Ana səhifə

A szénás-hegycsoport Európa Diplomás Terület és védőzónájának természetvédelmi kezelési terve


Yüklə 1.21 Mb.
səhifə8/13
tarix24.06.2016
ölçüsü1.21 Mb.
1   ...   5   6   7   8   9   10   11   12   13

4. Gyakorlati célkitűzések, stratégiák és feladatok meghatározása


A fokozottan védett Szénás-hegycsoport Európa Diplomás Terület és védett védőzónájának kezelési tervét az alábbi előírások figyelembe vételével állítottuk össze.
I. Az EURÓPA TANÁCS Miniszteri Bizottsága által az Európa Diploma megújításához (2000-2005) csatolt ajánlások (8.3.5. melléklet).

A dokumentum eredeti címe: Resolution Dip (2000) 10 on the renewal of the European Diploma awarded to the Szénás Hills Protected Area (Hungary).

A 2. természetvédelmi stratégiák fejezetnél utaltunk rá, hogy az egyes irányelvek melyik ajánlás (1-7) teljesítése érdekében történnek.
II. Az EURÓPAI UNIÓ -tól a terület 5 éves kezelésére (2003-2008) elnyert LIFE-Nature programban foglalt beavatkozások (8.3.8. melléklet).

A program eredeti címe és nyilvántartási száma: Restoration of Pannonic forests and grasslands ont he Szénás-hills; LIFE03 NAT/H/000167.



A 3. kezelési feladatok fejezetnél utalunk rá, hogy az egyes kezelési feladatok melyik, a LIFE-Nature programban tervezett beavatkozásnak felelnek meg.
III. Az Erdőfelügyelőség 1301/1–6/1994 sz. határozata és a 14/2000. (VI. 26.) KöM rendelet a Kis-Szénás Erdőrezervátum kihirdetéséről, valamint a Kis-Szénás Erdőrezervátum Hosszútávú Fenntartási Terve (2002).

4.1. Gyakorlati célkitűzések


  1. A kezelési terv megvalósítása biztosítsa a Natura 2000 kijelölés követelményeinek teljesítését.

  2. A kezelési terv megvalósítása tegye lehetővé, hogy a Kis-Szénás Erdőrezervátum magterületén a természetes ökológiai folyamatok beavatkozás-mentesen érvényesülhessenek és azok megfigyelése biztosított legyen, a védőzóna pedig a magterület közvetett védelmét szolgálja.

  3. A kezelési terv megvalósítása tegye lehetővé az Élőhelyvédelmi Irányelv (Habitats Directive, 92/43/EEC) II. mellékletében (Annex II.) szereplő kiemelt fajok populációinak védelmét, megőrzését. Meg kell akadályozni, hogy az egyedül itt előforduló a pilisi len egyedszáma, illetve populációinak kiterjedése csökkenjen.

  4. A kezelési terv megvalósítása tegye lehetővé az Élőhelyvédelmi Irányelv I. mellékletében (Annex I.) kiemelt élőhelyként szereplő pannon gyertyános-tölgyes és molyhos-tölgyes erdők, valamint dolomit gyepek védelmét, megőrzését. A természetközeli élőhely-együttesekben a természetes dinamikai folyamatok érvényesülését kell elősegíteni.

  5. A tájidegen fafajú erdőállományok átalakításával elő kell segíteni a termőhelynek megfelelő társulások kialakulását.

  6. A területen és környezetében végzett nagyvad-gazdálkodás szigorúan csak a természeti értékek megőrzését szolgálhatja.

  7. A fokozottan védett terület jogi helyzetét úgy kell rendezni, hogy a terület természetvédelmi kezelése és bemutatása a leghatékonyabban történhessen.

  8. A fokozottan védett területhez csatlakozó védőzóna jogi helyzetét úgy kell rendezni és ezeken a területeken olyan gazdálkodást kell folytatni, ami a fokozottan védett terület védelmét megfelelően biztosítja.

  9. Biztosítani kell a természeti és kultúrtörténeti értékek és természetvédelmi kezelési munkák színvonalas bemutatását a környező települések lakói és a látogatók számára. A környezeti nevelési feladatok ellátása úgy történjen, hogy eközben a legértékesebb és legérzékenyebb élőhelyek háborítatlansága biztosított legyen.

  10. A terület kezeléséhez olyan pénzügyi és személyi feltételeket kell biztosítani, amelyek megfelelnek nemzeti és európai jelentőségének.

4.2. Természetvédelmi stratégiák


A tervezési terület kezeléséhez övezeti beosztást készítettünk. A zónahatárokat a 8.2.11. térkép mutatja be. Az egyes zónák kijelölése az alábbi szempontok szerint történt:
A” zóna (természeti övezet):

  • Teljes területe fokozottan védett.

  • Területének nagy része állami tulajdonú erdő.

  • Magába foglalja az értékes dolomit gyepeket, bokorerdőket és a talajvédelmi jellegű meredek oldalakat.

  • Magába foglalja az erdőrezervátum magterületét és védőzónáját.

  • Magába foglalja a pilisi len teljes populációját.

  • Magába foglalja az alábbi ritka növényfajok populációját: lila csenkesz, szürke bogáncs, henye boroszlán, vitézvirág, gérbics, vitézkosbor, tarka kosbor, sömörös kosbor.

  • Minél kisebb mértékben esnek bele tájidegen fafajú erdők (feketefenyvesek és akácosok).

  • Egységes tömböt alkot.

  • A zónahatárok lehetőség szerint egybeesnek az erdőrészlet határokkal.

B” zóna (kezelt övezet):

  • Teljes területe fokozottan védett.

  • Területének nagy része állami tulajdonú erdő.

  • Magába foglalja a pályázati támogatásból megvalósuló élőhelyrekonstrukciós munkák (szerkezet átalakítások) területének nagyrészét.

C” zóna (bemutató övezet):

  • Teljes területe védett.

  • Területébe állami, önkormányzati és magán tulajdonú erdők, szántók és gyümölcsösök tartoznak.

  • Magába foglalja a gyerekek foglalkoztatására alkalmas pilisszentiváni Jági-tavat és a Jági tanösvényt.



4.2.1. Élőhelyek kezelése, fenntartása


stratégiák

célok

A természetközeli élőhely-együttesekben az emberi beavatkozásból származó bolygatásokat minimálisra kell szorítani.

D

A területen el kell érni az behurcolt és agresszíven terjedő gyomnövények vissza-szorítását.

D

A fokozottan védett területet („A” és „B” zóna) különleges rendeltetésű vadász-területté kell nyilvánítani.

F

A tájidegen vadfajokat (dámszarvas, muflon) ki kell szorítani a tervezési területről. A nagytestű növényevők populációit olyan szintre kell szorítani, ami a dolomit gyepek megőrzésével összhangban van és az erdők természetes felújulását lehetővé teszi. (Európa Tanács 2. ajánlás)(LIFE program C.2 tevékenység)

F

4.2.2. Fajok védelme


stratégiák

célok

Folyamatosan el kell végezni a pilisi len populációinak monitoringját és ennek adatai alapján szükség esetén beavatkozásokat kell végezni a faj érdekében.

C

4.2.3. Látogatás


stratégiák

célok

A fokozottan védett terület („A” és „B” zóna) látogatottságát úgy kell szabályozni, hogy a legérzékenyebb élőhelyek védelme biztosított legyen.

D

4.2.4. Oktatás, bemutatás


stratégiák

célok

A területre érkező látogatók és a környező települések lakosságának megfelelő ismeretterjesztése érdekében szakképzett környezeti nevelőt kell alkalmazni. (Európa Tanács 5. ajánlás)

I

4.2.5 Kutatás, vizsgálatok


stratégiák

célok

A fokozottan védett területen („A” és „B” zóna) a kutatásokat úgy kell szabályozni, hogy a legérzékenyebb élőhelyek védelme biztosított legyen.

D

A fokozottan védett területen hosszútávú, monitoring-jellegű kutatásokat kell folytatni a természetvédelmi kezelési munkák hatásainak vizsgálata érdekében. A monitoring vizsgálatok eredményeinek elemzésével a beavatkozásokon szükség esetén változtatni kell.

E

C

F




Eleget kell tenni a Natura 2000 programmal kapcsolatos adatszolgáltatási kötelezettségeknek.

A

Folyamatosan el kell végezni a pilisi len populációinak monitoringját és ennek adatai alapján szükség esetén beavatkozásokat kell végezni a faj érdekében.

C

4.2.6. Terület- és földhasználat


stratégiák

célok

A fokozottan védett területet („A” és „B” zóna) a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság (DINPI) vagyonkezelésébe kell venni. (Európa Tanács 1. ajánlás)

G

A fokozottan védett terület védőzónáját képező területeket („C” zóna) lehetőség szerint a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság vagyonkezelésébe kell venni.

(Európa Tanács 6. ajánlás)

H

A fokozottan védett területtel határos nem védett területekre vonatkozóan a településrendezési tervekben olyan előírásokat kell érvényesíteni, hogy védőzóna funkciójukat betölthessék. Az itt található természeti területeket védetté kell nyilvánítani.

H

A fokozottan védett területhez csatlakozó védett mezőgazdasági területeken („C” zóna) olyan gazdálkodást kell folytatni, ami a fokozottan védett terület értékeinek megőrzését biztosítja. (Európa Tanács 6. ajánlás)

H

A fokozottan védett terület védőzónáját képező védett mezőgazdasági területek („C” zóna) művelési ága csak olyan művelési ágra változtatható, ami a jelenleginél természetvédelmi szempontból kedvezőbb állapotot teremt, azaz erdő vagy gyep művelési ágra.

H

A fokozottan védett területen és a védőzónát képező védett területen tilos minden olyan új létesítmény építése, fejlesztése, felállítása, ami nem közvetlenül természetvédelmi célokat szolgál, így pl: épület, építmény, infrastruktúra-hálózat (pl. elektromos hálózat és berendezései), közmű, feltáró- és sétaút, emlékmű, lépcső, támfal, kereszt stb.

H

4.2.7. Táj- és kultúrtörténeti értékek


stratégiák

célok

Nagykovácsiban a Turista Emlékfalnál az emléktáblát ki kell cserélni a volt turistaház történetét bemutató emléktáblára.

I

Nagykovácsiban a Bányász-emléket karban kell tartani.

I

Piliscsabán a Kőris-völgyben az Erzsébet-kutat fel kell újítani. Itt turista pihenőhely alakítható ki.

I

4.2.8. Természetvédelmi infrastruktúra


stratégiák

célok

A tervezési terület melletti községben irodát kell működtetni a természetvédelmi munkák irányítása és a látogatók tájékoztatása érdekében.

(LIFE program A.1 tevékenység)

J

A területen található két tanösvény berendezéseit folyamatosan karban kell tartani, működésüket biztosítani kell.

I

A vadvédelmi kerítések, vadkizárásos mintaterületek, parkberendezések, sorompók, hatósági- és információs táblák állapotát folyamatosan ellenőrizni kell, karbantartásukat el kell végezni. (LIFE program D.1 tevékenység)

J
1   ...   5   6   7   8   9   10   11   12   13


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət