Ana səhifə

A szénás-hegycsoport Európa Diplomás Terület és védőzónájának természetvédelmi kezelési terve


Yüklə 1.21 Mb.
səhifə9/13
tarix24.06.2016
ölçüsü1.21 Mb.
1   ...   5   6   7   8   9   10   11   12   13

4.3. Kezelési feladatok

4.3.1. Adatgyűjtés


a) Archív adatok. Össze kell gyűjteni a területre vonatkozó archív térképeket (kataszteri térképek, erdészeti térképek, katonai felmérések térképei) és adatokat.
b) A környezetre vonatkozó adatok. Össze kell gyűjteni a környező települések (Piliscsaba, Nagykovácsi, Pilisszentiván) rendezési terveinek azon adatait, amelyek a tervezési terület természeti állapotáról információt adnak.
c) A tájra vonatkozó adatok. Össze kell gyűjteni a területre vonatkozó minden tájtörténeti adatot, elsősorban az alábbi használati módokra vonatkozóan:

  • legeltetés

  • bányászat nagyüzemi módszerekkel,

  • bányászat kézi anyagnyeréssel,

  • erdő- és vadgazdálkodás,

  • turizmus,

  • katonai tevékenység.

d) Az élő szervezetekre vonatkozó adatok.



A fokozottan védett területen az alábbi hosszútávú, monitoring-jellegű kutatásokat kell folytatni a természetvédelmi kezelési munkák hatásainak vizsgálata érdekében:

  • A növénytakaró regenerációjának nyomon követése kivágott, illetve megbontott feketefenyvesek helyén (LIFE program F.2 tevékenység).

  • Pilisi len (Linum dolomiticum) fajmonitoring (LIFE program F.3 tevékenység).

  • Vadkár-monitoring vadkizárásos mintaterületek botanikai vizsgálatával. (LIFE program F.4 tevékenység)

A nagyvad sűrűség monitorozása. (LIFE program F.5 tevékenység)
Folyamatosan végezni kell a Nemzeti Biodiverzitás Monitoring Programban megkezdett élőhely- és fajmonitoring kutatásokat, továbbá a Natura 2000 programban előírt adatszolgáltatáshoz szükséges kutatásokat.
A pilisi lenre vonatkozó kutatásokat csak természetvédelmi őr felügyelete mellett lehet végezni.
e)Az emberi hatásokra vonatkozó adatok. Az emberi hatásokra vonatkozó adatokat az alábbi vizsgálatok szolgáltatják:

  • Látogatók számának, időbeli eloszlásának, hatásának vizsgálata.

  • Agglomerációs beépítéseknek, védőzóna megszűnésének hatására beállított vizsgálatok.

4.3.2. Kezelés


4.3.2.1. Kezelési előírások
a) Élőhelyek és élettelen környezetek kezelése és fenntartása

A tervezési területen hulladékot elhelyezni csak a jelzett utakon kihelyezett szemétgyűjtőkbe szabad. Gondoskodni kell a szemétgyűjtők folyamatos ürítéséről és az illegálisan lerakott hulladék folyamatos elszállításáról.
A dolomit gyepekből a vegetációs időszakon kívül el kell távolítani a feketefenyő újulatot. A talaj bolygatásának elkerülése érdekében a fenyő csemeték eltávolítása tőelválasztással történhet.
b) Fajok védelme, fenntartása
Amennyiben a pilisi len monitoring adatok alapján szükséges cserjeirtás kell végezni annak érdekében, hogy a populáció kiterjedése és egyedszáma ne csökkenjen.
c) Agresszív fajok állományszabályozása.

A területen a behurcolt és agresszíven terjedő gyomnövények közül

  • az erdei fajok – elsősorban a kisvirágú nenyúljhozzám (Impatiens parviflora) – visszaszorítása érdekében az „A” zónában a termőhelynek megfelelő őshonos fafajokból álló erdők záródásának megbontása nem engedélyezhető. A teljes tervezési területen kerülni kell a termőréteg bolygatását; törekedni kell második lombkoronaszint kialakítására;

  • a nem erdei fajok – elsősorban a magas aranyvessző (Solidago gigantea), selyemkóró (Asclepias syriaca), parlagfű (Ambrosia artemisiifolia) – visszaszorítása érdekében állományukat virágzás előtt le kell kaszálni, szárzúzózni, vagy ha van rá lehetőség termőhelyüket be kell erdősíteni.
d) Őrzés, védelem.

Folyamatosan biztosítani kell a terület megfelelő szintű őrzését, ennek érdekében szükséges a tájegység vezető mellett egy természetvédelmi őr foglalkoztatása. (Európa Tanács 3. ajánlás; LIFE program D.1 tevékenység). Munkáját polgári természetvédelmi őr, illetve polgári szolgálatos katona segítheti. A 9/2000. (V. 19.) KÖM rendelet alapján a természetvédelmi őr számára a következő felszerelést kell biztosítani: egyenruha, maroklőfegyver, lőszer, bilincs, vegyi vagy elektromos sokkoló, szolgálati napló, nyomtatványok, hátizsák és oldaltáska, dátumbélyegzős fényképező és film, stb. Az egyenruhát évente pótolni kell.
A természetvédelmi őr foglalkoztatása az alábbi feladatok ellátása érdekében szükséges:

  • Az élőhelyek megőrzése érdekében járőrszolgálat ellátása, a természetkárosítások (pl. motorozás, sziklamászás, szemétlerakás, védett növények gyűjtése stb.) megakadályozása.

  • A kihelyezett berendezések (kerítések, vadbefogók, táblák, sorompók, tanösvény berendezések) őrzése és karbantartása (8.2.9. térkép).

  • A területen a LIFE program keretében végzett munkák (kerítés építés, erdészeti munkák) ellenőrzése.

  • A vadbefogók működtetése.

  • A gyerekcsoportokkal végzett élőhely-rekonstrukciós munkák szakmai felügyelete.



e) Egyedi tájértékek védelme és fenntartása.

  • A Nagy-Szénáson található turista emlékfalon az emléktáblát ki kell cserélni a turistaház történetére emlékeztető új táblára.

  • A Nagykovácsi Bányász-emlék állagát meg kell őrizni.

  • A piliscsabai Erzsébet-kutat fel kell újítani.



f) Gépek beszerzése és karbantartása

A természetvédelmi őrzési és területkezelői feladatok hatékony ellátása érdekében a természetvédelmi őrt egy pick-up terepjáró gépkocsival és egy motorfűrésszel látjuk el. (LIFE program D.1 tevékenység)
g) Információ-biztosításának és a kapcsolattartás rendszere.

A környező települések iskoláival és civil szervezeteivel történő kapcsolattartás érdekében az alábbi feladatokat kell ellátni:
A helyi polgárőrségekkel együttműködési megállapodás alapján kell közös őrszolgálati akciókat szervezni.
A civil szervezetekkel együttműködési megállapodás alapján kell közösen önkéntes kezelési munkákat szervezni.
Az élőhely-rekonstrukciós munkák egy részét a térségben található iskolák diákjainak bevonásával végezzük el. A munka szervezésére környezeti nevelőt kívánunk kiképezni és részmunkaidőben foglalkoztatni (LIFE program E.3 tevékenység). Ugyancsak a környezeti nevelő feladata a meglévő tanösvények működtetése és csoportok vezetése, tantermi előadások tartása.

4.3.2.2. Mezőgazdálkodásra vonatkozó kezelési előírások

Növénytermesztés, gyümölcsültetvényeken való gazdálkodás. A „C” zónában található védett mezőgazdasági területeken úgy kell gazdálkodni, hogy a védett terület természeti értékeinek megőrzése biztosított legyen. Ennek érdekében:


  • meg kell akadályozni az invazív gyomfajok (különösen a Solidago gigantea) terjedését,

  • kerülni kell a növényvédőszerek használatát,

  • meg kell akadályozni, hogy a Jági-tóba vegyszerek, illetve szerves anyag mosódjon.

4.3.2.3. Erdőgazdálkodásra vonatkozó előírások

A) A tervezési területen található erdők kezelése a zónabeosztásnak megfelelően
„A” zóna:

Csak olyan erdészeti beavatkozás végezhető, ami a tájidegen fafajú (akác és feketefenyő) állományok szerkezetátalakítása, a pilisi len fajvédelme vagy veszélymentesítés érdekében történik. Az illetéktelen gépjárműforgalom akadályozása egyes fák döntésével történhet. A kidöntött lombos fafajokat a területről eltávolítani nem lehet.


„B” zóna:

Az őshonos fafajú erdőkben természetvédelmi célú erdőfenntartás végezhető. Folyamatos borítást biztosító, természetes folyamatokra alapozott, „Pro Silva” elvek szerinti (fenntartható, ökológiai értelemben vett tartamos, készletgondozó) erdőgazdálkodás folytatható.

A nevelővágások során kis belenyúlási erélyű beavatkozások engedélyezhetőek.

A véghasználat során szálalásos, szálalóvágásos és csoportos –mozaikos felójítóvágásos módszerek alkalmazhatók.


A tájidegen fafajú (akác és feketefenyő) állományokban szerkezetátalakítást kell végezni (ld. a B és C pontokat.)
„C” zóna

Természetvédelmi célú természetközeli erdőgazdálkodás végezhető.

A törvényben megengedett maximális véghasználati területnagyságokat csak kivételesen alkalmazzuk, minden esetben hagyásfa-csoportok megtartásával.
Az övezeti beosztás érdekében az alábbi erdőrészletek megosztása szükségesek (ld. a 8.3.3. számú táblázatot és a 8.2.11-14. számú térképeket is):

Nagykovácsi 1D („A” és „B” zóna)

Nagykovácsi 7E („A” és „B” zóna)
B) Feketefenyves állományok megbontása és fokozatos átalakítása őshonos erdő- illetve gyeptársulásokká. (Európa Tanács 4. ajánlás; LIFE program C.1 tevékenység)

A feketefenyvesek szerkezetátalakítására vonatkozóan külön erdőrészlet-szintű részletes kezelési terv készül az alábbi alapelvek szerint.


A tervezési időszakban valamennyi, a fokozottan védett területen található feketefenyvest meg kell bontani olyan mértékben, hogy az őshonos lombos fafajok betelepülése megkezdődhessen, ugyanakkor a talajerózió megelőzhető legyen. A beavatkozás magában foglalja a kíméletes fakitermelést, a területek felújítását őshonos fafajokkal és a munkák erdészeti szakirányítását.
Fakitermelés

A közelítés kisebb részben LKT-val, nagyobb részben drótkötélpályával vagy csúszdával végezhető. A feketefenyvesek megbontásánál a fokozatosságra kell törekedni az alábbiak miatt:

1. A meredek oldalakon erős az erózió veszélye.

2. A mélyebb termőrétegű, völgyalji részeken a letermelt állományokban megjelenhet a tájidegen akác.

3. A fokozatos átalakítással vegyes-korú állományok hozhatóak létre.
A fenyves záródását és elegyességét figyelembe véve három osztályt (I-III) állítottunk fel, melyekben különböző erélyű bontást terveztünk.:

osztály

bontás erélye (%)

I. – 100% feketefenyő (általában meredek lejtőkön sorokba ültetve); nincs cserjeszint

25

II. – A többé-kevésbé zárt fenyő lombkoronaszint alatt lombos fafajok (többnyire virágos kőris) újulata jelent meg

40

III. – A lombkoronaszintben lombos fafajok elegyednek (általában kőris, tölgyek, gyertyán, bükk, stb.)

60

A fakitermelést úgy kell végezni, hogy a lombos fafajok ne sérüljenek meg. A talaj bolygatását is kerülni kell, amit kötélpályával vagy csúszdával való közelítés biztosít.


A megbontott állományokban a kidöntött törzsek mintegy 40%-át a szintvonalakkal párhuzamosan helyezzük el és eróziófogó gátakat hozunk létre. A sorba ültetett elegyetlen fenyvesekben a kidöntött törzseket a tuskók támasztják meg, más állományokban karók. A gallyanyagot helyben aprítékoljuk és árkokban, mélyedésekben helyezzük el.

Felújítás

A tervezett fakitermeléssel érintett, alávont terület mintegy 31 ha. A helyreállítandó növénytársulások az alábbiak:

1. Célállomány: pannon dolomit gyepek.

A gerincéleken és igen sekély termőrétegű oldalakon alakul ki. Itt felújítás nem történik.

2. Célállomány: pannon molyhos-tölgyesek.

Sekély termőrétegű termőhelyeken alakul ki, domináns fafaj a Quercus pubescens és a Fraxinus ornus. Természetes felújítás történik, szükség esetén helyben gyűjtött molyhos tölgy makkvetést végzünk.


3. Célállomány: pannon gyertyános-kocsánytalan tölgyesek

A völgyalji, mezofil termőhelyeken alakul ki. Szükség esetén mesterséges pótlást és ápolást is végzünk. Ki kell hangsúlyozni, hogy az akác terjedésének megakadályozására fokozottan védett területen nem engedélyezzük vegyszer alkalmazását, ez csak kézi sarjleveréssel végezhető.


Erdészeti szakirányítás

Az erdészeti munkák szakirányítását kerületvezető erdész végzi. Ez magában foglalja a kitermelendő fák kijelölését, a vállalkozó irányítását, a kitermelt faanyag leltárba vételét.


A feketefenyő átalakítások eredményességének ellenőrzésére szukcessziós vizsgálatot végzünk, amit a 4.3.2.1. fejezetben részletezünk.

C) Akácosok szerkezetátalakítása (Európa Tanács 4. ajánlás)

  • A fokozottan védett területen („A” és „B” zóna) található akácosokban fakitermelést végezni csak akkor szabad, ha az őshonos, lombos fafajokkal történő erdőfelújítás feltételei biztosítottak.

  • A „C” zónában található akácosokban fakitermelést végezni csak akkor szabad, ha az erdőfelújítás műszaki átadására az őshonos, lombos fafajok legalább 50% os részaránya biztosítható.

  • Végvágást azokban az állományrészekben végezhető, ahol a szomszédos, őshonos fafajokból álló állományrészek magszórása biztosított.

  • Az akác végvágásokat a nyár végi időszakban kell elvégezni.

  • A végvágott akácosokat gyorsan növő fafajokkal (HJ, KJ, MK, KH, NH, GY), legalább 10 000 db/ha csemeteszámmal kell felújítani.

  • A fokozottan védett területen („A” és „B” zóna) az akác átalakításokban vegyszer nem alkalmazható. Az akác sarjakat kézi sarjleveréssel kell eltávolítani évente legalább háromszor.

  • Az akác átalakítások vadmentesítését biztosítani kell.
D) A Kis-Szénás erdőrezervátum kezelése

Az erdőrezervátum hosszútávú fenntartási tervéből a feladatok és korlátozások erdőrészlet szintű leírása az alábbi (ld. a 8.2.10. térképet is):
MAGTERÜLET:

Piliscsaba 25B

Vegetációtípusok: Elegyes karszterdő, karsztbokorerdő, mészkedvelő tölgyes.

Leírás:


  • A dolomit gyepek szegélyét képező, soktörzsű sarjcsokrokból álló erdő.

  • Domináns fafajok: B, VK, MOT, MK, GY.

  • A völgyalji részeken idősebb sarjeredetű B található.

Javasolt kezelés: Beavatkozás nem szükséges.

Piliscsaba 25NY

Piliscsaba 25TN1

Vegetációtípusok: Másodlagos bokorerdő - gyep mozaik.

Leírás:


  • A gerincéleken taposás következtében eróziós barázdák alakultak ki.

Javasolt kezelés: A kirándulók elterelése természetvédelmi őr jelenlétét igényli.

Piliscsaba 25TN2

Vegetációtípusok: Másodlagos bokorerdő – dolomit gyep mozaik.

Leírás:


  • A dolomit gyep foltok intenzíven erdősödnek.

  • A gerincen kisebb FF foltok találhatók.

  • A részletben betontuskó található.

  • A részlet nyugati oldalán kis felhagyott dolomit bánya található.

Javasolt kezelés: A feketefenyőket el kell távolítani. A betonmaradványt el kell bontani.

Piliscsaba 25TN3

Vegetációtípusok: Karsztbokorerdő gyepfoltokkal.

Leírás:


  • Feketefenyő magról újul.

Javasolt kezelés: Feketefenyő csemeték évenkénti kinyűvése.

Pilisszentiván 7A

Vegetációtípusok: Karsztbokorerdő - dolomit gyep mozaik.

Leírás:


  • A bokorerdő a részlet északi határán túlnyúlik.

Javasolt kezelés: A részlet területe a 7N erdőrészlet rovására növelhető.

Pilisszentiván 7C

Vegetációtípusok: Mészkedvelő tölgyes, karsztbokorerdő, bükkös.

Leírás:


  • A gerincen idős, sarj eredetű MOT, CS, VK törzsek állnak. A völgyaljaban bükk dominál.

  • Alacsony záródású állomány.

  • A földön sok holtfa található.

Javasolt kezelés: Beavatkozás nem szükséges.

Pilisszentiván 7H

Vegetációtípusok: Gyertyános-tölgyes.

Leírás:


  • Domináns fafajok: CS, MK, GY, csoportokban akác is előfordul.

  • Erős vaddisznó-túrás tapasztalható.

  • Korábbi bontás eredményeként záródáshiányos a részlet.

  • Széldöntés eredményeként lékek keletkeztek.

  • Impatiens parviflora invázió (elsősorban a lékekben).

  • A cserjeszint hiányzik.

Javasolt kezelés: Fontos a faállomány sűrűn tartása és a vadmentesítés.

Pilisszentiván 7I

Vegetációtípusok: Gyertyános-tölgyes.

Leírás:


  • GY, MK, B dominál. Cserjeszintje erős.

Javasolt kezelés: Beavatkozás nem szükséges.

Pilisszentiván 7N

Vegetációtípusok: helyenként elcseresedett, illetve elakácosodott gyertyános tölgyes

Leírás:


  • Az erdőrészletet korábban azért választották le, hogy a védőzónába sorolható legyen. Fő fafajok: A, MK, CSNY, KTT, CS.

  • A gyepszintben Impatiens parviflora invázió.

Javasolt kezelés: A védőzónába sorolás indokolt, előbb azonban a részlet déli határvonalát ki kell igazítani. A vadmentesítésen kívül beavatkozás nem szükséges. Mind az akác, mind az Impatiens terjedésének megakadályozását a részlet sűrűn tartása és háborítatlansága segítené elő.

Pilisszentiván 7O

Vegetációtípusok: Mészkedvelő tölgyes, karsztbokorerdő.

Leírás:


  • Domináns fafajok: MoT, VK, CS.

  • A részletben sok holtfa található.

Javasolt kezelés: Beavatkozás nem szükséges.

Pilisszentiván 7TN5

Vegetációtípusok: Dolomit sziklagyep.

Leírás:


  • Fajgazdag gyep.

Javasolt kezelés: A feketefenyő esetlegesen megjelenő újulatát évente irtani kell.

Pilisszentiván 7TN6

Vegetációtípusok: Dolomit sziklagyep.

Leírás:


  • Fajgazdag gyep.

Javasolt kezelés: A feketefenyő esetlegesen megjelenő újulatát évente irtani kell.

Pilisszentiván 7TN7

Vegetációtípusok: Dolomit sziklagyep.

Leírás:


  • Fajgazdag gyep.

Javasolt kezelés: A feketefenyő esetlegesen megjelenő újulatát évente irtani kell.

Pilisszentiván 7TN8

Vegetációtípusok: Dolomit sziklagyep.

Leírás:


  • Fajgazdag gyep.

Javasolt kezelés: A feketefenyő esetlegesen megjelenő újulatát évente irtani kell.

Pilisszentiván 7TN9

Vegetációtípusok: sziklafüves lejtősztyepp, nyílt és zárt dolomit sziklagyep, foltokban karsztbokorerdő

Leírás:


  • A kiemelkedően értékes dolomit gyepekben Linum dolomiticum, Limodorum abortivum, Anacamptis pyramidalis, Daphne cneorum, Seseli leucospermum, Paronychia cephalotes stb. található.

  • Veszélyeztető tényező a kiránduló forgalom, aminek következtében a gerincéleken eróziós barázdák alakultak ki.

Javasolt kezelés: A kirándulóforgalmat a kerítésen kívül kialakított tanösvényre kell terelni. A megoldás természetvédelmi őr jelenléte lenne.
VÉDŐZÓNA

Piliscsaba 25A

Vegetációtípusok: elegyes karszterdő, karsztbokorerdő, mészkedvelő tölgyes.

Leírás:


  • B, VK dominál.

  • A részletben sok a holtfa. A gyepszint gyomos, tömeges az Alliaria petiolata.

Javasolt kezelés: Beavatkozás nem szükséges.

Piliscsaba 25C

Vegetációtípusok: bükkös, elegyes karszterdő

Leírás:


  • Igen idős, sarjeredetű bükkök, böhöncök.

  • Erős széldöntés következtében záródáshiányos és sok a holt fa.

  • A lágyszárúszint sok bükk magoncból áll, egyébként nudum.

Javasolt kezelés: Beavatkozás nem szükséges.

Piliscsaba 25D

Vegetációtípusok: Gyertyános-tölgyes

Leírás:


  • Fiatal, elcseresített gyertyános-tölgyes.

  • Gyepszintje erősen gyomosodik: Impatiens parviflora, Alliaria petiolata, Rubus sp.

Javasolt kezelés: Beavatkozás nem szükséges.

Piliscsaba 26B

Vegetációtípusok: Gyertyános-tölgyes.

Leírás:


  • Északi részén gyertyános-tölgyes, déli részén karsztbokorerdő telálható.

Javasolt kezelés: A déli rész leválasztható és a 26Tn erdőrészlethez kell csatolni. Északi részén a határát a kerítés vonalában célszerű meghúzni. Ezzel a területe a 24B erdőrészlet rovására nő.
Piliscsaba 26C

Vegetációtípusok: bükkös

Leírás:


  • Igen idős, sarjeredetű bükkök, böhöncök.

  • Erős széldöntés következtében záródáshiányos és sok a holt fa.

Javasolt kezelés: Beavatkozást nem igényel.

Piliscsaba 26D

Vegetációtípusok: Hársas törmeléklejtő erdő.

Leírás:


  • B és NH sarjcsokrok alkotják.

  • Sok vékony holt fa fekszik a földön.

  • Korábbi gyérítés nyomai láthatók.

Javasolt kezelés: Beavatkozás nem szükséges.

Piliscsaba 26E

Vegetációtípusok: Cseres-kocsánytalan tölgyes.

Leírás:


  • Korábbi bontás eredményeként záródáshiány alakult ki.

  • Feltehetően a korábbi erdőművelés során elcseresítették. Elszórtan nyír is elegyedik.

  • A cserjeszintben erős MK, NH, HJ újulat jelent meg.

  • A részletben sok a földön fekvő holt fa.

  • Impatiens parviflora invázió.

Javasolt kezelés: Az erdőrészlet észak-nyugati részén található zártabb, sarjcsokros állományrész leválasztható. Itt MK, NH, GY, B fafajok dominálnak. Az új részlet neve: Piliscsaba 26F.

Piliscsaba 26NY1

Piliscsaba 26NY2

Piliscsaba 26TN

Vegetációtípusok: Karsztbokorerdő - dolomit gyep mozaik.

Leírás:


  • MOT, VK dominál.

Javasolt kezelés: A részlet területe északi irányban a 26B erdőrészlet rovására növelhető.

Pilisszentiván 7B

Vegetációtípusok: Helyenként elcseresedett, illetve elakácosodott gyertyános tölgyes.

Leírás:


  • Rossz növekedésű, sarj eredetű állomány.

  • Domináns fafajok: A, CS, Vk, MK, KTT.

Javasolt kezelés: Déli részén egy fiatalabb nagylevelű hárs sarjcsokros részlet választható le Pilisszentiván 7H néven. Egyéb beavatkozást nem igényel.

Pilisszentiván 7D

Vegetációtípusok:Végvágott akácos. Lombos fafajokkal, elsősorban hegyi juharral beültetve.

Leírás:


  • Az akácos letermelése 1998 augusztusábanban történt. A beültetett csemetéket évi három alkalommal, kézi sarjleveréssel ápolják. A hegyi juhar erdősítés sikeres, a fák 2002-ben mintegy 2m magasak. Az erdőrészlet déli – száraz és sekély termőrétegű – részén az erdősítés sikertelen volt, ezért 2002 tavaszán teljes talajelőkészítés után újraerdősítették. A sikertelenség oka az őzrágás és az aszálykár.

Javasolt kezelés: Legfontosabb a teljes őzpopuláció eltávolítása a területről. Az évenkénti háromszori kézi sarjleverést addig kell folytatni, amíg a lombkoronák teljes záródást nem biztosítanak.

Pilisszentiván 7G

Vegetációtípusok: Bükkös.

Leírás:


  • Idős bükkök alkotják.

  • Igen sok bükk magonc jelent meg.

  • Erős széldöntés eredményeképpen sok, gyökerestül kifordult törzs fekszik a földön. Nagy lékek alakultak ki.

  • A lágyszárúszint nagyrészt nudum.

Javasolt kezelés: Beavatkozás nem szükséges.

Pilisszentiván 7J

Vegetációtípusok: Elegyes-karszterdő, a gerincen mészkedvelő tölgyes.

Leírás:


  • A dél-nyugati gerincen fiatalabb, sarj eredetű mészkedvelő tölgyes állományrész található MoT, KTT, VK, BABE, CS fafajokkal. A többi részen elegyes karszterdő található sok bükk magonccal.

  • Az észak-keleti részen található árokban sok holtfa fekszik, amit a korábbi feketefenyő átalakításoknál hagytak vissza. A részlet többi részén is sok holtfa található.

Javasolt kezelés: Beavatkozás nem szükséges.

Pilisszentiván 7K

Vegetációtípusok: Karsztbokorerdő – dolomit gyep mozaik.

Leírás:


  • Fajgazdag társulások. Linum dolomiticum előfordulás.

Javasolt kezelés: Beavatkozás nem szükséges.
Pilisszentiván 7P

Vegetációtípusok: Karsztbokorerdő - dolomit gyep mozaik.

Leírás:


  • Fiatal MOT és VK dominál.

  • A gyepekben Anacamptis pyramidalis stb.

Javasolt kezelés: Beavatkozás nem szükséges.

Pilisszentiván 7Q

Vegetációtípusok: Gyertyános-tölgyes, cseres-tölgyes.

Leírás:


  • Északi része elcseresített, erős cserjeszinttel.

  • Déli részén gyertyános-tölgyes található.

Javasolt kezelés: Beavatkozás nem szükséges.

Pilisszentiván 7TI1

Vegetációtípusok: Dolomit sziklagyep

Leírás:


  • Fajgazdag gyep.

Javasolt kezelés: A feketefenyő esetlegesen megjelenő újulatát évente irtani kell.

Pilisszentiván 7TI2

Vegetációtípusok: Dolomit sziklagyep.

Leírás:


  • Fajgazdag gyep.

Javasolt kezelés: A feketefenyő esetlegesen megjelenő újulatát évente irtani kell.

Pilisszentiván 7TN1

Vegetációtípusok: Nyílt dolomit sziklagyep, sziklafüves lejtősztyepp, karsztbokorerdő.

Leírás:


  • Korábban magterület volt, de átsorolták a védőzónába, mivel a feketefenyő újulat megjelenése miatt folyamatos kezelés szükséges.

  • A fajgazdag dolomit gyepekben Linum dolomiticum, Epipactis atrorubens, Botrychium lunaria, Gentiana cruciata található.

  • A kirándulók taposása jelentős eróziót okoz.

Javasolt kezelés: Feketefenyő újulat évenkénti eltávolítása. Kirándulóforgalom elterelése. Természetvédelmi őr folyamatos jelenléte lenne szükséges.

Pilisszentiván 7TN2

Vegetációtípusok: Nyílt dolomit sziklagyep.

Leírás:


  • Fajgazdag dolomit gyep. Sok Linum dolomiticum.

  • Erősen taposott.

Javasolt kezelés: A kirándulóforgalom itt nem akadályozható meg. Beavatkozás nem szükséges.

Pilisszentiván 7TN3

Vegetációtípusok: Dolomit gyepek.

Leírás:


  • A fajgazdag gyepekben Linum dolomiticum, Daphne cneorum stb. fordul elő.

  • A gyepek beerdősödése megkezdődött MoT, VK, Juniperus communis fajokkal.

  • Jelentős a kirándulóforgalom miatti erózió.

  • A részleten áthaladó mélyút a csapadékvizet elvezeti.

Javasolt kezelés: A kirándulóforgalom itt nem akadályozható meg. Beavatkozás nem szükséges.

Pilisszentiván 7TN4

Vegetációtípusok: Dolomit sziklagyep.

Leírás:


  • Fajgazdag gyep.

Javasolt kezelés: A feketefenyő esetlegesen megjelenő újulatát évente irtani kell.

Pilisszentiván 8A

Vegetációtípusok: Gyertyános-tölgyes.

Leírás:


  • Domináns fafajok: CS, KTT, MK, GY

  • Erős vaddisznó-túrás tapasztalható.

  • Korábban megbontották.

  • Széldöntés eredményeként lékek keletkeztek

  • A részletben kevés a holtfa.

  • A részlet déli részén Impatiens parviflora.

Javasolt kezelés: Vadmentesítés.

Pilisszentiván 8B

Vegetációtípusok: Idős bükkös.

Leírás:


  • Korábban erősen megbontott, mára visszazáródott bükkös.

  • A földön vastag kidőlt törzsek fekszenek.

  • A lékekben sűrű, több éves bükk újulat található.

  • A részletben dagonya található.

  • A részlet észak-nyugati részén szép zárt dolomit sziklagyep található.

Javasolt kezelés: A zárt dolomit sziklagyep önálló erdőrészletként leválasztható 8TI néven. Egyéb beavatkozás nem szükséges.
Pilisszentiván 8C

Vegetációtípusok: Franciaperjés másodlagos gyep, hársas törmeléklejtő erdő.

Leírás:


  • A gyepszegélyt alkotó állományrész elegyes: többtörzsű NH sarjcsokrok, GY, MJ, VK, B, MK, KTT fafajok találhatóak.

  • A gyepszint gyomosodik, sok az Alliaria petiolata.

  • Erős vaddisznó túrás látható.

  • A részlet nyugati oldalán nagyobb sziklafal található.

Javasolt kezelés: Beavatkozás nem szükséges. Fontos a vadmentesítés.

Pilisszentiván 8D

Vegetációtípusok: Gyertyános-tölgyes.

Leírás:


  • Fiatal sarjcsokros állomány: GY, NH, CSNY, KTT fafajok alkotják.

  • Korábban tözskiválasztó gyérítést hajtottak végre.

  • A földön sok vékonyabb törzs és ág található.

  • Erős vaddisznó túrás tapasztalható.

  • A részletben dagonya található.

  • A részletben kézi homokkőbányászat nyomán mára beerdősült bányüregek találhatóak.

Javasolt kezelés: Beavatkozás nem szükséges. Fontos a vadmentesítés.

Pilisszentiván 8E

Vegetációtípusok: Völgyaljban gyertyános-tölgyes, feljebb elegyes-karszterdő.

Leírás:


  • Az elegyes-karszterdő állományrész sziklakibúvásos. 8-10 m magas B, VK fafajok alkotják.

  • A részlet déli része erős vaddisznó túrás eredményeképpen nudum.

  • A részletbe húzódó felhagyott kocsiút a csapadékvizet elvezeti.

Javasolt kezelés: A vízmosásban vesszőfonatokat kell elhelyezni, hogy elősegítsük a feltöltődését és a csapadékvíz visszatartását.

Pilisszentiván 8F

Vegetációtípusok: Gyertyános-tölgyes.

Leírás:


  • Fiatal, záródott állomány.

  • A földön sok vékony holtfa fekszik.

  • A cserjeszint és a gyepszint hiányzik.

  • Erős vaddisznótúrás tapasztalható.

Javasolt kezelés: Folyamatos vadmentesítés szükséges.

Pilisszentiván 8G

Vegetációtípusok: Cseres-kocsánytalan tölgyes.

Leírás:


  • A faállományt a korábbi erdőművelés során feltehetően elcseresítették.

  • NH és GY második lombkoronaszint alakult ki.

  • A cserjeszintben NH, HJ, VK újulat.

Korábban megbontott állomány.

A részletben nagy dagonya és mellette vaddisznó befogó található.

Erős gyomosodás tapasztalható (Impatiens parviflora invázió, Alliaria petiolata).

Javasolt kezelés: Beavatkozás nem szükséges.



Pilisszentiván 8J

Vegetációtípusok: Gyertyános-tölgyes

Leírás:


  • A gyepszintben Impatiens parviflora.

Javasolt kezelés: Beavatkozás nem szükséges.

Pilisszentiván 8NY
RÉSZLET MEGOSZTÁSOK

Piliscsaba 25B (magterület)

A piliscsaba TN3 vonalában megosztandó. A déli erdőrészlet új neve: Pilicsaba 25E.

A Piliscsaba 25 E és 25D határát ki kell egyenesíteni.

Piliscsaba 25C (magterületbe vonandó)

Az erdőrészlet a TN1 erdőrészletben található kis völggyel bővül.



Piliscsaba 25D (védőzóna)

Északi határvonalát ki kell egyenesíteni.



Piliscsaba 25TN1 (magterület)

A részlet nyugati végében található kis völgyet le kell választani és a 25C erdőrészlethez csatolni.



Piliscsaba 26B (védőzóna)

Északi határa nem követhető, megtartását a vegetáció szerkezete nem indokolja. Ésszerű megoldás a határvonalat a természetvédelmi kerítésig kitolni. Ezzel a 26B erdőrészlet területe megnő, a 24B erdőrészlet területe pedig csökken.

Déli részén területe a 26TN erdőrészlet javára csökken.
Piliscsaba 26E (védőzóna)

Észak-keleti részéből új erdőrészletet választunk le 26F néven.



Piliscsaba 26TN (védőzóna)

Északi határát a 26B erdőrészlet rovására kell növelni.



Pilisszentiván 7A (magterület)

Északon a 7N erdőrészlet rovására növelhető. Észak-nyugati határvonalát a kerítésig kell kitolni.



Pilisszentiván 7C (magterület)

Északi határvonalát a TN8 részlet vonalában kell meghúzni. Ezáltal területe a 7O erdőrészlet javára csökken.

A 7C és a 7I határvonalát a vegetáció szerkezetének megfelelően északabbra kell tolni. Ezáltal a 7C területe a 7I javára csökken.

Keleti részén új erdőrészlet kerül leválasztásra 7R néven.



Pilisszentiván 7N (részben védőzónába vonandó)

A 7O erdőrészlettel határos déli határvonalát úgy kell megváltoztatni, hogy jobban kövesse a domborzatot és megfeleljen a vegetációs határoknak.

A nyugati részén benyúló gerincet a 7A-hoz kell csatolni.

Pilisszentiván 7O (magterület)

A 7N erdőrészlettel határos északi határvonalát úgy kell megváltoztatni, hogy jobban kövesse a domborzatot és megfeleljen a vegetációs határoknak. A keleti részen kialakuló zárvány erdőrészlet Pilisszentiván 7S néven kerül leválasztásra.

Déli határvonalát a TN8 részlet vonaláig kell eltolni, a 7C erdőrészlet rovására.

Pilisszentiván 7TI1 (védőzóna)

Déli határvonalát úgy kell megváltoztatni, hogy a 7TN9 részlethez kapcsolódjon.



Pilisszentiván 7TN9 (magterület)

Északi határvonalát úgy kell megváltoztatni, hogy a TI1 erdőrészlethez kapcsolódjon.



Pilisszentiván 8NY (védőzóna)

Észak-nyugati része 8NY1, dél-keleti része 8NY2 lesz. Középső részét az új 8TI erdőrészlethez csatoljuk és a magterületbe vonjuk.


ÚJ ERDŐRÉSZLETEK

Piliscsaba 25E

A 25B és 25D erdőrészletekből kerül leválasztásra.



Pilisszentiván 7T

A 7C erdőrészletből kerül leválasztásra.



Pilisszentiván 7S

A 7O erdőrészletből kell leválasztani.



Pilisszentiván 8TI

A 8B és a 8NY erdőrészletekből kerül leválasztásra.


védőzóna:

Piliscsaba 26F

A Piliscsaba 26E erdőrészletből kerül leválasztásra.



Pilisszentiván 8K

A 8B erdőrészletből kerül leválasztásra.

4.3.2.4. Vadgazdálkodásra vonatkozó kezelési előírások

A tervezési területen a nagyvad létszám apasztását kell elvégezni az alábbi előírásoknak megfelelően (Európa Tanács 2. ajánlás; LIFE program C.2 tevékenység):


A tervezési időszak első felében a muflon és a dám vadfajokat teljesen ki kell szorítani a fokozottan védett területről. A gímszarvas, az őz és a vaddisznó populációját olyan alacsony szintre kell csökkenteni, ami a felújításokat biztonságosan lehetővé teszi. A fokozottan védett területen csak az alábbi vadfajok vadászhatóak: vaddisznó, őz, muflon, dámszarvas, gímszarvas. Vadat vonzó berendezést – különösen etetőt, sózót, szórót, mesterséges dagonyát – létesíteni a fokozottan védett területen tilos, illetve azt haladéktalanul meg kell szűntetni.
Az Európa Diplomás Terület körül vadvédelmi kerítést építünk (8.2.7. térkép). A kerítésre vonatkozóan külön részletes terv készül az alábbi elveknek megfelelően.
Az új kerítés hossza 16 900 m. Amennyiben a Piliscsabai-lőtér tulajdonosa és kezelője hozzájárulását adja, a kerítést a lőtéren kell átvezetni és így a hossza csökkenthető. Ahol a kerítést kijelölt turistautak, illetve tanösvények keresztezik, ott átjárókat építünk. Ahol az erdészeti munkák miatt szükséges, ott kapukat létesítünk. A nagyforgalmú kapukat mindenütt vadrácsokkal látjuk el, ha a nyitva hagyják, a vadmentesség akkor is biztosított legyen.
Mivel az új kerítés a konfliktusokat okozhat a lakossággal, ezért folyamatosan tájékoztatást adunk a LIFE project és a Natura 2000 hálózat jelentőségéről.
A területen több 10 évnél régebbi kerítés található. Ezeket a kerítéseket lebontjuk. A bontandó kerítések hossza 8679 m.
A hatékony vadlétszám apasztás érdekében 2db nagyvad befogó kerítésrendszert építünk és 5db mobil vaddisznó befogót vásárolunk. A befogott vadat nem védett területen lévő vadaskertben lehet szabadon engedni. A vadbefogás mellett kilövéssel is történhet vadlétszám-apasztást. A kerítés és a vadbefogók ellenőrzése és működtetése természetvédelmi őr feladata.

4.3.2.5. Vízgazdálkodást érintő kezelési előírások

A területen ilyen kezelési előírások nincsenek..

4.3.2.6. Közlekedést érintő kezelési előírások



  • A fokozottan védett és a védett területen a gyalogos közlekedésre kijelölt utakat, a tanösvényeket és a lovaglóutakat a 8.2.6. számú térkép tünteti fel. Az utak jelzéseit folyamatosan ellenőrizni és szükség esetén pótolni kell.

  • A fokozottan védett területen („A” és „B” zóna) gépjárművel csak az alábbi feladatokat végző személyek közlekedhetnek:

  • természetvédelmi őrzés,

  • a természetvédelmi kezelés részét képező erdészeti és vadászati tevékenységek,

  • veszély- vagy kárelhárítás,

  • szemétmentesítés.

  • Az „A” zónában található erdészeti utakat azokban az időszakokban, amikor közvetlen természetvédelmi beavatkozást nem szolgálnak, olyan – szükség esetén bontható – akadállyal kell ellátni, ami a gépjármű-forgalmat megakadályozza.

4.3.2.7. Építési tevékenységeket érintő előírások

A fokozottan védett területen és a védőzónát képező védett területen tilos minden olyan új létesítmény építése, fejlesztése, felállítása, ami nem közvetlenül természetvédelmi célokat szolgál, így pl: épület, építmény, infrastruktúra-hálózat (pl. elektromos hálózat és berendezései), közmű, feltáró- és sétaút, emlékmű, lépcső, támfal, kereszt stb.

4.3.2.8. Turizmust érintő kezelési előírások (idegenforgalom, üdülés, oktatás, rekreáció)

Korlátozások a zónabeosztásnak megfelelően:

„A” zóna:



  • Sziklamászást folytatni, siklóernyőzni, kerékpárral behajtani, tájékozódási futóversenyt rendezni tilos.

  • A gyalogos közlekedésre vonatkozó szabályok:

  • A terület a jelzett turistautakon és tanösvényeken szabadon látogatható. Ezeken az útvonalakon a belépéshez külön engedélyt kérni csak a 30 főt meghaladó rendezvényekre kell.

  • A kijelölt utakról letérni csak szakvezetéssel vagy a természetvédelmi hatóság külön engedélyével szabad.

  • Fotózás vagy filmfelvétel készítése céljából belépni csak a DINPI külön engedélyével és természetvédelmi őr felügyelete mellett szabad.

„B” zóna:



  • Sziklamászást folytatni, siklóernyőzni tilos.

  • Kerékpárral behajtani csak a DINPI külön engedélyével, az engedélyben meghatározott útvonalakon és időszakban szabad.

  • Tájékozódási futóversenyt rendezni csak a Piliscsabai-lőtér térségében szabad. A versenyekhez mindig be kell szerezni a DINPI engedélyét.

  • Gyalogosan szabadon látogatható.

  • A lóval való közlekedésre vonatkozó szabályok:

  • Lóval csak a kijelölt lovaglóutakon szabad közlekedni.

  • A területen lóval csak az közlekedhet, aki rendelkezik a természetvédelmi hatóság által kiadott egyedi jelzéssel.

  • Filmfelvétel készítése céljából belépni csak a DINPI külön engedélyével szabad.

„C” zóna:



  • Gyalogosan szabadon látogatható.

  • Kerékpárral behajtani csak a DINPI külön engedélyével, az engedélyben meghatározott útvonalakon és időszakban szabad.

  • Tájékozódási futóversenyt rendezni a DINPI engedélyével szabad.

  • A lóval való közlekedésre vonatkozó szabályok:

  • Lóval csak a kijelölt lovaglóutakon szabad közlekedni.

  • A területen lóval csak az közlekedhet, aki rendelkezik a természetvédelmi hatóság által kiadott egyedi jelzéssel.

  • Filmfelvétel készítése céljából belépni csak a DINPI külön engedélyével szabad.


Kezelési előírások

  • Ahol a kijelölt turistautak vagy a tanösvények a vadvédelmi kerítést keresztezik, ott gyalogos-átjárót kell építeni. (LIFE program C.2 tevékenység)

  • Ismeretterjesztő és tájékoztató táblák kihelyezése (LIFE program E1 tevékenység):

A területre vezető kijelölt turistautak mentén információs táblákat (összesen 15-öt) helyezünk el, melyek információt adnak az élőhely-rekonstrukciós munkákról, bemutatják a terület értékeit és ismertetik a szükséges korlátozásokat.

  • Web oldal készítése (LIFE program E2 tevékenység):

A web oldal általános információkat ad a LIFE project-ről. Rendszeres frissítésével ismertetjük a folyamatban lévő munkálatokat és tájékoztatást adunk nyitott programjainkról. A web oldal linket tartalmaz a másik két hazai Európa Diplomás Területhez is.

  • A fokozottan védett területen a Duna-Ipoly Nemzeti Park alkalmazásában álló szakképzett környezeti nevelő foglalkoztatásával az alábbi tevékenységeket kell elvégezni (LIFE program E.3 tevékenység):

– a Nagy-Szénás Tanösvény és a Jági Tanösvény működtetése,

– szakvezetéses túrák szervezése,

– önkéntes csoportok számára természetvédelmi kezelési munkák szervezése.

A munkákba polgári természetőr, illetve polgári szolgálatos katona vonható be.



  • Kiadványok megjelentetése (LIFE program E4 tevékenység):

– Tájékoztató füzet a project-ről (Layman’s report). A témavezető szerkeszti, minimum 1 000 pld-ban jelenik meg.

– Az élőhely-rekonstrukciós munkákkal párhuzamosan végzett monitoring jellegű kutatások tapasztalatait bemutató tanulmánykötet. A témavezető szerkeszti, minimum 1 000 pld-ban jelenik meg.

– A tanösvényfüzetek új kiadása. Minimum 2 000 – 2 000 pld-ban jelennek meg (A/5 formátum, teljes színnyomás, 16, ill. 36 oldal).

– A Nagykovácsiban, illetve Pilisszentivánon megjelenő helyi lapokban rovatot nyitunk, melyben folyamatosan tájékoztatást adunk az Európa Diplomás Terület történéseiről.



  • A fokozottan védett területre érkező látogatók számára szakvezetést kell biztosítani. (Európa Tanács 5. ajánlás)

  • A kijelölt turistautakat, a tanösvények útvonalait és a lovaglóutakat jól láthatóan jelezni kell, a jelzéseket karban kell tartani.

  • Gondoskodni kell róla, hogy a tanösvény füzetek folyamatosan és hétvégén is beszerezhetőek legyenek a környező településeken található, üzletekben.

4.3.2.9. Ipari és bányászati tevékenységet érintő kezelési előírások

A tervezési területen ipari és bányászati tevékenység nem végezhető.

4.3.2.10. Települések egészét érintő kezelési előírások

A területen ilyen kezelési előírások nincsenek.

4.3.2.11. Táji, kultúrtörténeti értékekkel kapcsolatos kezelési előírások

Gondoskodni kell a terület rendszeres hulladék-mentesítéséről.


4.3.3. Adminisztráció


  1. Védetté nyilvánítás, védelem feloldása

A védett terület bővítési lehetőségei.

  • Pilisszentiván, Kakukk-hegy.

  • Piliscsabai-lőtér és környéke (080/4, 081, 082 hrsz).

  • Nagykovács 045 hrsz.




  1. Tulajdonosi viszonyok, birtokpolitika

  • A fokozottan védett terület vagyonkezelésbe vételéhez szükséges dokumentációt a DINPI felterjeszti a KvVM felé.

  • Meg kell vizsgálni a fokozottan védett területhez csatlakozó védett önkormányzati-, szövetkezeti- és magántulajdonú földek vásárlásának vagy cseréjének lehetőségét.

  • Kezdeményezni kell, hogy a Piliscsabai-lőtér és a Nagykovácsi 045 hrsz-ú ingatlat védetté nyilvánítás után a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság vagyonkezelésébe kerüljön.
1   ...   5   6   7   8   9   10   11   12   13


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət