Ana səhifə

Á televize, Total HelpArtT. H. A., Česká televize


Yüklə 0.61 Mb.
səhifə4/5
tarix18.07.2016
ölçüsü0.61 Mb.
1   2   3   4   5
Pehavý Max a strašidla (režie - Juraj Jakubisko) - hostinský
1989 - Vážení přátelé, ano (režie - Dušan Klein) - Pepík Berka

1991 - Tajomstvo Alchymistu Storitza (režie Pawel Trzaska) - Roderič 1993 - Kanárská spojka (režie - Ivo Trajkov) - šéf slovenské mafie 1997 - Orbis Pictus (režie - Martin Šulík) - Drusa 2002- Kruté radosti (režie . Juraj Nvota) - Helenin otec

Televizní dramatická tvorba

1962 - Sisyfos a smrť (režie - Miroslav Horňák) - novinář

Mladé létá (režie- Ján Klimo) - Janko Pančuška 1967 - Gigliho ária (režie - Ján Roháč) - Pročka 1969- Sladké hry minulého léta (režie - Juraj Herz) - Flamengo 1971 - Zaprášené historie poviedka Švihrovská pieseň (režie - Jozef Zachar) - dirigent 1981 - ŤaŽká profesia (režie - Stanislav Párnický) - Eduard Hlávka

Snehuliaci (režie - Ján Roháč)

1983 - Jožko Púčik a jeho kariéra (režie - Peter Opálený) - soudce 1985 - Královna noci v kamennom moři (režie - Peter Opálený) - Haluza

Výlet do Paříža (režie - L'ubomír Kočka) - Cocarel

  1. - Posledná hodina (režie - Miloš Pietor) - Buscan

  2. - Každému, čo jeho je (režie - Miloslav Luther) - notár Pecorilla

  3. - Zázrak svatého Vitalija (režie - Miloš Pietor) - Bartolomeo

Zlatňanka (režie - Karol Spišák) - Simko 1991 - Děti hudobníd I - XXVI (režie - Juraj Lxmann, Mario Homolka Se - J. Satinský)

17

Szidi Tóbiás

Divadelní, televizní a filmová herečka. Narodila se 28. 5. 1967 v Královském Chlmci. Jako studentka třetího ročníku na VŠMU začala hostovat v Činohře SND a divadle Korzo '90, kterému zůstala věrná i po absolvování školy. Pravidelně hostuje v a.ha divadle, v Činohře SND, na Nové scéně, ve Slovenském rozhlase, v rádiu Twist, v televizních inscenacích a dabingu.

Filmová tvorba

  1. - Díky za každé nové ráno (režie - Milan Šteindler)

  2. - Vášnivý bozk (režie - M. Šindelka)

Televizní dramatická tvorba Pod hladinou (režie - Pavol Korec) Anjel milosrdenstva (režie - M. Luther) Slečna Dušehojivá (režie - Juraj Nvota) Vyhnand (režie - A. Ditrich) Chaos (režie - Milan Lasica) Getrúdovd (režie - P. Gejdoš) Kolaudáda (režie - Pavol Korec)

Ceny

2003 - Prémie Literárního fondu SR, SFZ a ÚSTT v kategorii herecký výkon - za ztvárnění postavy Dcery ve filmu „ Pod hladinou"

Csongor Kassai

Narodil se 24. srpna 1972 v Královském Chlumci. Absolvoval VŠMU v Bratislavě v roce 1997. Během studií na vysoké škole se zúčastnil dvou měsíční studijní stáže v Budapešti - Budapešti színmúvészeti foiskola. Od roku 1996 je stálým členem Radošínského naivního divadla. Hostuje například v a.ha divadle, Činohře SND a na Nové scéně.

Filmová tvorba

2000 - Hana a jej bratia (režie - Vládo Adásek)

Krajinka (režie - Martin Šulík)

Musíme si pomáhat (režie - Jan Hřebejk)

  1. - Vadí nevadí (režie - Eva Borušovičová)

  2. - Kruté radosti (režie - Juraj Nvota)

Televizní tvorba

Antigona v New Yorku (režie - Emil Horváth ml.)

Město Anatol (režie - Ján Zeman)

Takový normálny cvok (režie - Gogálová)

Ceny

1996 - Budapešť - Shakespearovsky festival, cena za nejlepší mužský herecký výkon za dvojroli

Ariel a Caliban v divadelní hře Burka (režie - Gombár) 1996 - „Zlomvaz" - studentský festival v Praze, cena za nejlepší studentské představení: „ Burka"

Krvavá svadba" (režie - Gombár) 2002 - Prémie Literárního fondu SR, SFZ, ÚSTT za ztvárnění postavy Davida Wernera ve filmu



Musíme si pomáhat (režie - Jan Hřebejk) a postavy Vojáka ve filmu Krajinka (režie -

Martin Šulík)

Odměna Literárního fondu SR za roli Uhorcíka v divadelní hře Jááánosiíík (po třiceti letech)

18

ROZHOVORY:

Marian Urban - producent

Jak byste film v krátkosti charakterizoval? O čem je?

O tajných známostech, o známých tajnostech, o pokušení, o životě v polopravdách, či lži, o hledání. Je to

film o bezradnosti v hledání sebe sama, ale zejména v hledání lásky k ostatním, lehké zranitelnosti našich

dušiček a nelehké cestě od sebe i ke svým nejbližším. Je to vzrušující, dramatický příběh, plný něhy a

humoru.

Jak dlouho a kde se film natáčel?

Natáčel se od října do prosince 2001 a v květnu 2002 v Modré, Antole, Bratislavě a okolí. V tomhle se

nám překvapivě podařilo dosáhnout evropského standardu, kdy od první klapky k premiéře neuplynul ani

rok.

Je to koprodukční projekt. Jaké a v čem ie zastoupení jednotlivých koprodukčních partnerů? Kdo se podílel na koprodukci?

Hlavním a největším koproducentem je Slovenská televízia, svým finančním i věcným vkladem. Českými koproducenty jsou Total HelpArt, producent Hřebejkových a Jarkovského filmů a Česká televize. Česká televize zejména svým věcným vstupem, jak víte, tato srandovní země nemá funkční filmové laboratoře, které by byly schopné zvládnout celý proces realizace filmu, dokonce ani jeho polovinu. A Total HelpArt finanční podporou Českého fondu pro rozvoj a podporu kinematografie, s tím že na začátku na sebe vzal odpovědnost i riziko podporovat projekt, který neměl v Čechách na účtu ani korunu.

Proč jste se rozhodl pro scénář debutantky?

Dobrých scénářů je velmi málo. A na Slovensku zejména. Dobrých scénáristů ještě méně. A dobrých scénářů mladých lidí jako šafránu. V tomto případě jsem už pár let znal původní absolventský scénář S. Čanakyové, který byl situovaný do první dekády minulého století. Příběh měl působivou atmosféru, zajímavé ženské postavy, trochu sentimentální mužské charaktery, hodně inspirujících ornamentů a situací, chybělo mu však téma, které by dostatečně vyprovokovalo režiséra. Dlouho jsem si nedokázal představit, jak dosáhnout toho, aby tento milý, ale více méně mozaikovitý retro- příběh upoutal dnešního diváka. Až před dvěma léty v jednom z rozhovorů s Mariánem Puobišem, šéfproducentem STV, jsme si řekli, že by to mohlo být téma pro Juraje Nvotu. Juraj si přečetl scénář a zeptal se mě, co bych tomu řekl, kdyby se pokusil do příběhu vložit současný a skutečný příběh, který jsme oba velmi dobře znali. Po dramaturgických rozhovorech s našimi partnery ze STV jsme se však rozhodli posunout příběh jen do třicátých let minulého století, doby dost dlouho po první světové válce, doby před krizí a druhou světovou válkou. To byla doba poměrně bezstarostná a radostná. Alespoň pro určitou skupinu lidí. Tím jsme potlačili do pozadí většinu sociálních, politických, společenských vlivů a mohli jsme se soustředit na vztahy, emoce, duše našich hrdinů, na intimnější motivace jejich kontroverzních, bolestných, krutých, ale i radostných, veselých a moudrých rozhodnutí a činů. A ty jsou v každé době podobné, ne-li stejné. A když je příběh o tajemstvích lidských duší dostatečně upřímný a opravdový, je současný v každé době.

Proč jste se rozhodl pro divadelního režiséra?

Na Jurajovi se mi vždy líbila jeho práce s herci, schopnost vytvářet neopakovatelnou atmosféru při tvorbě, což téměř vždy vyzařovalo i z jeho divadelních a televizních inscenací, či videofilmů. Nikdy se neprojevoval jako exibicionista. Je citlivý a přiměřeně ambiciózní. Zdálo se mi, že je schopný spolupracovat se schopnými lidmi, zůstat partnerem. Vím, že je schopný naslouchat a vést dialog. A má smysl pro zvláštní druh humoru. Mám rád takové lidi. A když nikdo z významných ani méně významných režisérů nejevil o původní scénář zájem, tak sem si nemohl ani moc vybírat. A jsem rád, že Juraj debutoval i v hraném filmu.

Kolik ie ve filmu vlastně debutantů?

Kromě scénáristky a režiséra debutuje v hlavní ženské roli Táňa Pauhofová a hudební skladatelka Lúbica Salamon - Čekovská, na druhouvstranu měli možnost spolupracovat se stálicemi slovenského a českého Mimu: Juliem Satinským, Annou Šiškovou, Ondřejem Vetchým, Adym Hajdem, Aloisem Fišárkem. Ukázalo se, že když se podaří dát dohromady skupinu talentovaných, tolerantních a šikovných mladých lidí nejrůznějšího věku, může to vyjít. Uvidíme, jestli to vyšlo.

19

Juraj Nvota - režie

O scénáři:

Nejprve přišla nabídka od Martina Urbana a Mariána Puobiše, tedy producenta z ALEFu a šéfproducenta v Slovenské televizi. Přečetl jsem si scénář a našel jsem tam několik motivů, které se mi zdály důvěrně známé. Zejména jeden z hlavních motivů mi byl velmi blízký, a to setkání otce s dospělou dcerou. Jako poprvé. Je to výjimečné, ale mám s tím osobní zkušenost. Přesto sem si troufl přijmout spolupráci na scénáři, takže jsme se asi rok scházeli se scénáristkou Scarlet Čanakyovou. Každý obhajoval své nápady a přinášel i nové. Tento příběh jako by se semknul přes všechny tyto verze a asi po roce jsme předstoupili před producenta a dramaturga, odevzdali jsme hotový scénář a oni už potom vlastně rozhodovali o tom, jestli to půjde do výroby nebo ne.

Film je setkání, jedno velké setkání různých lidí, z nichž každý přináší své zkušenosti. A když se film dokončí, zase se rozejdou. V tomto našem filmu, na tomto našem setkání, jsem měl radost, že všichni byli opravdu aktivní, ať už se to týkalo maskérů - Steinera nebo rekvizitářů - party Jardy Košťálka, architekta Peťi Čaneckého, kostýmové výtvarnice Mony Hafsahl. A kameraman přispěl velkým podílem k obrazu tohoto tématu, střihač, zvukaři - jak si ho postupně osvojovali, tak mně tak trochu padal kámen ze srdce, protože jsem věděl, že v tom nejsem sám. Nemám vůbec takovou představu, že film je dílem režiséra. Je to opravdu kolektivní záležitost. Je tam těžké určovat hranice a titulky jsou do jisté míry nepravdivé. Ne všechno režíroval režisér a ne všechno napsal scénárista. Hodně toho udělá kameraman. A také střihem se toho udělá ještě hodně."



O lokalitách:

Když jsme to psali, tak jsem ještě neměl žádnou představu. Dost jsme se nachodili s architektem Petrem Caneckým, bylo to dost náročné, lokality rozdrobené po celém Slovensku, až se to začalo zužovat a nakonec se ukázalo, že máme štěstí s tou Modrou. Velmi mnoho motivů, velmi mnoho prostředí jsem našli v její blízkosti, což bylo při naší finanční situaci skoro rozhodující, takže ty úpravy nebyly tak velké. Můžeme tedy říct, že literární scénář jsme psali trochu naslepo, ale když už jsem psal technický scénář, tak už jsem měl přesné půdorysy a fotografie. To už jsem to prostředí důvěrně znal. Scarlet Canakyová pochází z jižního Slovenska, takže její představa se při psaní scénáře pohybovala někde tam v tom kraji. Nakonec se to odehrávalo i natáčelo v Modré. Je pravda, že jsme i na jižním Slovensku našli ty prvorepublikové školy, ale jsou v strašném stavu - rozbité nebo přestavěné, s vyměněnými okny. Takže by to chtělo vysoké investice, aby se daly do původního stavu, aby se tam dala natáčet třicátá léta.



  1. obsazení:

  2. když člověk nechce, někdo se mu začíná objevovat už při psaní scénáře. Potom se to tak vystředí, vidí
    jich tam víc, ale většinou se ta představa vykrystalizuje tak, že je to jasné. Naštěstí jsem měl i oponenty.
    Mně oponenti nevadí, sice se s některými i pohádám a diskutuji zvýšeným hlasem, ale při tom se vlastně
    utvrzuji ve svém názoru. Jednu z hlavních postav hraje Ondřej Vetchý. V poslední fázi příprav se totiž
    ukázalo, že by jedna z postav mohl být Čech, což bylo v tomto období úplně běžné, vždyť tu žila početná
    komunita úředníků, policistů, právníků a podobně, takže úplně přirozeně se tu objevil český herec. Já
    jsem Vetchého osobně neznal, jenom z divadelních představení a filmů. Když jsem pobýval v Praze, tak
    jsem chodil často do Činoherního klubu a Ondřej se mi zdál velmi blízký. Když vidíte pár představení
    s hercem, tak máte pocit, že jste jeho přítelem, a že ho znáte jako nějakého známého. Takže jsem věděl,
    co od něho můžu očekávat, na co se můžu odvolávat z jeho divadelních rolí. Tato spolupráce byla
    výborná. Ondra Vetchý přispěl do scénáře i mnoha replikami. Požádali jsme ho totiž, aby nám zkontroloval
    hovorovou češtinu. Každý den jsme s ním procházeli text scény, kterou jsme měli na druhý den natáčet.
    Ondřej přicházel s novými větami, a to se ještě rozvíjelo během natáčení. Takže Ondřej Vetchý má dost
    velký autorský podíl, co se týká jeho role. Výborně se mi pracovalo sTáňou Pauhofovou, která mě
    překvapila. Znám ji už jako dítě, protože se kamarádila s mojí dcerou Dorotkou, ale dospěla, dozrála, je to
    hluboké děvče, které přinášelo do filmu vlastní emocionalitu. Když jsem jí vysvětlil scénu, tak pracovala
    jako stará ostřílená herečka. Což bylo výborné. Výborně se mi pracovalo s Milanem Mikulčíkem, který do
    Mimu vnesl svůj pohled a hodně autentických chvil, stejně jako Csongor Kassai, Anna Šišková, Szidi
    Tobiáš, Andy Hajdu a další."

20

O spolupráci s Janem Malířem:

U Jana Malíře jsem měl pocit, jako bychom se znali už dlouho. Přitom jsme se vlastně seznámili až pří obhlídkách. Máme podobné lidské zážitky, zjistili jsme, že i vkus máme velmi podobný, co se týká výtvarného umění i hudby, takže jako bychom se našli. Pracuje velmi rychle, takže poskytuje režisérovi a střihačovi v střižně dostatek materiálu. V nejrůznějších šířkách a z nejrůznějších úhlů pohledu a často bere kameru do ruky, je velmi pohyblivý. Ale přitom jsem na něm viděl, že se ani do jedné scény nepustil nějak hrr,že si vždy dal načas, aby do toho pronikl. Jednou, před scénou zpovědi asi hodinu přemýšlel, jak k ní přistoupit. Ani jsme příliš nehovořili. Jen jsme tak chodili a on říká: „ Ta zpověď je vlastně úzká záležitost. Jeden mluví....jeden je tam ucho a jsou tam ústa. Ucho poslouchá ústa a následuje rozhřešení..."A tak jsme přišli na to, že jsme vlastně celou scénu natočili velmi úzkou optikou, v takovém úzkém vidění. Měli jsem trošku problémy, v originální zpovědnici jsme to natáčet nemohli. Je jasné, že bychom to asi znesvětili nebo by nás tam nepustili. Takže jsme trošku zašvindlovali s architektem. Ale s Honzovou optikou to, myslím, dopadlo dobře."



O atmosféře natáčení:

Nakonec je režisér jen k tomu, aby řekl, že je to dobré, a že se jde dál. Byl jsem spokojený se všemi scénami, které jsme natočili. Ale i tak přiznávám, že mě překvapovali herci. Svým soustředěním. Zejména Táňa Pauhofová, to byl zážitek, který jsem v její věku neočekával. Překvapila mě i svou rozumností, že věděla, co následuje, věděla, s kým ten výstup následuje, ta scéna, za kolik dní. A viděl jsem, že pracovala na tom, aby se s tím člověkem sblížila, aby se nepotkali jen potom před kamerou. U filmu je hodně čekání. Než se dá dohromady záběr a než začne, tak to trvá hrozně dlouho a herci dlouho sedí a čekají. A můžou se nudit, kouřit nebo vím já co. Ale tito herci jako by stále zkoušeli, hledali se, domlouvali se, co bude následovat, a to pro mě bylo strašně příjemné. Takže mě často překvapovali, že přicházeli se svými nápady a někdy zamítli ty moje, s tím, že je to nesmysl. A měli pravdu - chce to pevné nervy, vydržet tuto aroganci, ale na druhou stranu se to vyplatí. Ve filmu jsou scény, ve kterých herci nahlédli hodně hluboko do svých soukromých záležitostí. Ondřej Vetchý a Anna Šišková. Ale i Táňa Pauhofová s Milanem Mikulčíkem ve svých duetech, v tom těžkém přibližování se k sobě. Jinak, v tomto filmu hraje hodně školáků. A ti mě překvapili, například dvě děvčata maďarského původu ve scéně pohřební hostiny, kde se čte nějaké rozhodnutí, tak z ničeho nic je to zasáhlo. Když skončil záběr, tak mi pan Malíř říká:" Viděl jsi to? Vždyť ona se tam normálně rozplakala! Když se to četlo, tak se jí během toho záběru zalili oči. Opravdu. Skvělé děvče!".



O životě a filmu:

Já to vidím takto. Každý si kráčíme svojí cestou, neseme na ní své břemeno a pociťujeme právo na splnění svých tužeb. Máme jakousi důstojnost a dost nám na ní záleží, někdy může přejít až do chorobnosti, že totiž člověk tak dlouho a intenzívně bojuje o svou důstojnost, že tím dosáhne právě opačného efektu. Občas se toho dopouštíme všichni. Myslím, že má smysl vyprávět tento příběh, plný takových malých postojů, malých vzplanutí. Jsou to témata, které jsou komunikativní, protože se týkají nás všech. Samozřejmě, že si velmi přeji, aby náš film měl co povědět lidem, aby to nebyl jen nějaký historický snímek, ale aby oslovil i život našeho současníka."



1   2   3   4   5


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət