Ana səhifə

Pagder, Avrupalı plastik üreticilerine Türkiye’yi anlattı; yatırıma davet etti!


Yüklə 38.59 Kb.
tarix25.06.2016
ölçüsü38.59 Kb.
c:\users\zuleyha\desktop\pgdr_yeni_sunum\2015\yenilogolar\pagder logo.jpg

PAGDER, Avrupalı plastik üreticilerine Türkiye’yi anlattı; yatırıma davet etti!

  • Avrupa’daki plastik ve kauçuk makineleri üretici örgütlerinin üye olduğu EUROMAP’in (European Plastics and Rubbery Machinery / Avrupa Plastik ve Kauçuk Makineleri Üreticileri Birliği) Genel Kurulu tamamlandı. Genel Kurul öncesi yapılan İcra Kurulu toplantısına katılan PAGDER (Plastik Sanayicileri Derneği), Avrupalı üreticilere Türkiye’deki ekonomik durum ve plastik-kauçuk makine üretimine yönelik bilgi paylaşımında bulundu.

  • PAGDER Yönetim Kurulu Başkanı Reha Gür, “EUROMAP Genel Kurulu”nun ardından yaptığı değerlendirmede; Türkiye plastik ve kauçuk işleme makineleri sektörünün hak ettiği başarı seviyesine ulaşması için küresel işbirliklerine açık olduğunu, PAGDER’in de sektör gelişimine her zaman destek verdiğini belirtti. Gür, EUROMAP’in Genel Kurulu’nda yapılan önemli teknik değerlendirmelerin de, sektör ve PAGDER üyeleriyle ayrıca paylaşılacağını söyledi.

Avrupa Plastik ve Kauçuk Makineleri Birliği (EUROMAP) Genel Kurulu tamamlandı. EUROMAP üyesi olan PAGDER’in (Plastik Sanayicileri Derneği) Genel Sekreteri Selçuk Mutlu’nun Türkiye plastik sektörünü temsil ettiği Genel Kurul öncesinde yapılan İcra Kurulu toplantısında, sektöre yönelik küresel gelişmeler tartışıldı. İcra Kuruluna katılan “Plastik ve Kauçuk Makinaları” sektörünün dünyadaki en önemli oyuncuları, ülke temsilcileri tecrübe – bilgi paylaşımlarında bulundu; sektörün gelişimine yönelik projeksiyonların tartışılması yapıldı.

PAGDER, Avrupalı üreticileri Türkiye’yi daha fazla tanımaya, yatırım yapmaya çağırdı!

EUROMAP Genel Kurulu öncesi yapılan İcra Kurulu toplantısına katılan PAGDER Genel Sekreteri Selçuk Mutlu yaptığı konuşmada, PAGDER’in Avrupa plastik ve kauçuk makine üreticilerini Türkiye firmaları ile daha fazla işbirliği yapmaya çağırdığını ve her türlü desteğe açık olduklarının mesajını verdi. Türkiye’deki ekonomik ve politik duruma ilişkin bilgi de veren Mutlu, seçimlerin ardından oluşan politik ortama rağmen ekonominin büyümesini sürdürdüğünü, temel göstergelerin de olumlu seyrettiğini vurguladı.

Türkiye içindeki politik gerginliklerin de ülkenin genel durumunu yansıtmaktan çok uzak olduğunu, lokal ve geçici bir gerginliğin söz konusu olduğunu belirten Selçuk Mutlu, özellikle makine parça ve teçhizat üretiminin Avrupalı üreticiler için yeni bir fırsat kapısı olacağını vurguladı. Türkiye’nin bu konuda potansiyelinin daha fazla değerlendirilmesi için Avrupalı üreticileri Türkiye’de yatırıma davet eden Selçuk Mutlu, 03-06 Aralık 2015 tarih aralığında, İstanbul’da yapılacak olan ve dünyanın en büyük uluslararası plastik endüstrisi fuarlarından “PLAST EURASIA”ya katılmalarının doğru bir zaman ve zemin yarattığına dikkat çekti.

EUROMAP önemli bir organ, ilişkilerimiz daha da güçlenecek!

EUROMAP’e PAGDER’in katılımını değerlendiren PAGDER Yönetim Kurulu Başkanı Reha Gür ise, “PAGDER, Avrupa’nın en önemli makine üreticileri üst yönetimi olan EUROMAP’da güçlü ve etkin bir temsil sergiliyor. PAGDER’in yıllardır başarıyla sürdürdüğü sektör temsili altında, Avrupalı üreticilerle ilişkilerimiz daha da güçlenecek” dedi.

Plastik ve kauçuk makine ile bunların aksam ve parçaları alanında Türkiye’nin potansiyelinin aslında çok yüksek olduğunu belirten Reha Gür, “Sektörümüzün bu potansiyeli kullanarak hak ettiği başarı seviyesine gelmesi için girişimlerimiz daha fazla artacak. Sektörel tüm diğer önemli kongre ve toplantılar gibi, üyesi bulunduğumuz EUROMAP’a de katılarak ülkemiz plastik sektörünün büyüklüğünü, sahip olduğu potansiyel ile daha da gelişeceğini anlatıyoruz. Bunların meyvelerini almaya başlayacağız. Katıldığımız bu toplantıda da aynı yöndeki mesajlarımızı Avrupalı üreticilere aktardık. Başta aksam ve parçalar olmak üzere Türkiye’den alımların artması, Avrupalı üreticilerin Türkiye’ye daha fazla makine yatırımı yapması gerekliliğini vurguladık, ülkemizi anlattık. EUROMAP, plastik ve kauçuk makineleri sektöründe AB ile birlikte standartların geliştirilmesi için çalışan bir kurum. Son toplantılarda da bu standartlara yönelik teknik değerlendirmeler de yapıldı. Üyelerimizle, sektör mensuplarımızla bu konuda bilgi alışverişini de ayrıca sürdürüyoruz” dedi.

Plastik makine sektörünün uluslararası piyasadaki konumu güçlendirilmeli ve makinede de dışa bağımlılık azaltılmalı!

Türkiye plastik makine sektörünün uluslararası piyasalardaki konumunu güçlendirmek için de PAGDER olarak gereken her türlü işbirliğini yapacaklarını aktaran Reha Gür, “Plastik sektörünün en önemli alt sektörlerinden birinin makine sektörümüz olduğunun bilincini taşıyoruz. Hammaddede dışa bağımlı durumda olan plastik işleyicilerimizin makinede de dışa bağımlılığının azalmasını sağlamak temel hedeflerimizdendir. Bunun yolu, sektörün tasarım teknoloji ve rekabetçi fiyatlamada her ülkeyle rekabet edebilir hale gelmesini sağlamaktan geçmektedir. Bu amaçla yerli üreticilerimizin sorunlarına çözüm yolları bulmak önceliklerimizdendir” dedi.EUROMAP’den önemli içerikler!

  • EUROMAP Genel Kurulu’nda yapılan seçimlerde, Luciano Anceschi (TRIA SpA) Başkanlık, Thorsten Kühmann (VDMA) ise genel sekreterlik görevine devam etmesi kararı alındı. Karlheinz Bourbon (KraussMaffei) başkan yardımcılığına, Lilli Rudnick ise muhasip üyeliğe ilk kez seçildiler.

  • EUROMAP İcra Kurulu ve Genel Kurul toplantılarında yapılan sunumlarda, 2014 yılı sonu itibariyle plastik ve kauçuk işleme makineleri sektöründe ihracatın yüzde 1,6 oranında arttığı bilgisi paylaşıldı. Küresel ihracatta Çin’in payının arttığı, İran’ın da sektöre yeniden girmeye çalıştığı, EUROMAP üyelerinin Brezilya, Çin, Meksika ve Rusya’ya ihracatlarında kısmi düşüşler görüldüğü bilgisi verildi.

  • Avrupa iç satışlarının ise yüzde 4 arttığı, 2015 yılı sonu itibariyle EUROMAP üyesi üreticilerin ihracatının yüzde 2 oranında artacağının tahmin edildiği vurgulandı.

  • İcra Kurulu’nda, Industry 4.0 gündemi çerçevesinde Euromap 63’ün yerine geçmesi planlanan Euromap 77 (Enjeksiyon makinası ile ana bilgisayar arasındaki arayüz) standardı ile Euromap 67 yerine geçmesi planlanan Euromap 78 ve 81 (Enjeksiyon makinası ile ambalajlama robotu arasındaki arayüz) standartları hakkında bilgi paylaşımı da yapıldı.


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət