Ana səhifə

Spektralna analiza ternarnih I kvaternarnih linijskih kodova


Yüklə 1.96 Mb.
səhifə6/12
tarix26.06.2016
ölçüsü1.96 Mb.
1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   12

2.5.Spektralna gustoća snage binarnih blok kodova


Blok kodovi ulazne bitove grupiraju u blokove i svaki taj blok bitova prevode u drugi blok simbola. Svrha korištenja blok kodova je ta da se unese redundancija u kod te se time ostvare poželjna svojstva za linijski kod, o čemu smo govorili u uvodu ovog diplomskog rada. Osnovne tehnike koje koriste blok kodovi su:

  • Dodavanje dodatnih binarnih impulsa za kreiranje blokova od n binarnih simbola koji je duži od broja informacijskih bitova m.

  • Prijevod bloka ulaznih bitova u blok izlaznih simbola, koji koristi više od dvije razine (engl. level) po simbolu.

Prva tehnika uglavnom se koristi u optičkom prijenosnom sustavu gdje je modulacija ograničena na dvije razine (engl. level-a) uključeno-isključeno (engl. on-off), ali je relativno neosjetljiva na mali rast u prijenosnoj brzini budući da optička vlakna imaju vrlo veliku širinu prijenosnog pojasa. Kodovi koji koriste ovu tehniku su CMI (engl. Coded Mark Inversion) i DMI (Differential Mark Inversion) i njih ćemo opisati u sljedećim potpoglavljima.

Druga tehnika se koristi u slučajevima kad je širina prijenosnog pojasa ograničena, ali je moguć višerazinski (engl. multilevel) prijenos, kao kod prijenosa metalnim vodičima. Opis ovih blok kodova ćemo dati u sljedeća dva poglavlja gdje ćemo govoriti o ternarnim i kvaternarnim kodovima.

AMI format se naširoko koristi kod koaksijalnog kabla i parice, što zaslužuje iz navedenih svojstava koje ćemo opisati u sljedećem poglavlju, međutim on se ne koristi u optičkom prijenosu zbog toga što koristi tri razine i prema tome pati od nelinearnosti laserske diode. Rješenje ovog problema je modifikacija razine nula AMI formata sa dvo-razinskim valnim oblikom. To nas dovodi do dvo-razinskih AMI kodova koji uključuju CMI (engl. Coded Mark Inversion) i DMI (engl. Differential Mark Inversion) kodove.

Da bi se suzio spektar kodiranog signala u odnosu na bifazne kodove, primjenjuju se CMI (engl. Coded Mark Inversion) i DMI (engl. Differential Mark Inversion) kodovi. CMI i DMI su binarni kodovi koji se mogu primijeniti u električnoj i optičkoj domeni.


2.5.1.Spektralna gustoća snage CMI koda


CMI (engl. Coded Mark Inversion) kod predložio je Takasaki 1976 godine za optičke komunikacijske sustave koji koriste vlakno (engl. fiber). CMI kodira binarnu jedinicu (1) sa razinom A ili –A koja traje čitav bit. Razine A i –A alterniraju (izmjenjuju) se sa svakom pojavom jedinice (1). Binarna nula (0) je predstavljena kao impuls sa razinom A u prvoj polovici bita i razinom –A u drugoj polovici bita, može i obrnuto. Primjer kodiranja binarne sekvence sa CMI formatom prikazan je na slici Sl. 2-13.

Sl. 2 13 Valni oblik CMI linijskog koda

CMI značajno poboljšava gustoću prijenosa. Isto tako ima sposobnost detekcije pogrešaka putem otkrivanja kršenja pravila kodiranja. U usporedbi sa AMI kodovima (vidi sljedeće poglavlje), nedostatak ovog koda je taj da je prijenosna brzina dva puta veća od binarnog ulaznog signala.

CMI se koristi za kodiranje sa brzinom prijenosa od 139.264 [Mbit/s] u europskoj digitalnoj hijerarhiji.

Što se tiče spektralne gustoće snage PSD CMI blok koda, ona se ne može izračunati pomoću formula (1.2) i (1.4), niti pomoću Markovljeva procesa, jer format signala koristi dva valna oblika (1,1) ili (-1,1) za svaki bit te stanje bita može ovisiti o stanju bita koji se daleko prije pojavio od trenutnog bita. Ona se može izračunati jedino kompjuterskom Monte Carlo simulacijom, tako da nećemo ulaziti u detalje, nego ćemo dati gotovu formulu za izračunavanje spektralne gustoće snage PSD CMI blok koda koja iznosi:



CMI (2.21)

Izvanpojasnu snagu za CMI kod izračunamo iz formule (1.5).

Za jedinstvenu srednju energiju simbola postavimo A = 1, T = 1.

Sl. 2 14 Spektralna gustoća snage PSD i izvanpojasna snaga Pob CMI koda

Iz slike Sl. 2-14 vidimo da spektralna gustoća snage PSD CMI koda ima sljedeće karakteristike. Prva nultočka postiže se za . 90% energije prijenosnog pojasa postiže se pri brzini , tj. , a za 99% širine prijenosnog pojasa vrijedi .

Primijetimo, da spektar od CMI koda se računa sa dvije razine , što je bipolarni kodni valni oblik. Za optički prijenos ove dvije razine će biti A i 0, što je unipolarni valni oblik. Ovaj pomak razine neće promjeniti oblik spektra, jedino uzrokuje da spektar ima istosmjernu dc komponentu, što može biti predstavljeno sa i kontinuirani dio se mora množiti sa faktorom 1/2.

CMI se primjenjuje kod optičkog prijenosa na PDH razini od 140 [Mbit/s].

2.5.2.Spektralna gustoća snage DMI koda


DMI (engl. Differential Mark Inversion) je još jedan dvo-razinski AMI kod kojeg je predložio Takasaki 1976 godine za optičke prijenosne sustave koji koriste optička vlakna (engl. fiber). Pravilo kodiranja binarne jedinice (1) je isto kao kod CMI koda. Pravilo kodiranja binarne nule (0) je nešto drugačije: 001 ili 010 tako da impulsi u sekvenci nemaju širinu impulsa veću od T, pri čemu je T trajanje bita. Za optičke aplikacije, DMI je unipolaran. Ako se koristi za žične aplikacije, može biti napravljen kao bipolaran. Primjer kodiranja binarne sekvence sa DMI formatom prikazan je na slici Sl. 2-15.

Sl. 2 15 Valni oblik DMI linijskog koda

Za pravokutni impuls (NRZ impuls) sa amplitudom A spektralna gustoća snage PSD unipolar DMI koda iznosi

unipolar DMI (2.22)

Energija ispod krivulje PSD je samo pola energije bita. Što znači da je gore navedeni izraz za PSD kontinuirani dio spektralne gustoće snage PSD unipolar DMI koda. Drugi dio energije je istosmjerna dc komponenta koja može biti predstavljena sa delta funkcijom . Prva nultočka postiže se za f T = 2.

Kad je DMI bipolaran, tada se izraz (2.22) množi sa faktorom 2. U ovom slučaju spektralna gustoća snage PSD bipolar DMI koda je ista kao PSD bifaznog koda Manchester (2.19).

Izvanpojasnu snagu za DMI kod izračunamo iz formule (1.5). Za jedinstvenu srednju energiju simbola postavimo A = 1, T = 1.

Spektralna gustoća snage PSD unipolar DMI koda ima sljedeće karakteristike. Prva nultočka postiže se za . 90% energije prijenosnog pojasa postiže se pri brzini , tj. , a za 99% širine prijenosnog pojasa vrijedi .

Sl. 2 16 Spektralna gustoća snage PSD i izvanpojasna snaga Pob bipolar DMI koda

Iz slike Sl. 2-16 vidimo da spektralna gustoća snage PSD bipolar DMI koda ima sljedeće karakteristike. Prva nultočka postiže se za . 90% energije prijenosnog pojasa postiže se pri brzini , tj. , a za 99% širine prijenosnog pojasa vrijedi .

Ne iznenađuje nas to da je spektralna gustoća snage PSD bipolar DMI koda jednaka bifaznim kodovima. Ustvari bipolar DMI je isti kod kao i BI-Ф-S kod, iako su njihova pravila kodiranja drukčije predstavljena.


1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   12


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət