Ana səhifə

Ekonomicko správní fakulta Studijní obor: Podnikové hospodářství Zásobovací logistika podniku


Yüklə 1.6 Mb.
səhifə7/16
tarix25.06.2016
ölçüsü1.6 Mb.
1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   ...   16

6Vybraná část položek zásob

Podnik celkem používá 31 264 různých položek zásob. Celková analýza těchto zásob by svým rozsahem značně překračovala rozsah bakalářské práce, a proto se dále budu věnovat pouze části položek, za které zodpovídá jeden zaměstnanec. Jde o zásoby spadající do divize CW26.



6.1Rozdělení položek

Počet vybraných položek: 693


Položky zařazené do skupiny A: 102

Položky zařazené do skupiny B: 134

Položky zařazené do skupiny C: 284

Položky zařazené do skupiny H: 173


Poměr počtů položek v jednotlivých skupinách neodpovídá teoretickému rozložení (A 80%, B 15% a C 5%). Je to dáno nejen existencí čtvrté skupiny H, ale i tím, že se jedná pouze o vybranou část zásob. Nelze tedy usoudit, zda je ABC analýza v podniku aplikována podle tohoto teoretického rozložení.
Z tabulky přílohy A, ale i přesto vyplývá, že by bylo vhodné přehodnotit některé položky z hlediska zařazení do skupiny. Ve skupině A je zařazeno 5 položek, které se v roce 2006 ve výrobě vůbec nepoužili. Proto v žádném případě nevyhovují kritériu zařazení do této skupiny a měli by být přeřazeny do skupiny C. Ze stejného důvodu by bylo vhodné přeřadit další 3 položky ze skupiny B do skupiny C. Položky jsou v Příloze A označeny tučným písmem a tmavší barvou buněk.
Je také pravděpodobné, že by se při přepočítání součinu cena x spotřebované množství z roku 2006 došlo k závěru, že je vhodné přeřadit více položek.

6.2Nepoužívané položky

Z vybraných položek se v posledním roce využívalo ve výrobě pouze 532 z nich. Zbylé položky (161) se aktuálně nevyužívají a přesto má 57 z nich vytvořenou bezpečnou zásobu, přičemž jde v některých případech o značné množství. To způsobuje zbytečné náklady na skladování a zabraňuje využití finančních prostředků vázaných v těchto zásobách.



6.3Velikost bezpečné zásoby

U většiny položek skutečně vychází velikost bezpečné zásoby z průměrné potřeby položky za průměrnou dodací dobu (PDD). Pro 337 položek je tato zásoba dokonce menší než velikost průměrné spotřeby27. To je dobré z hlediska snižování skladovacích nákladů, nicméně zde hrozí nedostatek materiálu pro výrobu, pokud během vyřizování objednávky nebude poptávka podprůměrná, což by zapříčinilo neschopnost společnosti uspokojit poptávku ve standardním čase.


Pouze u 134 z vybraných 693 je vytvořena bezpečná zásoba odpovídající průměrné potřebě položky za průměrnou dodací dobu28.

Poslední část položek je tvořena těmi zásobami, u kterých velikost vytvářené bezpečné zásoby přesahuje množství spotřebované za průměrnou dodací dobu. Takových položek je ve vybrané části zásob 22229. U některých položek jde o zanedbatelné rozdíly. Jsou zde ale i takové, jejichž zásoba značně přesahuje jejich spotřebu za průměrnou objednací dobu.30


Kvůli utajení interních dat mi nebyly poskytnuty informace o pořizovacích cenách jednotlivých položek. Nemohu proto hodnotu přebytečných zásob vyčíslit. Nicméně je jisté, že společnost by zde mohla ušetřit na skladovacích nákladech.

Závěr

Tato bakalářská práce se věnovala problematice zásobování podniku, jejím cílům, možnostem a problémům. Zaměřila jsem se v ní především na otázky spojené s řízením zásob, jako jsou systémy řízení zásob a jejich specifika nebo náklady spojené se zásobováním a možnosti jejich snížení.


Cílem práce bylo na základě teoretických poznatků navrhnout možnosti snížení nákladů spojených se zásobováním ve společnosti GCE, s.r.o. a posouzení situace v podnikových skladech.
V úvodu byly stanoveny tyto hypotézy:
Hypotéza 1:

Podnik má příliš vysoké náklady na skladování z důvodu přezásobení. Stav zásob je tedy možné u některých položek snížit.


Hypotéza 2:

Podnik nevytváří zásoby součástek, které nejsou potřebné pro výrobu.


Ověření hypotézy 1:
Hypotéza se potvrdila. Průzkum vybrané části položek zásob prokázal, že je možné snížit u některých položek velikost tzv. bezpečné zásoby, což by vedlo k celkovému snížení zásob těchto položek a tím pádem také ke snížení nákladů na jejich skladování a manipulaci s nimi.
Ověření hypotézy 2:
Hypotéza se nepotvrdila. Při analýze údajů o vybraných položkách se ukázalo, že společnost vytváří někdy i značné zásoby položek, které v roce 2006 vůbec nevyužívala pro výrobu. Tyto zásoby jsou tedy pro podnik postradatelné a jejich skladování zbytečně vyvolává růst nákladů.
Doporučení pro podnik plynoucí z bakalářské práce:
Protože se společnost GCE, s.r.o. snaží snižovat náklady na zásobování, mělo by její vedení zvážit možnost zrušení zásob těch položek, které nejsou ve výrobě používány. Společnost by se je mohla pokusit odprodat jinému výrobnímu podniku, který tyto součástky ve výrobě využívá, popřípadě je prodat za cenu materiálu (např. u kovových součástek). Přesto že by společnost na tomto opatření v první fázi tratila, protože nákupní cena těchto položek byla pro podnik nákladem, získala by finanční prostředky, které by mohla investovat a které by následně pomohli ke zvyšování zisku společnosti. Navíc by se podnik zbavil zbytečných nákladů spojených se skladováním těchto položek.
Další opatření, které by vedlo ke snížení opatřovacích nákladů v podniku, je přehodnocení velikosti bezpečných zásob u používaných položek. Jedná se hlavně o položky s nižším obratem. Ty mají mnohdy příliš vysokou bezpečnou zásobu, z toho důvodu je také celková zásoba vyšší, než je třeba a tím jsou opět vyvolávány zbytečně vysoké skladovací náklady.
Pro snížení manipulačních nákladů je také vhodné organizovat sklad podle obratu jednotlivých položek. Často používané položky umisťovat do lehce dostupných částí skladu poblíž vchodu a méně používané do zadních částí.


Použitá literatura

STEHLÍK, A.: Logistika – Strategický faktor manažerského úspěchu, 1. vydání, Brno 2003, Studio Contrast, , 236 s., ISBN 80-238-8332-1


SVOBODA, V., LATÝN, P.: Logistika, 2. přepracované vydání, Praha 2003, Vydavatelství ČVUT, 160 s., ISBN 80-01-2735-X
VANĚČEK, D.: Logistika, 2. přepracované vydání, České Budějovice 1998, JU ZF České Budějovice, 216 s., ISBN 80-7040-323-3
MACUROVÁ, P., KLABUSAYOVÁ N.: Praktikum z logistického managementu, 1. vydání, Ostrava 2005, VŠB Technická univerzita Ostrava, 229 s., ISBN 80-248-0104-3
DANĚK, J.: Logistika, 1. vydání, Ostrava 2004, VŠB Technická univerzita Ostrava, 190 s., ISBN 80-248-0705-X
LAMBERT, D.,STOCK, J. R., ElLLRAM, L.: Logistika, Přel. E. Nevrlá, 1. vydání, Praha 2000, Computer press, 589 s., ISBN 80-7226-221-1
Internetová stánky společnosti GCE, s.r.o.

Dostupné na http://www.gce.cz



[citováno 25. 4. 2007]
1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   ...   16


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət