Ana səhifə

Zpracoval: Pořizovatel: Krajský úřad Jihočeského kraje


Yüklə 1.18 Mb.
səhifə11/20
tarix25.06.2016
ölçüsü1.18 Mb.
1   ...   7   8   9   10   11   12   13   14   ...   20


Ochrana přírody (P)

Problémy nadregionálního významu (A)

Kód

Popis problému

Způsob řešení

Ap1

Národní park Šumava se rozkládá v nejvyšších partiích Šumavy a jedná se z hlediska přírodovědeckého o nejcennější její část. To je dáno rozsáhlou sítí přirozených biotopů, které jsou obsazeny původními rostlinnými a živočišnými společenstvy. V této oblasti je ovšem i řada obcí, které pro své udržení cítí potřebu se rozvíjet vstříc náročným požadavkům turistů a rekreantů během celého roku. Zde pak vzniká rozpor mezi zájmy ochrany přírody a krajiny a hospodářským rozvojem obce.

V územním plánu VÚC Jihočeského kraje bude provedeno vyhodnocení závazné části (zejména koncepčních aspektů) ÚP Šumava. Koncept navrhne územně technické řešení, pokyny a regulativy pro tento prostor, kterým může ÚPVÚC přispět k řešení problému, bude obsahovat nové nároky na rozvojové plochy s cílem dosáhnout přijatelného kompromisu s prioritními zájmy ochrany přírody a krajiny.

Ap2

Nadregionální a regionální prvky ÚSES v okresech Tábor, Jindřichův Hradec, Prachatice a Písek byly zpracovány pro jednotlivá katastrální území. Tyto práce respektují a přebírají skladebné prvky z ÚTP NR–R ÚSES ČR. Kromě území Chráněné krajinné oblasti Třeboňsko není ale zpracováno dílo, které by všechny tyto práce sjednotilo do přehledné podoby pro celou plochu okresu a v rámci kterého by došlo k přesnému územnímu vymezení nadregionálních biokoridorů. Toto dílo musí mít též digitální podobu kvůli snadnější a rychlejší práci na tomu určených úřadech.

Projektant vymezí NR a R prvky ÚSES v souladu s Metodikou zapracovávání ÚSES do územních plánů obcí v přiměřené podrobnosti a v souladu s Návodem na užívání ÚTP R-NR ÚSES ČR (vydalo MMR a ÚÚR, 1998). V průběhu roku 2004 bude dále KÚ zpracován sjednocující generel ÚSES regionální a nadregionální úrovně pro celé území Jihočeského kraje. Generel bude vycházet z již vymezených prvků ÚSES. Tyto materiály spolu s vlastním ÚTP NR-R ÚSES ČR a s ve ÚPVÚC vymezenými prvky ÚSES budou využity v konceptu.


Problémy regionálního významu (B)

Kód

Popis problému

Způsob řešení
Bp1

Přírodní park Pálenec, v konceptu dále nutno počítat i s návrhem Přírodního parku Kapinos.

Do vyhlášení orgánem ochrany přírody bude v konceptu počítáno s těmito územími jako přírodně velmi cennými, budou vyznačeny v grafické části a popsány v textové části včetně návrhu regulativů pro ně. Pokud bude přírodní park vyhlášen, bude jeho vymezení převzato do ÚPK.

Bp2

Přírodní park Kaňon Lužnice

Dtto Bp1

Bp3

Přírodní park Javořická vrchovina

Dtto Bp1

Bp4

Přírodní park Chyšecko (Jistebnická vrchovina)

Dtto Bp1

Bp5

Hranice CHKO Šumava. V územním plánu Šumava z roku 1992 byla vymezena hranice CHKO jinak, než ji vymezila Agentura ochrany přírody a krajiny ČR. Je nutné rovněž uvážit v oblasti Lipenské nádrže přesunutí hranice CHKO z levého břehu na pravý břeh. Levý břeh a jeho okolí je totiž již dnes intenzivně rekreačně využíván a jeho potenciál není ještě zdaleka naplněn. Existuje zde tedy rozpor mezi zájmy ochrany přírody a zájmy rozvoje oblasti.

Územní plán kraje bude v konceptu respektovat schválenou hranici CHKO. Případné návrhy na její změnu budou v něm komplexně zdůvodněny a při jejich formulaci se přihlédne k výsledkům projednávání ÚPVÚC Českokrumlovsko a Prachaticko.

Bp6

Záměr na vyhlášení CHKO Novohradské hory. Přírodní park Novohradské hory jsou oblast, která je v poslední době turisticky a rekreačně objevována. Jedná se ale i o velmi cennou oblast z hlediska ochrany přírody a krajiny. Proto je nutné dospět k řešení, které by umožňovalo aktivní ochranu přírody a krajiny a současně umožňovalo obcím jejich rozvoj, založený především na zkvalitňování služeb pro turistiku a rekreaci.

V návrhu závazné části ÚPVÚC Novohradské Hory jsou formulovány zásady, které, pokud svým obsahem patří do ÚPVÚC jako hmotně právního předpisu, budou uplatněny i v rámci konceptu ÚPVÚC Jihočeského kraje. Obdobně jako v prostoru NP Šumava navrhne koncept taková územně technické řešení, pokyny a regulativy pro tento prostor, kterým může ÚPVÚC přispět k dosažení kompromisu rozvoje území s prioritními zájmy ochrany přírody a krajiny.
Bp7

Natura 2000. V rámci podrobného mapování byly nalezeny z hlediska ochrany přírody cenné plochy, které mohou být zařazeny do kategorie zvláště chráněných území. Problémem je konfrontace rozvojových záměrů vyplývajících z akčního plánu Programu rozvoje kraje se záměry ochrany přírody v soustavě chráněných území přírody evropského významu Natura2000. V rámci řešeného území jsou navrženy tyto lokality: Třeboňsko, Údolí Otavy a Vltavy, Řežabinec, Hlubocké obory, Českobudějovické rybníky, Dehtář, Novohradské hory, Boletice, Šumava.

Do konceptu bude zahrnut návrh ptačích lokalit, hranice budou konfrontovány s poklady AOPK a vyznačeny do výkresové části, výčet lokalit bude uveden v textové části, včetně zahrnutí mezi limity využití území. Návrh evropsky významných lokalit bude zakreslen do výkresové a lokality popsány v textové části. Projektant se zaměří na identifikaci potencionálních střetů v území, na formulaci důsledků jednotlivých připravovaných opatření v oblasti ochrany přírody na rozvoj kraje, a především na nalezení kompromisu mezi rozvojovými záměry a ochranou přírody. Je nutné aktualizovat zakreslení evropsky významných lokalit v konceptu ÚPK.
1   ...   7   8   9   10   11   12   13   14   ...   20


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət