Ana səhifə

Masarykova univerzita Pedagogická fakulta Katedra biologie


Yüklə 8.77 Mb.
səhifə15/17
tarix25.06.2016
ölçüsü8.77 Mb.
1   ...   9   10   11   12   13   14   15   16   17

7. Využití v pedagogické praxi


V této kapitole jsem se rozhodla zmínit zařazení tematického celku Vyšší rostliny do výuky, a to podle Rámcového vzdělávacího programu (dále jen RVP) (JEŘÁBEK, 2004).

Dále jsem se rozhodla začlenit sem využití získaných poznatků z práce v terénu v praxi pro naplánování botanické vycházky a botanického cvičení, které bych zařadila jako součást výuky přírodopisu na druhém stupni základní školy.

Podle RVP lze zařadit botanické cvičení do školního vzdělávacího programu (viz zařazení celku Vyšší rostliny v Rámcovém vzdělávacím programu). V průběhu cvičení lze propojit průřezová témata Environmentální výchova, která se pojí k řadě očekávaných výstupů, a tematický celek Základy ekologie.

Terénní botanické cvičení a botanickou vycházku jsem zvolila vzhledem k možnosti využití poznatků získaných při výzkumu floristických poměrů. Cvičení je navržené také na základě mých zkušeností při práci s dětmi v místním skautském oddíle při skautském středisku Vrdy-Bučice, kde jsem měla možnost navrhované aktivity vyzkoušet.


7. 1 Vyšší rostliny v Rámcovém vzdělávacím programu a ve výuce


Tematický celek Vyšší rostliny lze v Rámcovém vzdělávacím programu (RVP) zařadit následovně (JEŘÁBEK, 2005):

Vzdělávací oblast: Člověk a příroda

Vzdělávací obor: Přírodopis

Vzdělávací obsah: Biologie rostlin, Praktické poznávání přírody a Základy ekologie

Vzdělávací obsah Biologie rostlin zahrnuje anatomii a morfologii rostlin, fyziologii rostlin, systém rostlin, význam rostlin a jejich ochranu.

Ve vzdělávacím obsahu Praktické poznávání přírody jsou obsaženy praktické metody poznávání přírody (pozorování, použití zjednodušených určovacích klíčů a atlasů, založení herbáře a sbírek, ukázky) a významní biologové a jejich objevy (např. Carl von Linné).

Vzdělávací obsah Základy ekologie zahrnuje organismy a prostředí a ochrana přírody a životního prostředí (vzájemné vztahy mezi organismy, mezi organismy a prostředím; populace, společenstva, přirozené a umělé ekosystémy, potravní řetězce, rovnováha v ekosystému globální problémy a jejich řešení, chráněná území) (JEŘÁBEK, 2005).

K výuce lze využít učebnice určené pro výuku na základních školách. V České republice jsou k dispozici ediční řady učebnic přírodopisu nakladatelství Jinan, Prodos, SPN, Scientia, Nová škola a ekologicky zaměřený přírodopis nakladatelství Fortuna a Fraus.

Při porovnávání učebnic jsem se zaměřila na tematický celek Vyšší rostliny, v rámci vzdělávacího obsahu Biologie rostlin podle RVP (JEŘÁBEK, 2005).

Porovnávala jsem tyto učebnice:



Botanika, vyšší rostliny 2, učebnice pro základní školy a nižší stupeň víceletých gymnázií (ŠVECOVÁ & TOBĚRNÁ, 1998),

Přírodopis II pro 7. ročník základní školy (DOBRORUKA et al., 1998),

Přírodopis 7 pro základní školy a víceletá gymnázia (ČABRADOVÁ et al., 2005),

Přírodopis 7 (JURČÁK & FRONĚK et al., 1998),

Přírodopis 2, zoologie, botanika pro 7. ročník základní školy nižší ročníky gymnázií (ČERNÍK & MARTINEC, 1999).

V jednotlivých učebnicích jsou rozdíly týkající se hloubky a rozsahu, ale vzhledem k tomu, že byly pro výuku schváleny a mají doložku MŠMT, tak je na uvážení učitele a možnostech školy, kterou učebnici zvolí. Osobně bych nejvíce upřednostnila Přírodopis II pro 7. ročník základní školy (DOBRORUKA et al., 1998), neboť mám s touto ediční řadou učebnic dobré zkušenosti z dosavadní výukové praxe. Podle této učebnice jsem vybírala i zástupce rostlinných druhů, které bych žákům zmínila v průběhu botanického cvičení v terénu. V učebnici jsou také náměty pro laboratorní cvičení, která je vhodné zorganizovat pro zpestření výuky ve třídě.


7. 2 Organizace botanického cvičení a botanické vycházky


Botanické cvičení v terénu jsem zvolila, protože jde o výukovou formu, tzv. problémová výuka, při které lze využít různé vyučovací metody např. pozorování, kooperativní činnosti, zážitkové metody a další. Při zařazení botanického terénního cvičení do komplexního terénního cvičení lze využít propojení dovedností a znalostí z více předmětů mezipředmětovými vazbami. Kratší obdobou botanického cvičení může být botanická vycházka. Základem je především práce v terénu tj. prostředí mimo školu.

Mezi hlavní cíle můžeme zařadit rozvoj vědomostí, dovedností a postojů. K tomu samozřejmě slouží cíle dílčí, které je nutné stanovit při plánování samotného botanického cvičení, např.:

Žáci se naučí využívat poznatky a dovednosti získané při výuce.

Žáci budou motivováni k dalšímu učení, neboť poznají, že získané poznatky dovedou využívat.

Rozvíjí komunikaci žáků mezi sebou a učitelem i mimo školní prostředí.

Rozvoj spolupráce žáků a uplatnění názoru v kolektivu, respektování druhých.

Žáci řeší problémových úkolů, základy tvořivého myšlení.

Žáci získají schopnost porozumět, třídit a zpracovávat získané informace z výuky i pobytu v terénu.

Pobyt v přírodě a pozorování.

Žáci prohloubí znalosti získané při výuce, v průběhu cvičení ověří znalosti.

Přípravu jsem přizpůsobila pro výuku na druhém stupni základní školy ve Vrdech. Samozřejmě lze obě akce naplánovat i pro jinou základní školu. V tomto případě by se lišila organizace dopravy.

Organizace a příprava učitele:

Předpokládám, že by akce byla naplánována v rámci výuky s celou třídou. Za těchto okolností je třeba věnovat poslední hodinu přírodopisu, nebo její část organizaci akce.

Důležité je žáky seznámit s trasou, programem, časem a místem zahájení i ukončení akce.

Žáci musí být seznámeni s pravidly bezpečnosti při akcích konaných mimo budovu školy a je vhodné připomenout i zásady chování v přírodě.

Učitel upozorní na vhodné vybavení do terénu – oblečení a obuv. Žáci by měli být dále vybaveni zápisníkem, psacími potřebami a léky, pokud je pravidelně užívají. Pro delší akci je vhodné, aby si žáci s sebou vzali batoh s pitím, svačinou a pláštěnkou.

Pracovní listy, atlasy a klíče k určování rostlin, podložky a pomůcky ke sběru herbářových vzorků zajistí v potřebném množství učitel.

Učitel musí bezpečně znát celou trasu terénního cvičení. Učitel se před akcí podrobně seznámí s celou trasou, sám ji projde, nejlépe jeden den před akcí. Zhodnotí podmínky třídy – fyzickou zdatnost, zdravotní stav žáků. Už ve své přípravě by si měl vybrat zajímavosti a rostliny, na které žáky upozorní. Měl by zhodnotit aktuální podmínky a podle nich upravit program akce.

Povinností učitele je mít s sebou lékárničku a předem zjistit, zda ve třídě nejsou alergici. Učitel dohlíží na bezpečnost žáků po celou dobu akce.

Krátké zhodnocení a pochvalu je dobré provést v závěru akce.

Celkové zhodnocení akce je vhodné provést následující hodinu přírodopisu. Žáci by měli seznámit ostatní s výsledky své práce. Ze strany učitele by neměla chybět pochvala za dobře odvedenou práci.


1   ...   9   10   11   12   13   14   15   16   17


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət