Ana səhifə

Ekonomicko správní fakulta Studijní obor: Podnikové hospodářství Zásobovací logistika podniku


Yüklə 1.6 Mb.
səhifə4/16
tarix25.06.2016
ölçüsü1.6 Mb.
1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   16

3.2Objednací systémy


Pro nezávislou poptávku rozlišujeme základní objednací systémy. Mají buď pevné nebo proměnné objednací množství „Q“ v kombinaci s objednáváním v pevně daných nebo proměnlivých objednacích termínech. Tyto systémy jsou uvedeny v následující tabulce.
Tabulka č. 2: Typy objednacích systémů




Pevné objednací množství „Q“

Proměnné objednací množství doplňované do výše „S“

Objednávání v proměnných okamžicích (testuje se „B“)

Systém B,Q: proměnný okamžik objednávky, pevné objednací množství „Q“

Systém B, S: proměnný okamžik objednávky, objednávání do cílové úrovně „S“

Objednávání v pevných okamžicích (testuje se „s“)

Systém s, Q: pevný okamžik objednávky, pevné objednací množství

Systém s, S: pevný okamžik objednávky, doplňování do cílové úrovně „S“

Pramen: Vaněček: Logistika, 1998, str. 60

Systém B,Q


U tohoto systému se využívá objednací hladina „B“ (což způsobuje proměnnou délku dodávkového cyklu) a pevné objednací dávky „Q“. Objednávání probíhá v okamžiku, kdy zásoba klesne na objednací hladinu „B“ popř. těsně pod ní. Velikost zásob se při každém výdeji této položky zásob porovnává s úrovní „B“.
K určení velikosti pevného objednacího množství „Q“ se využívá Campův vzorec. [Veličiny „B“ a „Q“ jsou známy předem. „B“ se stanoví následovně:
B = (d * t1) + Pz
Použití tohoto systému je vhodné tehdy, když se jedná o pravidelný odběr a položky mají velkou odbytovou hodnotu. Je totiž nutné průběžně sledovat výši zásob a doobjednat ihned při dosažení objednací úrovně „B“.]15
Obrázek č. 3: Systém B, Q. Občasné podkročení objednací úrovně v důsledku většího posledního odběru, rovnoměrná spotřeba



Pramen: Vaněček: Logistika, 1998, str. 61

Obrázek č. 4: Systém B, Q. Objednací úroveň B, kolísající spotřeba



Pramen: Vaněček: Logistika, 1998, str. 61

Systém B,S


Systém funguje podobně jako B,Q ovšem s tím rozdílem, že je objednávané množství „Q“ proměnlivé. Jeho velikost závisí na rozdílu mezi současným stavem zásob a tzv. cílovou úrovní „S“. Probíhá zde tedy doobjednávání do tohoto množství.
[Cílová úroveň „S“ se vypočte následovně:
S = B + Q
Přičemž „B“ se počítá stejně, jako v systému B,Q.
Tento systém má použití pro následující podmínky:


  • Položky mají velkou odbytovou hodnotu

  • Odběr je nepravidelný

  • Doba spotřeby Q je několikrát delší než objednací interval]16

Obrázek č. 5: Systém B, S. Objednací úroveň B, kolísající spotřeba





Pramen: Vaněček: Logistika, 1998, str. 62

Systém s,Q


Pro tento systém je charakteristická pevná doba objednávání „t“ (např. každý první den v měsíci nebo každé pondělí), pevné dané objednací množství „Q“ a objednací úroveň „s“. [Jestliže u B- systémů se doobjednává ihned po dosažení nebo podkročení objednací úrovně „B“, u s-systémů se porovnává rozdíl mezi výší zásoby a objednací úrovní „s" pouze ve zvolených periodických obdobích po periodické kontrole stavu zásob. Objednává se to zboží, jehož zásoba klesla na úroveň „s“ nebo pod ni. Pro stanovení výše „s“ se doporučuje tento hrubý výpočet:
s = ( tL + 0,7 * I ) * d + Pz

kde:


d = průměrná spotřeba za časovou jednotku

tL = dodací lhůta (v čase)

Pz = výše pojistné zásoby

I = délka intervalu při kontrolách stavu zásob (v čase)]17


Obrázek č. 6: Systém s, Q

Pramen: Vaněček: Logistika, 1998, str. 62

Systém s,S


Tento systém je také periodický, je zde ale proměnné objednací množství. Objednávají se pouze položky, jejichž množství kleslo pod úroveň „s“, při čemž se objednává do úrovně „S“. Výše s, S, se určuje stejným způsobem, jako v předešlých případech.
[Uvedený systém je vhodný v těch případech, jestliže se v nepravidelných okamžicích odebírají dosti velká množství.]18
Obrázek č. 7: Systém s,S. Nerovnoměrná spotřeba

Pramen: Vaněček: Logistika, 1998, str. 63

Systém s,s


Je pouze modifikací systému s,S, ve kterém vycházíme z předpokladu, že s = S (to znamená, že se objednává pouze množství pro doplnění zásob na objednací úroveň). Také zde probíhá pravidelná kontrola stavu zásob a objednávají se všechny položky, které byly od poslední kontroly ze skladu vydány. Objednává se vždy právě tolik kusů, kolik se jich spotřebovalo.
[Tento systém má použití např. při doplňování zásob určitých skupin zboží v regálech obchodních domů. Lze ho použít též pro doplňování náhradních dílů v pojízdných opravnách. Např. ráno před výjezdem si pojízdná dílna doplní zásoby o ty díly, které byly minulý den spotřebovány na opravy.
Z uvedeného vyplývá, že systémy „s“ se používají tam, kde podkročení objednací úrovně u zásoby nezjišťujeme průběžně, po každém odběru, ale pouze periodicky, v určitých pravidelných intervalech. Tyto systémy jsou vhodné u položek s nízkou hodnotou odbytu, pokud jsou pravidelně odebírány. Bývají to většinou položky kategorie „C“ podle metody ABC.
Naproti tomu systémy „B“ jsou vhodné pro omezený počet položek s velkou odbytovou hodnotou, jedná se většinou o položky kategorie „A“ podle metody ABC, kdy je třeba provádět kontrolu stavu zboží po každém odběru a doplňovat zboží při dosažení nebo podkročení objednací úrovně „B“. Systém se používá též pro drahé a jinak důležité druhy zboží.]19

1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   16


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət