Ana səhifə

Oznámení záměru ve smyslu § 6 z. 100/2001 Sb., v platném znění


Yüklə 3.52 Mb.
səhifə10/11
tarix27.06.2016
ölçüsü3.52 Mb.
1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11

D.1. Charakteristika možných vlivů a odhad jejich velikosti a významnosti (z hlediska pravděpodobnosti, doby trvání, frekvence a vratnosti)


Velikost a význam jednotlivých druhů vlivů je hodnocena podle následujících stupnic:

  • Velikost vlivu

  • Velký

  • Středně velký

  • Malý

  • Bez vlivu

  • Význam vlivu

  • Významný

  • Středně významný

  • Málo významný

  • Bez vlivu

  • Charakteristika významu

  • Výrazně negativní

  • Negativní

  • Mírně negativní

  • Neutrální

  • Mírně pozitivní

  • Pozitivní

  • Výrazně pozitivní

D.1.1. Vlivy na obyvatelstvo, včetně sociálně ekonomických důsledků

Zdravotní důsledky na obyvatelstvo

Období výstavby

Výstavba hřiště spočívá především v terénních úpravách. Zázemí hřiště představující parkoviště [10], komunikace a stavby budov již bylo realizováno. Mechanizace pro provádění terénních úprav nebyla v této fázi přípravy záměru podrobně specifikována, ale není předpokládáno použití velkého množství těžké techniky.

Na zdraví obyvatel může mít v tomto období vliv především doprava stavebních materiálů (štěrku a křemenného písku pro vytvoření povrchu jamkovišť) a terénní práce. Stavební mechanismy budou zdrojem výfukových plynů, prašnosti a hluku. Vzhledem k vzdálenosti obytné zástavby od míst realizace stavebních úprav je možné vyloučit jejich vliv na zdraví obyvatel.



Hodnocení vlivu: bez vlivu, málo významný - negativní
Období provozu

Provoz golfového hřiště nepředstavuje mnoho intenzivních činností, které by byly zdrojem škodlivin a hluku. Rozsah a vlivy dopravy návštěvníků a zásobování byly již vyjádřeny a prověřeny ve zjišťovacím řízení dle zákona č. 100/2001 Sb., v rámci záměru „Parkoviště u sportovního klubu Dymník – Rumburk“ [10].

Dalšími zdroji hluku již budou pouze čerpadla systému zavlažování hřiště a mechanismy pro údržbu travního porostu – motorové sekačky a křovinořezy. Vzhledem k vzdálenosti obytné zástavby od ploch hřiště, umístění čerpadel do uzavřených objektů a charakteru mechanismů, je možné vyloučit jejich vliv na zdraví obyvatel.


Zhruba 300 m od severního cípu hřiště, které je vůbec nejvíce vzdáleno části s intenzivním provozem se nachází obytná zástavba části obce Staré Křečany – Dolní Křečany. V této části hřiště bude docházet pouze ke hře golfu a ošetřování (sekání, zavlažování) vybraných ploch.

Nejbližší obytná zástavba (část obce Dolní Křečany) se nachází cca 300 m a více od řešeného území S směrem. Na základě informací zjištěných v rámci zpracování oznámení lze předběžně vyloučit negativní důsledky v souvislosti z výše uváděnými faktory z následujících důvodů:



  • Expozice hlukem

  • Stacionární zdroje hluku – čerpadla zavlažovacího systému budou umístěna v uzavřeném objektu v severní výše položené části předmětného území. Provoz zázemí – restaurace a sportovního klubu, garáží, parkoviště a příjezdových komunikací je situován ve výše položené severní části území, která je od nejbližší obytné zástavby (západní okraj obydleného území města Rumburku) vzdálena zhruba 1 km. Překračování maximálních přípustných hladin hluku 50 dB v denní době a 40 dB v noční době, ve smyslu NV.148/2006 Sb., v platném znění, tak není předpokládáno.

  • Mobilní zdroje hluku – mechanismy údržby hřiště – travní sekačky a křovinořezy. Vliv hluku na zdraví obyvatel z provozu těchto mechanismů lze vzhledem k vzdálenosti nejbližší obytné zástavby od předmětných pozemků vyloučit.

Hodnocení vlivu: bez vlivu, málo významný - negativní

  • Expozice kontaminací vod

  • Provoz samotného golfového hřiště nebude zdrojem odpadních vod.

  • Za účelem stanovení optimálního systému hnojení vybraných ploch a vyloučení negativního vlivu na podzemní a povrchové vody bude zpracován plán hnojení.

  • Rozsah a vliv odpadních vod z provozu parkoviště byly prověřeny ve zjišťovacím řízení dle zákona č. 100/2001 Sb., v rámci záměru „Parkoviště u sportovního klubu Dymník – Rumburk“ [10].

  • Odpadní vody z provozu sociálních zařízení zázemí hřiště jsou odváděny do bezodtokové jímky a průběžně vyváženy do ČOV.

  • Za předpokladu dodržování běžných hygienických opatření a zpracovaného plánu hnojení lze vyloučit expozice kontaminovanými vodami.

Hodnocení vlivu: bez vlivu, málo významný – mírně negativní

  • Expozice znečištěním ovzduší

  • Záměr je navrhován do lokality s nízkým stupněm osídlení, s dobrými ventilačními poměry, kde se neočekává překračování imisních limitů stanovaných na ochranu zdraví lidí podle NV. 597 /2006 Sb. v platném znění

  • Liniové zdroje znečištění - rozsah a vlivy dopravy návštěvníků a zásobování byly již prověřeny ve zjišťovacím řízení dle zákona č. 100/2001 Sb., v rámci záměru „Parkoviště u sportovního klubu Dymník – Rumburk“ [10].

  • Vliv mechanismů na obhospodařování pozemků (travních sekaček) na lidské zdraví, lze vzhledem k vzdálenosti nejbližší obytné zástavby vyloučit.

  • Stacionární zdroje – vytápění sportovního klubu je řešeno pomocí elektrických akumulačních topidel, bez lokálního vlivu na životní prostředí.

Hodnocení vlivu: bez vlivu, málo významný – mírně negativní

Sociálně ekonomické vlivy

Místní obyvatelstvo

Provozem golfového hřiště dojde k turistickému i investorskému zatraktivnění oblasti. Dojde k zvýšení rekreačního potenciálu oblasti. Součástí návrhu golfového hřiště je potom i golfové centrum mládeže, kde budou mít zájemci do určité věkové hranice možnost účasti za symbolický poplatek. V neposlední řadě je provoz golfového hřiště, stejně jako ostatní podnikatelské aktivity, zdrojem příjmů obce prostřednictvím daní.

V rámci zprovoznění hřiště počítá investor se vznikem 60-ti pracovních míst, což je v regionu s absencí velkých průmyslových podniků, postiženém úpadkem tradičních odvětví průmyslu lehkého (textilní průmysl), poměrně významné.


Návštěvníci golfového hřiště

Navržené golfové hřiště bude pro příznivce tohoto sportu velmi atraktivní. Hlavními atributy jsou jeho rozsah, neboť hřišť s kapacitou 27 jamek je v ČR pouze několik, jeho umístění v dostatečné vzdálenosti od obydlené zástavby, komunikací a průmyslových objektů a především samotná plocha hřiště se svou geomorfologií a výhledy do okolí, včetně zalesněného vrchu Dymník s historickým objektem rozhledny. Předmětné území má pro rekreační účely velmi silný potenciál.

Hodnocení vlivu: středně velký, významný – pozitivní


Závěr

Předmětný záměr nebude mít významný vliv na zdraví obyvatel. Vzhledem k regionálním a lokálním sociálně ekonomickým poměrům a rekreačnímu potenciálu oblasti by realizace záměru měla výrazně přispět k jejich zlepšení rekreačním a investorským zatraktivněním oblasti a vytvořením 60-ti pracovních míst.

D.1.2. Vlivy na ovzduší a klima

Vliv na klima


Realizace záměru bude mít vliv na mikroklima vzhledem k provozu zavlažovacího systému. Využívána bude podzemní voda jímaná na dotčených pozemcích a povrchová voda sváděná z pozemků hřiště do nově vytvořených retenčních nádrží – jezírek. Zavlažování pozemků by zintenzivněním poměrně uzavřeného vodního koloběhu mělo místní podmínky ovlivnit mírně pozitivně, vzhledem k zvýšení retenční schopnosti krajiny.

Hodnocení vlivu: bez vlivu, málo významný – mírně pozitivní

Vliv na ovzduší v období výstavby


V období výstavby lze očekávat dočasné mírné zhoršení imisního zatížení ovzduší v blízkém okolí předmětných pozemků, trvající po dobu stavebních prací. Zhoršení ovzduší v lokalitě stavby se projeví především zvýšením koncentrací polétavého prachu PM10 z manipulace s prašnými materiály a v menší míře imisemi z dopravy – NO2, CO, benzen, PM10.

V souvislosti s realizací záměru lze předpokládat malý a málo významný vliv výstavby na kvalitu ovzduší, protože zdroj znečištění je časově omezený. Dojde k ekvivalentnímu navýšení dopravy v souvislosti s dovozem stavebních materiálů (štěrku a křemenného písku) a pracovníků.



Hodnocení vlivu: malý vliv, málo významný – negativní

Vliv na ovzduší v období provozu

Liniové zdroje znečištění

Rozsah a vlivy dopravy návštěvníků a zásobování byly již prověřeny ve zjišťovacím řízení dle zákona č. 100/2001 Sb., v rámci záměru „Parkoviště u sportovního klubu Dymník – Rumburk“ [10].
Stacionární a plošné zdroje znečištění

V rámci golfového hřiště ani provozního zázemí nebudou provozovány stacionární zdroje znečištění. Již stávající budova sportovního klubu je vybavena elektrickými akumulačními zdroji tepla.

Za plošné zdroje znečištění je možné považovat travní sekačky, křovinořezy a další případnou drobnou mechanizaci k zabezpečení optimálního povrchu hřiště. Přesné vyjádření objemu škodlivin emitovaných v této souvislosti není možné vyjádřit v této fázi projektu i vzhledem k určité specifičnosti požadavků na sečení v závislosti na počasí. Lze předpokládat, že zatížení nebude větší než v případě obhospodařování předmětných pozemků v případě jejich zemědělského využití.



Hodnocení vlivu: malý vliv, málo významný – negativní
Závěr

Vliv provozu golfového hřiště na lokální klima bude pozitivní vzhledem k vytvoření téměř uzavřeného koloběhu vody a zintenzivnění přirozeného výparu a vsaku.

Vliv realizace záměru na kvalitu ovzduší bude významný během provádění stavebních prací (skrývek ornice, terénních úprav) a dovážení stavebních materiálů (štěrk a křemenný písek), bude ovšem časově omezený a skončí spolu s prováděním prací.

Provoz golfového hřiště bude mít malý negativní vliv na ovzduší provozováním mechanismů k údržbě hřiště – travních sekaček.

D.1.3. Vlivy na hlukovou situaci a event. další fyzikální a biologické charakteristiky


Rozsah a vlivy dopravy návštěvníků a zásobování byly již prověřeny ve zjišťovacím řízení dle zákona č. 100/2001 Sb., v rámci záměru „Parkoviště u sportovního klubu Dymník – Rumburk“ [10].

Vyšší hlukovou zátěž lze očekávat v období výstavby v souvislosti s provozem stavebních mechanismů. Tento vliv bude malý a málo významný vzhledem k časovému omezení a vzdálenosti od obytné zástavby.

Vliv používané drobné mechanizace lze považovat za zanedbatelný.

Hodnocení vlivu: malý vliv, málo významný – negativní

Závěr

Realizace záměru nebude významným zdrojem hluku z provozu a ze stacionárních zdrojů. Předpokládá se. že hluk emitovaný z plošných zdrojů a z vyvolané dopravy nebude překračovat maximální přípustné hodnoty stanovené na ochranu zdraví lidí ve smyslu NV č. 148/2006 Sb., ve venkovním prostoru akusticky chráněných staveb.

D.1.4. Vlivy na povrchové a podzemní vody

Vliv na charakter odvodnění oblasti


Realizací záměru dojde k ovlivnění hydrologického režimu krajiny zejména v důsledku vytvoření poměrně uzavřeného koloběhu vody spojeného se zavlažováním ploch hřiště. Tím dojde k prodloužení zdržení doby v krajině a zvýšení její retenční schopnosti. Z tohoto hlediska je ovlivnění charakteru odvodnění oblasti vnímáno jako pozitivní.

Hodnocení vlivu: středně velký vliv, málo významný – pozitivní

Vliv na podzemní a povrchové vody v období výstavby


Zemní práce budou prováděny nad hladinou podzemní vody a neovlivní přirozený režim podzemní vody.

K ovlivnění povrchových vod dojde prostřednictvím změny infiltračních poměrů v souvislosti se skrývkou svrchního půdního horizontu. Na svažitých pozemcích může i v krátkodobém horizontu, v němž budou práce provedeny, dojít k nadměrné erozi. Veškeré dotčené plochy by tak měly být v co nejkratší době zatravněny a práce by měly být prováděny etapovitě, s optimálním fázováním a vytvářením dočasných deponií. Významné srážkové události, které by mohly vést k nadměrné erozi vznikají náhodně a občasně. Vliv záměru na povrchové vody v období výstavby bude malý a časově omezený. V jeho důsledku nedojde k ohrožení kvality povrchových ani podzemních vod.



Hodnocení vlivu: malý vliv, málo významný – negativní

Vliv na podzemní a povrchové vody v období provozu


Předpokládaná denní spotřeba vody na zavlažování je 1000 – 1200 m3. Ačkoliv dosud nebyla přesně zhodnocena vydatnost zdrojů pro naplňování potřeb, investor předpokládá, že bude dostatečná. Závlaha bude navíc dotována povrchovou vodou z nově vytvořených retenčních nádrží, do nichž bude odváděna dešťová voda z ploch hřiště.

Podzemní vody budou pro potřeby hřiště jímány prostřednictvím 2 vrtaných studen na pozemcích parc. č. dle KN 1002/6 a 1152/1 v k.ú. Staré Křečany. Celkový roční povolený odběr podzemních vod z těchto studen činí 116 375 m3 [16], [17].

Dalším zdrojem je stávající studna v technickém areálu sportovního klubu s vydatností 8,4 l/s (726 m3/den).

Povrch hřiště bude z naprosté většiny tvořen travními porosty a doprovodnou, solitérní i skupinovou vegetací. Takový vliv bude pozitivní vzhledem k zvýšení schopnosti retence srážkových vod a snížení povrchového odtoku, a tím i eroze. Provoz hřiště vyžaduje dodržování stanoveného závlahového režimu s odvodňovacím systémem a retenčními nádržemi, tvořící poměrně uzavřený vodní cyklus, který lze z hydrologických poměrů hodnotit jako středně velký a středně významný pozitivní vliv.

Péče o travní porosty golfového hřiště bude vyžadovat vstupy živin prostřednictvím hnojiv. Nesprávné hnojení se může stát plošným zdrojem znečištění povrchových i podzemních vod. Investor zamýšlí použití startovacích ekologických hnojiv pro zahuštění trávníků a jejich následné nahrazení dokonalým zavlažovacím systémem. Průběžně tak budou nadále přihnojovány pouze plochy s nízkou výškou sečení (odpaliště, jamkoviště), a to speciálními hnojivy s jemnou granulací, s pomalu rozpustnými látkami a pozvolným uvolňováním dusíku. Za účelem stanovení optimálního způsobu a dávek hnojení bude zpracován a dodržován plán hnojení. Vzhledem k tomu, že dotčenými pozemky je zemědělská půda, která by při zemědělském využívání byla rovněž přihnojována, lze tuto činnost hodnotit jako bez vlivu.

Hodnocení vlivu: středně velký vliv, středně významný – pozitivní

Závěr

Stavba golfového hřiště nebude mít při dodržení vhodných opatření - jako je průběžné zatravňování dotčených ploch, etapizace a fázování prací nebo využití dočasných deponií, významný negativní vliv na odvodnění oblasti a povrchové vody.

Provozem golfového hřiště dojde k zlepšení hydrologických vlastností krajiny prostřednictvím zvýšení její retenční schopnosti a snížení intenzity povrchového odtoku ze svažitých pozemků.

Pro eliminaci případných negativních dopadů přihnojování potřebných ploch hřiště bude zpracován plán hnojení, jehož dodržování zamezí případným negativním vlivům.

D.1.5. Vlivy na půdu


Realizací záměru dojde k poměrně významné změně využívání půdy na předmětných pozemcích.

Vlivy na půdu v období výstavby


Důležitým krokem v období výstavby bude vhodné a pouze krátkodobé ukládání ornice tak, aby nedošlo k její degradaci a byla dočasně využita k tvorbě protierozních prvků. Povinností subjektu provádějícího stavební práce bude zajištění stavebních mechanismů tak, aby nedošlo k úniku ropných látek. Vzhledem k omezené době trvání prací nebude ani velký vliv na svrchní část půdy vlivem významným.

Hodnocení vlivu: velký vliv, málo významný – negativní

Vlivy na půdu v období provozu


Současná modelace terénu bude na vybraných plochách změněna, přičemž výkopy ani náspy nepřesáhnou výšku 1,5 m a objem deponované ornice bude přibližně 24 000 m3. Po provedení modelace budou plochy rychle zatravněny a nedojde tak k jejich degradaci erozí, která bude naopak z dlouhodobého hlediska snížena zatravněním ploch orné půdy a vysazením solitérních i skupinových stromových a křovinných porostů. Vhodný systém odvodnění pozemků v kombinaci s vytvořením retenčních nádrží také sníží vlivy vodní eroze.

Výrazně se změní způsob péče o půdu. Dojde ke změně kultury zemědělského charakteru za účelem využívání mimoprodukčních schopností půdy. Celkově bude takto změněna plocha zhruba 79 ha zemědělské půdy. Vzhledem k tomu, že většina zemědělské půdy byla vedena jako trvalý travní porost, nedojde ve skutečnosti k výrazné změně. V případě orné půdy (zhruba 25 ha) dojde k změně kultury k lepšímu, vzhledem k vytvoření travního porostu, zvýšením její retenční schopnosti a zextenzivněním jejího využívání (snížením procesu umělého koloběhu živin). Změna kultury se dotkne i pozemků zařazených dle zemědělských kritérií v třídě ochrany I. Zde je ovšem třeba vzít v úvahu, že realizací záměru nedojde k degradaci této půdy a ta bude naopak lépe chráněna před erozí a vlivy intenzivního obhospodařování a její vlastnosti zůstanou do budoucna zachovány.

K vytvoření a zahuštění travních porostů budou použita startovací ekologická hnojiva, která budou postupně nahrazena optimálním systémem zavlažování. V dalším provozu budou využívána pouze speciální hnojiva s postupným uvolňováním dusíku a pouze na plochách s nízkou výškou sečení. Pro zajištění optimálního hnojení bude zpracován a dodržován plán hnojení.

Záměr neuvažuje použití růstových regulátorů či přípravků omezujících růst nevhodných rostlin.



Hodnocení vlivu: středně velký vliv, středně významný – mírně pozitivní
Závěr

Realizací záměru dojde k celkovému zatravnění předmětných ploch a obhospodařování vytvořených travních porostů (sečení, hnojení ploch s nižší výškou sečení), které bude mít za následek zvýšení retenčních schopností půd, snížení vodní a větrné eroze a změnu kultur ze zemědělských ploch na plochy s mimoprodukčním využitím.

Celkově lze vlivy působící na půdu v případě realizace a provozu golfového hřiště chápat jako středně velké, středně významné a mírně pozitivní.


D.1.6. Vlivy na horninové prostředí a přírodní zdroje


K ovlivnění horninového prostředí realizací záměru nedojde. V předmětném území nejsou známy žádné nerostné zdroje, dobývací prostory ani CHLÚ.

Stavbou hřiště dojde pouze k časově omezené spotřebě těžených surovin – štěrku a křemenného písku. K tvorbě terénních prvků bude využita půda z ploch hřiště.

Provoz golfového hřiště si vyžádá pouze malou spotřebu el. energie k zajištění závlahového systému a PHM k provozu drobné mechanizace na udržování travnatých ploch.

Hodnocení vlivu: malý vliv, málo významný – mírně negativní

D.1.7. Vlivy na faunu, flóru a ekosystémy


Vliv na faunu, flóru a ekosystémy ve fázi výstavby

Ve fázi výstavby bude vliv na faunu, flóru a ekosystémy poměrně velký. Na části předmětné plochy dojde k úpravě povrchu pozemků (skrývce ornice, modelaci terénu), v jejímž důsledku bude odstraněn současný bylinný porost. V souvislosti s prováděním prací bude rovněž docházet k rušení hnízdícího ptactva a dalších obratlovců. Pro minimalizaci těchto negativních vlivů bude nutné přijmout a dodržovat opatření uvedená v kapitole D.4. Lze očekávat, že během výstavby bude celá řada volně žijících živočichů migrovat do přilehlých ekologicko stabilizačních prvků, které nebudou pracemi ovlivněny a po založení hřiště se do území vrátí.

Ačkoliv bude negativní vliv výstavby hřiště na faunu, flóru a ekosystémy velký, v případě dodržení stanovených opatření a vzhledem k tomu, že rozsah prací je časově omezen, nebude jeho význam velký.

Hodnocení vlivu: velký vliv, málo významný – negativní

Vliv na faunu, flóru a ekosystémy ve fázi provozu

Realizací záměru nedojde k významné změně současného stavu. Veškeré pozemky, z nichž některé jsou v současnosti vedeny jako ostatní plocha nebo orná půda, budou zatravněny. Budou ponechány veškeré solitérní dřeviny a skupiny dřevin, které budou navíc doplněny skupinami vysoké zeleně oddělujícími jednotlivé jamky a tvořící optické i praktické rozdělení plochy hřiště. Plán těchto výsadeb nebyl zatím zpracován, je však uvažováno s výsadbou zhruba 14.000 sazenic, která bude následně pokračovat dle potřeb a možností.

K rozšíření druhového zastoupení živočichů v území přispěje stavba retenčních nádrží na zadržování povrchové vody. Na předmětné území budou působit vlivy spojené s údržbou i provozem hřiště – pojezd mechanismů, pohyb osob atd.

Plocha golfového hřiště bude umožňovat trvalý výskyt i snadnou migraci mnoha druhů organismů. Za cenné lze považovat okrajové části prvků hřiště a doprovodnou zeleň, které by v případě zemědělského využívání pozemků nevznikly. Přirozený rozvoj biotopů luk budou umožňovat plochy s nízkou intenzitou sečení.

Pro zamezení negativních vlivů na druhy živočichů vyjmenované ve vyhl. č. 395/1992 Sb., zjištěné biologickým průzkumem [13] – ropucha obecná, bramborníček hnědý, rorýs obecný, ťuhýk obecný, vlaštovka obecná (všichni ohrožení), slepýš křehký, ještěrka obecná, křepelka polní (všichni silně ohrožení), jeřáb popelavý (kriticky ohrožený) – bude nutné zachovávat opatření stanovená v závěrech biologického hodnocení, která jsou uvedena v kapitole D.4.

Provoz záměru zajistí příznivé prostředí některým i dosud se nevyskytujícím živočišným druhům a naopak některým zase prostředí méně příznivé. Tato změna bude kompenzována přesunem některých druhů na okolní stanoviště, která budou poskytovat stejné podmínky jako plochy určené k realizaci hřiště v současném stavu a jsou v okolním prostředí dostatečně zastoupeny. Z celkového hlediska by tak mělo dojít k mírnému zvýšení biodiverzity širšího zájmového území.

Vzhledem k prvkům ÚSES v blízkosti realizace záměru by mělo dojít k pozitivnímu vlivu na navržený lokální biokoridor LBK 192, který je navržen na současné orné půdě a jeho vedlejším významem je protierozní opatření. Tento vedlejší význam bude částečně splněn realizací záměru, kterou dojde k zatravnění veškerých pozemků, výsadbě solitérních dřevin i jejich skupin a vytvoření retenčních jezírek, které napomohou k zdržení vody v krajině a snížení intenzity odtoku povrchové vody ze svažitých pozemků. Funkčnost RBC Dymník nebude realizací záměru změněna.

Hodnocení vlivu: malý vliv, málo významný – mírně pozitivní

Závěr

Realizací záměru dojde k změně současného stavu ekosystémů zájmového území, který však nebude výrazný. Negativní důsledky vlivem stavby hřiště budou mít pouze omezené časové trvání a budou vratné.

Samotným provozem hřiště dojde k mírnému zlepšení současného stavu rozšířením ploch travních porostů a výsadbou solitérních dřevin i jejich skupin.

Všichni živočichové včetně chráněných budou mít dostatek prostoru k dočasnému nebo trvalému přesídlení na okolní pozemky, které nejsou součástí záměru, tvoří biotop se stejnými charakteristikami a v okolí předmětného území je jich k dispozici dostatek.

Pro minimalizaci případných negativních vlivů bude nutné dodržovat podmínky stanovené v kapitole D.4, především s ohledem na výskyt druhů živočichů vyjmenovaných ve vyhl. č. 395/1992 Sb.


D.1.8. Vlivy na krajinu

Vliv na krajinu ve fázi výstavby


Vliv na krajinu prováděním stavebních prací bude velký, ale vzhledem k omezenému časovému trvání nebude významný. Tento význam bude zesílen umístěním pozemků ve svahu a v blízkosti rozhledny na vrchu Dymník, bude však naopak zeslaben prováděním prací mimo hnízdní období většiny ptačích druhů, které se z velké části překrývá s trváním turistické sezóny (15.4. – 31.7.), tak jak je uvedeno v opatřeních kapitoly D.4, a rovněž prováděním prací v etapách a průběžným zatravňováním upravovaných dotčených pozemků.

Hodnocení vlivu: velký vliv, málo významný – negativní

Vliv na krajinu ve fázi provozu


Realizací záměru dojde ke změně krajinného rázu zejména modelováním terénu a výsadbou nové zeleně. Výška a hloubka terénních úprav nepřesáhne 1,5 m. Terénní úpravy nebudou výraznou změnou oproti současnému stavu z hlediska krajinného rázu.

Za pozitivní lze považovat realizaci malých vodních ploch (retenčních nádrží) a výsadbu dřevin. V kombinaci s oddělením jednotlivých herních prvků skupinami dřevin dojde k výrazné strukturaci krajiny - střídání herních prvků, keřových a stromových porostů a vodních ploch.

Území je pohledově exponováno od severu – směrem od obce Staré Křečany. Z ostatních světových stran je pohledově kryto vrchem Dymníkem a útvary vzrostlých dřevin.

K zásadní změně krajinného rázu nedojde. Zhodnocení zásahu v rozmezí pozitivního a negativního záleží na subjektivním pocitu každého pozorovatele a je zásadně určováno přístupem ke golfu jako takovému a k současnému vývoji zemědělské krajiny, která prochází velkou transformací vzhledem k jejímu stavu v uplynulém století.

Hodnocení vlivu: malý vliv, málo významný – neutrální

D.1.9. Vlivy na hmotný majetek a kulturní památky


Vliv záměru na hmotný majetek je malý z praktického hlediska, kdy nedochází k výrazným změnám dotčených pozemků, je však výrazný z hlediska ekonomického, kdy dojde k jejich jednoznačnému zhodnocení a zatraktivnění. V této souvislosti tak lze vnímat vliv záměru i na širší okolí, kdy s největší pravděpodobností dojde k zvýšení atraktivity objektů pro stálé i sezónní bydlení či k podnikatelským aktivitám.

Za kulturní památky jsou považovány budovy rozhledny Augustova věž na vrcholu Dymníku a výletní restaurace Dymník – Rauchberg, která je součástí zázemí golfového hřiště. Realizace záměru nebude mít vliv na tyto objekty.



Hodnocení vlivu: velký vliv, středně významný – výrazně pozitivní
1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət