Ana səhifə

Ekonomicko správní fakulta Studijní obor: Podnikové hospodářství Zásobovací logistika podniku


Yüklə 1.6 Mb.
səhifə5/16
tarix25.06.2016
ölçüsü1.6 Mb.
1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   16

3.3ABC analýza


Základem metody ABC analýzy je tzv. „Paterova zákonitost“, která říká, že ve většině případů pouze 20% všech možných příčin vyvolává 80% důsledků.
Díky tomuto přístupu rozdělíme problémy podle významnosti a takto určíme priority při jejich řešení. Tato metoda se v logistice velice hojně využívá.
Metoda ABC aplikovaná na řízení zásob vychází ze sestupného uspořádání položek nakupovaného materiálu podle hodnoty obratu a kumulovaných hodnot obratu od počátku posloupnosti. Pro zvolené kritérium se určí v této posloupnosti hranice mezi skupinami položek skupiny A, B a C.
[Aplikace metody ABC při řízení zásob tedy vyžaduje:

  • Rozdělit všechny skladované položky do několika kategorií, nejméně do tří (A, B, C), ale pokud je to vhodné může být těchto skupin i více.

  • Každou skupinu položek řídit odlišným způsobem (tj. stanovit pro ni například různé velikosti objednacích dávek (Q) a různě velké pojistné zásoby (Pz).

Rozhodnutí o tom, které položky zařadit do skupiny A, B, C nebo dalších je založeno na tom, jaký vliv má tato skupiny na:




  • Náklady na zásoby

  • Úroveň dodavatelských služeb

  • Příspěvek k zisku

Abychom své rozhodnutí mohli realizovat, posuzujeme u jednotlivých položek jejich:




  • Cenu

  • Roční obrat

  • Dodací lhůty

  • Skladovací podmínky

  • Riziko překročení doby trvanlivosti aj.]20

Pro různé situace je také vhodné použít jiná kritéria. Nejvyužívanějším kritériem je ale hodnota ročního obratu v Kč za položku. Pokud zvolíme toto kritérium, postupujeme následovně:




  • [Zjistíme roční potřebu každé položky v kusech a vynásobíme cenou za tuto položku.

  • Sečtením ročních potřeb v Kč u jednotlivých položek získáme hodnotu celkového ročního obratu ve skladu.

  • Vyjádříme procentuální podíl každé položky na celku a položky seřadíme v sestupném pořadí podle tohoto podílu.

  • Vypočteme kumulativní procentní podíly (tj. vždy součet všech procent od první až k posuzované položce, takže u poslední položky musí být výsledek 100%)

  • Vytvoříme skupiny A, B, C tak, že skupina A by měla zahrnovat zhruba 80% ročního obratu, skupina B asi 15% a skupina C asi 5%.]21

Udané procentuální hodnoty jsou samozřejmě orientační. Záleží na individuální situaci v podniku. Navíc lze položky rozdělit do více skupin, pokud je to v dané situaci výhodnější.

Skupiny potom vypadají následovně:
[Skupina A - je tvořena malým počtem položek s klíčovým podílem na celkovém objemu zásob. Představuje tzv. životně důležité položky, kterými je zapotřebí se zabývat detailně a individuálně.
Skupina B – je tvořena podstatně větším počtem položek než skupiny A, avšak její podíl na celkovém objemu zásob je výrazně menší než u skupiny A.
Skupiny C – zahrnuje velký počet položek s celkově nepatrným podílem na celkovém objemu zásob.
Typické kritérium pro seřazení položek do skupin:
Skupina A …. 20% položek s kumulativně 80% podílem na celkovém obratu

Skupina B …. Dalších 30% položek s kumulativně 15% podílem na celkovém obratu

Skupina C …. Zbývající položky se zhruba 5% podílem na celkovém obratu]22

Obrázek č. 8: Analýza ABC – klasifikace zásob podle obratu



Pramen: Macurová, Klabusayová: Praktikum z logistického managementu, 2002, str. 142

3.4XYZ analýza


Analýza XYZ je možným rozšířením analýzy ABC. Při použití této metody přiřazujeme jednotlivým položkám statistické váhy podle rozložení jejich potřeby v delším sledovaném období. Položky zásob tedy zařazujeme do skupin takto:
[X – skupiny položek s konstantní spotřebou (pouze příležitostné výkyvy) a tedy s vysokou predikční schopností

Y – skupiny položek se silnějšími výkyvy ve spotřebě (střední predikční schopnost)

Z – položky se zcela nepravidelnou spotřebou (vysoký stupeň nejistoty)]23
Při požití tohoto rozšíření ABC analýzy, je třeba při volbě modelu zásobování věnovat největší pozornost skupinám AX, BX a AY.

4Historie a současnost společnosti GCE, s.r.o.

Obrázek č. 9 : Logo společnosti GCE, s.r.o.





Pramen: http://www.gce.cz/download.html
Celý název společnosti: GCE, s.r.o.

Sídlo podniku: Žižkova 381, 583 81 Chotěboř, Česká republika

Identifikační číslo: 271 10 991

Právní forma: Společnost s ručením omezeným

Statutární orgán: 1 jednatel

Počet zaměstnanců: cca. 700

Obrat v roce 2006: 1,2 mld. Kč

Web: http://www.gce.cz
[Společnost GCE navazuje na dlouholetou chotěbořskou tradici výroby zařízení pro použití technických plynů, která sahá až do roku 1936, kdy se zde touto činností začala zabývat firma Eckhardt. Později zde byly založeny Chotěbořské strojírny, které převzaly výrobu těchto zařízení. Po rozdělení Chotěbořských strojíren, ke kterému došlo na počátku devadesátých let dvacátého století, vznikl z jejich části závod Autogen.
V srpnu 1993 vstupuje do podnikání v České republice jedna z nejvýznamnějších evropských firem tohoto oboru - GCE AB a koupí 100% podílu Autogenu vytváří současnou podobu firmy GCE, s.r.o.]24
Podnik je sesterskou společností skupiny GCE Group. Mateřská společnost GCE Holding AB má sídlo v Malmö ve Švédsku. Kromě GCE, s r. o. do skupiny GCE GROUP patří také GCE NORDEN (Švédsko), GAS CONTROL EQUIPMENT Ltd. (Velká Británie), GCE RHÖNA GmbH a GCE-DRUVA GmbH (obojí Německo), GCE S. A. S. (Francie), GCE MUJELLI S.p.A. (Itálie), GCE HUNGÁRIA Kft. (Maďarsko) a GCE Sp. z o. o. (Polsko).
GCE, s.r.o. je montážní firma, která vyrábí zařízení, pro použití technických plynů v průmyslu a zdravotnictví jako jsou lahvové uzavírací a redukční ventily, řezací hořáky a řezací nástavce, svařovací soupravy, hořáky pro technologické ohřevy, speciální armatury a systémy pro dodávky technických plynů a různé bezpečnostní prvky. Stále významnější částí výrobního programu se také stávají produkty určené pro zdravotnictví, hlavně speciální redukční ventily a průtokoměry.
Společnost obchoduje hlavně se sesterskými společnostmi v GCE GROUP, které dále obchodují s konečnými zákazníky. GCE, s.r.o. obchoduje přímo jen se zákazníky v České republice a na Slovensku.
Výroba v GCE, s.r.o. většinou probíhá přímo na objednávku z GCE GROUP, přes kterou se zároveň výrobky dostávají do plynárenských firem.
Společnost GCE, s.r.o. je z celé skupiny GCE GROUP největší co se týká množství výroby, ostatní sesterské společnosti jsou hlavně prodejními závody a jejich vlastní výroba je minimální.
[S výrobky dodávanými na trh firmou GCE s r. o. se mohou uživatelé setkat nejen pod označením GCE, ale také pod dalšími, společností užívanými ochrannými známkami. Konkrétně jde o známky LORCH PROPALINE, GCE MEDILINE a AUTOGEN.
GCE, s.r.o. je také držitelem certifikátu EN ISO 9001:2000 / ISO 13485:2003 a je oprávněna označovat celý sortiment vyráběných zdravotnických prostředků značkou CE.]25
1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   16


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət