Ana səhifə

Zpracoval: Pořizovatel: Krajský úřad Jihočeského kraje


Yüklə 1.18 Mb.
səhifə9/20
tarix25.06.2016
ölçüsü1.18 Mb.
1   ...   5   6   7   8   9   10   11   12   ...   20


Problémy regionálního významu (B)

Kód

Popis problému

Způsob řešení
Bu1

Využití vojenského letiště Tábor. Problém využití potenciálu bývalého záložního vojenského letiště (dosud ve správě armády) ke komerčním účelům, ve vztahu k městu Tábor a okolním obcím. Problém rušení vojenských posádek v souvislosti s následnou nezaměstnaností a využitím opuštěných objektů.

Lokalitu vyhodnotit z hlediska územně technického vybavení a vhodnosti jejího využití pro jiné účely. V konceptu územního plánu budou obsaženy alternativy jejich využití.

Bu2

Využití vojenského letiště Bechyně. Problém využití potenciálu bývalého vojenského letiště Bechyně ke komerčním účelům ve vztahu k lázním Bechyně, okolním obcím a zájmům vojska.

Dtto Bu1.

Bu3

Využití vojenského letiště České Budějovice. Problém využití potenciálu záložního vojenského letiště České Budějovice ke komerčním účelům ve vztahu k městu České Budějovice, okolním obcím a zájmům vojska.

Dtto Bu1, navrhnout další možnosti využití (včetně komerčních) největšího letiště v kraji.

Bu4

Využití vojenského letiště Tchořovice. Problém využití potenciálu záložního vojenského letiště Tchořovice ke komerčním účelům ve vztahu k zájmům vojska a okolním obcím.

Obec požádala MO o převod do svého majetku, předpokládané využití nákladní a osobní letecká doprava (překladiště materiálu, aerotaxi). Řešit v konceptu v koordinaci s navazující ÚPD.

Bu5

Rekultivace odkališť MAPE Mydlovary. Problém postupné rekultivace odkališť, ve kterých je uložena vyloužená uranová ruda a zvodnělé odpady po chemické úpravě uranové rudy. Začlenění rekultivovaných odkališť do krajiny je plánováno do roku 2040, přičemž bude nezbytné nadále rekultivovaná odkaliště monitorovat. Zároveň v souvislosti s probíhající rekultivací odkališť jsou okolní obce, zejména Zahájí, Mydlovary a Munice, zatěžovány nadměrnou přepravou rekultivačních materiálů (200 000 t/rok), není řešena problematika dopravní situace (obchvaty obcí, rekonstrukce komunikací), uvažuje se o době trvání rekultivací 35-40 let. Hlavními problémy dopravy jsou hluk, prašnost, ničení obecního majetku (vodovody, kanalizace, obecní komunikace).

V rámci řešení konceptu bude provedeno vyhodnocení současného stavu a způsobu využití krajiny v okolí odkaliště. Bude dohodnut cílový stav a způsob rekultivace odkaliště. V konceptu ÚPK bude dohodnuto řešení, které bude zahrnuto do textové části návrhu ÚPK formou regulativů a pokynů pro navazující ÚPD, do grafické části budou zahrnuty územní průměty dohodnutých řešení. Řešit i možné úpravy silnic (obchvaty obcí, rekonstrukce komunikací) za účelem zvýšení jejich únosnosti a odstranění problémů v přilehlých obcích.

Bu6

Rekreační využití vodní nádrže Hněvkovice. Nádrže Hněvkovice leží na hlavní vodní cestě a v těžišti Jihočeského kraje. Poloha mezi vodními nádržemi Lipno a Orlík a v blízkosti měst Hluboká nad Vltavou, Týn nad Vltavou a České Budějovice. V pěkném přírodním prostředí předurčuje její atraktivitu pro cestovní a turistický ruch a rekreační využití. Problematická je špatná dopravní přístupnost břehových partií a nedostatečná technická infrastruktura a kolísání hladiny vlivem odběru vody pro JETE. Rekreační využití nádrže by vhodně doplnilo potřebu rozvoje vodní rekreace v řešeném území.

V územním plánu VÚC bude tento záměr zahrnut a vyhodnocen z hlediska náročnosti realizace dopravní a technické vybavenosti i způsobu i možností realizace zejména ve vztahu na manipulační řád. Při návrhu možného rekreačního využití je nutno respektovat zákon o vnitrozemské plavbě, podmínky vyhlášené stavební uzávěrou a sledovat zprovoznění nádrže na maximální hladinu na kótě 371,600 m n.m.

Bu7

Lyžařský areál Chlum, Velký Plešný. Problém navrhovaného lyžařského areálu je v tom, že se nachází na území vojenského výcvikového prostoru (ÚPP a ÚPD zde pořizuje Ministerstvo obrany), je zde nevyhovující dopravní dostupnost (potřeba řešit) a střety s ochranou přírody (systém Natura 2000). Vhodné alternativy využití je možné uvažovat až po vyřešení situace s Ministerstvem obrany a po provedeném posouzení navrhovaných záměrů dle §45h a §45i zákona o ochraně přírody a krajiny (posouzení, zda záměr může mít samostatně nebo ve spojení s jinými významný vliv na území evropsky významnou lokalitu nebo ptačí oblast).

Vojenský prostor Boletice je mimo řešené území, nemůže být v konceptu závazně řešen. V rámci širších vztahů a možných dopadů jeho potencionálního využití do řešeného území ÚPVÚC jej bude nutno i nadále sledovat a analyzovat. Do konceptu je potřeba alternativně zvažovat dopady všech možných řešení využití vojenského prostoru Chlum a to včetně posouzení jejich možného vlivu na evropsky významnou lokalitu nebo ptačí oblast a koordinovat řešení v konceptu ÚPK s ÚPD, ÚPP, projekty a studiemi zpracovávanými pro vojenský prostor.

Bu8

Prodloužení doby turistické sezóny, zkvalitnění nabídky rekreačního vyžití, zvýšení počtu návštěvníků přijíždějících za rekreací do Jihočeského kraje a prodloužení délky jejich pobytu. Tento požadavek vyplývá ze schváleného Programu rozvoje územního obvodu Jihočeského kraje, kde větší množství turistů a prodloužení doby jejich setrvání v regionu je prvním cílem v rámci opatření III.2.2.3 Rozvoj cestovního ruchu a lázeňství v rámci 2. problémového okruhu. V etapě průzkumů a rozborů bylo jako nejvhodnější řešení problému prodloužení turistické sezóny a zvýšení počtu návštěvníků vyhodnoceno zvětšení nabídky v oblasti Lipenska (oblast s dostatečným potencionálem pro letní turistiku a již vybudovanou velkou ubytovací kapacitou) o lyžařský areál regionálního významu v dojezdové vzdálenosti max. 50km. Tím by došlo k zatraktivnění celé oblasti s dnes klesajícím trendem počtu pasantních návštěvníků a prodloužení sezóny o další min. 3 zimní měsíce, což umožní zachování a případný rozvoj ubytovacích kapacit vyššího a středního standartu. Tento druh zařízení je výhodnější z hlediska výše utracených prostředků v regionu (bohatší klientela) a srovnatelný z hlediska negativních zátěží na region a jeho životní prostředí.

V konceptu bude analyzováno několik variant možné lokalizace lyžařského areálu na území Jihočeského kraje (tři možná regionální lyžařská centra Smrčina, Chlum, Kubova Huť s velkým potenciálem běžeckých tratí či s celkovým potenciálem 65-70 km sjezdových tratí). Požadavek na návrh minimálně jednoho až maximálně tří středisek zimních sportů regionálního rozsahu a variant na jejich umístění bude posouzen v konceptu i z hlediska posouzení vlivu koncepce na životní prostředí podle §10a zákona č. 100/2001 Sb. Stejně tak bude paralelně prověřen strategický záměr prodloužení rekreační sezóny v Jižních Čechách, který vychází z PRK a je impulsem pro hledání lokality pro umístění regionálního lyžařského střediska.

Bu9

Nadměrné rekreační zatížení oblasti Kvilda, Zadov, Nové Hutě – zimní rekreace. Hlavním problémem je nadměrné rekreační zatížení této oblasti, zejména v zimním období, protože se jedná o jediný lyžařský areál s vyšším standardem v CHKO a NP Šumava na území Jihočeského kraje.

V konceptu navrhnout nástroje pro zachování symbiosy rekreačního využití potenciálu Šumavy a ochrany přírodních hodnot, bez toho, aby došlo k útlumu turistického ruchu v v regionu. V rámci kraje vytipovat další lokality pro rozložení zátěže vyplývající ze zimní rekreaci do více míst. Hledat možné synergické efekty mezi cennou přírodou, její ochranou a rekreačním využitím, definovat vhodné pokyny pro takovéto využití (např. podpora měkké, vědecké či kongresové turistiky).

Bu10

Jako rekreační oblast celokrajského významu se specifickým režimem vymezit oblast Třeboňska (včetně CHKO). Zvážit možné problémy vyplývající z ochranného režimu CHKO a naopak velkého rekreačního potenciálu území.

Navrhnou vhodné pokyny a regulativy zajišťující udržitelný rozvoj území při zajištění ochrany životního prostředí. Opět hledat možné synergické efekty mezi cennou přírodou, její ochranou a rekreačním využitím a definovat vhodné pokyny pro takovéto využití (např. podpora měkké, vědecké či kongresové turistiky).
1   ...   5   6   7   8   9   10   11   12   ...   20


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət