí, způsobené prašivkou ovčí (Psoroptes ovis) [117].

Účinnost levandulového esenciálního oleje byla prověřována i proti klíštěti (Rhipicephalus annulatus – klíště žijící v Asii, Americe a severní Africe, přenáší prvoka způsobujícího texaskou horečku u skotu [118]). K měření byl použit roztok oleje o různých koncentracích (0 – 8%) v 60% ethanolu. K usmrcení všech klíšťat v Petriho misce byla potřeba minimální koncentrace 6% oleje, která taktéž eliminovala množství nakladených vajíček na nulu [119].

Velkým problémem pro včelaře je roztoč Varroa Destructor (kleštík včelí), který je schopen systematicky zlikvidovat celé včelstvo a je podezřelý z přenášení virových onemocnění obdobným způsobem jako klíště obecné u člověka. V dnešní době se z látek obsažených v esenciálních olejích využívá thymol (esenciální olej Thymus vulgaris) [120]. Levandulový esenciální olej prokázal ze čtyř zkoumaných olejů největší specifitu účinku na roztoče s jen minimálním účinkem na včelu (Apis mellifera). Letální koncentrace pro roztoče dosahovala 9% oleje v 96% ethanolu a pro včelu byla tato koncentrace stanovena nad 20% [121].

Levandulový olej spolu s dalšími oleji (eukalyptus, citrón, rozmarýna) byl ve směsi použit proti dětské vši (Pediculus humanus capitis), která se však ukázala nevhodná pro in vitro testování a pro tyto potřeby byla použita veš šatní (Pediculus humanus). Oleje a některé jejich složky (α-pinen, kamfen a terpineol) byly velmi účinné. Testy in vivo byly provedeny u 12ti dětí, kdy byla aplikována 5% směs olejů v krému a účinnost byla taktéž vysoká [122].

Spolu s tea tree a citrónovým esenciálním olejem byl zkoumán in vitro účinek levandule proti prachovému roztoči (Dermatophagoides pteronyssinus), který je častým původcem astmatu zejména u dětí. Po přímém kontaktu roztoče s olejem na filtračním papíru došlo po 30 min k znehybnění a po 2 hod. k usmrcení. Účinnost levandule ležela mezi tea tree oleje a citrónovým, jehož účinek byl nejnižší [123].

Testy byly prováděny i proti dalším druhům parazitů, kteří se však vyskytují mimo střední Evropu, a proto zde nebudou více diskutovány (např Diaphorina citri Kuwayama – asijský parazit na citrusech) [124].



2.7.7 Toxické účinky


Z toxikologického hlediska je nejrizikovější vytvoření kontaktní dermatitidy u citlivějších osob [125]. Výskyt dermatitid byl zaznamenán u kadeřnic pracujících se šampóny a dalšími kosmetickými produkty obsahujícími mimo jiné i levandulový esenciální olej. Projevy alergie se u nich vyskytovaly na rukou a reagovaly silněji právě na produkty s levandulovým olejem i na olej samotný [126]. Náplasťové alergologické testy ukázaly řadu alergických reakcí spojených s fotosenzibilizací a rovněž byl zaznamenán výskyt pigmentace [126,127]. Dermatitidy se vyskytovaly i při inhalaci esenciálního oleje [128] a na obličeji po používání levandulových polštářků [88].

Toxikologický profil studovaný pracovní skupinou BIBRA [129] byl pro levanduli vyhodnocen, že způsobuje žádné či jen slabé podráždění při aplikaci na lidskou či zvířecí pokožku, ale způsobuje u lidí její zcitlivění, fotosenzibilizaci a pigmentaci. Hlavním účinkem po perorální, parenterální či inhalační aplikaci u hlodavců byla sedace.

Pro podezření na cytotoxicitu byl levandulový olej podroben in vitro testům spolu s linaloolem a linalyl acetátem, jako jeho hlavními složkami. Testy byly provedeny na fibroblastech a endotelových buňkách, protože jsou považovány za důležité v iniciaci zánětlivé reakce, tak jako všechny epidermální keratinocyty. Použité buněčné kultury byly fibroblasty 153BR, HNDF a endotelové buňky HMEC-1. Levandulový olej spolu s linaloolem vykazovaly velmi podobné výsledky, kdežto linalyl acetát byl vůči fibroblastům daleko více toxický, více než olej samotný. Autoři předpokládají, že v oleji je obsažena komponenta, která působí proti cytotoxickému působení linalyl acetátu [130].

Při studiu genotoxicity u lidských lymfocytů se došlo k závěru, že linalool ji nevykazuje, kdežto linalyl acetát ano. Linalool, jakožto metabolit linalyl acetátu, přichází metabolickými změnami o genotoxické účinky mateřské molekuly [131].



2.7.8 Souhrn


Účinky v oblasti aromaterapie jsou spíše psychologického efektu s psychosomatickým dopadem na tělesné systémy. Více než skutečný účinek látek se při této alternativní léčbě projeví změny spojené s očekáváním jednotlivých subjektů. Ve valné většině prací zaměřených na aromaterapii chybí složení oleje, které je velmi proměnlivé. Za jisté působení se dá považovat pouze relaxační efekt a účinek proti úzkostem, tedy vyvolání pocitu příjemné nálady.

Levandulový olej se řadí mezi středně silné antimikrobiální prostředky. Je schopná inhibovat růst nebo rozmnožování některých druhů plísní. Proti některým bakteriím je baktericidní nebo bakteriostatická. Za antimikrobiálním působením levandule stojí zejména její hlavní složky – linalool a linalyl acetát.

Působení proti roztočům prokázalo její pesticidní účinky a zvláště slibné výsledky byly pozorovány při působení proti roztoči Varroa, kdy levandulový olej působil selektivně na roztoče a neměl vliv na včelu medonosnou. V této oblasti je však nezbytný další výzkum. Další testování by bylo vhodné i proti prachovému roztoči a dětské vši s nalezením optimálního množství oleje a možnosti komerčního využití.

Z toxikologického hlediska je při aplikaci kosmetických produktů obsahujících levandulový olej potřeba sledovat kožní reakce u citlivých osob, jelikož je možná tvorba dermatitid, pigmentace a vznik fotosenzibility.



1   ...   9   10   11   12   13   14   15   16   17


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət