Ana səhifə

A szénás-hegycsoport Európa Diplomás Terület és védőzónájának természetvédelmi kezelési terve


Yüklə 1.21 Mb.
səhifə7/13
tarix24.06.2016
ölçüsü1.21 Mb.
1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   ...   13

3.2. A tervezési terület legfontosabb természeti értékeinek meghatározása





Természeti érték

Jelentőség

1. Földtani

dolomit tornyok (Csabai torony, Gomba szikla, Ördög torony

regionális

2. Víztani





3. Társulás

Seseli leucospermo-Festucetum pallentis

Festuco brometum

Chrysopogono-Caricetum humilis

Orno-Quercetum pubescentis

Cotino-Quercetum pubescentis

nemzetközi

nemzetközi

nemzetközi

nemzetközi

nemzetközi


Élő szervezetek

növényfajok:

Linum dolomiticum

Dianthus plumarius ssp. regis-stephani

Seseli leucospermum

Vincetoxicum pannonicum

Carduus glaucus

Festuca amethystina

Aquilegia vulgaris

Botrichium lunaria

Daphne cneorum

Doronicum hungaricum

Epipactis atrorubens

Orchis ustulata

Limodorum abortivum

állatfajok:



Saga pedo

Cerambyx cerdo

Maculinea arion

Maculinea alcon

nemzetközi

nemzetközi

nemzetközi

nemzetközi

országos


országos

országos


országos

országos


országos

országos


országos

országos
nemzetközi

nemzetközi

nemzetközi

nemzetközi


5. Táji érték

dolomit hegyek jellegzetes geomorfológiája és vegetációja

regionális

6. Kultúrtörténeti értékek

Turista emlékfal (Nagykovácsi)

Bányász emlékmű (Nagykovácsi)

Erzsébet-kút (Piliscsaba)


helyi

regionális



helyi



3.3. Ideális kezelési célkitűzések

3.3.1. Elsődleges célkitűzések


  • A terület vagyonkezelését a természetvédelmi hatóság (Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság) végzi.

  • A területen és környezetében végzett nagyvad-gazdálkodás szigorúan csak a természeti értékek megőrzését szolgálja. Tájidegen vadfajok (dámszarvas, muflon) nem fordulnak elő a területen. A nagytestű növényevők populációinak létszáma a dolomit gyepek megőrzésével összhangban van és az erdők. természetes felújulását lehetővé teszi.

  • A területen minden természetvédelmi kezelési beavatkozás a beavatkozás hatásának pontos monitoringjával együtt történik és szükség esetén módosítjuk.

  • A terület őrzését legalább két főállású természetvédelmi őr látja el..

  • A tájidegen fafajú erdőállományokat (feketefenyvesek és akácosok) nem találhatóak a területen.

  • A területen csak veszélymentesítés céljából történik erdészeti beavatkozás.

  • A fokozottan védett területhez csatlakozó védett mezőgazdasági területeken olyan gazdálkodást folytatnak, ami a fokozottan védett terület értékeinek megőrzését biztosítja. A területek jelentős része a DINPI vagyonkezelésébe kerül.

  • A területen biztosítani kell, hogy a pilisi len populációjának egyedszáma és kiterjedése nem csökken.

  • A területen behurcolt és agresszíven terjedő gyomnövények nem fordulnak elő.

  • A Piliscsabai Lőtér területe védetté nyilvánítják és a DINPI vagyonkezelésébe kerül.

3.3.2. Másodrendű célkitűzések


  • A területre érkező látogatók és a környező települések lakossága számára megfelelő szintű ismeretterjesztést nyújtunk úgy, hogy eközben a legértékesebb és legérzékenyebb élőhelyek háborítatlansága biztosított.

  • A területen olyan hosszútávú monitoring-jellegű kutatások történnek, amelyek eredményei más területeken is jól hasznosíthatóak.

3.4. Korlátozó és veszélyeztető tényezők


Belső tényezők

Külső tényezők

Természetes folyamatok

Feketefenyvesek záródása




Feketefenyvesek tűzveszélyessége




Túlszaporodott nagyvad-állomány




Emberi hatások

Védőzóna beépítése




Mezőgazdasági területek jelenlegi használata (vegyszeres növényvédelem, trágyázás)







Lakossági konfliktusok

3.4.1. A tervezési terület természetes folyamatai


I. Veszélyeztető tényező: Feketefenyveseket telepítettek a pannon erdők és gyepek helyére

Leírás:

1. A fokozatosan záródó fenyvesek árnyalása és az el nem bomló fenyőtű avar miatt kiszorulnak az őshonos fajok és megsemmisül a talajban található magbank. Idővel az eredeti társulás visszaállításának esélye megszűnik.

2. A feketefenyvesek tűzveszélyesek, amit növel a kirándulóforgalom. A terület kicsi, ezért a minden évben jelentkező erdőtüzek helyreállíthatatlan károkat okoznak.

3. A fenyő anyafák maggal szórják be a még jó állapotú gyepeket és ott is sűrű fenyő újulat jelentezik.


Területi lehatárolás: A feketefenyvesek AZ Európa Diplomás terület nyugati felét foglalják el. A természetközeli értékes társulásokkal mozaikosan helyezkednek el.

Az élőhelyekre/fajokra gyakorolt hatás: Az eredeti növénytársulások fajkészlete a fenyő záródásától függően szűnik meg. A területen mintegy 204 ha-on található fenyő. A fenyvesek egy része zárt, nudum aljnövényzetű (31%), egy részében jelen vannak az őshonos fafajok csemetéi (15%), egy részében pedig a lombkoronaszintben is elegyednek őshonos fafajok (54%). Legalább egy növényfaj (Knautia tomentella ssp. kitaibelii) dokumentálhatóan a fenyvesítés hatására pusztult ki a területről. Van olyan faj (Linum dolomiticum), ami a fenyvesek megbontását követően újra megjelent.

II. Veszélyeztető tényező: Túlszaporodott nagyvad-állomány, muflon és dám betelepítése

Leírás: A területet észak-déli irányban vadvédelmi kerítés vágja keresztül. A nyugati rész csatlakozik a Budai-hegység azon részéhez, ami a rendszerváltás előtt kormány vadászterület volt. Ezenkívül egy kisebb területet 1992-ben elkerítettek természetvédelmi céllal. Mindkét kerítés igen rossz állapotban van, funkciójukat nem töltik be. A korábbi kormány vadászterületen igen magas szinten tartották az alábbi nagyvad fajok állományát: gím, dám, őz, muflon, vaddisznó. A vadsűrűség az elmúlt tíz évben csökkent, de a megfelelő szint eléréséhez drasztikus beavatkozásra van szükség.

Területi lehatárolás: Az észak-déli kerítéstől nyugatra mind az öt nagyvad faj nagy egyedszámban él. A kerítéstől keletre muflon és dám nem figyelhető meg.

Az élőhelyekre/fajokra gyakorolt hatás:

A nagyvad állomány jelenlegi szintje mellett az élőhely-rekonstrukciós munkák nem hajthatóak végre sikeresen. A vaddisznó állomány megakadályozza a molyhos tölgy makkról történő felújulását. A dolomit gyepekben a legnagyobb kárt a muflon okozza taposásával és rágásával. Kárt okoz a vaddisznó is, mivel széttúrja a gyepeket. A gím, a dám és az őz a magoncokat és fiatal csemetéket rágja le.


3.4.2. A tervezési területen kívüli természetes folyamatok

3.4.3. A tervezési területen belül érvényesülő emberi tényezők


III. Veszélyeztető tényező: Védőzóna beépítése

Leírás: A fokozottan védett terület három község között terül el. A lakott területek és a Szénások közötti védőzónát igen keskeny mezőgazdasági területek alkotják. Délen hiányzik a védőzóna. A nem védett mezőgazdasági területek jelentős részét az elmúlt években belterületbe vonták. A védett területek magántulajdonosai részéről is nagy a várakozás, hogy ingatlanuk belterület lesz. Ennek eredménye, hogy az országos átlagnál jóval magasabbak az ingatlanárak, illetve, hogy néhányan engedély nélküli építkezésekbe kezdenek.

Területi lehatárolás: A fokozottan védett terület védőzónáját Nagykovácsiban védett gyümölcsös alkotja, Pilisszentivánon pedig szántók, erdők és gyepek. Az ingatlanokon több száz tulajdonos osztozik, egy jelentős rész pedig a Rozmaring Szövetkezeté.

Az élőhelyekre/fajokra gyakorolt hatás: A védőzóna megszűnésével nagymértékben nő a védett területre gyakorolt nyomás: lovaglás, cross-motor, kerékpározás, sziklamászás, kocsibeállók létesítése, illegális építkezés stb. Mindez a terület degradálódásához, invazív gyomnövények megjelenéséhez vezet.
IV. Veszélyeztető tényező: A védőzónában található mezőgazdasági területek jelenlegi használata kedvezőtlen hatással van az Európa Diplomás Területre

Leírás: A Pilisszentivánon található művelt szántókon vegyszeres növényvédelmet folytatnak. A szerves- és műtrágyák a szántók mellett található Vadászréti-árok időszakos vízfolyásába mosódnak. A Nagykovácsiban és Pilisszentivánon található nem művelt területeket invazív gyomok lepik el. Elsősorban a Solidago giganteum jelent veszélyt.

Területi lehatárolás: Nagykovácsiban és Pilisszentivánon a védőzónába tartozó területek.

Az élőhelyekre/fajokra gyakorolt hatás: A Vadászréti-tó eutrofizálódása. Az invazív gyomfajok terjedése.

3.4.4. A tervezési területre kívülről ható emberi tényezők


V. Veszélyeztető tényező: Az élőhely-rekonstrukció érdekében végzett munkák konfliktusokhoz vezetnek a lakossággal és a látogatókkal.

Leírás: Elsősorban a kerítés építése és a fakitermelések (feketefenyő eltávolítása) eredményezhetnek konfliktusokat.

3.4.5. A természetvédelmi kezelés korlátai


A természetvédelmi kezelést korlátozza az, hogy fokozottan védett terület nem természetvédelmi irányultságú szervezet vagyonkezelésében van. Részletesen:
A) A Szénásokon végzett élőhely-rekonstrukciós munkák elvégzését költségessé és nehezen ellenőrizhetővé teszi, hogy azokat csak a terület jelenlegi vagyongazdálkodója végezheti el.

A munkákhoz a területen gazdálkodó Pilisi Parkerdő Rt. (PP Rt.) csak akkor ad vagyonkezelői hozzájárulást, ha a munkák elvégzésével a DINPI őket bízza meg és a vállalkozókkal ők kötnek szerződést. Ez az eljárás azonban a munkák költségvetését megnöveli, hiszen a PP Rt. erdészeti szakirányítás címén a költségek mintegy 20%-át visszatartja. A munkáknak alvállalkozókkal való elvégeztetése a kivitelezés ellenőrzését is nehezíti.


B) Az Európa Tanács ajánlásaiban előírt természetvédelmi célú vadlétszám-apasztást csak akkor lehetne hatékonyan teljesíteni, ha azt nem hatósági eszközökkel kellene kikényszeríteni, hanem a DINPI vadgazdálkodóként végezhetné.

A területen erősen túltartott nagyvad állomány él, ami a védett és fokozottan növényfajok populációit károsítja és az élőhely-rekonstrukciós munkák sikerességét veszélyezteti. Különösen kritikus a muflon és dám jelenléte. A terület jelenlegi vagyongazdálkodója, mint vadgazdálkodó a természetvédelmi vadlétszám apasztást nem végzi el, mivel ellenérdekelt. A vadlétszám apasztás hatósági eszközökkel való kikényszerítése folyamatos konfliktus eredményez és nem hatékony.


C) A Szénásokra Igazgatóságunk pályázati támogatásokból nagyértékű berendezéseket helyezett ki. Problémát jelent, hogy ezek idegen területen vannak.

A kihelyezett berendezések: kisszénási vadvédelmi kerítés, a „Nagy-Szénás tanösvény” és a „Jági tanösvény” parkberendezései, 9 bekerített mintaterület, információs és hatósági táblák, sorompók. Különösen azoknál a berendezéseknél jelent gondot, hogy idegen területen vannak, amelyeket a DINPI-nek beruházásként aktiválnia kellene.


D) A Szénásokon a DINPI 2002-ben két új tanösvényt létesített. Kedvező lenne, ha ezek saját területen működtethetnének.

  • A tanösvények a területre nagyszámú látogatót vonzanak. Ehhez folyamatosan szükség van a terület vagyongazdálkodójának hozzájárulására.

  • A PPRT területén tartott túravezetésekből és a tanösvény füzetek eladásából Igazgatóságunknak bevétele keletkezik. Ennek elszámolása a terület vagyongazdálkodójával még tisztázatlan.

  • A tanösvény üzemeltetésére, mint közjóléti feladat ellátására csak a gazdálkodó igényelhet éves támogatást.


E) A PPRt. által évről-évre benyújtott, gazdasági szempontokat tükröző fahasználati terv folyamatos konfliktust jelent.

A terület a 9/1978. számú OKTH határozat 1. és 2. számú melléklete alapján fokozottan védett, ezért az 1996. évi LIII. tv. (tv) 33. § (1) bek. alapján csak olyan erdészeti beavatkozás végezhető, ami a természetvédelmi kezelés része. A területen érvényben lévő erdészeti üzemterv ugyanakkor még a tv megjelenése előtt készült. A PPRt. éves terveiben az üzemterv gazdasági szempontú beavatkozásait érvényesíti és azokat természetvédelmi indokokkal nem támasztja alá. A DINPI évről-évre arra kényszerül, hogy szakhatóságként a terv elutasítását javasolja.


F) A terület jelentős részén erdőgazdálkodás nem végezhető, ezért semmi nem indokolja, hogy ezek egy részvénytársaság vagyonkezelésében maradjanak.

A területen található a Kis-Szénás erdőrezervátum. Az erdőrezervátum magterületén semmiféle erdészeti beavatkozás nem végezhető. Ugyancsak nem végezhető erdőgazdálkodás a nagy területet elfoglaló, védelmi rendeltetésű, gyepekkel és karsztbokorerdőkkel borított erdőrészletekben.


3.4.6. A korlátozó tényezők hatása az ideális célkitűzésekre (második kiértékelés)


Az alábbi táblázat a 3.4.1.-3.4.1. fejezetekben ismertetett veszélyeztető tényezőket sorolja fel, mellérendelve azt, hogy a terület kezelésére elnyert LIFE pályázatban foglalt beavatkozásoktól milyen eredmény várható.

Veszély száma / megnevezése

Tevékenységség

(LIFE program)

Várható eredmény


I A fekete-fenyő kiszorítja a termé-szetes társulásokat

A1, A2, C1, D1, F1, F2

A project végére a feketefenyveseket a teljes magterületen olyan mértékben megbontjuk, hogy átalakításuk hosszú távon biztosított legyen.

A kutatások eredményeiről tanulmánykötet jelenik meg, mely tartalmazza a gyakorlati következtetéseket.



II. Túlszaporodott nagyvad-állomány

A1, C2, D1, F1, F2, F3, F4, F5

A project végére a muflon és a dám eltűnik a területről. A gímszarvas, az őz és a vaddisznó populációja olyan alacsony szintre csökken, ami a felújításokat biztonságosan lehetővé teszi.

A kutatások eredményeiről tanulmánykötet jelenik meg, mely tartalmazza a gyakorlati következtetéseket.



III. Védőzóna beépítése

A1, D1, F1

Az új természetvédelmi kezelési tervben a védőzónába tartozó védett mezőgazdasági területekre teljes építési tilalmat írunk elő. Az előírások betartatása a természetvédelmi őr feladata.

IV. A védőzónában található mező-gazdasági területek jelenlegi használata

A1, D1, F1

A védett területeken (ideértve a védőzónát is) az új kezelési terv csak olyan földhasználati módokat enged meg, amelyek a természetvédelmi érdekekkel összhangban vannak. Az előírások betartatása a természetvédelmi őr feladata.

V. Az élőhely-rekonstrukciós munkák konfliktu-sokhoz vezetnek a lakossággal és a látogatókkal.

A1, D1, E1, E2, E3, E4, F1

Minden, a kerítésen bevezető kijelölt turistaútra tájékoztató táblát helyezünk ki. Web oldal készül. A tanösvény füzeteket újra kiadjuk. Folyamatos kapcsolat a helyi iskolákkal. A helyi lapokban rovatot nyitunk, ahol az eseményekről folyamatosan tájékoztatjuk a lakosságot. Tájékoztató füzetet (Layman’s report) adunk ki.



1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   ...   13


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət