Ana səhifə

Ekonomicko správní fakulta Studijní obor: Podnikové hospodářství Zásobovací logistika podniku


Yüklə 1.6 Mb.
səhifə2/16
tarix25.06.2016
ölçüsü1.6 Mb.
1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   16





1Úvod


V současnosti se logistice v podnicích věnuje stále více pozornosti, protože právě v této oblasti se vytváří základ pro správné fungování každého podniku. Logistika otevírá celou řadu možností, nejen ke snížení nákladů na dopravu, ale i ke zlepšení komunikace mezi společností a jejím okolím. Správná aplikace logistického řízení může pomoci ke snížení nákladů spojenými s dodávkami, snížení skladovacích nákladů, zrychlení výroby a samozřejmě také zlepšení dostupnosti produktu pro zákazníka. Tím podnik získává důležitou výhodu proti konkurenci.
Pojem logistika se poprvé začal používat v armádě, kde se jím označovalo řešení zásobování vojenských jednotek, ať už potravinami nebo municí. Později, v polovině 60. let, tento výraz proniká i do dalších odvětví lidské činnosti. Používá se ve smyslu koordinace a sledování pohybu všech hmotných a hodnotových toků.
Onačením logistika v podniku rozumíme ucelený soubor činností, díky kterému dosáhneme přemístění ať už materiálu nebo finálních výrobků na místo potřeby. Zabývá se tedy nejen přepravou jako takovou, ale i jejím plánováním a to konkrétně načasováním, rozhodováním o přepravovaném množství, způsobu dopravy apod.
Zásobovací logistika, označovaná také jako opatřovací nebo pořizovací logistika, pak tedy představuje tu část podnikové logistiky, která se zajišťuje opatřování materiálů popř. součástek pro výrobu.

Společnost GCE s. r. o., se kterou jsem ve své bakalářské práci spolupracovala, se již delší dobu snaží snížit opatřovací náklady a právě této problematice bych se proto v tomto konkrétním podniku ráda věnovala.


Cílem mé bakalářské práce tedy je navrhnout možnosti snížení nákladů spojených se zásobováním. Proto se budu věnovat zjištění způsobu plánování objednávek vybraných součástek pro výrobu ve společnosti, možnostem unifikace produktů a možnostem zlevnění dopravních nákladů. Zároveň také posoudím, jaká je situace v podnikových skladech ve smyslu, zda podnik zbytečně neuskladňuje materiály, které nejsou pro výrobu potřebné apod.
Hypotéza 1:

Podnik má příliš vysoké náklady na skladování z důvodu přezásobení. Stav zásob je tedy možné u některých položek snížit.


Hypotéza 2:

Podnik nevytváří zásoby součástek, které nejsou potřebné pro výrobu.


V teoretické části své bakalářské práce se zabývám nastíněním problematiky zásob – jejich významem, cíly zásobovací logistiky apod. Následně se podrobněji věnuji systémům řízení zásob, jejich dělení a možnostem využití pro různé typy položek zásob.
Třetí kapitola přibližuje společnost GCE s.r.o., se kterou jsem při tvorbě této práce spolupracovala. V další části se zabývám způsobem řízení zásob, který se používá v tomto podniku, možnostem snížení počtu typů součástek, způsobům dopravy apod. Dále zkoumám vybranou část položek zásob, jejich aktivitu a velikost vytvářených zásob.
Na závěr se vyjadřuji k uvedeným hypotézám a navrhuji možná řešení objevených problémů v podniku.

2Zásobování a zásobovací logistika


Zásobování, jak již název napovídá, se zabývá činnostmi spadajícími převážně do úvodní části logistického řetězce. Jde tedy o optimalizaci získávání materiálů či součástek pro výrobní proces. Proto všechno, co se v této části logistiky děje souvisí s trhem surovin, materiálů a komponentů. Lidé, působící v této oblasti, se starají nejenom o opatřování hmotných statků jako takové, ale i hledání optimálních dodavatelů, jednání s dodavateli a uzavírání dodavatelských smluv s nimi. Proto je k úspěšnému fungování zásobovací logistiky, a tedy i úspěšnému fungování podniku, zapotřebí dobrých znalostí situace na trhu a postavení dodavatelů i odběratelů na něm.
Obrázek č. 1: Zásobovací logistika



Pramen: Stehlík : Logistika – strategický faktor manažerského úspěchu, 2002, str. 105
Do zásobovací logistiky zařazujeme přejímku a kontrolu zboží, skladování a správu skladů, vnitropodnikovou dopravu a také plánování, řízení a kontrolu hmotných a informačních toků.

2.1Význam zásob v logistických systémech


Význam zásob v lze rozdělit na:


  • [zabezpečení plynulosti výroby

  • krytí nepředvídaných výkyvů v poptávce nebo poruch v distribučním systému

  • vyrovnání nabídky a poptávky

  • vytváření podmínek pro specializace územní nebo odvětvovou.

Zásoby obecně v sobě váží značné kapitálové prostředky. Další náklady pak vyvolává provoz skladových systémů, včetně systémů manipulačních uvnitř skladů. Je tedy zájmem každého účastníka logistického systému




  • především minimalizovat nebo zcela vyloučit některou kategorii zásob a ty nahradit funkčním systémem dopravním nebo informačním

  • na nejnižší míru omezit zásoby tak, aby kapitálová vázanost v zásobách byla co nejmenší a kapitál mohl být vkládán do obchodních aktivit, vč. inovace výrobních programů a investování do těchto perspektivních projektů.]1

Zásoby vyvolávají v podniku některé náklady:




  • [objednací náklady, které se vztahují k dávce na doplnění zásoby a týkají se externího nákupu nebo výroby na zakázku

  • náklady na udržování zásoby, které mají tři složky:

    • náklady na úroky

    • náklady na sklady a správu zásob

    • náklady z rizika

  • náklady z deficitu, které vznikají, jestliže nestačí okamžitá skladová zásoba k včasnému uspokojení všech požadavků odběratelů.]2



2.2Cíle zásobovací logistiky


Zajištění dostatečného množství surovin pro výrobu v odpovídající kvalitě

Snižování nákladů souvisejících s opatřováním předmětu zásobování (nejen cenu za nakoupený materiál a za dopravu, ale i náklady na manipulaci, náklady na skladování materiálu a jeho udržování).

Zachování autonomie podniku, ve smyslu zajistit možnost nákupu zásob z více různých zdrojů.
Snižování nákladů a zajištění dostatku zásob jsou značně protichůdné cíle. Pro zajištění dostatku surovin pro výrobu, je nezbytné mít dostatečnou zásobu (např. kvůli výkyvům na straně poptávky), která je ale zároveň nákladná a proto snižuje zisk podniku. Mezi těmito dvěma cíly je tedy nutné najít kompromis, který bude nejlépe vyhovovat strategickým cílům celého podniku.
[Na správném a účelném zásobování, jeho schopnosti pružně reagovat na požadavky zákazníků, závisí úspěch výrobní činnosti podniku. To znamená že zásobování ovlivňuje i výsledné ekonomické výsledky podniku. Dobře fungující zásobování musí být založeno zejména na:


  • Co možná nejlepší orientaci na trhu, což znamená neustále sledovat vývoj na trhu a předpokládané trendy do budoucna

  • Výhodné uzavírání smluv s dodavateli nejenom s ohledem na finanční podmínky nákupu, ale i s ohledem na termínové zajištění i kvalitu dodávek

  • Účelnou organizaci a výkon správných fyzických činností spojených s materiálovými toky (např. dobře propracovaný systém pro správné načasování a velikosti objednávek)

Úspěšnost v plnění těchto úkolů spočívá ve správném vymezení a naplnění zásobovací politiky a stanovení zásobovací strategie.]3



1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   16


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət