Ana səhifə

Á televize, Total HelpArtT. H. A., Česká televize


Yüklə 0.61 Mb.
səhifə1/5
tarix18.07.2016
ölçüsü0.61 Mb.
  1   2   3   4   5

V koprodukci Slovenská televize, Total HelpArtT.H.A., Česká televize

Distribuce

Continental Film - SR Falcon - ČR

ALEF Film & Media Group

uvádějí

Táňu Pauhofovou w Ondřeje Vetchého

Milana Mikulčíka Annu Šiškovou Adyho Hajdu

Csongora Kassaie Szidi Tobiáš

a Julia Satinského

ve slovensko - českém celovečerním hraném filmu
























Námět Scarlett Canakyová Scénář Scarlett Canakyová, Juraj Nvota

Režie Juraj Nvota

Producent Marian Urban

Vzrušující příběh o pokušení, tajemství a bezradnosti v hledání lásky

Poznámka režiséra

Příběh, který začíná prvním setkáním otce a jeho šestnáctileté nemanželské dcery, je na první pohled zvláštně krutý a absurdní. Ale stává se i to. Znám takový příběh.

Otec nejprve k dceři nic necítí. Stejně jako otcové novorozenců zahanbeně přiznávají, že i později se rodí láska.

Náš starý mládenec se najednou stává mladým otcem, kterému se narodila šestnáctiletá dcera. Dosud se náš hrdina snažil zařídil si život co nejpohodlněji a nejpříjemněji. To je člověku vlastní. Teď však postupně, ke svému velkému překvapení, pocítí lásku, bolest, vinu a zase lásku. Nemá to v malé, ale přitom ostražité slovenské společnosti lehké. Už jen proto, že je přistěhovalec z Čech.

Dcera také prožívá bouřlivé období ve svém citovém životě.

Ještě je dítětem a touží po otcovské lásce, ale zároveň se stává ženou a naléhavě.hledá svého prvního partnera. Do příběhu se samozřejmě zapletou i otcovi přátelé a jeho milenky. Začíná tak sled absurdních nedorozumění, ve kterých se přirozenost často dostává do konfliktu s vlastními vnitřními bariérami. Zbytečné lži, vymyšlené překážky, strach o vlastní důstojnost vyvolávají úsměv nad lidskou malostí.

Je to zápas se sebou samým. To je okamžik, který každý z nás dříve či později podstoupí. Vždyť náš život, myslím, není jen škodolibá groteska. Hledání smyslu dává životu smysl. Těžko sebraná odvaha pomůže našim hrdinům vrátit vztahy do lidské přirozenosti. Pokora k životu, lásce a Bohu jim otevírá každodenní smysl jejich existence.

Vždy mě těší, když se můžu zaměřit na bílá místa lidského chování. Mám dost velké problémy sám se sebou a s vlastním životem na to, abych mohl někoho z našich hrdinů odsuzovat.

Ale bavit se jimi, to je očišťující.

Treatment

Rok 1933. Podzim. Ve velkém rybníku se koupou tři muži a sledují krásnou ženu, která si čte pod stromem knihu.

Lékař Gabriel - ředitel obecné chlapecké školy, Martin a notář Karel, který utekl před svojí minulostí z Čech na Slovensko, milují Helenu. Helena je krásná, inteligentní, emancipovaná a osamělá, přestože už několik let udržuje tajný milostný vztah s Karlem. Karel s Gabrielem udržují milostný poměr s Ilonou, manželkou starého nemocného správce hraběcího majetku.

Do obecné školy za Martinem přichází Karel, aby mu oznámil, že matka jeho jediného dítěte, ke kterému se nikdy nepřiznal, zemřela. Otčím dítěte se o něj odmítá dále starat a posílá ho za Karlem. Karel se má stát správcem hraběcího majetku a nechce se zkompromitovat, a tak nátlakem donutí nerozhodného Martina, aby jeho dceru Valentinu vyzvedl na stanici a ubytoval ji v dívčí klášterní škole.

Drobná a hubená Valentina na Martina silně zapůsobí, když se v návalu nahromaděných emocích, vzpomínek a strachu odmítne ubytovat v dívčí klášterní škole. Martin ji na své riziko ubytuje jako svoji „neteř" v obecní chlapecké škole.

Plachá, čistá a vnitřně silná Valentina, na rozhraní ženy a dítěte, se stává součástí světa dospělých, venkovské inteligence, ve které se nikdo nepřiznává k citům, každý něco předstírá a hraje. Je nucená si najít v ní své místo.

V cizím prostředí, se svým smyslem pro spravedlnost, se svou ještě dětskou empatií, si postupně získává náklonnost maďarského učitele Lajoše Fehéra, se kterým ji spojuje láska k malování a pocit „outsidera".

Poznává svého otce, který snad poprvé v životě prochází zmatkem pocitů, kterým ani on sám nerozumí. Introvertní, koktající Martin je přinucen hrát úlohu strýčka, na kterou vůbec není připraven. Valentina mu svojí bezradností a svým vlastním světem komplikuje život v jeho dobrovolné samotě. Začíná ho fascinovat jako člověk a postupně i jako žena.

I Karel si jako otec stále více uvědomuje hlas své krve a svérázná dcera ho začíná zajímat a přitahovat. Navíc zjistí, že dívka má výjimečný výtvarný talent.

Helena, která nic netuší, nechápe Karlovo chování a žárlí na Valentinu, která si očividně získala náklonnost všech tří mužů, kteří dosud patřili pouze jí. Cítí, že se jí Karel vzdaluje a poprvé před ním vyslovuje přání po rodině a dítěti. Karel se Heleně přiznává, že už jedno dítěte má, a že jako otec selhal. Nedokáže však říct, že jeho dcera je Valentina. Valentina s Helenou se stále více nenávidí.

Ilona, vdova po správci hraběcího majetku, oznamuje Gabrielovi, že čeká dítě a podezřívá Karla z milostného poměru s Valentinou. Gabriela, který je neplodný a jako jediný z mužů má i navenek k Valentině opravdový otcovský vztah, se to dotkne.

Karel se za dramatických okolností přiznává, že je otcem Valentiny. Uvědomuje si, že svoji dceru miluje a přiznává se Martinovi, že ji chce legalizovat. Martin, který se do svérázného děvčete zamiloval, má najednou strach, že Valentina odejde.

Karel se ve společnosti vyjádří, že chce financovat Valentínino studium výtvarného umění v Praze. Valentina se psychicky zhroutí z Heleniny nenávistné reakce a Karel se uprostřed společnosti konečně přiznává k otcovství.

Helena se pokouší smířit se s Valentinou, jde do obecné školy a je svědkem intimního sblížení Valentiny a Martina. Karel nabídne Heleně svatbu a přiznává se k dítěti, které čeká s Ilonou. Zničená Helena mu v návalu zlosti řekne, co viděla.

Karel cítí, že ho Martin oklamal a v návalu otcovské lásky si to s ním jde vyřídit. Martin s Karlem se před Valentinou zuřivě pobijí a na Karla se nešťastnou náhodou zřítí těžká knihovna. Karel zůstává nehybně ležet mezi knihami...

Rok 1934. Léto. Pod stromem si osamělá Helena čte knihu. Velký rybník. A závěr se neprozrazuje. Nashledanou v kině.

Osoby a obsazení

VALENTINA Táňa Pauhofová

KAROL Ondřej Vetchý

MARTIN Milan Mikulčík

HELENA Anna Šišková

GABRIEL Ady Hajdu

STARÝ PÁN Julius Satinský

LAJOŠ Csongor Kassai

ILONA Szidi Tóbiás

Dále hrají

Lukáš Latinák, František Zvarík, Klára Roštárová, Katarína Lófflerová, Lucia Gažiová, Aniko Vargová, Sendy Molnárová, Zuzana Kanóczová, Renata Rybníková, Anita Svrčeková, Katalin Holoczy, Atilla Mokoš, Martin Nahálka, Milan Ondrík, Oliver Flámo, Peter Petrovič, Emília Došeková, Zuzana Haasová, mužský pěvecký sbor Štiavničan, Ján Kroner a zlatý retrívr Gilly

Koproducenti

Marián Puobiš - Slovenská televízia

Ondřej Trojan - Total HelpArt T.H.A^

Pavel Borovan a Jaroslav Kučera - Česká televize

Dramaturgie

Jana Kákošová - Slovenská televízia Marián J. Kovalík - ALEF Film & Media

Výkonný producent

Maian Urban

Štáb Vedoud výroby

Igor Kolárik

Kamera

Jan Malíř

Hudba

Lubica Salamon - Čekovská

Architekt

Peter Čanecký

Výtvarník kostýmů

Mona Hafsahl

Střih

Alois Fišárek

Zvuk

Igor Brabec

Mlxáž

Radim Hladík ml.

Umělecky maskér

Juraj Steiner

Produkce

Silvia Trizuljáková - ALEF Film Media Ol 'ga Kovačovičová - Slovenská televízia Milan a Michaela Kuchynkovi - Total HelpArt T.H.A JiříKoštýř - Česká televize

Pomocní režiséři

Jana Garajová Ursula Kónig - Malíř

Skript

Eva Dutková

Vedoud výpravy

Jaroslav Košťál

Hlavní osvětlovač

Peter Zechmeister

Ostřič kamery

Filip Majer

Kostýmy

Darina Šuranová Eva Dingová Dagmar Vobořilová

Masky

Tatiana Steinerová

Stavba

Peter Kostroň Ivan Rigan

Rekvizitářl

František Hajzok Ivan Kahan Kornel Ševčík

Klapka

Zuzana Dujničová

Fotograf

Alexander Trizuljak

Hudbu nahrál

Oněma Symphony Orchestra

Dirigent

Rastislav Štúr

Hudební režisér

Ivan Burlas

Ve filmu byly použity skladby Šlrvká cestička

Hudba Gejza Dusík, slova Pavol Braxatoris

Čo to znamená

lidová

Pange Lingua Gloriosis

Úprava a dirigent Jozef Radjansky Zpíval Mužský zpěváčky sbor Štiavničan

Vedoucí výrobního štábu STV

Zuzana Balkóová

Asistenti výroby

Gabriela Klaučová Michal Torma Marcela Dvořáková

Triky

JiříVětroň

Kresby

Tina Gallová

Kaskadér

Martin Hub

Osvětlovači

ErikVobořil Bedřich Betke Tibor Kling

Technid scény

Jozef Mihálik Peter Masár Andrej Krajčík

Asistent kamery

Štefan Bucka

Asistenti zvuku

Ján Ravasz Andrej Mihálik

Ruchy

Koloman Bekó ťubomír Cvanciger Peter Klučár

Asistent střihu

Ivan Fróssl

Střih zvuku

Igor Schwarz Eva Krafčišinová Ing. Viliam Halák

Synchronizace

Maria Vaneková Jarmila Machalová

Barevné korekce

Branislav Daniš

Střih negativu

ťubica Dobišová Lýdia Kirschnerová

Dále spolupracovali

Marek Urban, Peter Koller, Beata Urbanová, Ivan Tomeček, Marianna Sandorová, Jarmila Schniererová, Alena Spústová, Petr Tolar, Petr Kuba, Martin Adámek, Miloš Fádlik, Darina Smržová, Štefan Švec, Peter Kordáč, Štefan Ivanov, Jozef Haspra, L'ubica, Aschengeschwantnerová, Eva Nitschneiderová, Marta Encingerová, Zoltán Szigl, Maria Šimková, Viktor Pípal, Emílie Cagášková, Daniel Habovštiak, Katarína Zoniygová, Vladimír Matúš, Alica Dvorská, Martin Jankovič, Michal Gubala, Igor Gubala, Štefan Nagy, Miroslav Rapčan, Viera Rajtárová, Maria Chmelová, Irena Vortelová, Rudolf Grznár, Ladislav Elgyutt, Peter Gajdoš, Maroš Kožich, Vladimír Ferenčák, Štefan Osvald, Jozef Domonkoš, Bohuš Podoba, Jozef Chudý, L'ubošTheimer, Marek Kutny, Peter Benkovits, Vladimír Ferenčák, Ján Garaj, Danica Papayová a další

Realizace kostýmů

Frock

Doprava

Milada Benkovičová, Teodor Prechtl, Štefan Mrva, Peter Szeif Stanislav Rajták

Vyrobil

ALEF Film & Media Bratislava

V koprodukd

Slovenská televízia

Filmová a televizní společnost Total HelpArt T. H.A.

FilmService Slovakia

Česká televize

UNFILM

Film finančně podpořili

Ministerstvo kultury Slovenskej republiky

Štátny fond kultury Pro Slovakia

Státní fond pro podporu a rozvoj české kinematografie

Děkujeme za spolupráci a pomoc

Eurotel Slovakia a.s.

Ing. Karel Chmel

Církevný zboř ECAV Modra

Penzion Crystal Banská Štiavnica

Eva Patschová

Stredá vinařská a ovocinárska škola Modra

Město Modra

Technické služby Modra

Městské kulturné středisko Modra

Dana Jánošové

Pol 'ovnicke muzeum Světy Anton

Marián Číž

Samuel Myšiak

Jiří Kubinec

ITS Bratislava

Herecká Agentura Level

Miťo Ferinečík

Národní filmový archív Praha

Poděkování za spolupráci na scénáři

Petr Jarchovský Ondřej Vetchý

Speciální poděkování

Martin Šmatlák, Jana Horáková, Ivo Brachtl, František Jurišič, Miloslav Luther, Anna Adamkovičová, Ing. Vladimír Medlen, Štefan Bučurič

Dolly

Flightcam

Negativ

KODAK

Zpracovali

Laboratória Slovenskej televízie Filmové laboratoře České televize

Střih v systému AVID ve studiu VS 11STV Mix ve studiu Evropa Barrandov Studio

Dolby SP

In selected theatres

  1   2   3   4   5


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət