Ana səhifə

V České republice 6 V roce 2011 6


Yüklə 0.98 Mb.
səhifə12/21
tarix25.06.2016
ölçüsü0.98 Mb.
1   ...   8   9   10   11   12   13   14   15   ...   21

SOCIÁLNÍ PÉČE



Anima Viva
Občanské sdružení Anima Viva bylo založeno v roce 2002. Za devět let své existence už působilo jako zavedený poskytovatel sociálních služeb na území měst Opava a Ostrava. V Opavě provozovalo dvě pracoviště - Centrum ANIMA Opava v Kylešovicích a sociální poradnu v areálu Slezské nemocnice.
Posláním Centra ANIMA Opava (CAO) bylo podporovat a posilovat osoby se zkušeností
s duševním onemocněním a od srpna 2011 také s mentálním postižením při jejich snaze zapojit se do běžného života s důrazem na respektování jejich individuálních potřeb.
V centru byla v roce 2011 poskytována ambulantně služba sociální rehabilitace cílové skupině osob s chronickým duševním onemocněním ve věku 19 - 64 let (jednalo se o okruh psychóz, afektivních poruch, neuróz, případně přetrvávajících psychických problémů). Sociální rehabilitace probíhala ve spolupráci a v úzkém kontaktu s rodinnými příslušníky, pečovateli a ambulantními lékaři uživatelů. „Od srpna 2011 jsme rozšířili cílovou skupinu také pro osoby s lehkým mentálním postižením a se středně těžkým mentálním postižením, kterým je poskytována sociální rehabilitace v návaznosti na transformaci ÚSP Marianum,“ poznamenala statutární zástupkyně organizace Hana Brňáková s tím, že cílem sdružení je pomoci uživateli dosáhnout takové soběstačnosti, kdy bude schopen samostatně fungovat
v běžném každodenním životě, a připravit jej k zapojení se na chráněný nebo otevřený trh práce.
Výroční zpráva sdružení referovala o nejvýznamnějších úspěších sdružení v roce 2011. Za podpory Nadace OKD a ve spolupráci s Centrem pro zdravotně postižené se podařilo vytvořit pracovní místa pro celkem 11 uživatelů. „Z grantu Nadace OKD jsme vymalovali, opravili a vybavili jednu ze skladových místností a otevřeli v ní novou šatnu pro uživatele služeb na Centru ANIMA v Opavě,“ dodala Brňáková.
Centrum ANIMA Opava poskytlo služby 42 uživatelům, evidovalo 692 kontaktů, 3 214 intervencí a 2 067 návštěv uživatelů. V rámci pracovní rehabilitace absolvovaly
v roce 2011 přípravu k práci ve spolupráci s ÚP Opava 2 klientky. První z nich se připravovala na práci v tréninkové kavárně, kuchyni a úklidu a druhá si vyzkoušela lektorování výuky němčiny pro ostatní uživatele. Konkrétní zaměření vycházelo z jejich vzdělání, individuálních schopností a možností. Jedna z těchto klientek posléze našla pracovní uplatnění. V centru poskytovaly své služby v roce 2011 také 4 dobrovolnice (například výuka šití, kurz drátkování nebo výuka angličtiny).
Ve spolupráci s Centrem pro zdravotně postižené Moravskoslezského kraje v rámci realizace evropského projektu Koučování jako cesta k aktivnímu uplatnění zdravotně postižených osob na trhu práce centrum umožnilo pracovní uplatnění 4 uživatelům z cílové skupiny osob
s duševním onemocněním. Šlo o pozice pomocné asistentky administrativní agendy, zkrácený úvazek pomocného propagačního pracovníka a dvě lektorky cizích jazyků (angličtiny a němčiny) na DPČ. Před nástupem na místo propagačního pracovníka jedna uživatelka úspěšně absolvovala také rekvalifikační kurz Pracovník grafického studia, ve kterém si osvojila dovednost práce s grafickými programy Corel Draw a Corel Photopaint.
Od 1. 7. 2011 centrum za podpory Nadace OKD zaměstnalo celkem 6 osob s duševním onemocněním v rámci projektu V zaměstnávání hendikepovaných jdeme sami příkladem. Bylo vytvořeno celkem 6 pracovních míst, z toho 3 v Centru ANIMA Opava a 3 pracovní místa v oblasti Ostrava. V Centru ANIMA Opava se jednalo o pozice úklidového pracovníka, pomocného pracovníka provozu a obsluhy a pomocného administrativního pracovníka. Realizace tohoto projektu pokračovala i v roce 2012.
Dále se podařilo rozšířit nabídku služeb o aktivitu Kafe o druhé. V lednu 2011 byla úspěšně zahájena nová aktivita pro uživatele nazvaná Trénink kognitivních funkcí. „Trénování těchto schopností jsme dlouhodobě vnímali pro naše klienty jako velmi potřebné, jelikož právě kognitivní funkce jsou u nich často nemocí či postižením oslabeny. O aktivitu byl po celý rok ze strany uživatelů velký zájem a jsme velmi rádi, že si získala již stabilní místo v nabídce aktivit sociální rehabilitace, kterou poskytujeme,“ uvedla ve výroční zprávě Hana Brňáková.
Druhou opavskou částí sdružení byla Sociální poradna v areálu Slezské nemocnice.
O chod poradny se starala jedna sociální pracovnice. Poradenství a konzultace byly poskytnuty celkem 135 klientům (z toho 68 žen a 67 mužů). Nových klientů zaregistrovala poradna celkem 89, klienti zde vykonali 507 návštěv a kontaktů. Kontaktů (v délce 10 - 30 minut) proběhlo 417 a celkem zde proběhlo 587 intervencí (jednání delší než 30 minut). Poradně se například podařilo ve spolupráci s Centrem pro zdravotně postižené MSK umístit na podporovaná pracovní místa celkem 4 uživatele poradny a pro 1 uživatelku zprostředkovat rekvalifikační kurz, který úspěšně absolvovala.175


Armáda spásy
Armáda spásy provozovala v České republice kromě jiného několik Center sociálních služeb a sborů. V Opavě její součástí kromě Centra sociálních služeb, byl i Azylový dům pro matky s dětmi na Rybářské ulici. V roce 2011 se Armáda spásy (AS) zapojila do celostátního projektu Čtení pomáhá, jehož prostřednictvím mohli žáci základních a středních škol „přispět“ za každou přečtenou knihu částkou 50 Kč na charitativní projekty podle vlastního výběru. Jedním ze dvou projektů, na které se tak podařilo sehnat peníze, bylo vybudování dětského hřiště u opavského azylového domu pro matky s dětmi. Celkem 100 tisíc korun se mladým čtenářům podařilo shromáždit během jediného měsíce.

V lednu byly v Centru sociálních služeb (CCS) v Opavě vytvořeny dva nové pokoje pro


4 uživatele azylového domu.

V únoru v Opavě proběhla v rámci kampaně Sdružení azylových domů sbírka Máte doma nepotřebné boty?

V červnu se v Opavě uskutečnil den otevřených dveří spojený s tradičním rozdáváním „armádních“ koblížků.

V červenci CSS v Opavě zahájilo novou službu sociální rehabilitace na statku ve Strahovicích. Cílem projektu bylo vytvoření základních sociálních návyků a dovedností potřebných k soběstačnosti a uplatnění ve společnosti a nácvik pracovních dovedností. Azylový dům pro matky s dětmi v Opavě rozšířil od července své služby i na ženy bez domova, s kapacitou 5 lůžek.

V listopadu byly v rámci projektu Podpora bezpečnosti při provádění osobní hygieny opraveny 3 koupelny, které po rekonstrukci plně splňovaly hygienické nároky a potřeby uživatelů. Sprchové kouty byly vybaveny podpůrnými madly, sedátky a zástěnou.176

Centrum pro zdravotně postižené Moravskoslezského kraje
Posláním Centra pro zdravotně postižené Moravskoslezského kraje (CZP-MSK) bylo přispívat ke zkvalitňování života občanů se zdravotním postižením a pomáhat jim při integraci do společnosti. Centrum poskytovalo služby občanům se zdravotním postižením bez ohledu na národnost, věk, pohlaví, druh a rozsah zdravotního postižení. Vycházelo
z individuálně určených potřeb osob a zajišťovalo v rámci poskytovaných sociálních služeb dodržování lidských práv a základních svobod.

Centrum mělo několik detašovaných pracovišť, jedno z nich působilo i v Opavě. Ředitelem CZP MSK byl Ing. Libor Schenk a bylo zde zaměstnáno v průměru 41 zaměstnanců.


Vedoucí detašovaného pracoviště Opava byla Bc. Dagmar Slaninová. Opavská pobočka sídlila na Liptovské ulici v Kylešovicích. Pobočka provozovala Poradnu pro osoby se zdravotním postižením. Poradenství bylo v roce 2011 poskytováno ambulantní formou na detašovaném pracovišti v Opavě a v Penzionu pro seniory na Rolnické ulici v Opavě.
V poradně byl největší zájem o pracovní poradenství pro osoby se zdravotním postižením.
V penzionu měli klienti největší zájem o informace z oblasti kompenzačních pomůcek. V rámci odborného sociálního poradenství se v roce 2011 uskutečnilo také několik prezentací. Obsahem prezentací byly nejčastěji informace ohledně příspěvků a výhod pro osoby se zdravotním postižením. Poradna uskutečnila 602 intervencí delších než 30 minut.
Dalším z projektů, na kterých se opavská pobočka podílela, byla Individuální bezbariérová doprava pro osoby se zdravotním postižením na Opavsku a Bruntálsku. „Podstatou projektu bylo zajištění individuální dopravy osobám se zdravotním postižením na Opavsku. Cílem projektu bylo zvýšit mobilitu osobám, které jsou odkázány při dopravě na pomoc rodinných příslušníků, známých nebo nemají svá vlastní vozidla,“ uvedla výroční zpráva organizace. Projekt byl realizován v období od března do prosince 2011.
Další poskytovanou službou při opavském pracovišti byla Osobní asistence. V roce 2011 službu využilo celkem 43 klientů. Během roku 2011 byla v rámci služby osobní asistence poskytována také individuální doprava jako fakultativní činnost. Individuální doprava byla určena především pro osoby s pohybovým omezením, které jsou odkázány při dopravě na pomoc rodinných příslušníků či známých. Nejčastěji tuto novou službu využívaly děti se zdravotním postižením k pravidelné dopravě do vzdělávacích zařízení a zpět.177

Eurotopia Opava
Činnost organizace byla zaměřena na práci s rodinami, dětmi a jednotlivci. Některé programy organizace byly cíleny na práci s lidmi ze sociokulturně znevýhodňujícího prostředí, s dětmi
a mládeží, které jsou ohroženy působením rizikových projevů chování a vlivů nefunkční rodiny. Hlavním cílem sdružení bylo usilovat o sociální začlenění a pozitivní změnu
v životním způsobu lidí, kteří se ocitli v nepříznivé sociální situaci, a předcházet tak jejich sociálnímu vyloučení. Kromě poskytování sociálních služeb a realizace volnočasových aktivit se organizace věnovala oblasti vzdělávání dětí, mládeže a dospělých.
V Opavě provozovala Eurotopia v roce 2011 nízkoprahové zařízení pro děti do 15 let – Modrá kočka, Klub Koťátko v Opavě (klub pro předškolní děti v rámci včasné péče) a také poradenské středisko. Kromě toho pracovníci organizace dlouhodobě usilovali o vytvoření regionálního muzea opavské rodačky Joy Adamsonové.
EUROTOPIA Opava, o.p.s., nabízela sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi. Tyto služby zahrnovaly podporu rodin při řešení nepříznivých životních situací. Za tímto účelem byl rodinám bezplatně k dispozici tým zkušených sociálních pracovníků a pedagogů
a spolupráce probíhala také s vysokoškolskými studenty. Prostřednictvím sociálně aktivizačních služeb podporovalo sdružení také rodiny s dětmi při uplatňování jejich práv
i povinností, upevňování vztahů v rodině, zvyšování rodičovských dovedností zejména
v oblasti vzdělávání dětí. „Také realizujeme aktivity směřující k zlepšení vztahů mezi většinovou a menšinovou společností a zajišťujeme podmínky pro tvůrčí volnočasové aktivity pro rodiče s dětmi,“ psalo se ve výroční zprávě. Pracovníci sdružení navštěvovali rodiny
v jejich domácnostech nebo prostředí, kde se cítili bezpečně, mohli však také přijít do kanceláře Eurotopie na ulici Zacpalova č. 27 v Opavě.
Klub včasné péče Koťátko byl určen pro předškolní děti ze sociálně znevýhodněného prostředí a děti z rodin, které byly sociálním vyloučením ohroženy. Klub navštěvovalo v roce 2011 celkem 15 dětí. Činnost klubu probíhala pravidelně 4x týdně. „V rámci klubu jsme realizovali ucelený výchovně vzdělávací program rozvíjející zdravý vývoj dítěte a umožňující dětem začlenění do běžné základní školy,“ uvedla výroční zpráva. Na činnost klubu úzce navazovala terénní sociální práce s rodinami a spolupráce s rodiči dětí.
Eurotopia nabízela i doučování dětí. V roce 2011 ve spolupráci se sedmi vysokoškolskými studenty probíhalo doučování na desíti základních školách v Opavě a okolí a ve Středisku výchovné péče. Během roku 2011 se takto doučovalo 49 dětí.
Organizace nabízela také terénní sociální práci s rodinami. Její terénní sociální pracovníci vyhledávali potřebné rodiny ohrožené sociálním vyloučením v opavských lokalitách
a pravidelně do rodin docházeli. „V roce 2011 se nám dařilo také navazovat a prohlubovat spolupráci s odborníky z ostatních neziskových organizací i ze státní správy v Opavě
a okolí,“ poznamenala výroční zpráva. Rodinám byla přímo v domácnosti nabízena komplexní pomoc při řešení sociálních problémů, v případě potřeby právního poradenství nebo systematické dlouhodobější sociální práce byly rodiny odkázány na služby Poradenského střediska Eurotopia. Terénní sociální pracovníci ve prospěch rodin vyjednávali na úřadech, spolupracovali se školami a školskými zařízeními a ostatními organizacemi a institucemi. Služeb Poradenského střediska Eurotopia využilo v roce 2011 celkem 250 klientů.
Součástí aktivit organizace bylo i provozování Nízkoprahového zařízení pro děti. Sídlilo na Hradecké ulici a jeho služeb využilo v roce 2011 celkem 115 dětí.
Pracovníci Eurotopie organizovali také další volnočasové aktivity, pobyty a výlety. V roce 2011 uspořádali také tradiční Taneční přehlídku (13. dubna) a také Pěveckou a výtvarnou soutěž (30. listopadu) ve Sněmovním sále minoritského kláštera v Opavě.
Organizace provozovala v roce 2011 také dva taneční kroužky romských tanců. Již tradiční Čhavore Khamorestar pod vedením paní učitelky ze ZŠ Dvořákovy sady, který nacvičoval každý čtvrtek v prostorách NZDM Klub Modrá Kočka EUROTOPIA Opava. Nově pak vznikl taneční kroužek Bachtale Čhavore pod vedením aktivní maminky z Opavy-Kylešovic, který nacvičoval každou středu na ZŠ Kylešovice.
Pro organizaci pracovali na hlavní pracovní poměr 4 zaměstnanci, další 4 pak na dohodu
o pracovní činnosti, dalších 27 na dohodu o provedení práce.

Charita Opava
Podle ředitele Charity Opava Jana Hanuše byl rok 2011 z finančního hlediska velice těžký. „S potěšením ale mohu konstatovat, že se nám jej podařilo až zázračně ukončit tak, aby ztráty byly co nejmenší. Všichni jsme do toho museli vložit hodně píle, ale také odříkání. Zaměstnanci nedostávali prémie, usilovně se pracovalo na grantech a s manažery jsme hledali nové cesty, jak být co nejvíce soběstační,“ uvedl ředitel ve výroční zprávě. Podle jeho slov však bylo úspěchem to, že opavská Charita nemusela předčasně ukončit provoz žádného střediska, a dokonce ani žádný projekt. Zkraje roku příjemně potěšil výsledek Tříkrálové sbírky. Mezi úspěšné akce patřila také postní almužna, kterou pro klienty chráněného bydlení uspořádali lidé v hněvošické farnosti. Úspěšná byla také každoroční charitativní akce Pomozte postiženým dětem, jejíž výtěžek byl určen pro stacionář Mraveneček. Závěr roku 2011 pak podle ředitele patřil výstavě Měsíc Charity Opava v Hradci nad Moravicí, jejíž součástí byly tři expozice a množství doprovodných programů. Smyslem této akce bylo dát tamním občanům podrobné a detailní informace o službách a činnosti Charity Opava.

Pro Charitu pracovalo v roce 2011 celkem 191 zaměstnanců, z toho 135 žen.


Charita měla několik středisek:
Denní stacionář pro seniory sídlil na Masarykově třídě v Opavě. Denní stacionář pro seniory vznikl už v roce 1995 a svým klientům, kteří se již neobešli bez pomoci druhé osoby, nabízel bohatý program i odbornou péči. Aktivizační programy, kontakt se společenským prostředím a sociálně terapeutické působení v příjemném prostředí rodinného typu přispívaly k intenzivnějšímu prožívání života i v období zásadního úbytku sil.
Charitní pečovatelská služba. Její klienti měli sníženou soběstačnost a bez cizí pomoci se neobešli. S pomocí pečovatelek mohli žít a dožít ve vlastním bytě. Ke každému z nich se přistupovalo individuálně, dbalo se na udržení sociálních vazeb a podporu osobní aktivity.
Charitní ošetřovatelská služba. Hlavní myšlenkou Charitní ošetřovatelské služby bylo poskytnout nemocnému člověku komplexní zdravotní péči v jeho vlastním domácím prostředí. Zahrnovala odborné služby, které poskytovaly kvalifikované registrované zdravotní sestry ve spolupráci s ošetřujícím lékařem. Rozsah poskytované péče byl určen aktuálním zdravotním stavem klienta a na základě indikace lékaře.
Mobilní hospic Pokojný přístav sídlil rovněž na Kylešovské ulici. Pokojný přístav poskytoval v domácnosti klienta paliativní léčbu nemocným v terminálním stádiu. Jejím cílem bylo zmírnit nežádoucí příznaky nemoci, především nesnesitelnou bolest, a zamezit pocitu osamění, protože pacient trávil poslední etapu života v kruhu svých blízkých. Péči poskytovaly kvalifikované sestry, v týmu byl rovněž onkolog a v případě potřeby kněz.
Wellness centrum v Jaktaři na ulici Přemyslovců. Wellness centrum bylo jedním
z chráněných pracovišť Charity Opava. Nabízelo možnost vyvážit prostřednictvím masáží
a koupelí účinky negativních vlivů způsobených návalem práce či napětím v soukromém životě. Wellness centrum mělo dvě pracoviště, kde pracovali zdravotní nevidomí a slabozrací maséři. Veškeré procedury byly prováděny na vysoké profesionální úrovni.
Naděje - středisko krizové pomoci se nacházelo také na Kylešovské ulici v Opavě. Hlavním cílem střediska bylo pomáhat všem lidem, kteří se nacházeli v náročných životních situacích či krizích a nebyli schopni je bez cizí pomoci odvrátit, překonat či změnit. Pomoc poskytovalo především formou krizové a individuálně zaměřené intervence, základního sociálního poradenství a prostoru pro ventilaci obtíží. Pomáhalo však i při vyřizování běžných záležitostí a v nezbytných případech poskytovalo i hmotnou pomoc jako např. oblečení, obuv nebo potraviny.
Občanská poradna. Služby občanské poradny vyhledávali převážně sociálně slabší občané, v mnoha případech nezaměstnaní a osamocení, kteří neměli možnost svůj problém s někým řešit, neznali svá práva a neměli možnost se orientovat v měnící se legislativě. Posláním střediska bylo poskytovat rady, informace a pomoc všem, kteří se na ně obrátili. Občanské poradenství bylo založeno na principech bezplatnosti, diskrétnosti, nestrannosti
a nezávislosti.
Dům sv. Cyrila a Metoděje pro zrakově postižené ve Vlaštovičkách fungoval od roku 1996 a poskytoval služby chráněného bydlení a sociální rehabilitace. Cílovou skupinou byli dospělí těžce zrakově nebo lehce mentálně postižení lidé z celé České republiky, jejichž životní ambice vedly k nezávislosti na cizí pomoci, kteří chtějí žít běžným životem, svobodně se pohybovat, dále se vzdělávat, mít radost z práce, samostatně bydlet a aktivně trávit svůj volný čas.
Chráněné a podporované bydlení pro duševně nemocné (sídlo na Kylešovské 10). Středisko poskytovalo služby chráněného bydlení a podpory v bydlení dospělým psychicky nemocným lidem, a to v důstojných podmínkách a při zachování jejich osobních svobod. Pracovníci střediska provázeli klienty při hledání a zajišťování základních potřeb pro stabilizaci jejich života nejen po návratu z ústavního léčení nebo při odchodu z chráněného bydlení. Snažili se zamezit izolovanosti nemocných a nabízí jim mnoho příležitostí, jak aktivně trávit den.
Mraveneček (sídlil na Neumannově ulici). Denní stacionář Mraveneček byl zařízením pro děti a mládež s mentálním a kombinovaným postižením ve věku od tří do šestadvaceti let. Poskytoval individuální péči a snažil se naplnit životní potenciál těchto osob. Zároveň poskytoval rodinám prostor pro oddych a načerpání sil. Péče o každé dítě se řídila individuálním výchovně vzdělávacím plánem. Součástí služeb byly rehabilitační a základní ošetřovatelská péče. Důraz byl kladen na úzkou spolupráci s rodinou.
Mateřské centrum Neškola (Masarykova 39). Bylo volnočasové zařízení, které působilo
v Opavě a v Kravařích. Protože se maminky na mateřské dovolené cítili trochu izolovaně, nabízelo jim pomoc při zapojování se do dění ve společnosti. Mohly přijít i s dětmi a společně s ostatními maminkami si vyměňovat své zkušenosti, povídat si, mohly se věnovat tvořivým činnostem nebo absolvovat kurzy angličtiny a různé přednášky. O děti bylo zatím postaráno. Neškola nabízela rovněž hlídání dětí a pořádala příležitostné akce.
Sociálně terapeutická dílna Radost v Jaktaři poskytovala ambulantní služby osobám se sníženou soběstačností z důvodu mentálního postižení či duševního onemocnění, a to ve věku od 18 do 64 let. V Radosti se klientům dostávalo dlouhodobé podpory při zdokonalování pracovních návyků a dovedností. Upevňovali si zde rovněž základní školní dovednosti, trénovali paměť a věnovali se socioterapeutickým aktivitám. Významným faktorem bylo, že zde klienti navazovali přátelství s vrstevníky.
Chráněné dílny sv. Josefa zaměstnávaly osoby s tělesným a smyslovým postižením
a jejich kombinacemi. Pracovali v šicí, keramické a kompletační dílně. Kromě vlastního výrobního programu nabízely chráněné dílny ruční práci firmám. Chráněné dílny sv. Josefa zajišťovaly i provoz obchodu, v němž se prodávaly vlastní výrobky a nabízelo kopírování, kroužkování, laminování a drobné opravy oděvů.
Chráněná technická dílna ve Velkých Hošticích zaměstnávala hlavně lidi se zdravotním postižením, nízkým vzděláním a ve věku nad 50 let. Svým programem byla převážně orientována na zpracování klasických i nebezpečných odpadů, zejména na elektroodpad. Dílna prováděla profesionální skartaci papíru. Jejím produktem byly papírové brikety vhodné
k topení.
Projekty Charity Opava byly financovány z více zdrojů, jedním z nich byly i příspěvky z rozpočtu statutárního města Opavy. To podpořilo provoz charitních projektů částkou ve výši necelých 6 milionů korun. Největším podílem dotací ve výši 2 mil. Kč přispělo na provoz chráněných dílen a na provoz stacionáře Mraveneček pro děti s kombinovanými vadami ve výši 730 tis. Kč. Částkou 700 tis. Kč zafinancovalo poskytnuté výkony pečovatelské služby.
Každoroční Tříkrálová sbírka nám vynesla částku 874 tis. Kč. Tyto finanční prostředky byly použity na financování provozu služeb Charitní ošetřovatelské služby, Charitní pečovatelské služby, Charitní hospicové péče, Denního stacionáře pro seniory, na nákup automobilu pro Charitní pečovatelskou službu a stavební úpravy v Domově Cyrila a Metoděje ve Vlaštovičkách. Příjem ostatních sbírek činil 87 tis. Kč. 178

Krizové a kontaktní centrum

Pod slunečníkem
Krizové a kontaktní centrum Pod slunečníkem (KKC) sídlilo na Hradecké ulici v Opavě a své služby poskytovalo v roce 2011 již 17. rokem. Mělo dvě organizační složky: Kontaktní centrum a Krizové centrum. Náplň jejich činnosti popíšeme níže.
Posláním Kontaktního centra (KC) bylo nabízet a poskytovat v opavském regionu ambulantní a terénní sociální služby, jimiž usiluje o snižování rizik u osob ohrožených návykovým chováním. Spektrum nabízených sociálních služeb směřovalo k aktivizaci
a postupné motivaci ke změně (sebe)destruktivního životního stylu a postupnému přijetí obecně platných společenských norem a závazků, důležitých pro znovuzapojení se do běžného života. Služby odrážely respekt k celistvosti člověka v jeho bio-psycho-sociálně-spirituálních potřebách. Poslání zařízení je naplňováno postupnými cíli, které vycházejí
z individuální práce s jednotlivými uživateli služby. Jednotlivé cíle vždy reagují na konkrétní situaci uživatele služby a jejich naplněním dochází k posunu uživatele v řešení problému, který byl jím formulován v individuálním plánu. Naplňování cílů není časově omezeno
a pomalý postup uživatele či jeho aktuální neschopnost naplnit (jím) stanovený cíl není důvodem k stigmatizaci či ukončení kontraktu ze strany pracovníků. Naplňování cílů směřuje ke snižování rizik spojených se zneužíváním návykových látek a zlepšení kvality života uživatelů služeb po stránce psychické, zdravotní i sociální. Hlavním cílem je zlepšení kvality života klientů, umožňující jejich smysluplné znovuzapojení do společnosti.
Do cílové skupiny Kontaktního centra spadali klienti od 15 let, a to problémoví uživatelé nealkoholových drog (takoví, kteří užívali drogy dlouhodobě pravidelně či intravenózně, nebyli motivováni k abstinenci a neakceptovali jinou, účinnější formu léčebné péče). Dále sem patřili příležitostní uživatelé nealkoholových drog a experimentátoři a také abstinující uživatelé, rodiče a blízcí výše uvedených a studenti, odborná a laická veřejnost.
Pracovníci centra poskytovali těmto klientům výměnu injekčního materiálu, distribuci zdravotnického materiálu (dezinfekce, sterilní voda, filtry, tampony, kyselina askorbová), distribuce kondomů, základní zdravotní ošetření, hygienický servis (sprcha, praní prádla), informační servis, JOB servis pomoc při hledání práce, orientaci na trhu práce a sestavování životopisů, potravinový servis, testy formou odběru krve na zjištění hepatitid a viru HIV, poradenství, krizová intervence, motivační trénink, asistenční služba (pomoc při jednání
s úřady), zprostředkování kontaktů na další instituce.

Kontaktní centrum mělo v roce 2011 celkem 159 klientů (z toho 140 injekčních uživatelů drog, z toho 133 mužů, jejich průměrný věk byl 28 let). Bylo s nimi uskutečněno 2 750 kontaktů a z toho bylo prvních kontaktů 43.


Program Krizového centra byl určen jednak klientům s problematikou závislostí (uživatelé nealkoholových drog motivovaní k léčbě, klienti s nařízenou ochrannou léčbou protitoxikomanickou, klienti s problémy v oblasti patologického hraní či alkoholu), jednak lidem v psychosociální krizi, lidem v náročných životních situacích i lidem
s psychosomatickými, neurotickými a osobnostními potížemi. Tyto služby využilo v roce 2011 celkem 91 klientů (z nich bylo 20 s problematickou závislostí), celkově bylo registrováno s těmito klienty 365 kontaktů a z toho bylo prvních kontaktů 49.179


1   ...   8   9   10   11   12   13   14   15   ...   21


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət