Ana səhifə

Filozofski fakultet


Yüklə 1.11 Mb.
səhifə11/20
tarix25.06.2016
ölçüsü1.11 Mb.
1   ...   7   8   9   10   11   12   13   14   ...   20

SINOPSIS MAGISTARSKOG RADA



ANTIČKE SVJETILJKE IZ ZBIRKE ZEMALJSKOG MUZEJA BOSNE I HERCEGOVINE
Znanstveno područje: humanističke znanosti

Polje: arheologija

Grana: antička arheologija

Cilj ovog rada je izvršiti revalorizaciju i analizu postojećeg materijala. Riječ je o antičkim svjetiljkama koje su otkrivene u Bosni i Hercegovini, ali i one koje su kao poklon dospjele do Zemaljskog muzeja BiH, a čije je porijeklo područje današnje Albanije, Grčke, Turske i manjim dijelom Hrvatske i Srbije. Ovakav arheološki materijal uglavnom je kataloško - sintetski obrađen u svim zemljama koje graniče sa Bosnom i Hercegovinom. Pomenuti radovi se mogu podijeliti u dvije grupe. U prvu grupu spadaju radovi koji tretiraju samo svjetiljke s određenog područja, a u drugu svjetiljke iz zbirki pojedinih muzeja, bez obzira na porijeklo. Rad, «Antičke svijetiljke iz zbirke Zemaljskog muzeja Bosne i Hercegovine» bi bio kombinacija obadvije koncepcije. U tom radu bi po prvi put u Bosni i Hercegovini pored domaćeg materijala bile prezentirane svjetiljke i iz inozemstva. Iako će u radu od domaćih svjetiljki biti obrađene samo one koje su pohranjene u zbirci Zemaljskog muzeja BiH, na osnovu obrade i pregleda moći će se steći uglavnom potpuna slika o tipovima i varijantama svjetiljki na području čitave Bosne i Hercegovine, s obzirom da su spomenute svjetiljke pronađene u svim dijelovima zemlje. Od orijentaciono 140 svjetiljki ili fragmenata koji će biti predmetom obrade, prema dosadašnjim spoznajama oko 60 % nije nikada publicirano.

Od publiciranih svjetiljki veliki broj je objavljen samo parcijalno ili usputno bez veće analize. Kako se često radi o nalazima koji su objavljeni prije stotinu godina, u više slučajeva ponuđeni podaci o materijalu ne odgovaraju činjeničnom stanju ili najnovijoj znanstvenoj interpretaciji.

Materijal, o kome je riječ, čini neizostavan dio u svakodnevnom životu ljudi iz tog perioda. Rimske svjetiljke su masovno korištene od strane rimskih naseljenika, vojnika i administracije. Potvrda ovih činjenica su i lokaliteti na kojima su svjetiljke nađene. U najvećem broju, radi se o materijalu otkrivenom na mjestima jake rimske prisutnosti: Domavia, Aqua S...., područje Hercegovine i to osobito dolinom Neretve, središnja Bosna i prostor današnje općine Sanski Most, gdje su evidentirani jaki rudarski centri u rimsko doba. Ovim radom bi se stekla potpunija slika o tom segmentu antičke arheologije, kome se do sada u Bosni i Hercegovini nije poklanjala veća pozornost.

U radu će biti korištena dva osnovna metodološka postupka za precizno determiniranje svjetiljki. Tipološko i kronološko definiranje će imati primaran značaj u obradi ponuđenog materijala. Poglavlja će biti podijeljena u dva osnovna dijela; prema vrsti porijekla materijala (domaće i inozemne svjetiljke). U sklopu ovih poglavlja svaki tip i varijanta će biti posebno obrađeni.

STRUKTURA RADA




Uvod

U uvodnom dijelu će biti prezentirani dosadašnji radovi i historijat istraživanja na ovu temu, s osobitim osvrtom na radove Branke Vikić – Belančić «Antičke svijetiljke u Arheološkom muzeju u Zagrebu», Velike Dautove – Ruševljanin «Rimske svjetiljke u zbirci Pomorskog i povijesnog muzeja u Rijeci», radove Vladimira Kondića i Jovana Todorovića «Zbirka rimskih žišaka u Muzeju grada Beograda» i Aleksandra Jovanovića «Zemljane svetiljke iz antičke zbirke Muzeja u Nišu». Pored niza drugih domaćih i inozemnih radova koji će biti korišteni, spomenuti autori predstavljaju temelj za dalje istraživanje antičkih svijetiljki sa područja Bosne i Hercegovine, jer se radi o komparativnom materijalu iz neposrednog susjedstva. Od inozemnih autora najviše će biti korišteni Ivany Dora «Die pannonischen Lampen» i S. Loeschcke «Lampen aus Vindonissa» čija tipološka podjela je aktualna i danas. Posebna pozornost će biti posvećena najnovijoj literaturi i radovima koji su tretirali ovu problematiku.



Svjetiljke sa prostora Bosne i Hercegovine

U ovom poglavlju će biti obrađen najveći broj antičkih svjetiljki. Riječ je o rimskim svjetiljkama koje se mogu grupirati u više tipova. Najveći broj spada u firma svjetiljke, koje Loeschcke svrstava u tip IX, sa sve tri varijante. Uz importnu robu, u Bosni i Hercegovini se javljaju i domaće radionice u kojima su se proizvodile lošije rađene svjetiljke, slabije pročišćenosti i pečenosti gline. U pogledu datacije firma svjetiljki najveći broj se može datirati u period II i III stoljeća poslije Krista, kada je i proces romanizacije unutrašnjosti Balkana imao najveći zamah. Pored firma svjetiljki javlja se i tip svjetiljki uglata nosa sa volutama.



Svjetiljke porijeklom iz Albanije, Grčke i Turske

Druga velika grupa antičkih svjetiljki koje postoje u zbirci Zemaljskog muzeja su svjetiljke koje su posredstvom poklona dospjele u zbirku. Riječ je o svjetiljkama koje po obliku, dimenzijama i načinu izrade najvjerovatnije pripadaju atičkoj proizvodnji iz II i III stoljeća poslije Krista.




Zaključno razmatranje

Cijelokupan domaći materijal staviti ću u historijski okvir i povezat ću ga sa trgovačkim i privrednim kretanjima na prostoru današnje Bosne i Hercegovine, prilažući tom prilikom i kartu sa svim lokalitetima na kojima su obrađene svjetiljke u Bosni i Hercegovini nađene. Nastojat ću odrediti moguće centre proizvodnje ovih keramičkih proizvoda, obzirom da se za značajan dio može konstatirati da su provincijalnog karaktera.

Odvojen dio u zaključnom razmatranju bi bio posvećen svjetiljkama iz inozemstva. U tom dijelu bit će izneseni opći zaključci i komparacije sa domaćim materijalom.

Katalog

Poseban dio ovog rada predstavljat će kataloška obrada materijala. Katalog će biti koncipiran tako da će svaku fotografiju pratiti tekstualno - opisni dio s eventualnom literaturom (za one koje su publicirane). Ujedno, kataloško izlaganje materijala će pratiti prethodni dio magistarskog rada, što znači da će svjetiljke biti izložene prvo u dvije osnovne grupe (domaće i inozemne), a u okviru ovih kategorija bit će predstavljene po tipološkoj klasifikaciji.


Zagreb, 17. travnja 2003.
Potpis mentora: Potpis voditelja studija Potpis kandidata
prof. dr. Marin Zaninović prof. dr. Nives Majnarić – Pandžić Adnan Busuladžić

Fakultetsko vijeće Mihael Golubić

Filozofskog fakulteta Basaričekova 3

Sveučilišta u Zagrebu 10 000 Zagreb

Ivana Lučića 3 tel.: 091 546 4521

10 000 Zagreb


Sinopsis magistarskog rada

HELENISTIČKA RELJEFNA KERAMIKA IZ RESNIKA U KAŠTELIMA

S POSEBNIM OSVRTOM NA KONZERVIRANJE I RESTAURIRANJE
Znanstveno područje: humanističke znanosti

Polje: arheologija

Grana: konzerviranje - restauriranje

Tema je izabrana u dogovoru s mentorom, prof. dr. Zdenkom Brusićem. Ovim radom obradit će se reljefna helenistička keramika pronađena na lokalitetu Resnik u Kaštelima (Hrvatska) s posebnim osvrtom na konzerviranje i restauriranje. U radu će se obraditi pitanja tehnologije materijala i proizvodnje ove keramike, kao i postupci i materijali, korišteni tijekom konzerviranja i restauriranja. Obradit će se i tipologija, distribucija, povijesno - umjetnički i geografsko - povijesni kontekst ove keramike, što je nužno za razumijevanje tehnologije, raznovrsnosti kvalitete i razloga za njezinu proizvodnju. Pri tome će se koristiti podaci iz literature uspoređeni sa rezultatima istraživanja na lokalitetu i spoznaje do kojih se došlo tijekom konzervatorske obrade materijala.


Do sada je na lokalitetu Resnik ova keramika pronađena prilikom sustavnih arheoloških istraživanja antičkog naselja uz obalu mora (vjerojatno Siculi) i helenističke luke, gdje je u plitkom moru uz obalu posebno bogato nalazište. Nalazi su objavljeni u literaturi (Z. Brusić), ali sa svakom novom kampanjom pronalaze se novi, tako da će istraživanja i u budućnosti dovoditi do novih spoznaja. Ova je vrsta keramike obimno obrađivana u literaturi na cijelom prostoru njene distribucije. Materijal je konzervatorski obrađivan u sklopu moga rada u Muzeju Grada Kaštela i Hrvatskom restauratorskom zavodu tijekom pet godina, a obrada je i dalje u tijeku.

Zbog različite prirode porijekla nalaza (s kopna i iz mora) primjenjivane su prikladne metode, kojima su rješavani specifični problemi konzerviranja i restauriranja keramike. Težište rada će biti usmjereno na materijal pronađen tijekom podvodno – arheoloških istraživanja, zbog njegove brojnosti i složenosti konzervatorskih problema prilikom obrade.


Spoznaje do kojih se kani doći ovim radom, mogle bi biti praktično primjenjive prilikom konzerviranja i restauriranja iste ili slične vrste keramike.
U ovom će se radu prvenstveno obraditi problemi i specifičnosti konzerviranja i restauriranja helenističke reljefne keramike sa lokaliteta Resnik i spoznaje do kojih se došlo tijekom mog rada na materijalu, od faze iskopavanja, kroz proces obrade materijala do završetka obrade. Te spoznaje usporedit će se s ostalim objavljenim rezultatima istraživanja ove tematike, vezanim za konzerviranje, tehnološki postupak proizvodnje, porijeklo i kvalitetu keramike. Sve ovo povezano je s tipologijom i namjenom ovih keramičkih posuda, reljefnim motivima koji se na njima javljaju, centrima proizvodnje i trgovačkim putevima - prvenstveno pomorskim, kojima je dolazila do korisnika, u vremenskom okviru trajanja proizvodnje i upotrebe (cca. 3. – 1. st. pr.Kr.). Zbog toga će svi ovi elementi biti uzeti u obzir prilikom pisanja magistarskog rada. Težište će biti usmjereno na komparacije sa nalazima ove keramike na istočnoj obali Jadrana, zbog geografske povezanosti prostora i proizvodnje u lokalnim radionicama.
Cilj ovog istraživanja je pokušati iznijeti nove spoznaje i pokušati potvrditi ili revidirati dosadašnje, vezane uz reljefnu helenističku keramiku kroz prikaz i komparaciju rezultata postignutih obradom nalaza sa lokaliteta Resnik u Kaštelima. Bit će prikazan tijek i metode konzerviranja i restauriranja ove keramike.
Prilikom pisanja rada bit će korištena literatura koja obrađuje helenističku reljefnu keramiku sa arheološkog, tehnološkog i povijesno – umjetničkog gledišta, kao i literatura vezana za konzerviranje i restauriranje keramike i keramičku tehnologiju. Koristit će se i vlastiti rezultati ispitivanja, analiza i praktična saznanja prikupljena tijekom konzervatorsko – restauratorske obrade materijala. Bit će upotrijebljena crtana i foto-dokumentacija.
Struktura rada:
U uvodu bit će predočen geografski položaj lokaliteta, zatim povijest arheoloških istraživanja na Resniku, kao i općeniti povijesno vremenski okvir tamo nađene reljefne helenističke keramike i pregled kako je konzervatorski keramika obrađivana. U posebnim poglavljima obradit će se tehnologija proizvodnje i namjena tog tipa keramike, zatim porijeklo keramike na lokalitetu Resnik s obzirom na lokalnu proizvodnju ili import, i distribuciju te keramike. Konzerviranju i restauriranju, problemima, materijalima i metodama, te tijeku obrade i rezultatima ispitivanja bit će posvećeno posljednje poglavlje. Katalog će uz tekst sadržavati crteže i fotografije konkretno obrađivane keraike.

U Zagrebu, 28.01.2003.

mentor: voditelj studija kandidat:

ili zamjenik:


prof. dr. sc. Zdenko Brusić prof. dr. sc. Nives Majnarić Pandžić prof. Mihael Golubić

Fakultetsko vijeće Kristina Jelinčić

Filozofskog fakulteta Dubašička 14

Sveučilišta u Zagrebu 10000 Zagreb

Sinopsis magistarskog rada



TOPOGRAFIJA RUSTIČNIH VILA NA OTOKU BRAČU

Znanstveno područje: humanističke znanosti

Polje: povijesne znanosti

Grana. arheologija

U diplomskom radu obradila sam lokalitet Bunje na otoku Braču sa sačuvanom rustičnom vilom i sada želim na isti način obraditi sve slične objekte na otoku; ponegdje je to teški zadatak, jer lokaliteti nisu iskopavani, ali moguće ih je topografski zabilježiti i točno opisati njihovo današnje stanje, tj. stupanj sačuvanosti i mogućnosti istraživanja. Neki su lokaliteti nepoznati u literaturi i moj će rad doprinijeti saznanjima o tom važnom vidu stanovanja i ekonomike na Braču.
Navodim temeljnu dosadašnju literaturu, kako za sam Brač, tako i za istu tematiku na istočnoj jadranskoj obali. To je ujedno suma dosadašnjih istraživanja i znanja.
Cilj rada je popisati i opisati sve lokalitete na kojima su se nalazile rustične vile, iznijeti njihove osobine i specifičnosti, odabir smještaja i njihov međusobni odnos. Predstavit ću i pokretni materijal koji je sakupljen na površini, a dakako i danas vidljivu arhitekturu. Time je ujedno predstavljena i metoda rada. Nastojat će se razlučiti ostatke iz vremena romanizacije ilirskog stanovništva, zatim bogati razvoj iz antičkog doba te iz vremena na prijelazu iz antike u rani srednji vijek. Topografska karta sadržavat će dakako rustične vile različito obilježene po razdobljima, po načinu sačuvanosti i njihovoj specifičnosti.
Važno će biti razlikovanje objekata koji su imali samo gospodarski značaj od onih koji su uz gospodarski imali i ladanjski karakter. Provjerit će se pretpostavka da na Braču nije bilo vila s isključivo ladanjskim karakterom. Rad treba smatrati podlogom za daljnja sustavna istraživanja iskopavanjem.
Među metodama mog rada na magistarskoj temi trebam svakako istaknuti obilaženje terena, ucrtavanje i fotografiranje zatečenih situacija i rezultate razgovora s lokalnim staovništvom, bez kojih ne bismo mogli stvoriti potpunu sliku o rasprostranjenosti te vrste arhitekture na otoku. Dakako, to je i rad s katastarskim kartama.
Struktura rada predviđa uvodni dio s naznačenim ciljem i metodama rada. Dalje će se opisati arheološka slika Brača u antici i njegov odnos s područjem na obali, prvenstveno Salonom. Arheološka slika će sadržavati zemljopisnu situaciju otoka koja je uvjetovala gospodarske odnose i lokaciju vila. Općenito će se konkretna situacija na Braču smjestiti u okvir života uobičajenog u ruralnim antičkim sredinama. Gdje je moguće, a ima naznaka o takvim mogućnostima, povezati će se antička arhitektura sa svojim protohistorijskim prethodnicima, kao i s nastavkom života duboko u kasnu antiku.
Zagreb, 11.02.2003.
Mentor Voditeljica poslijediplomskog Kandidat

studija arheologije

Prof. dr. Robert Matijašić Prof. dr. Nives Majnarić Pandžić Kristina Jelinčić

1   ...   7   8   9   10   11   12   13   14   ...   20


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət