Ana səhifə

Martin ve István ve Küreselleşme


Yüklə 88 Kb.
tarix26.06.2016
ölçüsü88 Kb.
Martin ve István ve Küreselleşme

Onlar hiç tanışmadılar: Martin 44 yaşında, Almanya’nın Schweinfurt kentine yakın bir kasabada yaşamaktadır. István, 26 yaşında, Mcaristan’ın Székesfehérvár kentine yakın bir kasabada yaşamaktadır. Belki birbilerinden hiçbir zaman haberdar olmayacaklar. Fakat Almanya ve Macaristan arasında hala bir ilişki var. Bilgisayar şirketi IBM binlerce mesleği Almanya’dan Doğu Avrupa’ya taşımaya karar verdi. István şimdi Martin’in mesleğini yapıyor.


Martin ve Schweinfurt

Martin genellikle haftada 45 saat ve daha fazla çalışır. Beyninden ve dizüstü bilgisayarından başka bir şeye ihtiyacı yoktur. Dünya çapında veri tabanları bilgisayar programlarının hizmet verdiği müşterilerle kendisini bağlar. Kendisi modern bir şirkete benzer: Almanya’da, Macaristan’da yada Çek Cumhuriyetinde olması hiç fark etmez. Teorik olarak, parasını her yerde kazanabilir. Sadece özel hayatında bir temele ihtiyacı vardır. Şirketler daha önce hiç olmadığı kadar sık ülkeden ülkeye taşınıyor ve maksimum karı bulmaya çalışıyor. Fakat şirketin çalışanları aynı kalıyor. Bir yuvanın güvenliğini arıyorlar. Martin evli ve 3 çocuk babası. 5 yıl önce Martin ve karısı biraz mal varlığı edindiler, borç alarak çok güzel bir ev yaptılar.

Eylül’ün 30’unda Martin işten atıldı. Şirket kendisine yaklaşık bir yıllık maaşı kadar tazminat ödedi. Fakat bu miktar aile için uzun süreli yeterli olmayacak. Martin ancak otuzlu yaşlarının ortalarında iyi para kazanmaya başladı ve onu da evi için harcadı. Schweinfurt’da IBM bilgi teknolojisi uzmanları için tek büyük şirketti. Martin şimdi Munich, Nurnberg ve Stuttgart’da iş başvuruları yaptı. 44’ünde kendi alanında kendisini yaşlı hissederek.

Bazen Martin, her şeyin saçma göründüğünü söyler. IBM kendisini birçok eğitime, seminere gönderdi. Seyahat giderleri, konaklama, kurs ücretleri, vb. Şirket her şeyi ödedi. “Onlar bana bir sürü para yatırdılar ama şimdi fırlatıp atıyorlar.”

Schweinfurt şehrinin 55.000 nüfusu var. Şehrin salonlarında duvarlar 430 yıllık tabloları taşır. Dışarıda bir nehir çağlar ve Gudrun Grieser, Belediye Başkanı, orada oturur. O, IBM işinin bu güzelim cenneti kokuttuğunu söyler.

15 yıldır yerel politikacıdır ve 15 yıldır CSU üyesidir. Ondan önce bir öğretmendi. Hiç kimse tarafından bir kargaşa ile tehdit edilmedi fakat yine de kızıyor. Gudrun Grieser, şirketlerin başka seçenekleri olmadığı için, yoksa iflas edebilecekleri için, dışarı gittiklerini anladığını söyler. “Fakat IBM BS çok karlı ve böyle bir şirketin işleri elemesi ahlak dışı ve alaycı olur.

Gudrun Grieser, bunu aynı zamanda Johannes Nagel’e de söyledi. IBM Almanya’nın başkanı ve Belediye Başkanı kahverengi deri koltuklu masada oturdular. Gudrun Grieser, üniversite mezunlarının ne kadar kalifiye olduğunu, buraya nasıl girdiklerini ve Schweinfurt için bu mesleklerin ne kadar önemli olduğunu anlattı. Johannes Nagel yeniden yapılanmayı anlattı. Sonra ayrıldılar.

Gudrun Grieser IBM gibi global bir şirketin tek bir ülkeye bağımlı olmadığını söyledi. “fakat her yerde bu böyle olursa, Almanya’da, burada, ne kalacak”?István und Székesfehérvár

Gerçekte István’ın başka bir adı var. Macaristan’da IBM tarafından yeni işe alınmış elemanların medyaya konuşmasına müsaade edilmiyor. IBM’de István ayda net 100,000 Forint (€400) kazanıyor ve hayatından memnun olduğunu söylüyor. Bazen fazla mesai ile 140,000 Forint kazanıyor ve bir kaç yıl içinde 200,000 Forint (€800) kazanmayı bekliyor, çünkü artık işe yeni başlayan biri olmayacak. Her gün 3 saat bir otobüste oturuyor. Aynı Martin gibi 8 saat büyük bir ofisin içindeki ergonomik bir koltukta bilgisayar önünde oturuyor fakat Székesfehérvár’daki yazı masaları Schweinfurt’dakiler kadar eski değil. Her gün ekranına İspanya, Fransa ve Almanya’daki şirketlerden bilgisayar yazılımı ile ilgili problemler gelmektedir. István sorunun ne olduğunu anlamak için vardiyasına göre sabahları, akşamları yada bütün gece boyunca uğraşmaktadır.

Sonra, bazen evde televizyon izler. István sessiz sakin biridir, Martin gibi, ilgiden pek hoşlanmaz. Tek farkları István 18 yaş daha genç ve birkaç bin Euro daha ucuz.

István’ın köyü Almanya’daki köylere benzemektedir. İnsanlar bahçeli birbirinden bağımsız evlerde yaşarlar. Fakat ikinci bakışta fark açıkça görülmektedir. Evler eski, duvarların sıvaları hava dolayısıyla aşınmış, bahçelerde çiçekler yerine domates ve lahana vardır. Orada burada tavuklar pislik içinde eşelenir, domuzlar da öyle. Kendi arazisiyle geçinmeye çalışanlar çok az para elde ederler.

István’nın ailesi oğulları iyi bir mesleğe sahip olduğu için mutlular. Anne ve babası emekli. Önceden annesi Videoton’da sekreterdi, bitki yetiştirirdi, babası Videoton’da mühendis olarak çalışıyordu, tavukları besliyor ve 30 yıl önce yaptıkları evin tamirat işleri ile uğraşıyordu. István kendi seçimi olarak ailesi ile birlikte yaşıyor. Bir yıl önce üniversiteyi bitirdiğinde Budapeşte’de bir üniversitede çalışmaya başladı. Orada iyi para kazandı ama Székesfehérvár’ın 40 kilometre batısındaki, ailesinin ve hemşire kız arkadaşının yaşadığı köyüne dönmek istedi. Köklerine dönmek istedi.

István IBM birdenbire Székesfehérvár’daki insanları neden işe alıyor diye sormadı. Günümüzde işler birkaç hafta içinde bir ülkeden diğerine taşınıyor. İşin nerden geldiğini kim bilmek ister ki? Bu işi daha önce kim yapıyordu kimin umurunda? Önemli olan işin var olması ve bu işi birinin alması. István bir gün kız arkadaşıyla beraber köylerinde, ailesinin yanında bir ev sahibi olmayı ümit ediyor. Martin gibi, “bunu yapabilmek için, önce çok uzun zaman çalışmam gerekiyor,” diyor.IBM

IBM geçen yıl 8,5 miyar $ kar açıkladı, daha önce hiç görülmemişti. IBM’in Almanya merkezi, Stuttgart’taki dünyadaki en büyük bilgisayar firmasının yan kuruluşudur. Schweinfurt ve Hannover’de çalışanlar tarafından aylardır sorulan sorulara yanıt verebilme kapasitesine sahip müdürler burada çalışır. IBM gibi yüksek karlı bir kuruluşun meslekleri taşımasını kim zorlayabilir? İş dünyasında, karlılığın iş güvenliğini artık garanti etmediği bir dönemde neye güvenilebilir ki? IBM bu soruları cevaplamakla çok az ilgileniyor.

4 Mart’ta şirket faaliyetlerini durdurmasının sebebini açıkladı. “değişen müşteri ihtiyaçlarını mümkün olduğunca etkin ve ekonomik bir şekilde karşılamak için bunu yapmayı planlıyoruz” bugüne kadar bundan başka bir açıklama yapılmadı. Gerçek şu ki bu bahar Samuel Palmisano, IBM’in global genel müdürü, Amerika’nın ilk üç aylık dönem karını 1,41 milyar $ olarak açıkladı. Buna rağmen New York borsasında IBM hisseleri ani bir düşüş yaşadı. Piyasa uzmanları hala büyük karlar bekledi. Palmisano “saldırgan ölçümler” dedi. Hemen, batı Avrupa’da 8000 işin silineceği anons edildi.

Tasarruf programı kar payı olarak gözüküyor.19 Temmuz’da IBM yeni üç aylık rakamlarını açıladı. Beklenmedik bir şekilde olumlu. Hisse senedi fiyatları yürüdü. Şirket işlerin azaltılması programını yoğunlaştırmayı planlıyor.Bir kez daha Székesfehérvár

Martin 3 yıl önce bir haftalığına Székesfehérvár’da bulunmuştu. Şu an István’ın çalıştığı Videoton sanayi bölgesindeki IBM binasındaydı. Şirket henüz yeni şubeyi kurmuştu. Martin Macaristanlılara çeşitli bilgisayar programlarının nasıl çalıştığını açıklamak üzere danışman olarak gelmişti. Standartları Almanya seviyesine çıkaracağı umut ediliyordu. Bu çok komikti. Macaristanlılar ve Almanlar birbirlerini yoldaş olarak görüyorlar, akşamları birlikte bira içiyorlardı. Martin kendi mesleğini lüzumsuz hale getirdiğinin farkında değildi.

Son vardiyadan sonra şimdi sabah. István eve gece yarısı geldi. Bir kaç saat uyudu. Şimdi otobüsün onu işe götürmesine bir kaç saat var. Arkadaşıyla birlikte köyde yürüyor. Arkadaşı da bilgi işlemci ve Videoton sanayi bölgesindeki bir Amerikan firması için çalışıyor. Üzgün. Bir kaç Hindistanlı şirketini ve departmanını ziyaret ediyor. İşi öğrenmeye çalışıyorlar ve sonra işi Hindistan’dan yürütecekler. Işi için endişe ediyor.

István Nagy işinin güvenlikte olduğuna inanıyor. Ne zaman Amerika’daki kötü üç aylık rakamlar saldırgan ölçümleri gerekli kılacak? “IBM benim eğitimim için çok para harcadı” diyor Nagy, “beni kolayca fırlatıp atamazlar”.

Kaynak: Die Zeit, No.31, 28.07.05

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Öğrenciler İçin Görevler

Günümüz küreselleşme çağında sermaye ve iş dünyası çok hareketlidir. Sermaye getirinin en yüksek olacağı beklentisinin olduğu yerlere akmaktadır. İstihdam, işçi maliyetlerinin en düşük olduğu yerlere kaymaktadır. Ünlü Alman haftalık gazetesi Die Zeit’tan aldığımız rapor bu tip bir istihdam transferine iyi bir örnek oluşturmaktadır.  1. Bu vakayı lütfen sınıfta tartışınız:

Martin ve István birer çalışan olarak,

IBM uluslararası bir grup olarak,

Schweinfurt şehrinin belediye başkanı bir politikacı olarak hangi kaygıları taşıyorlar? Neler bu kişi ve kurumları ilgilendiriyor?

Bu durumda kim kar elde ediyor? Kimler zararlı çıkıyor?Bizim durumumuzun kolay olduğunu düşünüyor musunuz? Veya bu durum günümüz gelişmeleri için normal mi?

  1. Uluslararası ve bir de ulusal veya bölgesel seçim yapınız.

  • Dünya çapındaki eğilimlerin hangileri gerçek? http://www.Globalenvision.org gibi siteler size yardımcı olabilir.

  • Ülkenizde (Almanya, Türkiye, Litvanya ve Çek Cumhuriyeti) benzer durumlar biliyor musunuz?

  • İşletmelerin kar veya zarar elde ettiği veya istihdamın arttığı veya azaldığı örnekler var mı? Hatta bölgeniz için bile?

  1. Sonuçlarınızı bir sunumla (PPP veya diğer bir araçla) özetleyiniz.

Bu sunumları ECOLAB web sitesinde yayınlamak istiyoruz, bu sayede çalışma grubumuzun tüm katılımcıları bunlara erişebilir. İnsanlar nelerin ortak nelerin farklı olduğunu görebilir ve karşılaştırma yapabilir. Bu tüm katılımcı öğrenciler ve diğer kullanıcılar için ilginç olabilir.


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət