Ana səhifə

Á televize, Total HelpArtT. H. A., Česká televize


Yüklə 0.61 Mb.
səhifə5/5
tarix18.07.2016
ölçüsü0.61 Mb.
1   2   3   4   5
21

Jan Malíř - kameraman

O natáčení v prosinci:

Kdysi jsem jeden hodně těžký film dělal právě také v prosinci, kdy jsem se zařekl, že už nikdy nebudu točit v prosinci, protože jsou strašně krátké dny, takže tma je ráno ještě v půl osmé a odpoledne ve čtyři, takže ten den je poloviční a musím se neustále přizpůsobovat tomu dennímu světlu, při nasvěcování. A je pořád zima a chodíte neustále ze zimy do tepla... je to prostě náročné. No a teď jsem do toho v prosinci vhupnul zas. Ne že by tak někdo rozhodl. To bylo dáno okolnostmi. Sehnat takovéhle špičkové herce, sehnat peníze, to si člověk prostě nemůže určit datum. Myslím, že bychom to všichni stokrát raději točili v létě. Ale nechci si stěžovat. Mne to totiž baví vždycky, to natáčení."



O svobodě kameramana:

Tím, že Juraj Nvota jako režisér svým způsobem ve filmu nemá až tolik zkušeností, jako na divadle, tak proto možná taky se obrátil na mne, což mi paradoxně poskytlo v podstatě největší svobodu, jakou jsem jako kameraman poslední dobou měl. Cítil jsem se strašně svobodný a hrozně mne to bavilo. Abyste mi rozuměli, mluvím o tvůrčí svobodě. To znamená, že když jsme stavěli scénu, když jsme to celé vymýšleli, tak Juraj mi dával velkou důvěru... a tím pádem i zodpovědnost... ale tím pádem svobodu, takže jsem mohl prosadit spoustu svých nápadů. Protože jsou režiséři, kteří mají úplně přesnou představu o obrazu, které se kameraman musí podřídit. No a tady jsem byl, zkrátka, hodně svobodnej."



Táňa Pauhofová

O začátcích:

Minulý rok v létě, o prázdninách, jsem se potkala s Ďurkom (Nvotom), pozval mě na kávu a vyprávěl mi o svém připravovaném filmu, ve kterém vystupuje i jedna sedmnáctiletá holka. A jestli bych se nechtěla zúčastnil castingu. Vyprávěl mi příběh, který se dá těžko převyprávět, takže jsem vůbec nepochopila, o co tam jde. O měsíc později mě zavolal na casting. Mezitím už jsem dostala scénář. Ten se mi velmi zalíbil. Dá se říct, že jsem se do něho přímo zamilovala. Do filmu, do postavy, do toho všeho."



O scénáři:

Na scénáři mě nejvíc zaujala jeho citlivost, zvláštní poetika. Bylo to něco zcela odlišného od toho, co jsem dosud viděla a četla. A velmi se mi líbilo, jak jsou tam popsané vztahy. Obdivovala jsem Valentinu vlastně od začátku."



O castingu:

Na casting jsem šla s pocitem, že „Ano, chci to dělat. Hodně." Ale vůbec jsem nevěřila, že by to mohlo vyjít. Měla jsem strach. Přišla jsem tam a byl tam Juraj Nvota, Ondřej Vetchý, Milan Mikulčík a byla tam ještě Dorota Nvotová, nedávala jsem si velké šance. O to větší to bylo potom překvapení."



O spolupráci s Ondřejem Vetchým:

Vlastně jsem se s ním potkala jen tehdy na tom castingu, to byla taková rychlovka, že mi to přijde jako nějaké mihnutí, nějaký sen. Byli jsme tam chvíli spolu vevnitř, vyprávěli jsme si, pověděli si pár textů, pak jsme šli každý domů. A pak jsme se potkali až na natáčení. A vím, že jsem ho od začátku a většinu času brala jako svého „tatínka" z filmu."



O spolupráci s Milanem Mikulčíkem:

Pamatuji si, že když mi Juraj Nvota říkal, že připravuje ten film, tak už tehdy byl rozhodnutý, že do hlavní



role - tedy do role Martina - chce obsadit Milana Mikulčíka. Shodou okolností jsem ho tehdy viděla ve

filmu Vadí - nevadí a Juraj se mě zeptal, jak se mi líbí a jestli si myslím, že bychom mohli spolu hrát.

Protože přece jen jsou tam některé choulostivější scény. A já jsem si nedokázala představit, jak vypadá ve

skutečnosti. Přece jen film a realita jsou někdy rozdílné. Potom spolu jednou seděli v Astorce a Juraj mi

zavolal, že tam má Martina, abych se na něho přišla podívat. Tam jsem se šla na něho podívat. O Milanovi

se dá vyprávět hodiny a hodiny. Okouzlil mě hned na začátku, převálcoval mě svojí energií a já se pak

snažila celou dobu převálcovat svojí energií jeho.

V každém případě si myslím, že během natáčení jsme si dost dobře rozuměli."

22

O postavě Valentiny:

Zaujala mě především její odvaha. Nebo síla. Když jsem četla scénář, tak jsem přemýšlela, v kolika



situacích já už bych se psychicky složila. Ale ona to vydržela dál. To jsem na té postavě dost obdivovala. A

strašně jsem v tom období chtěla být jako ona. Silná vydržet. Ona totiž nebyla vymyšlená tak, aby byla

stále silná a nic ji neskolilo. I ji něco skolilo, ale vždycky vstala a našla způsob jak jít dál."

Ondřej Vetchý

O scénáři:

V původní verzi mně zaujalo především to, že hrdina se prostřednictvím jiné bytosti, svojí dcery, o které vlastně do té chvíle neměl potuchy, nějakým způsobem zhodnotí jako člověk, a možná díky ní si najde svoje místo na světě. Ta holčička, když se objeví, tak je to prostě kdosi indiferentní, nedospělý člověk, anebo dospívající člověk, takže ten vztah není dán tím, že by on ji vychovával. Vlastně je to pro něj cizí člověk a teprve skrze to, jaká je holčička, jaká je výborná, jak je to... kvalitní člověk, tak on ji začne mít v průběhu toho příběhu rád. A najednou začne být hrdej na to, že je její tatínek. Začne se o ni starat, protože ona je kvalitní člověk a nějakým způsobem i jemu pomůže najít jeho cestu. Takže na začátku je to otec, který by nejraději otcem nebyl, a na konci toho příběhu je to šťastný táta. Najednou může zatoužit i po tom, mít další dítě. A pak, samozřejmě, mě zaujala i ta konfrontace českého prvku na Slovensku v rámci první republiky."



Anna Šišková

O poetice třicátých let:

Opravdu se mi líbí, že se to odehrává ve třicátých letech, neboť se mi zdá, že tehdy byly mezilidské a tedy i milostné vztahy víc vypuklé. Jako kdyby tehdejší současníci žili jakýsi pokojnější, čistší život. Myslím, že byl i návrh přenést příběh do současnosti, přepsat ho tak, aby to bylo údajně zajímavější pro mladé lidi, ale jsem přesvědčená, že by to nebylo ono. Dnes se žije rychleji, obklopuje nás plno věcí, které tehdy nebyly, což vlastně narušuje nebo přinejmenším zásadně mění naše vztahy a krade naši pozornost a soustředěnost, je toho dnes zkrátka velmi mnoho. Mimo dobu třicátých let by celý příběh byl vlastně nevěrohodný, nikoho bychom nepřesvědčili, že toto téma je stále ještě aktuální."

O své postavě:

Pro mě byla provokativní už jen tím, že takové typy neztělesňuji často. V divadle hraji většinou trpitelky nebo komediální typy, a tohle byla typicky ženská úloha v tom, jak zacházela s muži, jak si byla vědomá, že se líbí, takže pro mě to byla příjemná změna, celkem jsem se na to těšila. A zároveň jsem se bála, jestli to vůbec zvládnu. Zpočátku jsem jen usilovala o to, abych ji pochopila. Je to rozmarný typ, tak trochu koketa, která rozehrává partie s více muži, ale v podstatě si ani neuvědomuje, koho doopravdy miluje. Až časem, to ostatně uvidíme v tom příběhu."



O spolupráci s Ondřejem Vetchým:

S Ondřejem jsme se předtím vůbec neznali. Takže jsme se při tomto filmu vlastně seznámili. Na začátku



jsem se hrozně styděla. Nedokázala jsem si představit, jak budeme spolu ležet v posteli, anebo se hádat

jako staří partneři, kteří už mají něco za sebou. Dosud jsem většinou ve filmu pracovala s lidmi, se

kterými hraju i v divadle, nebo alespoň je znám. Takže odpadává oťukávání. To však s Ondrou nešlo.

Možná se styděl i on přede mnou, nevím. Ale taky se mi zdálo, že má nějaké rozpaky. Ale po těch

úvodních rozpacích, které jsme rychle přešli, jsme si velmi porozuměli a padli si do oka. Už po prvním

nějakém intimnějším natáčení jsme vlastně ztratili zábrany. Bylo to příjemné, takové provokující...a

inspirativní.

A vtipné. Ondřej je velmi vtipný člověk!"

23

Milan Mikulčík

O Táni Pauhofové:

Juro Nvota mě zavolal k sobě do Bratislavy na domácí čtení a tam mi řekl, o co asi v tom filmu jde, jak



by se to mělo dělat, jaká je moje postava. Večer jsme se ještě jednou potkali v Astorce a přišla tam Táňa.

On ji zavolal a zavolal vlastně i mě, abychom se vzájemně okoukli, když už spolu budeme hrát. Potom se

mě zeptal, jak na mě Táňa působí. Tak říkám, že velmi příjemně a že si myslím, že se na tu roli přesně

hodí."

O postavě učitele Martina:

Nejdříve jsem se lekl, protože mi připadal takový suchý, monotónní - z hereckého hlediska. Byl takový jednobarevný a první dny jsem se snažil v něm najít nějaké další barvičky. Ty lidské. No a potom mě začala ta postava zajímat. Na povrchu si Martin žije svůj učitelský život, jsou třicátá léta, nechodí teda ani do kina, ani se nedívá na video, jeho zábavou je dirigování sboru, sem tam jde do hospody, ale spis je samotář. A to mě zaujalo, že v podstatě mladý člověk už má tyto sklony. To mě zaujalo, proč je takový a to byl motiv mého hledání. Seděli jsme s režisérem a přemýšleli, jak bych ho měl zahrát...no a najednou jsem zjistil, že těch vnitřních barviček je tam hodně. To se mi potvrdilo například ve výstupech s jeho přítelem Karlem, který je jeho protipólem a nějakým způsobem se jejich energie vzájemně doplňují. A také ve scénách s Helenou, po které Martin touží, vlastně je do ní tak trochu zamilovaný. Píše jí básničky, ale jeho cit není opětovaný."



O atmosféře ve štábu:

Jsem rád, že jsem mohl na tomto filmu spolupracovat. Juraj je velmi příjemný člověk. Myslím, že první věc, která musí být splněná pro dobrý herecký výkon je pohoda, dobrá atmosféra ve štábu. Jsem rád, že jsem pracoval se skutečnými profesionály a také příjemnými lidmi. Film je kolektivní dílo. Je výsledkem režisérova názoru, ale i názorů kameramana, herců....je to prostě skupinová práce."

Ady Hajdu

O své postavě:

Je to praktický lékař v malém městečku. Ze scénáře vyplývá, že jde o trochu zhýralého člověka, který už má něco za sebou, točí se kolem něho příliš mnoho žen, kromě toho má trauma, které neví, jak řešit, strašně by totiž chtěl děti, ale nemůže je mít. A potom se náhodou objeví v městečku mladá dívka a on si usmyslí, že by mohla být jeho dcerou, když ji vlastní otec nechce. Moc se mu to nepodaří, takže to vypadá, že bude i nadále žít svým ironickým, krásným životem. Všichni takovíto lékaři jsou nádherní ironici, když se musejí dívat úplně jinak na každou smrt. Jsou to v podstatě veselí lidé, trošku si pomáhají alkoholem a vlastně se jim to nikam neukládá."

O atmosféře filmu:

Atmosféra scénáře i tohoto filmu je velmi silná, uhrančivá. Strašně se mi líbí, že je tu konečně jeden film, který pracuje s lidskou duší a se vztahy. A to ve slovenské kinematografii už dlouho nebylo. Je to velmi citlivý film. Všichni jsme přece zranitelní a ten film pěkně ukazuje zranitelnost těch našich dušiček".



O spolupráci s režisérem Nvotou:

Spolupracuje se s ním skvěle. Děláme spolu už deset let a vlastně už i déle, byli jsme spolu ještě v Trnavě a potom jsme přešli na Korzo. Před Krutými radostmi se mnou dělal jeden videofilm, asi si mě potřeboval trochu vyzkoušet, asi aby zjistil, co dokážu a nedokážu zahrát na kameru. Ale myslím, že na míru mi tu roli nikdo neušil. Oni psali scénář a až potom se to obsazovalo. Tak se to většinou dělá."



O styčných bodech mezi Gabrielem a Andym

Samozřejmě, že v každé postavě herec nachází i kousek sebe samého a zvažuje, co by on sám dělal v takových situacích. Samozřejmě, že i v tom skeptickém Gabrielovi je něco ze mě, něco z mé zkušenosti, vždyť jinak bych to ani nemusel hrát já. Jestli je to dobré, nebo zlé, to už závisí na režisérovi."



24

O citlivém divákovi

Věřím, že když se Kruté radosti sestříhají a začnou promítat, tak se budou líbit citlivým lidem. Upřímně řečeno, kašlu na ty vulgární, necitlivé. Dnes je to problém, je vlastně taková doba, že lidé moc neprojevují své emoce a neukazují nic ze sebe, aby se neprozradili, aby nebyli zranitelnější. A právě proto je dobré, že se natáčejí filmy, jako je tento."



O atmosféře ve štábu

Jsem rád, že jsem mohl spolupracovat na tomto filmu. Juraj je velmi příjemný člověk. Myslím, že první
věc, která musí být splněna pro dobrý herecký výkon, je pohoda, dobrá atmosféra ve štábu. Jsem rád, že
jsem pracoval s opravdovými profesionály a také příjemnými lidmi. Film je kolektivní dílo. Je výsledkem
režisérova názoru , ale i názoru kameramana je to jednoduše skupinová práce."


Julius Satinský

O natáčecím dni

Nemám rád natáčecí den. Celoživotně. Je to taková ztráta času pro normálního, rozumného člověka. To může dělat někdo, kdo nemá všech pět tříd základy a má natáčecí den a nějak se uživí, no je to něco strašného pro normálního člověka. Natáčecí den. A nejsem sám s tímto postojem. Natáčecí dny nenávidí i někteří slavní hollywoodští herci. Nemůžu za to, ale já to jednoduše nesnáším. Jsem vytržený ze své podstaty. Já nejsem filmový herec."



O divadle

Jsem ve věku, kdy couvám i z divadla. Diagnóza zní, že jsem ukazovaný lidem. Byl bych rád, kdybych se

teď už mohl stáhnout a být sám! To se stává komikům nebo hercům. Ze je ukazují lidem celý život jako

lední medvědy, no a potom je to omrzí. Naštěstí si nemusím vydělávat na chleba tímto nemožným

způsobem."

O filmování na Slovensku

Na Slovensku se filmuje z kamarádství. Když mi zavolá celoživotní kamarád, jako Juro Novota, třeba i ze



Severního pólu, tak sbalím krámy a jdu. A zahraji mu postavu, protože vím, že ten jeho casting je

perfektní."

O kině a dnešní době

Mluvíte s člověkem, který nechodí do kina, který se v tom vůbec nevyzná. Na to mám kamaráda Lasicu. Ten zná absolutně všechny filmy. České herce, ve kterém filmu hráli, americké herce, francouzské, všechno! Já občas zajdu do kina, řekněme tak jednou za deset let. Nějakého Formana jsem viděl. Předtím



jsem viděl nějakého Jeana Gabina. Menzela jsem viděl. Ale abych si půjčil kazetu a pustil si nějaký film

to mě vůbec nezajímá. Já jsem ten vynález, chodit do kina a vydržet tam sedět, nikdy nepřijal. Tak jako v hudbě jsem zůstal kdesi u Mahlera a Beethovena, anebo u baroka. Ale že bych znal nějakou skupinu, anebo něco takového, jako že z populární hudby, v tom jsem absolutní analfabet. Beatles! Beatles! A potom Rolling Stones, to má syn na zdi toho.... Micka Jaggera, nebo jak se jmenuje."

O svých filmových rolích

Hrál jsem v řadě filmů, protože jsem typ. Zřejmě jsem typ a režiséři jsou odkázaní na typy. Pokud se objeví mezi profesionály ten typ, který hledají, no tak ho obsadí. Takže mám také za sebou tu éru slovenských herců, kdy jsem prostě dobyl Barrandov a kdy jsem natočil několik filmů. Na Barrandově mi říkali:" Nehubněte, vy jste takovej bernardýn náš kníratej." A pár let mě z toho Barrandova nepustili. Ale to je už za námi."



O své roli

Podle mého názoru nemusí filmový herec vědět o své postavě nic. To vám jednoduše režisér vysvětlí. Dívejte se tam, teď přejděte od těch dveří sem pod to okno. A on už ví, co je v těch očích, že to je ta postava. Vím, že hraji nějakého emeritního starého venkovského lékaře. Takového solidního pána, který



25

má i pěkný dům a neteř. A víc o tom nevím. A to mi stačí. Když mi vysvětlíte obraz ve chvíli, kdy filmuji, to ano.. Ale že bych tou postavou žil, to ne. Jsou herci, kteří říkají, že tak žijí. Takový Dustin Hoffman se dá na rok zavřít do blázince anebo žije s nějakým malým dítětem, když se mají sžít, a tak dál. Souhlasím s tím, samozřejmě! Ale kdybych neměl peníze, kdybych byl závislý na tom, vydělávat si tímto způsobem, tak je jasné, že do toho taky jdu. Vydělal bych si".

Lubica Salamon - Čekovská - hudba

O spolupráci

Šance, aby se dostal mladý skladatel ke komponování hudby k filmu je na Slovensku opravdu minimální a



já jsem velmi šťastná, že si mě Juraj Nvota k této spolupráci přizval.

Potěšilo mě, že se počítá s živým orchestrem, je to něco jako sváteční událost, výzva pro autora hudby.

Co se týká spolupráce mezi režisérem a mnou: Oceňuji, že mi režisér nespoutal obě ruce a namísto toho

zvolil oboustrannou a hlavně otevřenou komunikaci o příběhu, jeho různých polohách a náladách. Myslím,

že jsme společným úsilím dosáhli toho,co jsme chtěli. Filmu „Kruté radosti" přeji úspěšný start a pozdní

návrat domů."

Tiskový servis: pavlina.fechterova@ecn.cz

© ALEF Film & Media a Total HelpArt T.H.A

(všechny , zde uvedené informace, včetně doslovných citací, jsou k volnému použití)

26
1   2   3   4   5


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət