Ana səhifə

Materiały I Studia z Dziejów Stosunków Polsko- ukraińskich


Yüklə 2.21 Mb.
səhifə24/28
tarix24.06.2016
ölçüsü2.21 Mb.
1   ...   20   21   22   23   24   25   26   27   28

W. Siemaszko, E. Siemaszko, Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej Wołynia 1939-1945,Warszawa 2000, t.1, s.1-1000, t.2, ss.1001-1440. (B.Grott) – przepisać z odbitki kserograficznej wysłanej Panu wcześniej.
H.Komanski, Sz. Siekierka, Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na Polakach w województwie tarnopolskim 1939-1946, Wrocław 2004, s. 1182.(B.Grott) –przepisać jak wyżej.

Czesław Partacz


Dokumienty izobliuczajut. Sbornik dokumientow i materiałow o sotrudniczestwie ukrainskich nacyonalistow so spiecsłużbami faszystskoj Giermanii, opr. G. Tkaczenko, A. Wojciechowskij, A. Tkaczuk, Wyd. 3, uzup., Kijów 2005, 355 s.
W 2005 roku w Kijowie ukazało się trzecie, uzupełnione, wydanie zbioru dokumentów poświęconych współpracy ukraińskich nacjonalistów ze służbami specjalnymi faszystowskich Niemiec. Tytuł tej książki – Dokumenty demaskują – dla niektórych historyków i politologów ma, co prawda, woń naftaliny, brzmi zbyt propagandowo, jednak publikacja wypełnia sporą lukę w naszej wiedzy na temat współpracy ukraińskich nacjonalistów z III Rzeszą, a pośrednio i stosunków ukraińsko-polskich. Autorami zbioru są: Gieorgij Tkaczenko, Aleksander Wojciechowski i Aleksander Tkaczuk. Zbiór został wydany przez Radę Organizacji Weteranów Ukrainy i Centrum obrony prawdy historycznej o Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej.

Tom zawiera dokumenty, które ilustrują istotę ukraińskiego ruchu nacjonalistycznego powstałego na ziemiach Kresów Wschodnich II RP, czyli tzw. Zachodniej Ukrainy. Zawarte źródła dotyczą okresu międzywojennego, II wojny światowej i procesu norymberskiego. Pokazują one bliską współpracę, czyli kolaborację, działaczy Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów ze strukturami hitlerowskich Niemiec. Autorzy podkreślają, iż wydanie trzecie uzupełnione jest odpowiedzią na działania ukraińskich kół prawicowych dążących do rehabilitacji OUN-UPA poprzez uznanie członków tej organizacji za kombatantów II wojny światowej, co wywołuje duże zaniepokojenie w wielu krajach, ze względu na zbrodnie ludobójstwa popełnione przez OUN-UPA i Służbę Bezpieczeństwa OUN.

Wydanie trzecie recenzowanej książki, w odróżnieniu od edycji drugiej, zawiera liczne dokumenty archiwalne proweniencji OUN oraz dokumenty władz hitlerowskich na temat Ukrainy i Ukraińców, w tym materiały, które ilustrują wydarzenia związane z proklamowaniem 30 czerwca 1941 r. ukraińskiego państwa nacjonalistycznego we Lwowie.

Recenzowana książka składa się ze wstępu, pięciu rozdziałów, podsumowania i załączników.

Rozdział pierwszy liczy jedenaście stron i nosi tytuł: Faszyzm i rusofobiapodstawy ideologiczne ukraińskiego nacjonalizmu. Trudno tutaj zgodzić się z zawężeniem problemu tylko do rusofobii, skoro wiemy, iż ukraińscy nacjonaliści byli również antysemitami i polonofobami, zaś nastawienie antypolskie dominowało wśród działaczy i członków OUN. Autorzy analizują rozwój swego narodu i jego antyrosyjskich elit, do których zaliczają m.in. pisarzy Tarasa Szewczenkę i Pantelejmona Kulisza oraz historyka i etnografa Mykołę Kostomarowa. Szczególnie mocno atakują dorobek „ojca” historiografii ukraińskiej, Mychajły Hruszewśkiego – za „antynaukowe koncepcje historyczne” i eksponowanie „mesjanistycznej roli narodu ukraińskiego”.

Podobnie oceniają rolę twórcy ukraińskiego konserwatyzmu Wiaczesława Łypynśkiego. Niesłusznie natomiast uważają, iż ideologia i myśl polityczna Dmytra Doncowa jest rozwinięciem twórczości Łypynśkiego. Doncow był w rzeczywistości twórcą ideologii integralnego nacjonalizmu ukraińskiego, która stała się drogowskazem w działalności OUN oraz partii skrajnie prawicowych, odwołujących się do jego myśli. Na podstawie ideologii Doncowa powstał ukraiński faszyzm, nazywany ukraińskim integralnym nacjonalizmem. Jak mówił jeden z działaczy OUN – Stepan Łenkawśkyj w latach 60-tych: „nie bójcie się nazywać siebie faszystami, bo my faszystami jesteśmy” (wstęp, s. 14).

Jednym z głównych interpretatorów ideologii OUN był również Mykoła Sciborśkyj (członek OUN-M), zastrzelony przez banderowców w 1941 r.

Autorzy argumentują, iż właściwym ojcem ukraińskiego faszyzmu był Mykoła Michnowśkyj. Jak uważa recenzent tej pracy, autorom chodziło chyba tutaj o ksenofobiczny aspekt myśli Michnowśkiego i jej wpływ na ideologię OUN. To Michnowśkij wylansował bowiem hasła: „Ukraina dla Ukraińców”, „Nie bierz sobie żony z obcych, bo twoje dzieci staną się obcymi”.

Podstawą ideologii ukraińskiego faszyzmu był „Dekalog nacjonalisty ukraińskiego”, który stał się od 1929 r. obowiązujący dla wszystkich członków OUN. Propagował on egoizm narodowy i nienawiść do obcych – cużynców. Tak jak chrześcijanie odmawiają modlitwę codzienną, tak nacjonaliści ukraińscy na każdym spotkaniu deklamowali swój pogański „Dekalog”.

Rozdział drugi, liczący czterdzieści dziewięć stron, nosi tytuł: Dokumenty i materiały służb specjalnych nazistowskich Niemiec (Abwehra, SS, SA, SD i policja kryminalna). Są to źródła znajdujące się w Centralnym Państwowym Archiwum Wyższych Organów Władzy Ukrainy (CDAWOWU) w Kijowie. Dotyczą różnych stron współpracy UPA z Wermachtem, dezercji z obozów szkoleniowych SS „Galizien”, nakładania przez UPA kontrybucji m.in. żywności i wódki na polskich sołtysów. Bardzo istotne są dokumenty ukazujące działalność III Rzeszy na okupowanej Ukrainie i stosunek Ericha Kocha, Hansa Franka oraz Adolfa Hitlera do Ukraińców (s. 74–77).

Rozdział trzeci liczy czterdzieści stron i nosi tytuł: Dokumenty i materiały OUN-UPA i innych struktur ukraińskich nacjonalistów. Rozpoczyna go uchwała II Wielkiego Zjazdu OUN z sierpnia 1939 r., dalej znajdziemy uchwalone przez Prowid OUN-B w kwietniu 1941 r. „Polityczne, wojskowe i propagandowe wytyczne dla członków OUN na czas wojny”. Inne dokumenty zawierają cytaty z gazet nacjonalistycznych z 1941 r. Bardzo interesująca jest tajna dyrektywa Prowidu OUN-M z 1940 r. Jest to instrukcja na czas walki. Dla nas Polaków szczególnie interesująca jest tajna strategiczna dyrektywa UPA z archiwum” Kłyma Sawura” z 1943 r. nakazująca bić Polaków gdzie się da, nie czekając aż się zorganizują (s. 92).

Rozdział czwarty liczy aż osiemdziesiąt stron i nosi tytuł: Dokumenty i materiały Międzynarodowego Trybunału Norymberskiego, sowieckich organów bezpieczeństwa i spraw wewnętrznych, Ministerstwa Obrony Związku Sowieckiego oraz Ukraińskiego Sztabu Ruchu Partyzanckiego. Dokumenty zamieszczone w tym rozdziale są już dość dobrze znane, szczególnie te z procesu norymberskiego. Dla nas interesujące są dokumenty proweniencji sowieckiej i upowskiej, znajdujące się w archiwach KGB i Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, jak np. raport „Jarosława” (s. 137) z napadu UPA na Hanaczów, powiat Przemyślany, woj. tarnopolskie. Według raportu UPA zabito wówczas 180 Polaków i raniono około 200. Wieś została spalona w 80%. Zużyto 734 naboje. Polacy bronili się bronią palną i białą.

Według opracowania H. Komańskiego i Sz. Siekierki, Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na Polakach w województwie tarnopolskim 1939–1946 (Wrocław 2004, s. 286–288), w czasie napadu UPA w nocy z 2 na 3 lutego 1944 r. zginęło 98 Polaków i 15 Żydów. Rannych zostało 18 osób. Jak widzimy, UPA znacznie zawyżała swoje „sukcesy” w walce „narodowowyzwoleńczej”. Na stronach 156–186 znajduje się opracowanie podsumowujące działalność OUN-UPA („W sprawie przeglądu działalności OUN-UPA”), zredagowane w lipcu 1993 przez 6-osobowy roboczy zespół badawczy Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, powołany do życia 1 lutego 1993 na zlecenie Prezydium Rady Najwyższej Ukrainy. Autorzy tego opracowania opisują zbrodniczą działalność UPA z punktu widzenia ówczesnych władz. Mimo to cytują nawet odezwę „melnykowców”, twórców zbrodniczej przecież ideologii ukraińskiego integralnego nacjonalizmu, którzy z przerażeniem obserwowali swoich wychowanków z OUN z frakcji banderowskiej. W odezwie tej z listopada 1943 r. czytamy (s. 177): „Mężczyźni i kobiety Ukrainy. Mężnie i odważnie stawcie czoło wszystkim terrorystycznym próbom wciągnięcia was do awanturniczej walki wyzwoleńczej. Organizujcie wszędzie bojówki ukraińskiej obrony narodowej i nie dajcie się ograbić tak zwanej „Ukraińskiej Powstańczej Armii”. Dajcie odpór wszelkim próbom zmarnowania w bezpłodnej partyzantce własnej krwi, krwi swoich synów i ojców. Wielka mobilizacja do UPA – to polityczna i wojskowa głupota … Odpór bratobójcom! Banderowiec, który strzela do Ukraińców – to bandyta i agent Moskwy, a nie ukraiński rewolucjonista”. Z perspektywy czasu możemy powiedzieć: prawdziwie bolszewicko-chruszczowowska argumentacja stosowana często przez działaczy OUN.

Rozdział piąty liczy sto siedemnaście stron i nosi tytuł: Dokumenty Organizacji Weteranów Ukrainy, materiały konferencji naukowych, publikacje autorów rodzimych i zagranicznych. Zawiera on cały szereg artykułów naukowych i publicystycznych ukazujących działalność OUN-UPA z perspektywy weteranów wojny – ludzi sowieckich. Uważny czytelnik znajdzie tam szereg nieznanych Polakom szczegółów.



Książka została wydana w języku rosyjskim, coraz mniej znanym w Polsce. Będzie przydatna głównie dla zawodowych historyków i publicystów dążących do ukazania prawdy w historii, a nie nachalnej nacjonalistycznej propagandy uprawianej w imię „wyższej” polityki.





1 Tekst ten był publikowany w miesięczniku „Nasza Przyszłość” 1933, t. 29 i 30.

2 Tamże s. 3

3 Tamże, s. 22

4 tamże, s. 29

5 Zob. B. Grott, Nacjonalizm polski a nacjonalizm ukraiński-próba porównania, „Politeja”, 2006 , nr 5, s.....

6 Sprawa ukraińska, sygn. K-521-41-114

7 Tak ocenia jego działalność socjolog prof. Zbigniew Kurcz w książce Mniejszość polska na Wileńszczyźnie, Wrocław 2005, zob. rozdz, pt. Wschodni mit Jerzego Giedroycia, s. 376 – 393.

8 J. Kozik, Ukraiński ruch narodowy w Galicji w latach 1830–1848, Kraków 1973, s. 171, 208 i inne.

9 Tamże, s. 35.

10 Tamże, s. 140.

11 Tamże, s. 292.

12 P. Dąbkowski, Ukraiński ruch narodowy w Galicji Wschodniej 1912–1923, Warszawa 1985, s. 23.

13 G. Łukomski, Cz. Partacz, B. Polak, Wojna polsko-ukraińska 1918–1919, Koszalin – Warszawa 1994, s. 11; Dalsze roszczenia ukraińskich nacjonalistów obejmowały Łemkowszczyznę, a w zaborze rosyjskim gubernię chełmską, o czym piszą m.in. L. Wasilewski, Ukraińska sprawa narodowa w jej rozwoju historycznym, Warszawa 1925, s. 143 i n.; J. Skrzypek, Ukraińcy w Austrii podczas Wielkiej Wojny i geneza zamachu na Lwów, Warszawa 1939, s. 15.

14 Tamże, s. 11.

15 J. Kozik, Ukraiński ruch …, s. 291 – 292.

16 T. Śliwa, Kościół greckokatolicki w Galicji (1815 – 1918), (w:) Kościół w Polsce, red. B. Kumor, Z. Obertyński, Poznań – Warszawa 1979, t. 2, cz. I, s. 648.

17 Tamże, s. 630 – 631.

18 B. Kumor, Metropolia lwowska obrządku łacińskiego, (w:) Kościół w Polsce, red. B. Kumor, Z. Obertyński, Poznań – Warszawa 1979, t. 2, cz. I, s. 621 – 622.

19 Tamże, s. 623.

20 Tamże.

21 A. Krochmal, Konflikt czy współpraca? Relacje między duchowieństwem łacińskim i greckokatolickim w diecezji przemyskij w latach 1918 – 1939. Lublin 2001, s. 32, 45.

22 Cz.W., Kościół i Cerkiew w Galicji wschodniej, Lwów 1909, s. 16.

23 T. Śliwa, Kościół greckokatolicki …, s. 633.

24 Tamże, s. 640 – 641.

25 G. Łukomski, Cz. Partacz, B. Polak, Wojna …, s. 21.

26 Tamże, s. 23.

27 Tamże.

28 T. Śliwa, Kościół greckokatolicki …, s. 647.

29 „Czas”, nr 97 z 27.IV. 1908 r.

30 List pasterski Andrzeja Szeptyckiego Metropolity Halickiego, Arcybiskupa Lwowskiego, Biskupa Kamieńca Podolskiego do polaków obrządku grecko-katolickiego, Żółkiew 1904.

31 Tamże.

32 T. Śliwa, Kościół greckokatolicki …, s. 649.

33 Tamże.

34 Wistnyk Peremyśkoji Jeparchji, 1917, cz. XVII (wydano 12 listopada), s. 127.

35 M. Kozłowski, Między Sanem a Zbruczem. Walki o Lwów i Galicję Wschodnią 1918 – 1919, Kraków 1990, s. 106.

36 Posłanje pasterśke A. Szeptyćkoho, G. Chomyszyna, J. Kocyłowśkoho do wseczesnoho duchowienstwa i wirnych, Lwów 1918.

37 R. Grabowski, Likwidacja unickiej diecezji chełmskiej i próby jej wznowienia, (w:) Nasza Przeszłość. 1989, R. 71, s. 288.

38 O. Krawceniuk, Weleton ze Swiatojurskoj Hori, York Town Sask 1963, s. 133 – 138.

39 R. Grabowski, Likwidacja …, s. 293.

40 Archiwum Państwowe w Przemyślu (APP), Archiwum greckokatolickiego Biskupstwa w Przemyślu, sygn. 5741, s. 17 i nastepne.

41 W. Pobóg-Malinowski, Najnowsza historia polityczna Polski, Gdańsk 1990, t. 2, 1914 – 1939, s. 298.

42 F. Rzemieniuk, Walki polityczne greckokatolickiego duchowieństwa o niepodległość Ukrainy w okresie II Rzeczypospolitej (1918 – 1939), Siedlce 2002 (maszynopis), s. 12.

43 G. Łukomski, Cz. Partacz, B. Polak, Wojna polsko – ukraińska …, s. 114.

20.II. 1918 r. przeniesiono batalion zapasowy 18 pułku obrony krajowej (skład ukraińsko – polski) do Przemyśla; 27.V. szwadron zapasowy 9 pułku dragonów z Tarnowa do Kołomyi (ukraińsko – rumuński); w czerwcu batalion zapasowy 24 pułku piechoty z Freudenthal do Kołomyi (ukraiński) i batalion zapasowy 36 pułku obrony krajowej z Mahrisch Weisskirchen do Kołomyi (ukraińsko – rumuński); w lipcu: batalion zapasowy 22 pułku obrony krajowej z Friedech do Czerniowiec (ukraińsko – rumuński); batalion zapasowy 15 pułku piechoty (ukraiński) z Morawskiej Ostrawy do Lwowa; we wrześniu batalion zapasowy 95 pułku piechoty (ukraiński) z Mährisch-Schönberg do Stanisławowa; w październiku batalion zapasowy 20 pułku piechoty obrony krajowej z Wadowic do Stanisławowa (polsko – Ukraiński); batalion zapasowy 55 pułku piechoty z Bielska do Brzeżan (ukraiński), baon zapasowy 35 pułku obrony krajowej ze Sternberg i Mährisch-Neustadt do Złoczowa (ukraiński oraz 14 oddziałów artylerii z Galicji Zachodniej, Węgier i Austrii.



44 M. Kozłowski, Między …, s. 130; Z. Konieczny, Walki polsko – ukraińskie w Przemyślu i okolicy, listopad – grudzień 1918, Przemyśl 1993, s. 15;

45 M. Kozłowski, Między …, s. 122.

46 Z. Konieczny, Walki …, s. 21 – 23.

47 M. Argasiński, Walki polsko – ukraińskie o Lubaczów, listopad – grudzień 1918, Lubaczów 2000, s. 14.

48 Tamże, s. 15.

49 APP, Polska Rada Narodowa w Przemyślu, sygn. 5, s. 5.

50 Józef Watulewicz, Z pamiętników proboszcza ła-. w Felsztynie skreślonych w latach wojny światowej 1914 – 1919, (w:) Rocznik Przemyski, t. III, Przemyśl 1923, s. 61.

51 APP, Zbiór afiszy z terenu Przemyśla – Ogłoszenia (odpis znajduje się również w zespole: Zbiór spuścizn osób prywatnych, sygn. 1. s. 24 – 25). Umowę ze strony polskiej podpisali: dr L. Tarnawski, F. Przyjemski, dr J. Mantel, dr W. Błażowski, a ze strony ukraińskiej: dr W. Zahajkiewicz, I. Zołnir, A. Aliśkiewicz, M. Demczuk.

52 APP, Polska Rada Narodowa, sygn. afisze.

53 M. Argasiński, Walki …, s. 16.

54 I. B. Bogosław, Dwadcat lit na władicim pristoli, (w:) Jubilejnyj Almanach ukrainśkych bohosłowiw eparchii, Peremyśl, 1937, s. 38.

55 Pamjati Premyśkoho Władyki kyr Josefata Kocyłowśkoho, Spomin, Mjunchen 1956, s. 38.

56 J. Watulewicz, Z pamiętników …, s. 64.

57 Ziemia Przemyska, nr 9 z 15.XI.1918 r.

58 Centralne Archiwum Wojskowe (dalej CAW), Kolekcje i rękopisy, sygn. 400 – 1554. Sprawozdania z „gwałtów ukraińskich” w powiatach Galicji Wschodniej; Nieznana korespondencja arcybiskupów metropolitów lwowskich Józefa Bilczewskiego z Andrzejem Szeptyckim w czasie wojny polsko – ukraińskiej 1918 – 1919. Opracowanie, wstęp, przypisy, indeksy, wybór aneksów i fotografii, ks. Jan Wołczański, Lwów - Kraków 1997, s. 175, 186, 187 i inne; Walki o Lwów i Małopolskę Wschodnią 1918 – 1919. Represje ukraińskie wobec jeńców polskich i ludności cywilnej. Wybór materiałów źródłowych. Wstęp, wybór dokumentów i opracowanie Bogusław Polak, Eugeniusz Śliwiński, Kościan 2004, t. VI, s. 37, 92, 99, 108 i inne.

59 Archiwum Akt Nowych (AAN), Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ), sygn. 2858, k. 46; Ministerstwo Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego (MWRiOP), sygn. 379, k. 102 – 103.

60 Kronika Dyec. Przemyskiej, Przemyśl 1918, R. XVIII, z. 12, s. 204 – 209.

61 CAW, Kolekcje i …, sygn. 400 – 1822, s. 23.

62 Nieznana korespondencja …, s. 63 i dalsze.

63 Tamże, s. 137 – 138.

64 Tamże, s. 140 – 141.

65 Tamże, s. 65 – 99. Listy kierowane do A. Szeptyckiego m.in z dnia 3.XII, 11.XII.1918 r., 23.II.1919 r.

66 CAW, Kolekcje …, sygn. 400 – 1822, s. 23.

67 AAN, Adiutantura Generalna Naczelnego Dowództwa, Instytut Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku (w AAN przechowywany jest mikrofilm tego zespołu), teczka I, sprawa 29.

68 Tamże, MSZ, sygn. 2858, k. 46; MWRiOP, sygn. 379, k. 101 – 103.

69 Tamże.

70 AAN, MSZ, sygn. 2858, k. 42.

71 Tamże.

72 Tamże, a także MWRiOP, sygn. 379, k. 102.

73 Tamże.

74 Tamże, MWRiOP, sygn. 439, k. 102.

75 Tamże, sygn. 439, k. 102.

76 Korespondencja …, s. 157.

77 Tamże, s. 158. Poza Lwowem zostały zniszczone kościoły w następujących miejscowościach: Biłka, Bratkowice, Bursztyn, Brzeżany, Czortków, Darachów, Dublany, Dunajów, Gródek Jagielloński, Horożanka, Iwanówka, Knihiczyn, Kołodziejówka, Kościejów, Kozowa, Kulików, Kuropatniki, Łukawiec Wielki, Mariampol, Magierów, Okniany, Ostrów, Pustomyty, Przemyslany, Podwołczyska, Rawa Ruska (OO Reformatów), Rzęsna Polska, Słobódka, Sokolniki, Sokołówka, Sorocko, Uhniów, Uście Zielone, Zamarstynów, Zaleszczyki.

78 Nieznana korespondencja …, s. 159 – 162.

79 Walki o Lwów i Małopolskę Wschodnią 1918 – 1919. Represje ukraińskie wobec jeńców polskich i ludności cywilnej. T. VI. Wybór materiałów źródłowych. Wstęp, wybór dokumentów i opracowanie Bogusław Polak, Eugeniusz Śliwiński. Kościan 2004, s. 15 – 18 i inne.

80 Tamże, s. 168.

81 AAN, MWRiOP, sygn. 928, k. 7 – 18. Mowa Jana Zamorskiego wygłoszona na 66 sesji Sejmu Rzeczypospolitej w dniu 9 lipca 1919 roku.

82 Tamże, k. 18.

83 A. Krochmal, Konflikt …, s. 168.

84 Posłanje pastyrskie A. Szeptyćkoho, H. Chomyszyna, J. Kocyłowśkoho do wczesneho duchoweństwa i wirnych, Przemyśl 1919, s. 4.

85 Peremyśki Jeparchialni Widomosty, 3 październik 1919, cz. III, s. 56.

86 AAN, MWRiOP, sygn. 928, k. 14.

87 Tamże, k. 13.

88 Tamże, k. 16.


89 OUN w switli postanow Wełykych Zboriw, Konferencij ta inszych dokumentiw z borotby 1929-1955 r. (Zbirka dokumentiw), bmw., Wydannia Zakordonnych Czastyn Orhanizaciji Ukrajinśkych Nacionalistiw, 1955, s. 16. Wspomniana publikacja posiada wiele innych zmanipulowanych dokumentów.

90 Patrz: Roman Drozd, Ukraińska Powstańcza Armia: Dokumenty-Geneza, Warszawa: Burchard Edition, 1998.

91 Patrz: Ryszard Torzecki, Kwestia ukraińska w Polsce w latach 1923-1929, Kraków: Wydawnictwo Literackie, 1989, s. 259; Roman Wysocki, Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów w Polsce w latach 1929-1939. Geneza, struktura, program, ideologia, Lublin: Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, 2003 s. 177. Wysocki podaje „Dekalog”, lecz go nie analizuje. Przez książkę przebija sympatia autora do międzywojennej działalności OUN.

92 Była to „moralność” lub w zasadzie amoralność typu Doncowskiego. Patrz część pracy Wiktora Poliszczuka dotycząca tego problemu: Wiktor Poliszczuk, Ideologia nacjonalizmu ukraińskiego, Toronto-Warszawa, 1996, s. 112-119.

93 Na temat przygotowywanej zemsty patrz także: Czesław Partacz, Krzysztof Łada, Polska wobec ukraińskich dążeń niepodległościowych w czasie II wojny światowej, Toruń: Centrum Edukacji Europejskiej, 2004, s. 84-89. I nieco szerzej na temat nienawiści, zemsty, imperializmu i „wrogów narodu”: Krzysztof Łada, Teoria i ludobójcza praktyka ukraińskiego integralnego nacjonalizmu wobec Polaków, Żydów i Rosjan w pierwszej połowie XX wieku w Czesław Partacz, Bogusław Polak, Waldemar Handtke (red.) Wołyń i Małopolska Wschodnia 1943-1944, Koszalin-Leszno: Wydawnictwo Instytutu im. Gen. Stefana „Grota” Roweckiego, 2004, s. 31-89.

94 Z wyjątkiem Petlury byli to członkowie OUN lub UWO.

95 Iwan Muzyczka, Myron Pazij, Myron Kłymciw, „Pukiw” w Rohatynska zemlia: sbirnyk istoryczno-memuarnych, etnohraficznych i pobutowych materiałiw, Niu-Jork-Paryż-Sydnej-Toronto: Centralnyj Komitet „Rohatynszczyna”, 1993, t. 1, s. 735.

96 Mychajło Łaska-Woron, „U peremyśkij himnaziji (1939-1934 roky). Junactwo OUN” w Wołodymyr Makar (red.), Bojowi Druzi: Zbirka spohadiw z dij OUN (1929-1945), Toronto: „Homin Ukrainy”, 1993, t. II, s. 297-298.

1   ...   20   21   22   23   24   25   26   27   28


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət