Ana səhifə

Oznámení záměru ve smyslu § 6 z. 100/2001 Sb., v platném znění


Yüklə 3.52 Mb.
səhifə7/11
tarix27.06.2016
ölçüsü3.52 Mb.
1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11

C.2.1. Ovzduší


V blízkosti lokality není prováděno měření kvality ovzduší. Nejbližší měřicí stanice AIMS – Varnsdorf – se nachází v místě s rozdílnými imisními charakteristikami a použití naměřených údajů pro předmětnou lokalitu by bylo nerelevantní.

Předmětný záměr je umístěn v nezastavěném území, v mírném severním svahu svažujícím se směrem k části obce Dolní Křečany. Ačkoliv jsou výše položené jižní partie zalesněny, je území poměrně intenzivně provětráváno, což zajišťuje příznivé rozptylové poměry. Vzhledem k této skutečnosti a nadmořské výšce lokality se nejedná o území s vyšší četností chladových inverzí.

Vzhledem k nízkému stupni zalidnění a nízkému zastoupení zdrojů se nepředpokládá, že by v zájmovém území byly překračovány imisní limity stanovené na ochranu zdraví ve smyslu NV.597/2006 Sb.

Kvalita ovzduší zájmového území z globálního pohledu

Kvalitu ovzduší Ústeckého kraje v současné době nejvíce ovlivňují velké zdroje znečišťování a dálkový přenos znečištění. V intravilánech měst a obcí kvalitu ovzduší také ovlivňuje doprava a domácí topeniště vybavená spalovacími zařízeními na tuhá paliva.

Na úrovni znečištění ovzduší v lokalitě se velké zdroje znečištění výrazně neprojevují, neboť přestože se jedná o území Ústeckého kraje, samotný Šluknovský výběžek je z JZ směru izolován geologickými útvary, především masou Lužických hor.


Kvalita ovzduší zájmového území z lokálního pohledu

Kvalita ovzduší přímo v předmětné lokalitě není z lokálního pohledu negativně ovlivňována, vzhledem k vzdálenosti od obytného území a dobrým rozptylovým podmínkám. Zdrojem imisí je tak pouze doprava v souvislosti s provozem restaurace Dymník – Rauchberg a sportovního klubu.

Kvalita ovzduší je jedním z důvodů pro výběr lokality k realizaci golfového hřiště za účelem rekreace ducha i těla návštěvníků. Bude přímým zájmem investora tuto kvalitu ovzduší provozem hřiště nezhoršovat a nesnižovat tak rekreační potenciál zařízení.

Z větrné růžice pro lokalitu Rumburk vyplývá převládání Z, JZ a J směru větru (cca 45 % celkového času), bezvětří je v 28 % času a ostatní směry větru dotvářejí zbylých 27 %.

61 % meteorologických situací připadá na 3. a 4. třídu stability ovzduší, kdy jsou dobré rozptylové podmínky.





Obrázek 5. Odhad větrné růžice pro lokalitu Rumburk ve výšce 10 m nad povrchem

C.2.2. Hluk


Území se nachází mimo zastavěné území a jediným zdrojem hluku je doprava k restauraci a sportovnímu klubu a provoz těchto zařízení.

Nízké zatížení území hlukem je jedním z důvodů pro výběr lokality k realizaci golfového hřiště za účelem rekreace ducha i těla návštěvníků. Bude přímým zájmem investora zatížení území hlukem nezvyšovat a nesnižovat tak rekreační potenciál zařízení.


C.2.3. Horninové prostředí

Geomorfologické poměry


Podle geomorfologického členění České republiky (CENIA) náleží území stavby k následujícím morfologickým jednotkám:

  • provincie Česká vysočina

  • subprovincie Krkonošsko - Jesenická

  • oblast Krkonošská

  • celek Šluknovská pahorkatina

Šluknovská pahorkatina je geomorfologický celek vyplňující téměř celé území Šluknovského výběžku. Jedná se o mírně zvlněnou krajinu s výškovými rozdíly max. do 300 metrů, bez výrazných prvků, s poměrně zachovalou přírodou a rozptýlenými lesními porosty.

Šluknovská pahorkatina patří k nejstarším vyvřelým hlubinným tělesům ve střední Evropě.


Geologie


Podloží je tvořeno vyvřelinami rumburskou biotitickou žulou (modrošedou), brtnickou biotitickou žulou (růžovou až načervenalou), granodioritem (modravě šedým) a dvojslídným granodioritem. Žulové horniny jsou často protkány četnými žilami lamprofyrů.

Členitá Šluknovská pahorkatina vznikla na horninách lužického žulového masívu s výraznějšími vrcholy často z mladých vulkanických hornin.


Půdní poměry


Záměr je situován na zemědělské pozemky, dle druhů pozemků uvedených v KN zejména ornou půdu a trvalé travní porosty. V současné době nejsou pozemky intenzivně obhospodařovány, neboť jsou ve vlastnictví investora záměru, který má zájem vytvořit na nich plochy hustě zatravněné.

Tabulka 8. Vyjádření rozlohy půd k realizaci záměru dle BPEJ

BPEJ

Rozloha pozemku (m2)

7.28.11

62 819

7.29.11

51 601

7.28.14

65 741

7.29.14

43 575

7.50.11

348 817

7.47.12

12 023

7.50.14

156 940

7.37.46

50 573

První číslo BPEJ udává klimatický region. Všechny předmětné pozemky náleží do regionu 7 – MT 4, mírně teplý, vlhký.

Druhá a třetí číslice BPEJ vyjadřuje hlavní půdní jednotku. Předmětné pozemky jsou dle tohoto údaje charakterizovány následovně:



  • 28 - Kambizemě  modální  eubazické,  kambizemě  modální  eutrofní na bazických a ultrabazických horninách a jejich tufech, převážně středně těžké, bez skeletu až středně skeletovité, s příznivými vlhkostními poměry, středně hluboké 

  • 29 - Kambizemě  modální   eubazické  až  mezobazické   včetně  slabě oglejených  variet,  na  rulách,  svorech,  fylitech, popřípadě žulách, středně  těžké až středně  těžké lehčí, bez  skeletu až středně skeletovité, s převažujícími dobrými vláhovými poměry 

  • 37 – Kambizemě  litické,  kambizemě   modální,  kambizemě  rankerové a rankery  modální   na  pevných  substrátech   bez  rozlišení, v podorničí od 30 cm silně  skeletovité nebo s pevnou horninou, slabě až  středně skeletovité, v ornici  středně těžké lehčí až lehké, převážně výsušné, závislé na srážkách 

  • 47 - Pseudogleje modální, pseudogleje luvické, kambizemě oglejené na   svahových (polygenetických) hlínách,  středně těžké, ve spodině těžší až středně skeletovité, se sklonem k dočasnému zamokření

  • 50 - Kambizemě  oglejené  a  pseudogleje  modální  na žulách, rulách a jiných pevných horninách (které  nejsou v HPJ 48,49), středně těžké lehčí až středně těžké,  slabě až středně skeletovité, se sklonem k dočasnému zamokření

Čtvrtá číslice BPEJ udává kombinaci sklonitosti a expozice pozemků. Předmětné pozemky jsou dle tohoto údaje charakterizovány následovně:

  • 1 – mírný sklon, všesměrná expozice

  • 4 – střední sklon, jižní (jihozápadní až jihovýchodní) expozice

Pátá číslice BPEJ udává kombinaci skeletovitosti a hloubky půdy. Předmětné pozemky jsou dle tohoto údaje charakterizovány následovně:

  • 1 – bezskeletovitá, s příměsí; hluboká

  • 2 – slabě skeletovitá; hluboká

  • 4 – středně skeletovitá; hluboká, středně hluboká

  • 6 – středně skeletovitá; mělká

Součástí předmětné lokality je zhruba 14,6 ha lesních pozemků.
1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət