Ana səhifə

O posudzovaní vplyvov na životné prostredie a o zmene a doplnení niektorých zákonov


Yüklə 13.48 Mb.
səhifə6/17
tarix24.06.2016
ölçüsü13.48 Mb.
1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   17

vedie prvotnú evidenciu privezených odpadov:

- do prevádzkového zošita písomnou formou eviduje každý druh odpadu

- do prevádzkového zošita zapisuje pôvodcu/držiteľa odpadu,




  • zodpovedá za čistotou, poriadok na pracovisku a dodržiavanie prevádzkového poriadku a technologického reglementu,

  • hlási v dostatočnom predstihu potrebu vývozu odpadov zo zariadenia (pôvodca),

  • vedie prvotnú evidenciu vyvezeného odpadu,

(poznávaciu značku auta, druh vyvezeného odpadu, deň a čas vývozu).

  • vypracúva podklady pre evidenčné listy o nakladaní s odpadmi,

(týždenne odovzdáva sumár odpadov zodpovednej osobe pre legislatívu)

  • dbá na dodržiavanie bezpečnostných a požiarnych predpisov,

  • používa pridelené ochranné pracovné pomôcky.


Prevádzkovateľ bude pri preberaní odpadov vykonávať :

  • kontrolu správnosti požadovaných dokladov o množstve a druhu dodaných odpadov,

  • vizuálnu kontrolu dodávky odpadov s cieľom overiť deklarované údaje o pôvode,

  • vlastnostiach a zložení odpadu v súlade s Prevádzkovým poriadkom,

  • váženie množstva dodaných odpadov,

  • podľa potreby zabezpečí kontrolné náhodné odbery vzoriek odpadu na skúšky a analýzy odpadu s cieľom overiť deklarované údaje držiteľa odpadu o pôvode, vlastnostiach a zložení odpadu,

  • evidenciu prevzatých odpadov,

  • vystavenie potvrdenia dodávateľovi odpadov o prevzatí odpadu s vyznačením dátumu a času.


V zmysle platných právnych predpisov v odpadovom hospodárstve bude pri nakladaní s odpadmi potrebné viesť a uchovávať nasledovnú dokumentáciu :

  • súhlas orgánu štátnej správy podľa zákona o odpadoch,resp. podľa zákona o IPKZ,

  • ďalšie rozhodnutia orgánu štátnej správy a samosprávy,

  • prevádzkový poriadok zariadenia,

  • technologický reglement,

  • evidenčné listy odpadov,

  • hlásenia o vzniku o nakladaní s odpadmi .


K prevádzkovej dokumentácii o technicko-organizačnom zabezpečení riadneho chodu zariadenia a minimalizácie vplyvu zariadenia na životné prostredie patrí :

  • prevádzkový poriadok,

  • technologický reglement,

  • prevádzkový denník,

  • obchodné a dodávateľské zmluvy týkajúce sa nakladania s odpadmi,

  • vydané súhlasy, vyjadrenia a stanoviská orgánov štátnej správy a samosprávy.

II.9. Zdôvodnenie potreby navrhovanej činnosti v  danej lokalite
Európa vyprodukuje každoročne 20 miliónov ton plastového odpadu a 2,5 milióna ton odpadového oleja, z ktorých je využitá iba polovica. Zo zvyšku by mohlo byť vyrobené palivo vysokej kvality. Toto riešenie by bolo prospešné pre všetky strany: prevádzkovateľov podnikov, životné prostredie i vodičov a majiteľov domov, ktorí by tak mohli výrazne ušetriť na palive a účtoch za kúrenie.

Pre tento stále rastúci plastový odpad nie je možné otvárať nové skládky. Nie je možné ho spaľovať v spaľovniach. V rámci európskej únie sa prijímajú v tejto oblasti stále prísnejšie opatrenia a výrazne vstupuje do popredia znižovanie produkcie týchto odpadov a zvyšovanie ich druhotného využitia.

Pri veľkých mestských aglomeráciách, ktoré sú najväčšími producentmi týchto odpadov nie je zvyčajne priestor na jeho spracovanie, resp. vytvorenie takéhoto priestoru by bolo veľmi nákladné. Nezanedbateľným faktorom je aj pracovná sila a jej cena.
Závod bude situovaný pri ceste I.triedy č.54 smer Nové Mesto nad Váhom - Moravské Lieskové, v katastrálnom území obce Dolné Sŕnie.

Z týchto dôvodov je menšie mesto, či priamo obec pre umiestnenie takejto prevádzky veľmi vhodné a to najmä z dôvodu novo vytvorených pracovných príležitostí.


Dôležitou skutočnosťou pri výbere lokality je aj predbežné súhlasné stanovisko obce Dolné Sŕnie a dohoda s vlastníkom parcely o jej užívaní, v ďalšom období o jej odkúpení navrhovateľom (budúcim prevádzkovateľom závodu).
Výstavba zariadenia je plánovaná v extraviláne obce Dolné Sŕnie a to s ohľadom na možnosť pripojenia plánovaného nominálneho výkonu 2 x 999 kWe, tak aj s ohľadom na blízky zdroj základne odpadov. Daná lokalita spĺňa všetky požiadavky na stavbu a prevádzku závodu, ako po stavebnej, tak aj po licenčnej stránke (možnosť pripojenia k rozvodnej sústave).

Na vybranom pozemku nie sú v súčasnosti postavené žiadne objekty, z čoho vyplýva, že sú otvorené akejkoľvek možnosti výstavby prevádzky/závodu podľa jej požiadaviek bez kompromisov. Lokalita pozemku zatiaľ nie je oplotená.

Dopravná dostupnosť je vynikajúca, čo sa týka prístupu zo všetkých okolitých obcí a miest, najmä mesta Nové Mesto nad Váhom od ktorého je objekt vzdialený necelé 3 kilometre.
.

II.9.1. Nulový variant
Cieľom zámeru navrhovateľa je vybudovanie zariadenia na zhodnocovanie plastových a gumových odpadov a to jednak z produkcie obcí a zberných dvorov, ako aj nevyužitých odpadov z autoopravovní vozidiel, ako aj iných právnych subjektov, ktoré takýto odpad produkujú a v súčasnej dobe ho umiestňujú na skládky odpadov.
Dodávateľ technológie má už praktické skúsenosti z fungujúcou prevádzkou v Maďarskej republike.

Odpady produkované v Maďarsku len z plastových obalov prevyšujú 45-55 tisíc ton, opotrebované plastové súčasti, iné súčiastky budov, automobilov, iných zariadení 20-25 tisíc ton, komunálny odpad 110 tisíc ton, a plastový odpad ktorý je ročne tvorený je celkovo v objeme 175-220 tisíc ton.


V Slovenskej republike z dostupných materiálov (POH SR) vyplýva, že PE a PP tvorí spolu v priemere 74 % plastovej zložky komunálneho odpadu. Pri uvažovanej produkcii komunálneho odpadu v SR v roku 2010 (nízka hypotéza) 1 525 000 t a uvažovanom podiele plastových odpadov 10 % tvoria plastové odpady 152 500 t. Z toho PE a PP spolu tvorí pri uvažovanom podiele 74 % 112 850 t.

Množstvo využiteľnej vstupnej suroviny pre navrhovanú technológiu a podobné technológie tohto typu môže byť až približne 112 500 t.

Cieľom navrhovateľa je pri zachovaní ochrany životného prostredia z odpadových ojazdených pneumatík a rôznych plastov, pomocou thermo-katalytického procesu spracovania plastov,

vyrobiť syntetický olej, ktorý je možné ďalej použiť na výrobu tepla, alebo výrobu elektrickej energie v kogeneračných jednotkách.

V prípade nerealizovania predmetného zámeru, by nebolo možné v súlade s hierarchiou odpadového hospodárstva zabezpečiť činnosti zamerané na materiálové, či energetické zhodnocovanie vymenovaných druhov odpadov.
Vzhľadom na uvedené skutočnosti v tomto zámere nulový variant vylučujeme.
II.9.2. Varianty riešenia
Zámer uvažuje s dvoma jednoduchými variantami riešenia :
Variantné riešenie č.1

Výroba oleja z plastového odpadu, opísaným spôsobom v tomto dokumente, s jeho ďalším využitím iba ako suroviny pre použitie v petrochemickom priemysle.

Odpredajom suroviny k ďalšiemu spracovateľovi, ktorý následným čistením -rafinovaním zhodnotí tento produkt na produkt certifikovaný a predávateľný na trhu týchto výrobkov.

V prípade ich nevyužitia podľa variantu č.2, plánuje navrhovateľ túto zmes ponúkať petrochemickým závodom na ďalšie spracovanie, no mohla by sa po určitej úprave využívať aj v energetike, ťažkom priemysle či teplárňach, ktoré používajú palivá na báze ropných produktov.


Variantné riešenie č.2

Pri variantnom riešení č.2 počíta navrhovateľ s využitím vyrobených syntetických olejov - s výrobou elektrickej energie, resp. tepla, v dvoch kogeneračných jednotkách typu "Caterpillar" , alebo typu PERKINS (resp. inej vhodnej KGJ - 2x).


Celkový plánovaný nominálny výkon  vyrobenej elektrickej energie na výstupe je 2 MWe (2 MW). Tento výkon bol stanovený na  základe reálnych možností  zariadenia s označením TK 750 a realistickej analýzy kvality vyrobeného oleja z plastových a gumených odpadov pri nepretržitej prevádzke, s možnosťou zabezpečenia potrebného objemu  suroviny  a možnosti pripojenia daného  výkonu do rozvodnej siete.
Navrhovateľ sa pridŕža variantného riešenia č.2 , pretože toto riešenie je komplexné a už v tomto odbobí má predbežný súhlas odberateľa vyrobenej elektrickej energie na napojenie do distribučnej siete.
Navrhovateľ požaduje schválenie navrhovanej činnosti pre variantné riešenie č.2 a to už z vyššie uvedených dôvodov.
Zdôvodnenie potreby navrhovanej činnosti v danej lokalite - zhrnutie

(pozitíva a negatíva)
POZITÍVA :
Výstavba prevádzky  s  “THERMO- KATALITYCKÝM SPRACOVANÍM PLASTOVÉHO A GUMENÉHO ODPADU” sa vzhľadom  k veľkej podpore zo strany štátu javí ako nadštandardná investičná príležitosť, s krátkou časovou návratnosťou. 
Možno povedať, že takáto výrobná činnosť a výrobné zariadenie je ideálne k realizácii investície a to najmä vďaka existujúcej dotačnej politike štátu a garantovanému výkupu vyrobenej elektrickej energie .

Najväčšie riziko projektu, tj. dodávky odpadu, je minimalizované, pretože odpady budú dodávať viacerí zazmluvnení dodávatelia, vrátane obcí a separovaného zberu na zberných dvoroch, výhodné je aj umiestnenie výrobného areálu do lokality s veľkým potenciálom suroviny a dodávateľov.

Veľkou príležitosťou k ďalšiemu zlepšeniu ekonomiky celého projektu je predaj odpadového tepla priamo obci Dolné Sŕnie.
Pozitívom je už aj odskúšanie tejto technológie, ktorá funguje v prevádzke v Gyori v Maďarskej republike a práve dodávateľom celého technologického zariadenia bude firma WORLD

TECHNICAL SOLUTION KFT., ktorá je aj dodávateľom a prevádzkovateľom fungujúceho zariadenia v Gyori (MR).

Táto spoločnosť bude vykonávať aj prípadné zaručné a pozáručné zásahy do zariadenia po jeho uvedení do užívania.
NEGATÍVA :

Nie sú známe.


II.10. Celkové náklady

Predpoklad nákladov vyčíslených na realizáciu činnosti je: 6,3 milióna EUR


II.11. Dotknutá obec

  • Obec Dolné Sŕnie


II.12. Dotknutý samosprávny kraj

  • Trenčiansky samosprávny kraj


II.13. Dotknuté orgány

  • Obvodný úrad životného prostredia Nové Mesto nad Váhom

  • Regionálny úrad verejného zdravotníctva Trenčín

  • Okresné riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru Nové Mesto n/Váhom

  • Obvodný úrad Nové Mesto nad Váhom, odbor krízového riadenia a CO

  • Krajský úrad životného prostredia Trenčín


II.14. Povoľujúci orgán

  • Stavebný úrad obce Dolné Sŕnie (územné rozhodnutie, stavebné rozhodnutie a kolaudačné rozhodnutie)

  • Obvodný úrad životného prostredia Nové Mesto Nad Váhom (rozhodnutia jednotlivých zložiek ŽP - ovzušie, odpady, vodné hospodárstvo)

  • Regionálny úrad verejného zdravotníctva Trenčín (záväzné stanoviská a schválenia prevádzkových poriadkov pre "NCHF" a "hluky").


II.15. Rezortný orgán

  • Ministerstvo životného prostredia SR


II.16. Druh požadovaného povolenia navrhovanej činnosti

podľa osobitných predpisov


  • Stavebný úrad obce Dolné Sŕnie (územné rozhodnutie, stavebné povolenie, kolaudačné rozhodnutie podľa stavebného zákona)




  • Obvodný úrad životného prostredia Nové Mesto nad Váhom (rozhodnutia jednotlivých zložiek ŽP - ovzušie, odpady, vodné hospodárstvo)




  • odpadové hospodárstvo rozhodnutie podľa § 7 zákona NR SR č.223/2001 Z.z. -

zákon o odpadoch,


  • vodné hospodárstvo - zákon NR SR č.364/2004 Z.z. - zákon o vodách :

  • rozhodnutie na zriadenie a užívanie vodných stavieb - studňa, vodovodné a kanalizačné siete, čistiareň odpadových vôd,




  • súhlas na uskutočnenie skladov a nádrží s obsahom škodlivých látok




  • rozhodnutie na vypúšťanie odpadových vôd z ČOV a povolenie na vypúšťanie vôd z povrchového odtoku




  • ochrana ovzdušia - zákon NR SR č. 137/2010 Z.z. o ovzduší

  • vydanie rozhodnutia pre stredný zdroj znečisťovania ovzdušia

  • vydanie rozhodnutia o spôsobe výpočtu poplatkov zdroja znečisťovania ovzdušia


  • Regionálny úrad verejného zdravotníctva - záväzné stanoviská a rozhodnutia k územnému a stavebnému konaniu, k uvedeniu priestorov do užívania, vydanie rozhodnutia pre nebezpečné odpady, schválenie prevádzkových poriadkov pre "NCHF" a "hluky").



II.17. Vyjadrenie o vplyvoch zámeru presahujúcich štátne hranice
Navrhovaná činnosť nebude mať nepriaznivý vplyv na životné prostredie presahujúce štátne hranice a nenaplňuje podmienky „Štvrtej časti“ zákona NR SR č. 24/2006 Z.z. o posudzovaní vplyvov na životné prostredie a zmene a doplnení niektorých zákonov, v platnom znení a kritériá, uvedené v prílohách č. 13 a č. 14 citovaného zákona.

III. ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE O SÚČASNOM STAVE ŽIVOTNÉHO

PROSTREDIA DOTKNUTÉHO ÚZEMIA
Priamo dotknutým územím navrhovanej činnosti sú v súčasnosti poľnohospodárske pozemky - trvalé trávnaté porasty, v súkromnom vlastníctve, katastra obce Dolné Sŕnie (extravilán) - tzv.hodnotené územie.
Obec Dolné Sŕnie leží v malebnej podjavorinskej doline v pohorí Bielych Karpát s najvyšším vrchom Veľkou Javorinou (968 m).

Veľká Javorina, spolu s ďalšími vrchmi Jelenec a Nová Hora, chránia dolinu a obce pred studenými vetrami a ich náveterné strany i pred prudkými lejakmi.

Ak sledujeme geografickú členitosť obce Moravské Lieskové, stretneme sa tu v smere osi S -J s hornatinou – v jej najvyššom hrebeni, menšiu časť zaberajú vrchoviny (629 m Nová Hora), no najväčšiu časť zaberajú pahorkatiny.

Stred obce leží v nadmorskej výške 250 m, južná časť Trstenné vo výške 220 m.

Prevažná časť obce sa nachádza vo flyšovom pásme Bielych Karpát s prevahou hornín bohatých na kremeň a íl. Sú to: pieskovce, zlepence a ílovce, miestami i sliene. Z juhu až juhozápadu zasahuje do obce bradlové pásmo Myjavskej pahorkatiny, tvorené prevažne šedými dolomitickými vápencami.

Obec Dolné Srnie leží na styku výbežkov Myjavskej pahorkatiny a Podunajskej nížiny na náplavovom kuželi Klanečnice. Nadmorská výška v strede obce je 225 m n. m., v chotári 205-348 m n. m. Takmer odlesnený pahorkatinný povrch chotára z druhohorných hornín je mierne zvlnený, vo východnej časti s drobnými tvrdošmi členitejší. Staršie kužele sú pokryté sprašovými hlinami. Prevládajú hnedé lesné pôdy a rendziny. Malý lesík je len na východnom okraji chotára.




III.1. Charakteristika prírodného prostredia vrátane chránených

území

III.1.1.Geologická stavba a inžiniersko-geologické vlastnosti hornín

Obr. 1 Geomorfologické členenie Trenčianskeho kraja


Obec Dolné Srnie zvýraznené na mape má je charakterizované nasledovným geomorfologickým členením :

Sústava: Alpsko-Himalájska

Podsústava: Karpaty

Provincia: Západné Karpaty

Subprovincia: Vonkajšie Západné Karpaty

Oblasť: Slovensko-Moravské Karpaty

Suboblasť: Považské podolie

Časť: Trenčianska kotlina



Zdroj: Atlas krajiny Slovenskej Republiky 2002, mapa č.21

Obr. 2 Geologické členenie Trenčianskeho kraja


Ako môžeme vidieť na obrázku, z geologického členenia je Dolné Sŕnie veľmi rozmanitou a zaujímavou oblasťou nakoľko je obklopovaná niekoľkými geologickými artefaktmi. Dispozične je obec Dolné Sŕnie umiestnená na území Bielych Karpát, Malých Karpát, Javorníkov a Strážskych vrchov.

Vrchol dnešnej podoby geologického tvárnenia prebiehal v období konca neogénu a počas celého kvartéru.

Geologickú štruktúru predmetnej oblasti tvoria predovšetkým flyšové sedimenty magurského príkrovu, predhorie je však intenzívne dotvárané bradlovým pásmom. Počas vývoja však flyšové sedimenty boli často vystavované značnému formovaniu stláčacím, lámacím a vrásniacim geologickým silám, čo malo za následok vytvorenie protismernej vegetácie. Časté pôsobenie stresových javov geologickej denudácii vegetačného prostredia vytvorilo špecifické obnaženie mezozoických hornín, ktoré vytvorili skalné útvary.

Jadrá týchto jedinečných geologických útvarov sú charakteristické predovšetkým jurským vápencom. (Dolné bradlo 590m, Horné Bradlo 703m, Bradlová 733m, Krasín 516m, Vršatské Bradlá)


Oživením hĺbkovýh denudačných procesov vplyvom nových zdvihov neboli vytvorené len bradlové pásma ale aj stredné a väčšie jaskynné útvary známe skôr pod názvami: Dračia jaskyna, Jaskyňa pod hradom Vraštec či Ľadová jaskyna vo Zvodnových a mnoho ďalších.

Typický flyš je pre túto oblasť v značnom zastúpení atypickým magurským príkrovom, ktorý tvoria prevažne jednotky nižšieho rádu. Oblasť je z geologického hľadiska charakterizovaná najmä svojim geologickým zastúpením nasledovným spôsobom:

Spodný paleogén je rovnomerne tvorený pieskovcami a ílovcami (Obr. 3), vo vrchnom paleogéne naopak, na východe prevládajú pieskovce na západe zase ílovce. Pri pôsobeniu vrásniacich síl došlo k prerušeniu tektonických pohybov a vplyvom priečnych zlomov sa vytvorila dolina modelovaním periglaciálnymi silami a týmito silami bola dotváraná až do dnešnej podoby ako ju poznáme.


Obr. 3 Základné zastúpenie hornín Žltá farba - pieskovce, ílovce Modrá farba – vápence, dolomity Hnedá farba – metamorfované vápence, dolimity a magnezity

Vývojové etapy geologickej štruktúry typickej pre región Trenčianskeho kraja, obce Dolné Sŕnie môžeme vidieť v nasledujúcej tabuľke:


Obr. 4 Komplexný geologický vývoj
Zdroj: Atlas krajiny Slovenskej Republiky 2002

Nerasty a horninové zloženie SR – kniha

www.referaty.atlas.sk

www.sk.wikipedia.org

III.1.2. Geodynamické javy

Obr. 5 Vybrané geodynamické javy

Skúmaná oblasť Trenčianskeho kraja obce Dolné Sŕnie je pomerné bohatá na geodynamické stresové javy ako môžeme vidieť na Obr. 5. Územie je charakterizované 60 maximálnej očakávanej seizmicity podľa stupnice 0EMS 98. V blízkom okolí Dolného Sŕnia vznikajú svahové poruchy na kvartére a na mezozikume, v širšom okolí je možné pozorovať stresové poruchy aj na paleogéne najmä v oblasti Bielych Karpát. Tieto stresové poruchy sú sprevádzané intenzívnou výmoľou eróziou (označené oranžovou farbou) typickou pre Trenčiansky kraj. Ako už bolo spomínané predmetná oblasť je pomerne dosť bohatá na rôzne krasové útvary vytvorené pôsobením rôznych stresových faktorov, ktoré na mapke môžeme pozorovať a sú vyznačené zelenou farbou. Tieto stresové javy sú spôsobené posúvaním, dvíhaním a tlačením litostratigrafických dosiek meliatikumu a pieninského bradlové pásma typické pre túto oblasť.

Obr. 6 Seizmický profil Malé Karpaty - Podunajská nížina




III.1.3. Nerastné suroviny

obr 7. Ložiská nerastných surovín

Ložisko s označením 1.:

Vrstva: Stavebné suroviny

Typ suroviny: Stavebný kameň

Genetický typ: diagen. sedimenty obalovej a chočskej jednotky

Stratigrafia: stredný a vrchný trias

Použitie: beton, cesty, násypy.



Ložisko s označením 2.:

Vrstva: Stavebné suroviny

Typ suroviny: Štrkopiesky a piesky

Genetický typ: aluviálne náplavy Váhu

Stratigrafia: kvartér

Použitie: betón, vozovky, cestné účely a i.



Ložisko s označením 3.:

Vrstva: Stavebné suroviny

Typ suroviny: Tehliarske suroviny

Genetický typ: eolické a eluviálne hliny

Stratigrafia: kvartér, neogén

Použitie: dierované tehly, CDBTR, MIAKO, krytina.



Ložisko s označením 4.:

Vrstva: Stavebné suroviny

Typ suroviny: Stavebný kameň

Genetický typ: diagenet. sedimentov chočskej jednotky

Stratigrafia: vrchný tias - lias

Použitie: lomový kameň,



Ložisko s označením 5.:

Vrstva: Nerudné suroviny

Typ suroviny: vápenec ostatný

Genetický typ: chočská jednotka považského inovca

Stratigrafia: stredný a vrchný trias

Použitie: poľnohospodárstvo, stavebníctvo, cement, výroba paletizovaných vápencov, sorbenty a mnoho iných



III.1.4. Klimatické pomery
Klimatické Pomery


Obr. 7 Klimatické pomery Trenčianskeho kraja
Lokalita Dolného Sŕnia v Trenčianskom kraji je charakterizovaná ako teplá klimatická oblasť, s narastajúcou nadmorskou výškou zaradenie klesá, do mierna teplej až chladnej klimatickej oblasti. Priemernou mesačnou teplotou vzduchu 16,2 – 18 oC. Najchladnejším mesiacom je január s priemernou mesačnou teplotou -3,5 - 2,0 oC. Priemerné ročné úhrny zrážok sa pohybujú od 613 – 718 mm. Rozptyl vzdušných prímesí je negatívne ovplyvňovaný prízemnou inverznou vrstvou o vertikálnej hrúbke v priemere 50 – 250 m. V tejto stabilnej a chladnej vzduchovej hmote sú eliminované konvektívne i advektívne pohyby vzduchu a tým aj jeho prirodzené miešanie. Prízemné inverzie sa vyskytujú prevažne od večernej po skorú dopoludňajšiu dobu. V priemere v roku trvajú 1 419 hodín s dlhším trvaním v zimnom období.


Okrsok

Charakteristka okrsku

Klimatické znaky

C1

Mierne chladný

Júl ≥12 0C až < 16 0C

M3

Mierne teplý, mierne vlhký, pahorkatinový až vrchovinový

Júl ≥ 16 0C, LD < 50, lz= 0 až 60, okolo 500 m n m.

M6

Mierne teplý, vlhký, vrchovinový

Júl ≥ 16 0C, LD < 50, lz= 60 až 120, prevažne nad 500 m n m.

T4

Teplý, mierne suchý s miernou zimou

Január ≤-3 0C, lz = 0 až -20

T6

Teplý, mierne vlhký s miernou zimou

Január >-3 0C, lz = 0 až 60

T7

Teplý, mierne vlhký s chladnou zimou

Január ≤ -30C, LD<50, lz = 0 až 60

Obr. 8 Charakterisitka klimatických oblasti Trenčianskeho kraja



Končekov index zavlaženia:
1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   17


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət