Ana səhifə

Masarykova univerzita Pedagogická fakulta Katedra biologie


Yüklə 8.77 Mb.
səhifə6/17
tarix25.06.2016
ölçüsü8.77 Mb.
1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   17

3. 9 Zoologická charakteristika


Zoocenózy středních Čech vytvářejí velmi pestrou mozaiku v návaznosti na geomorfologickou členitost a vegetační různorodost tohoto území.

Zvířena bezlesých ploch je tvořena především druhy stepí a lesostepí a právě region středních Čech je na podobné cenózy bohatý.

Umístění Čech a středočeského regionu v centru Evropy je příčinou, že se toto území stalo v posledním období čtvrtohor křižovatkou migračních tras a znovuosidlovacích vln pro zvířenu (i květenu), která se po ústupu pevninského ledovce zvolna vracela z jižních refugií na sever. V Čechách se střetávají dvě hlavní cesty, kterými se živočichové šířili. Jedna z cest je vázána k fytogeografické oblasti Panonika a směřovala z refugií ve východním Středomoří a v okolí Černého moře zhruba k severu až severozápadu. Většina druhů šířících se tímto proudem se zastavila na severním okraji panonské nížiny, ale řada z nich v teplých obdobích kvartéru pronikala dál a některé druhy se dostaly až do České kotliny. Druhá vlna směřovala na sever ze západního Středozemí „atlantskou“ cestou přímořskými územími s mírným klimatem, částečně vnitrozemím Evropy v klimaticky příhodných obdobích a za využití zaříznutých říčních údolí.

Na území středních Čech se můžeme setkat s druhy obou migračních proudů, přičemž velmi často tudy prochází hranice mezi příbuznými druhy nebo poddruhy s odlišným původem osídlení.

V černozemí, které tvoří pás na levém břehu Labe táhnoucí se z okolí Čáslavi na Mělnicko a Slánsko, převažují u měkkýšů druhy otevřené krajiny. Význačně se uplatňují starousedlé stepní druhy, jako suchomilka Helicopsis striata a trojtunka Chundrula tridens, i novodobí přestěhovalci, jako terikolní bezočka Cecilioides acicula.

Ze savců ve středočeském regionu obývají lesy především sudokopytníci, jako prase divoké (Sus scrofa) a jelen lesní (Cervus elaphus). Mysliveckými zásahy došlo k nevratné bastardaci místních ekotypů jelena. V oborách Žehušice a Žleby je chována vzácná leucitická forma jelena orientálního původu. Bez významu nejsou ani populace introdukovaných druhů, a to muflona (Ovis musimon) a daňka (Dama dama). K nejčastějším savcům lesních cenóz patří především drobní savci, jako norník rudý (Clethrionomys glareolus), myšice (Apodemus sp.), rejsec vodní (Neomys fodiens), rejsek obecný (Sorex araneus), rejsek malý (Sorex minutus), veverka obecná (Sciurus vugaris), plch velký (Glis glis) a kuna lesní (Martes martes) (LOŽEK et al., 2005).

Na většině zájmového území se vyskytuje běžná fauna vnitročeské osídlené krajiny. Podobně jako v případě flóry sem zasahují některé teplomilné druhy (LOŽEK et al., 2005).

Z vlastního pozorování mohu potvrdit výskyt těchto druhů: norník rudý (Clethrionomys glareolus), myšice (Apodemus sp.), veverka obecná (Sciurus vugaris), kuna lesní (Martes martes).

Mimo tyto již výše zmiňované druhy jsem v zájmovém území pozorovala následující druhy: skokan hnědý (Rana temporaria), ropucha zelená (Bufo viridis), ropucha obecná (Bufo bufo), ještěrka obecná (Lacerta agilis), slepýš křehký (Anguis fragilis), kachna divoká (Anas platyrhynchos), koroptev polní (Perdix perdix), bažant obecný (Phasianus colchicus), vrabec domácí (Passer domesticus), vlaštovka obecná (Hirundo rustica), konipas luční (Motacilla flava), sýkora modřinka (Parus caeruleus), sýkora koňadra (Parus major), kos černý (Turdus merula), zvonohlík obecný (Serinus serinus), straka obecná (Pica pica), skřivan polní (Alauda arvensis), slavík obecný (Luscinia megarhynchos), ledňáček říční (Alcedo atthis), kukačka obecná (Cuculus canarus), krtek obecný (Talpa europaea), veverka obecná (Sciurus vulgaris), myška drobná (Micromys minutus), zajíc polní (Lepus europaeus), srnec obecný (Capreolus capreolus) a liška obecná (Vulpes vulpes).

4. Botanická část

4. 1 Historie botanického výzkumu v zájmovém území


Na výzkumu v zájmovém území se podílelo mnoho významných i téměř neznámých osobností. Většina výzkumů a studií se však zabývala geologickými a geomorfologickými poměry. V této kapitole bych proto chtěla zmínit jen ty, kteří se zasloužili o výzkum botaniky a floristických poměrů a kteří pomohli jejich zachování a k ochraně krajiny. Domnívám, že snahy o ochranu přírody v zájmovém území pomohly k udržení větší diverzity a zachování podmínek pro výskyt některých druhů.

Filip Maxmilián Opiz sestavil Kalendář květů rostlin z Čáslavska (1800). Působil při Státním statku v Pardubicích, především v Čáslavi. Z jeho díla je významný Seznam rostlin květeny české (1852) a rukopisy Květena okolí pražského, Botanické zlomky a náčrtky, Botanische Topographie Boheims, Callendarium Flora von J. 1800, Botanisches Tagebuch, Herbarium, Zlomek botanický, Flora Czaslaviensis. Tyto rukopisy věnovala 20. července 1864 jeho dcera Augusta Opizová Národnímu muzeu v Praze.

Pro srovnání zaznamenaných druhů rostlin jsem původně chtěla použít popis flóry při jeho cestě z Čáslavi do Chrudimi Beschreibung einer kleinen botanischen Fußreise aus czaslauer nach dem chrudimer Kreise im Julius 1804 (OPIZ, 1813), ale ukázalo se, že cesta zájmové území minula asi 7 km jihovýchodně (MAREK, 1978).



Rudolf Maximovič působil na Čáslavsku od roku 1919. Publikoval v časopise Krása našeho domova. Jeho poznatky vycházely ve statích Soupis význačných a památných stromů, alejí, porostů a keřů hejtmanství čáslavského (1922). Práce měla pro Čáslavsko jako kraj chudý na zeleň velký ochranářský význam. V této době byla záchrana posledních zbytků zeleně na Čáslavsku před zničením velmi důležitá (ANONYMUS, 1976).

RNDr. Antonín Culek byl významným pracovníkem ochrany přírody na Čáslavsku. V roce 1932 po složení rigorosa z geologie, paleontologie a geografie obhájil disertační práci Křídový útvar na jihozápadním okraji Železných hor. Podrobně prostudoval zbytky pobřeží dávného křídového moře na Čáslavsku. V roce 1946 založil v Čáslavi přírodovědecký klub, jehož účelem bylo pěstovat přírodní vědy, budit o ně zájem, věnovat se přírodovědeckému výzkumu čáslavského kraje a jeho širšího okolí, zabývat se ochranou přírodních památek, a to především na Čáslavsku. Z jeho ochranářské činnosti můžeme jmenovat snahu o zachování lipové aleje v Horních Bučicích. Propagoval přísnou ochranu lesních porostů jako posledních zbytků zeleně na zemědělském Čáslavsku. Velký zájem věnoval také geologicky a paleontologicky významným lokalitám, např. almandinový lom u Starkoče a Zbyslavská mozaika. Velkou Culkovou předností byl cit pro objevování přírodně zajímavých a zachovalých míst na čáslavské kulturní stepi (KŮRKA, 1976).

Josef Vepřek byl zasloužilým ochráncem přírody Kutnohorska a Uhlířskojanovicka. Jeho stěžejní prací je Dendrologický inventář z někdejšího kutnohorského okresu (1940, rukopis). Jedná se o soupis alejí, skupin i soliterů, které jsou estetickými složkami krajiny, stanoviště motivicky ovládají a vynikají stářím a svéráznou růstovou ušlechtilostí. Tato význačná rukopisná práce by měla být uložena v muzeu v Kutné Hoře spolu s mnohými fotografickými snímky stromů i s negativy (podle POSPÍŠIL, 1977, uložený v Okresním muzeu v Kutné Hoře, bohužel současné umístění není známo). Takto bylo podchyceno přes tisíc stromů. Dalším Vepřekovým dílem je Herbář květeny Kutnohorska (1960, rukopis) (podle POSPÍŠIL, 1977, uložený v Okresním muzeu v Kutné Hoře, bohužel současné umístění není známo). Při sběru rostlin si Josef Vepřek všímal význačných, vzácných a chráněných bylin. Našel jich přes čtyřicet druhů (POSPÍŠIL, 1977).

Profesor V. Horák působil na reálném gymnáziu v Čáslavi. Na lokalitě Zbyslavské skály (dnes Zbyslavská mozaika a stráň Dlouhá mez) sbíral Trifoliium alpestre, Oenothera biennis, Potentilla recta, Potentilla tabernaemontani, (velmi hojně), Melica ciliata, Geranium sanguineum, Origanum vulgare, Vincetoxicum hirundinaria, Chaerophylum temulum, Artemisia absinthium, Petrorhagia prolifera, Acinos arvensis, Lychnis viscaria, Corydalis intermedia, Adoxa moschatellina a mnoho jiných druhů, které ovšem nebyly v daném informačním zdroji zmíněny. Jmenovaný soupis jsem použila pro srovnání se svým zjištěním (CULEK, 1946).

Četné návrhy na ochranu přírody v zájmovém území pocházely také z iniciativy Jana Friče (MAREK, 1976).

V roce 1987 vyšel v Letáku na ochranu přírody - Tilia článek M. Nejedlíkové, který pojednává o významných zástupcích léčivých rostlin v okolí Čáslavi: Léčivé rostliny v okolí Čáslavi. (NEJEDLÍKOVÁ, 1987).

Tento seznam zahrnuje 56 druhů, pro porovnání se svými zjištěními jsem ho nepoužila, protože z článku vyplývá, že sledované území Nejedlíkové bylo západně od města Čáslav, a tak se nekrylo s mým zájmovým územím. Také se domnívám, že by srovnání nebylo zcela vhodné, neboť přírodní podnínky obou území jsou rozdílné. Například zatímco řeka Doubrava v mnou zkoumaném území má klidný nížinný tok, řeka Klejnarka se místy až kaňonovitě zahlubuje do podloží. Zároveň je v území Nejedlíkové velké množsví rybníků.

Floristického příspěvku k východní části Středočeského kraje (PŘÁDNÝ, 1989) jsem zjistila, že botanický výzkum, který probíhal ve zdejším regionu v roce 1988, končil u Žehušické obory, takže mé zájmové území nezahrnul.

Pro orientaci v seznamu druhů jsem zprávy ÚSES použila zpracované Alešem Friedrichem pro katastrální území obcí v území zájmové území (FRIEDRICH, 1995, 1999). Ty jsem dále srovnávala se seznamem mnou zjištěných druhů. Friedrichovy zprávy zahrnují i celkovou charakteristiku území, která je však příliš obecná. Proto jsem čerpala v tomto případě z jiné literatury (viz Všeobecná charakteristika zájmového území).

1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   17


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət