Ana səhifə

Przedsiębiorstwa makaronex sp z o o


Yüklə 3.73 Mb.
səhifə2/13
tarix26.06.2016
ölçüsü3.73 Mb.
1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   13


Mocne strony

Słabe strony




  • Zdolność do innowacji produktowej (możliwość produkowania makaronów o nowych kształtach i kolorach)

  • Jasno wytyczona strategia (makaron przeznaczony ludzi, którym zależy na szybkim przygotowaniu posiłku)

  • Liczna grupa konsumentów, do której kierowany będzie nasz produkt

  • Łatwy dostęp i brak trudności w pozyskiwaniu zasobów (dobra lokalizacja naszego przedsiębiorstwa)

  • Doświadczona kadra kierownicza

  • Własna technologia

  • Możliwość rozwoju produkcji żywności wysokiej jakości







    • Mały potencjał wytwórczy

    • Słaby image firmy

    • Brak przewagi konkurencyjnej

    • Skoncentrowana sprzedaż

    • Podatność na naciski konkurencji

    • Małe nakłady na reklamę i promocję




3. Strategia przedsiębiorstwa
3.1. Misja i wizja

Misja

„ Makarony Makaronex - niebo w gębie”.


Produkcja makaronu o najwyższej jakości, bez dodatku konserwantów i barwników. Sprzedaż dostosowana do klientów indywidualnych, poszukujących nowości na rynku.

Wizja

„Być czołowym producentem makaronów”


Nasza dbałość klienta oraz wysoka jakość i smak, pozwoli na zdobycie rynku nie tylko lokalnego.
3.2. Cele strategiczne


  • poszerzenie rynków zbytu poza obszary Wielkopolski w najbliższych 3 latach

  • w okresie najbliższych 2 lat zwiększenie miesięcznej produkcji o 10%

  • poszerzenie asortymentu o makarony 4-jajeczne o nowych kształtach w okresie najbliższego roku

  • dostarczenie artykułów satysfakcjonujących klientów

4. Plan marketingowy

4.1. Analiza sytuacji rynkowej


4.1.1.Produkcja makaronu

Rynek makaronów jest dość stabilny z niewielką tendencją wzrostową, nie podlegający wpływom wahań sezonowych, co oznacza, że bez względu na porę roku konsumpcja makaronu jest mniej więcej na tym samym poziomie chociaż warto zaznaczyć, że w maju i czerwcu odnotowujemy wzmożony popyt na makarony różnych gatunków i kształtów. Rynek ten jest bardzo rozdrobniony. Jego wielkość produkcji kształtuje się w wartościach bezwzględnych na poziomie 155 000 - 175 000 ton. Według najnowszych danych, ponad 44 proc. należy do czterech producentów, a reszta to ponad 700 mniejszych wytwórców, w większości niewychodzących poza własny region.

Struktura rynku makaronu w Polsce stwarza możliwość konsolidacji oraz wejścia na rynek innych, silnych graczy. Należy liczyć się z dalszym procesem naturalnego wzrostu zdolności produkcyjnej zakładów kosztem ich ilości.

Wejście Polski do Unii Europejskiej stworzyło wiele nowych możliwości dla przedsiębiorców. Zwiększa się konkurencja rynkowa wśród producentów makaronów, konsekwencją czego jest rozszerzenie gamy asortymentowej. Na rynek wchodzą nowe rodzaje makaronów, a kształty tradycyjne takie jak nitki, świderki, ustępują miejsca nowym kształtom (np. kokardki, świderki czy gwiazdeczki). Producenci chcąc zwiększyć swoją sprzedaż mogą wprowadzać też nowe, zachęcające kolorystyką opakowania. Ważna jest też szeroko prowadzona reklama oraz promocja.

Wejście do UE spowodowało wiele zmian, np. żaden makaron nie może zawierać sztucznych barwników. Zaostrzone zostały wymagania jakościowe i normy regulujące kwestię surowców i procesu produkcji makaronów. Wielu polskich producentów wprowadza już systemy bezpieczeństwa żywności – GMP, GHP, HACCP, niektóre wdrożyły nawet ISO 9001. Po akcesji z UE polski rynek makaronów czeka ciężka próba. Ukrócony został proceder nieuczciwej reklamy i deklarowania na opakowaniu innego składu niż jest w rzeczywistości. Na przykład makaron typu ekstra musi być wyprodukowany tylko z semoliny, jajek i wody, bez domieszek innej mąki i barwników.

Po wejściu Polski do UE oblicze polskiego rynku makaronów nie uległo zasadniczej zmianie. W całym rynku makaronów w Polsce można wyodrębnić segment makaronów importowanych - głównie włoskich. Mimo ponad dwukrotnego wzrostu włoskiego segmentu od 2000 roku, ich udział w rynku nadal jest marginalny i nic nie wskazuje, by miało się to w najbliższym czasie zmienić. Eksperci spodziewają się ekspansji włoskich producentów makaronów, tymczasem sytuacja na rynku wydaje się być wciąż stabilna.




4.1.2. Popyt i preferencje rynku

Na Polskim rynku utrzymuje się tendencja wzrostu popytu na makaron ze strony gospodarstw domowych. Duże znaczenie dla zwiększającego się popytu na makarony przypisywane jest wzrastającej ofercie rynkowej pod względem nowych gatunków i kształtów makaronów.

Duży wpływ na wielkość spożycia makaronu ma również moda na zdrowy i właściwy sposób odżywiania się, który znajduje odbicie w charakterystyce diety śródziemnomorskiej opierającej się m.in. na makaronie.

W zależności od zamożności gospodarstw domowych spożycie makaronów rośnie. W dużych miastach powyżej 500 tys. mieszkańców średnio przypada 0,45 kg na osobę miesięcznie, z kolei na wsi średnie spożycie kształtuje się na poziomie 0,37 kg na osobę. Spożywanie makaronów deklaruje 95,2% gospodarstw domowych. Pod względem częstotliwości używania makaronu, największą grupę stanowią rodziny. Wśród najważniejszych czynników decydujących o wyborze makaronu można wymienić: smak, kształt, markę i cenę.

Wraz ze zmianą stylu życia Polaków, spożycie makaronu będzie nadal rosło a przynajmniej utrzyma się na danym poziomie, ponieważ jest to nie tylko szybka w przygotowaniu, ale bardzo zdrowa żywność o szerokich możliwościach wykorzystania. Bardzo prawdopodobny jest wzrost udziału makaronów spożywanych w formie dania głównego, a co za tym idzie, makaronów coraz lepszej jakości. Potrawą, do której najczęściej dodawany jest makaron, jest zupa. Często używany jest również do dań mięsnych, dań z sosami czy w formie łazanek. Makaron stosowany jest też jako dodatek do ryb, zapiekanek, sałatek i dań słodkich. Jednym z bardziej popularnych dań makaronowych w Polsce jest spaghetti.

Duże znaczenie dla zwiększającego się popytu na makarony przypisywane jest także wzrastającej ofercie rynkowej pod względem nowych gatunków i kształtów makaronów. Pojawiające się na rynku nowe produkty z grupy mrożonych mieszanek warzywnych i warzywno-mięsnych oraz gotowych sosów również wpływają na większe zainteresowanie różnymi rodzajami makaronów, dostosowanymi do gotowych potraw. Do najbardziej popularnych form na rynku można zaliczyć: nitki, świderki, spaghetti, krajankę czy muszelki. W przypadku tradycyjnych makaronów, zdecydowanie najchętniej kupowane są opakowania 500 g. Próby wprowadzenia mniejszych (o gramaturze 300 i 400 g) nie powiodły się. Wynika to prawdopodobnie z przyzwyczajeń klientów.



4.1.3. Poziom konkurencji
Rynek producentów makaronów od kilku lat jest dość stabilny i charakteryzuje się dominacją silnych marek ogólnokrajowych. Lubella, która wchodzi w skład Grupy Maspex Wadowice, ma ponad 20,7 % udziału, co daje jej pozycję lidera. Za nią z 12,8% plasuje się Danuta. Kolejni liczący się gracze to: Goliard ( 6,2% ), WM Czaniec, Index ford, Atlanta i Sulma Sulechów. Oprócz nich jest około 700 firm, regionalnych i lokalnych wytwórców, których udziały ogólnopolskie są na niskim poziomie. Prowadzony import, głównie z Włoch, jest ciągle niewielki, bo stanowi jedynie 6% całego rynku, jednak jego rozwój jest bardzo dynamiczny.


UDZIAŁY RYNKOWE PRODUCENTÓW MAKARONÓW (w proc.)

 

Wartość sprzedaży
(w 1000 zł)


Wielkość sprzedaży
(w 1000 kg)


Suma

448 762

81 679

Maspex

22,8

20,7

Danuta

20,6

12,8

Goliard

7,9

6,2

Marki własne

6,6

14,8

WM Czaniec

3,8

2,5

Index Food

3,1

2,3

Atlanta Dyst.

2,4

2,3

Sulma Sulechów

2,4

2,9

Abak Częstochowa

1,9

1,9

Wie-Nox

1,5

1,9

Inni producenci

27,0

31,7

Źródło: MEMRB, dane za okres XI 2003-X 2004

Według danych MEMRB największy udział w rynku polskich producentów makaronów posiada firma Maspex – 20,7 % wielkości całkowitej sprzedaży. Na kolejnych miejscach plasują się Danuta (12,8 % ) oraz Goliard ( 6,2 % )





4.2. Charakterystyka konsumentów
4.2.1. Badania rynku
Badania rynku zostały przeprowadzone na podstawie sporządzonej ankiety. Została przeprowadzona w wybranej losowo grupie 100 osób.
ANKIETA
Poniższa ankieta pozwoli nam zapoznać się z Państwa preferencjami dotyczącymi spożycia makaronów.
Ankieta składa się z dwóch części:


  1. szczegółowa

  2. metryczka



1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   13


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət