Ana səhifə

BÜlten ►Temmuz►2007


Yüklə 50.5 Kb.
tarix26.06.2016
ölçüsü50.5 Kb.BÜLTEN   

Temmuz►2007 

 

Acayip Havalar: Öldürücü sıcaklar, kuraklık, susuzluk, orman yangını ve aynı zamanda sel ve taşkın haberleri ile lebalep dolu olan Temmuz ayında, sevinmek mi yoksa hem sevinmek, ama bu arada biraz da endişelenmek mi gerektiği konusunda tam karara varamadığımız bir “olay” cereyan etti: Açık Radyo Kitapları’nın birincisi, yani “tarihin ilk küresel ısınma çizgi romanı” yayınlandı ve hemen “yok sattı”! Britanyalı çizer ve aktivist Kate Evans’ın yazıp-çizdiği “Acayip Havalar - İklim Değişikliği Hakkında Bilmek İstemediğiniz Ama Muhtemelen Öğrenmek Zorunda Olduğunuz Her Şey; (önsöz: George Monbiot), bir aydan kısa bir süre içinde ikinci baskısının yapılmasını gerektirecek kadar büyük bir ilgi gördü. (Kimseye zorla satılması yönünde en ufak bir baskı yapılmadığına da yemin ederiz ayrıca...) “Acayip Havalar’ın ikinci baskısını tüm kitapevlerinde ve “çok satılan” kitapların bulunabildiği “market” ve mağazalarda da bulabilmek mümkün.

 

Seçim: Açık Radyo Temmuz Ayı içinde, daha Haziran’dan başlayarak Türkiye’nin içine girdiği hareketli seçim sath-ı mailini pek çok yönüyle tartışmak ve değerlendirmek üzere ve ODTÜ’den Prof. Dr. Aysıt Tansel’le birlikte, Türkiye’de 1950-2004 yılları arasındaki bütün seçimleri ele alarak yaptıkları, siyasal sonuçlarla ekonomik performans arasındaki ilişkiyi inceleyen araştırmalarını konuşmak üzere Chicago Illinois Üniversitesi’nden Prof.Dr. Ali Akarca, Prof. Ersin Kalaycıoğlu ile birlikte yazdıkları "Turkish Democracy Today" isimli kitaptan yola çıkarak Türkiye demokrasisinde seçimler, partilerin pozisyonları ve seçmen davranışları üzerine etraflı analiziyle Sabancı Üniversitesi'nden Prof. Dr. Ali Çarkoğlu, doğrudan bir demokratik bir hak olarak çevrenin, bütün siyasi partilerin, hatta bağımsız adayların programına alınması konusundaki talep ve manifestolarını anlatmak üzere TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Çelik Kurtoğlu, seçimler öncesinde, partilerin bireysel ve toplumsal ruh sağlığı meselesine nasıl yaklaştıklarını, ülkenin ruh sağlığı meselelerine duyarlı milletvekili adaylarının bulunup bulunmadığını, ayrıca toplumda son zamanlarda artan şiddet ve içe kapanma eğilimini konuşmak üzere Türk Nöropsikiyatri Derneği Başkanı Doç. Dr. Peykan Gökalp, seçimlerin laiklik, demokrasinin genişletilmesi, iktidar muhalefet ilişkilerinin dinamikleri vb. konularının bir “yabancı dost” gözüyle değerlendirilmesini yapan Princeton ve California Üniversiteleri uluslararası hukuk ve uluslararası ilişkiler dalları öğretim üyesi Prof. Dr. Richard Falk, kamuoyu araştırmaları yürütmek üzere Türkiye’yi dolaşan, ve seçim sonuçları konusunda en doğru tahminlerden birini gerçekleştiren SAM araştırma şirketi yöneticisi sosyolog Cenap Nuhrat, seçmen kimdir, demokrat kimlik nedir, Anadolu’da ekonomiden ve terörden sonra küresel ısınma tehlikesi nasıl seçmen gündeminin en ön sıralarında yer alır gibi konuları Açık Radyo mikrofonlarına konuk oldular.    


Kültür, müzik, sanat, çevre, tasarım, bilişim, hukuk, aktivizm, vesaire:

  • Bu gibi alanlarda sahip oldukları zengin bilgi ve birikimleri dinleyicilerimizle paylaşmak üzere stüdyolarımıza konuk olan bazı isimler de şunlardı: Çanakkale Yalı Hanı ve Han Ahalisi’ni konuşmak üzere İlhami Algör, 50. sayısı yayınlanan Cogito Dergisi editörü Şeyda Öztürk, Arkitera Mimarlık Merkezi’nin mimarlık arşivini Arkiv adıyla sanal âlemde hizmete sokması sebebiyle Arkitera yöneticilerinden ve programcı dostlarımızdan Ömer Yılmaz, Türkiye’nin 122 Önemli Bitki Alanı çalışmasını anlatmak üzere Türkiye Doğal Hayatı Koruma Vakfı Orman Programı Müdürü Sedat Kalem, Saklıköy Görme Engelliler Kampı’nı değerlendirmek üzere Young Guru Academy’den Aslı Levent ve görme engelli katılımcı Hande Keykubat, Eczacıbaşı Bilişim ve e-Güven’in birlikte gerçekleştirdiği “Tasdix“projesini anlatmak üzere Dr.Tarık Aşkın, İstanbul’da gerçekleşecek olan “Uluslararası Otomobilsiz Şehirlere Doğru” konferansını tanıtmak üzere radyomuzun “Traji-Trafikten Beşerî Trafiğe” programı yapımcıları İdil Işık ve Yeşim Ayöz, Türkiye’nin kültürel ve etnik çoğulluğunu belgeleyen “Ebru” sergisi ve aynı adlı kitabı dolayısıyla Attila Durak,  “İstanbul’u Tabeladan Okumak” sergisiyle mimar ve programcı dostumuz Aykut Köksal, Aksanat’ın gelişimini ve şu an tiyatro üzerinde uyguladığı ‘daraltma’ politikasını anlatmak üzere tiyatro sanatçısı Tilbe Saran…  • Ayrıca; Lâtife Hanım kitabının yazarı İpek Çalışlar, Fransız matematikçi ve fizikçi Henri Poincaré ‘yi anlatmak üzere Sabancı Üniversitesi rektörü, matematikçi Prof. Dr. Tosun Terzioğlu, Ulvi Cemal Erkin’in eşi piyanist Ferhunde Erkin’in ölümü üzerine müzik yazarı Evin İlyasoğlu, ölüm yıldönümünde Afife Jale’yi anlatmak üzere Prof. Dr. Ayşegül Yüksel, yazar Franklin Wedekind’i değerlendirmek üzere Tiyatro Pera Sanat Yönetmeni ve Devlet Tiyatrosu oyuncusu Nesrin Kazankaya, “Her Çekirdek Bir Ağaçtır” projesini anlatmak üzere yeni “Manisa Tarzanı” Dr. Fahrettin Er, doğum gününde Pina Bausch’u anmak üzere tiyatro eleştirmeni Dikmen Gürün yaptığımız röportajlarla Açık Radyo’dan seslenen isimlerdi.  • Dünyayı bisikletle gezen ve “Bir Bilet Al” kitabının yazarı Gizem Altın, Yolculuk dergisinin Genel Yayın Yönetmeni Ceyda Taşdelen, Piyanist İdil Biret, fotoğraf sanatçısı ve yazar Özcan Yurdalan, meslek hayatının büyük bir bölümünde tıp ile ilgili konuları ele alan İngiliz yazar ve gazeteci Neville Hodgkinson ve “Ateş Toprakları” kitabının yazarı ve programcımız Oya Ayman çeşitli programlarımıza konuk oldular.  • Bu ay Açık Radyo bir de konser verdi. Tam kadro Engin Gürkey Ensemble canlı yayında “Güldede” albümünü seslendirdi.  • “Madame Bovary” okumaları ise sona erdi. Gustave Flaubert’in eserini; Tahsin Yücel tercümesiyle ve tiyatro sanatçısı Tilbe Saran’ın sesiyle, yazarın bölümlemelerine sadık kalınarak iki ay boyunca toplam on iki saat ve otuz altı bölüm halinde yayınlamış olduk.

Yine bu ay, programcımız Hilmi Tezgör, Vertigo programının 500üncü “nüshasını” dinleyicilere –ve tabii müziksever programcılara ve AR çalışanlarına– sundu.Temmuz Ayı’nda basılı medyadaki “varlığımız” da şöyle oldu: Birikim, Radikal Cumartesi, Tempo, Business Week, Dünya, Referans, Sabah, Bizim Gazete, Hürriyet Kelebek, Agos, Radikal, Milliyet, Evrensel, Turkish Daily News, Birgün, Alem Dergisi, Cumhuriyet Kitap eki, Zaman Gençlik eki, Milliyet Sanat, Marketing Türkiye, Hürriyet, Yeni Mesaj, Radikal İki, Elle dergisi, Virgül dergisi, Yeşiliz dergisi, 2’debir dergisi, Açık Radyo programcılarının sözlerine ve yazılarına, Açık Radyo’nun ilk kitap yayınına sayfalarında yer vererek, Açık Radyo’yu haber konusu yaptılar. Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət