Ana səhifə

O posudzovaní vplyvov na životné prostredie a o zmene a doplnení niektorých zákonov


Yüklə 13.48 Mb.
səhifə9/17
tarix24.06.2016
ölçüsü13.48 Mb.
1   ...   5   6   7   8   9   10   11   12   ...   17

III.2. KRAJINA, KRAJINNÝ OBRAZ, STABILITA, OCHRANA, SCENÉRIA

III.2.1. Krajina a krajinný obraz
Obec Dolné Srnie sa nachádza asi 3 km severozápadne od Nového Mesta nad Váhom na styku výbežkov Myjavskej pahorkatiny a Podunajskej nížiny na náplavovom kuželi Klanečnice.

Patrí do Trenčianskeho kraja a okresu Nové mesto nad Váhom.

Katastrálne územie obce Dolné Srnie má rozlohu 879 ha. Na severozápade hraničí s katastrálnym územím obce Moravské Lieskové, na juhozápade s katastrálnym územím obce Bzince pod Javorinou. Na juhovýchode s katastrálnym územím mesta Nové Mesto nad Váhom a na severovýchode s katastrálnymi územiami obcí Trenčianske Bohuslavice a Bošáca.

Mierne zvlnený povrch chotára z druhohorných hornín má pahorkatinný charakter, vo východnej časti s drobným i tvrdošmi je členitejší. Prakticky celý chotár je odlesnený. Malý lesík je iba vo východnej časti katastrálneho územia.

Osídlenie katastra je sústredené do intravilánu obce, členeného na miestne časti s názvami Dolné mlyny, Horné mlyny, Hrádze, Malý bok, Na ráte, Nová dedina, Podhájska, Veľký bok a Žabinec.
III.2.2. Stabilita krajiny

Stupeň ochrany prvkov ÚSES



Územný systém ekologickej stability (ÚSES)
V zmysle zákona NR SR č. 543/2002 Z.z. o ochrane prírody a krajiny sa za územný systém ekologickej stability považuje taká celopriestorová štruktúra navzájom prepojených ekosystémov, ich zložiek a prvkov, ktorá zabezpečuje rozmanitosť podmienok a foriem života v krajine. Základ systému predstavujú biocentrá, biokoridory a interakčné prvky nadregionálneho, regionálneho alebo miestneho významu.
Podľa plánov regionálneho ÚSES Trenčianskeho kraja do katastrálneho územia obce Dolné Srnie nezasahuje žiadne biocentrum nadregionálneho významu. Do najzápadnejšej časti katastra na malej ploche zasahuje biocentrum regionálneho významu č. 54 (Turecký vrch).

Jednotlivé biocentrá sú navzájom pospájané biokoridormi.

Do najjužnejšej časti chotára zasahuje biokoridor nadregionálneho významu spájajúci biocentrum č. 54 s CHKO Malé Karpaty.

Naprieč katastrom, pozdĺž potoka Klanečnica prechádza biokoridor regionálneho významu (spájajúci spomínaný nadregionálny koridor s oblasťou Bielych Karpát).

V katastri sa nenachádzajú žiadne genofondové plochy, prírodné pamiatky, ani ochranné lesy (žiadne z týchto prvkov nie sú ani navrhované).
V širšom okolí dotknutého územia sa nachádzajú tieto prvky ÚSES:

Vytvárajú rozmanitý celok, navzájom prepojených ekologických systémov, čím sa definuje rozmanitosť podmienok a foriem života. V okrese Trenčianskeho kraja môžeme hodnotiť ÚSES na základe nasledujúcich tabuliek:





Okres

Jadrové územia

Biocentrá

Biokoridory

európskeho významu

národného významu

nadregionálne

regionálne

nadregionálne

regionálne

s jadrom

bez jadra

Bánovce n/d Bebravou

-

2

2

-

60

-

1

Ilava

2

1

4

1

3

4

8

Myjava

2

1

-

1

6

1

6

Nové Mesto n/d Váhom

2

1

3

7

11

4

9

Partizánske

1

1

-

-

61

-

2

Považská Bystrica

2

1

4

1

5

4

6

Prievidza

1

1

3

3

5

-

11

Púchov

2

-

1

1

3

2

5

Trenčín

1

2

1

9

11

3

8

Tab. 7 Deklarovanie prvkov ÚSES v Trenčianskom kraji




Kategória

Počet

Názov

Jadrové územia európskeho významu

4

Biele Karpaty, Malé Karpaty, Strážovské vrchy, Kysuce

Jadrové územia národného významu

5

Považský Inovec, Tematínske kopce, Myjavská pahorkatina, Tríbeč, Žiar

Biocentrá nadregionálne

18

Žihľavník - Baske, Plešivec - Drapliak, Tematínske vrchy - Javorníček - Kňaží Vrch, Javorina, Vápeč, Bolešovská dolina, Červený kameň - Lednica, Vršatské bradlá, Podhradská dolina, Veľký Javorník, Maniny - Kostelec, Podskalský Roháč, Strážov - Sádecké vrchy, Vtáčnik, Nitrické vrchy, Vyšehrad, Rokoš -Nitrické vrchy, Kňaží stôl - Drieňovec

Biocentrá regionálne

180



1   ...   5   6   7   8   9   10   11   12   ...   17


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət