Ana səhifə

V České republice 6 V roce 2011 6


Yüklə 0.98 Mb.
səhifə13/21
tarix25.06.2016
ölçüsü0.98 Mb.
1   ...   9   10   11   12   13   14   15   16   ...   21

ŠKOLSTVÍ



Kapitola pojednává o oceněných učitelích, žácích a dále je pak rozdělena na jednotlivé vzdělávací stupně: mateřské, základní, střední a vysoké školy.

Učitel roku (ZŠ a MŠ)

Opavská radnice ocenila šestnáct pedagogů z opavských základních a mateřských škol, kteří patřili v loňském roce k nejúspěšnějším nebo mají dlouhodobě výborné výsledky. Ocenění převzali v březnu při příležitosti Dne učitelů v Městském domě kultury Petra Bezruče.


Vladimíra Žurková (MŠ Edvarda Beneše) - pracovala ve škole 29 let. Kromě jiného vedla kroužek výtvarné výchovy a úspěšně prezentovala výrobky dětí. Ocenění získala mimo jiné za aktivitu při přípravě, zajištění a průběhu akcí, které mateřská škola pořádá pro děti
a rodiče.
Světlana Šťastná (MŠ Sluníčko, Krnovská) - její pedagogická praxe dosáhla 21 let a podle ředitelky dlouhodobě dosahovala nadprůměrných výsledků. Již několik let se věnovala organizaci výstavy Rozkvetlá zahrada v mateřské škole, vydávání školního časopisu a vedla kroužek keramiky. Do své práce přinášela výraznou pedagogickou tvořivost a nápaditost.
Dagmar Ullmannová (MŠ křesťanská, Mnišská) - byla aktivní organizátorkou všech charitativních akcí školy, jako výtvarník se velkou měrou podílela na přípravě vánočních
a velikonočních výstav pro širokou veřejnost. Spoluvytvářela metodické materiály o tradicích na Opavsku.
Zdeňka Rutová (MŠ 17. listopadu) - v mateřské škole působila od roku 1982. Pracovala ve třídě, do které docházely děti s respiračním oslabením, a její snahou bylo nadstandardními aktivitami jejich obtíže zmírnit. Aktivně se podílela na estetizaci prostředí mateřské školy, mimo jiné vedla kroužek výtvarný a pracovní.
Hana Šišmová (ZŠ a MŠ Malé Hoštice) - podle vedení školy byla otevřená inovativním metodám práce, které úspěšně zaváděla do své výuky. Přicházela s novými nápady a také netradičními řešeními. Mimo jiné pracovala jako asistentka dyslektických dětí.
Radmila Tomanová (ZŠ Boženy Němcové) - bezmála 25 let pracovala jako vychovatelka školní družiny a kromě toho vyučovala výtvarnou výchovu. Vedla oblíbený keramický kroužek a dlouhodobě organizovala hlavní projekty školy před Vánocemi a Velikonocemi, které do školy vždy přilákaly spoustu rodičů s dětmi na společné dílny a besídku.
Jana Lhotská (ZŠ Edvarda Beneše) - ve škole pracovala od roku 1996. Připravovala žáky, kteří se účastnili soutěží v českém jazyce nebo ve výtvarné výchově. Podílela se na výzdobě školy, která byla z velké části jejím dílem. Vytvářela pro školu grafické návrhy na pochvaly, pamětní listy, vánoční a novoroční přání.
Martin Vojáček (ZŠ Englišova) - na školu nastoupil v roce 2003 a už po třech letech byl jmenován zástupcem ředitele. Na ocenění byl nominován například za práci v Asociaci školních sportovních klubů, za práci na úspěšných projektech, díky kterým získala škola dotace z Evropské unie, či za přínos škole v oblasti informačních technologií.
Marcela Králová (ZŠ Opava-Kylešovice) - v kylešovické škole působila 31 let. Léta vykonávala funkci výchovného poradce pro nižší stupeň, její práce spočívala především v začleňování žáků s poruchami učení a chování a ve vypracovávání plánů šitých jim na míru. Jako dyslektická asistentka 15 let vedla nápravu dětí s vývojovými poruchami učení.
Věra Malcherová (ZŠ Mařádkova) - od roku 2004 působila v ZŠ Mařádkova jako zástupkyně ředitele. Zajišťovala přípravu žáků k matematickým a přírodovědným soutěžím, její žáci dosahovali pravidelných výrazných úspěchů v krajských kolech soutěže ZOO Ostrava.
Miroslava Machovská (ZŠ Ilji Hurníka, Ochranova) - nejmladší oceněná pedagožka působila ve škole od roku 2007. Pod jejím vedením dosahovali žáci velmi kvalitních výsledků nejen v povinných předmětech, úspěšně pracovala se žáky se speciálními vzdělávacími potřebami. Věnovala se jim i po vyučování a dařilo se jí žáky plně integrovat. Mimo jiné vedla školní pěvecký sbor Sluníčko.
Dáša Žurková (ZŠ Otická) - patřila k nejlepším učitelům ZŠ Otická. Svým přístupem
a důsledností přispěla ke zkvalitnění výuky anglického jazyka na škole a smysluplnosti práce předmětové komise cizích jazyků. Věnovala čas i přípravě žáků na olympiády v předmětech, které vyučovala, a tyto soutěže na škole spoluorganizovala.
Naděžda Zouvalová (ZŠ T. G. Masaryka, Riegrova) - vyučovala žáky v dyslektické třídě
a dlouhodobě se věnovala dětem s vývojovými poruchami učení. Její trpělivý přístup
a empatii oceňovali nejen žáci, ale i jejich rodiče či zákonní zástupci. Obohatila svou činnost o techniky práce se zaměřením na vzájemnou komunikaci s využitím hudební tvorby.
Daniela Kurečková (MŠ a ZŠ Šrámkova) - dovedla školní týmy k 1. místu v republikovém finále O nejlepší pohybovou skladbu v roce 2009 či k 1. místu v krajském kole školní sportovní soutěže O nejlepší pohybovou skladbu v prvních dvou kategoriích. Kromě toho byla také autorkou choreografie skladby Návštěvníci pro celorepublikový Sokolský slet, pro který navrhla oblečení a náčiní.
Marta Niesnerová (ZŠ Vrchní) - podle vedení školy patřila k oporám sboru. Vyučovala na
1. stupni předměty ve své třídě a anglický jazyk. Vedení oceňovalo zejména její vztah
k dětem, které dovedla nadchnout, a to, že se po celou dobu kariéry vzdělává. Ocenění bylo poděkováním za její celoživotní svědomitou práci.
Zdeňka Ondrášková (ZŠ Vrchní) - ve škole působila jako ředitelka. Prosazovala u žáků aktivní a tvořivou činnost s co nejmenším zasahováním do jejich osobnostního vývoje. Cílem pro ni bylo vytvořit u dětí touhu vzdělávat se, zapojit se do kolektivu, ale přitom respektovala, aby zůstaly samy sebou. Výsledky její práce svědčily o tom, že se jí naplňování tohoto cíle dařilo. Vyznamenání při příležitosti Dne učitelů bylo oceněním a poděkováním za její celoživotní úspěšnou pedagogickou práci.180
Žák roku
Radnice v roce 2011 také ocenila nejlepší žáky roku, kteří měli mimořádné studijní výsledky, dařilo se jim na vědomostních soutěžích nebo si vedli dobře ve sportovních disciplínách. Ředitelé opavských základních škol a magistrátní odbor školství vybrali desítku školáků. Slavnostní předání cen proběhlo v polovině února v zasedací síni městské rady.
Kristýna Musilová (ZŠ Boženy Němcové) - si získala nominaci díky úspěchům napříč několika obory. Zkušenosti s grafikou, malováním a prezentačními dovednostmi jí pomohly na Festivalu žákovských a studentských multimediálních projektů a webových prezentací 2010, kde zvítězila s projektem Opava – město pro život, či na soutěži Prezentace 2010, kde s projektem Saudská Arábie skončila třetí. Jako moderátorka se zúčastnila unikátního projektu Bojovníci proti totalitě pohledem dětí, pracovala v redakční radě školního časopisu
a byla také členkou školního volejbalového družstva, které na turnaji Opavské vánočky skončilo druhé.
Sandra Mikolášová (ZŠ Edvarda Beneše) - doménou této žákyně 9. ročníku byly cizí jazyky, patřila mezi premianty školy a vedla si dobře i v dalších učebních předmětech. Pravidelně se účastnila jazykových olympiád. Přímo ze slavnostního předávání cen pro nejlepší žáky utíkala na okresní kolo olympiády v německém jazyce, kde obsadila 3. místo. Stejnou příčku obsadila na prosincové konverzační soutěži, kterou každoročně pořádá Gymnázium ve Šternberku.
Adam Weicht (ZŠ Englišova) - od září 2010 už student gymnázia si na základní škole vedl výborně hned v několika vědomostních olympiádách najednou. Byl úspěšný v českém jazyce, chemii, zeměpise, ve výtvarné výchově, ale hlavně v matematice a přírodopise, kde dosahoval výborných výsledků v okresních i krajských kolech. Škola přitom nebyla jeho alfou
i omegou: hrál také na kytaru v rockové kapele, byl instruktorem v turistickém oddíle. Jak už bývá na Englišce zvykem, prosadil se i na sportovním poli a mezi jeho největší úspěchy patřilo druhé místo na mistrovství republiky v běhu na 3 000 metrů.
Václav Borýsek (ZŠ Kylešovice) - chodil do deváté třídy s rozšířenou výukou informatiky. Nejvíce se zajímal o zeměpis a matematiku. V mezinárodní matematické soutěži Matmar 2010 získal 3. místo. V zeměpisné olympiádě skončil v okresním kole druhý a v krajském čtvrtý, v okresním kole Pythagoriády mu patřilo stříbro. Třikrát se úspěšně účastnil týmové soutěže Eurorébus, kde v krajských kolech získal jednou 4. místo a dvakrát 1. místo. Mezi jeho zájmy patřil především badminton, který hrál závodně.
Eva Masná (ZŠ Mařádkova) - již řadu let reprezentovala školu tato žačka deváté třídy na sportovních a vědomostních soutěžích. Byla například oceněna jako nejlepší reprezentantka školy v Lize sportů, dvakrát získala 4. místo ve finále přírodovědné soutěže Velká cena ZOO Ostrava, 4. místo v soutěži

Mladý zdravotník, pracovala na dvouletém projektu věnovaném výuce anglického jazyka Brána jazyků a umístila se na 1. místě v kategorii pro 8. a 9. ročník. Její vášní byl tanec a už tři roky tančila v největší opavské taneční škole Dance4life. Jako instruktorka vedla mladší děti a jako členka soutěžního týmu například vybojovala dvě stříbra na mistrovství Moravy


v disko tancích.
Natálie Janýšková (ZŠ Ochranova – Ilji Hurníka) - byla další žačkou, která se držela zásad kalokagathie. Kromě školních olympiád se v roce 2009 zúčastnila republikové soutěže Tomáš Garique Masaryk – život, dílo a odkaz pro současnost a skončila na 4. místě. Natálie chodila na výtvarný obor opavské ZUŠ a na mezinárodní výtvarné soutěži, která se konala
v roce 2007 v Polsku, získala 1. místo. V roce 2010 se zúčastnila 9. ročníku festivalu
v Katovicích a získala opět 1. místo. Čtyři roky byla členkou opavského Sokola a mezi její atletické úspěchy patřilo 1. místo ve sprintu na 60 m v soutěži „Nejrychlejší Opavák“, 2. místo v atletickém čtyřboji krajského finále a 3. místo ve skoku dalekém v republikovém finále čtyřboje.
Jakub Motyčka (ZŠ Otická) - o kapitána většiny školních sportovních výběrů, který v tomto roce přecházel na střední školu, se na přelomu roku přetahovala prestižní sportovní gymnázia. Hrál fotbal, florbal, basketbal, plážový volejbal, má rád atletiku. Byl například kapitánem krajského výběru žáků a na prestižním turnaji krajských družstev (Memoriálu Richarda Myslíka) dotáhl své družstvo ke 3. místu v republice. Byl členem fotbalového okresního výběru i členem vítězného týmu v závodu branné všestrannosti. Nejvíce se ale věnoval volejbalu – o jeho sportovní výkonnosti svědčilo, že hrál v družstvu juniorů VK Opava se spoluhráči, kteří byli o čtyři roky starší.
Karolína Chřibková (ZŠ Riegrova – T. G. Masaryka) - klavíristka, stepařka, pravidelná účastnice školních olympiád v českém či anglickém jazyce. Školu reprezentovala na řadě sportovních soutěží. K jejím největším úspěchům patřilo 7. místo v republikovém kole dějepisné soutěže Historiáda. Kromě toho se zapojila do řady humanitárních aktivit, jako bylo např. Hnutí na vlastních nohou či adopce afrického chlapce na dálku. Nejvíce mimoškolního času věnovala stepu. Tančila v opavském souboru PULS, se kterým postoupila až na mistrovství Evropy.
Petr Hendrych (ZŠ Šrámkova) - drobný osmák si poradil se SCIO testy z českého jazyka, které sloužily ke srovnání úrovně škol v rámci republiky, jako druhý nejlepší v kraji. Jako ostatní se účastnil školních olympiád, nejvíce ale vynikal v psaní desetihmatovou metodou na počítači. Je natolik zručný písař, že byl nominován v roce 2011 na mistrovství světa
v psaní v Paříži. Dařilo se mu i na sportovním poli. Podobně jako většina jeho příbuzných hrál kuželky. Byl držitelem Poháru mladých nadějí a v roce 2010 byl ve své kategorii vyhlášen jako Talent roku.
Kateřina Seidlová (ZŠ Vrchní) - všestranná účastnice řady soutěží a vědomostních olympiád se mohla pochlubit například prvním místem v celostátním kole literárně-historické soutěže Komenský a my, kde skvěle reprezentovala nejenom školu, ale i město Opavu. Kromě toho obsadila 2. místo v okresním kole olympiády anglického jazyka a dvakrát se umístila na 1. místě v konverzační soutěži v anglickém jazyce ve Šternberku. Cizím jazykům se věnovala i po škole a například získala cambridgeský certifikát s vyznamenáním.181

Mateřské školy
V květnu se konaly zápisy do mateřských škol, kde byly přijímány děti od tří let, přednostně pak ty v posledním roce před zahájením povinné školní docházky a s trvalým bydlištěm na území Opavy. Do opavských školek bylo přijato celkem 596 dětí. Školky
v centru Opavy byly plně vytížené, školky v okrajových částech jako Suché Lazce, Vávrovice či Milostovice měly i po zápisech volná místa.182
MŠ Havlíčkova v rámci projektu Minigrant Veolia vybudovala rehabilitační venkovní chodník pro handicapované a pořídila tři kovová pískoviště, takzvané pískovničky. Chodník sloužil k masáži bodů na bosých ploskách nohou. Pískovničky byly na kolečkách a sloužily handicapovaným dětem, kterým byla tato činnost odepřena pro jejich nemoc.183
Slavnostním přestřihnutím pásky byla ve čtvrtek 22. září otevřena nová třída Mateřské školy v Komárově. Její vybudování z prázdných nevyužívaných prostor umožnila finanční dotace dvou subjektů – statutárního města Opavy a společnosti Teva Czech Industries, s.r.o. Otevření nové třídy zpřístupnilo předškolní vzdělávání dalším šestnácti dětem, celková kapacita tak dosáhla šedesát pět míst. Také v MŚ 17. listopadu v Kylešovicích začala počátkem září fungovat zcela nová třída, která vznikla v prostorách bývalé, již nevyužívané školní jídelny. Škola tak navýšila svou kapacitu o celkem třicet šest dětí.184
MŠ Neumannova, Mostní a Sadová navázaly v rámci evropského projektu spolupráci
s polskou MŠ v Ratiboři a se slovenskou MŠ v Rakové
. Cílem bylo seznámit děti
s kulturou a krajinou našich sousedů, mimo jiné například formou výměnných pobytů. Mateřským školám se podařilo na celou spolupráci získat dotaci z projektu Partnerství škol Comenius ve výši 17 tisíc eur.185

Základní školy
V lednu pořádala většina opavských ZŠ zápisy do prvních tříd a některé také Dny otevřených dveří, kdy se veřejnost mohla přijít podívat do vyučování, prohlédnout si budovy škol nebo zažít sportovní a zábavné aktivity. Další ZŠ pak pořádaly Dny otevřených dveří
v prosinci.186 Opava disponovala v roce 2011 celkem deseti základními školami pro první až devátý ročník a čtyřmi školami pro první až pátý ročník v městských částech Komárov, Malé Hoštice, Suché Lazce a Vávrovice. Do prvních tříd opavských škol se přihlásilo celkem 496 dětí a z nich nejvíc do ZŠ Vrchní (70) a nejméně (30) do ZŠ Otická. Celková kapacita všech čtrnácti ZŠ byla 7 750 dětí a využívalo ji v roce 2011 celkem 4 640 žáků. Nejvíc (554) měla v Opavě sportovní ZŠ Englišova s kapacitou 850 žáků a nejméně ZŠ Šrámkova (338) s kapacitou 800 žáků.187
ZŠ Otická nevyhověla velkému zájmu rodičů a dětí a otevřela kvůli svým kapacitám jen jednu první třídu. Mnoho zájemců o studium tak bylo odmítnuto. Škola je mezi rodiči dlouhodobě oblíbená, nabízí rozšířenou výuku přírodovědných a matematických předmětů.188
Město Opava, Středisko volného času, Slezské divadlo, Opavská kulturní organizace
a Městská policie pořádaly pro nejmenší školáky v pondělí 12. září Vítání prvňáčků. Na Horním náměstí byly připraveny hry a soutěže, děti poté zhlédly představení O nezbedné kometě v loutkovém divadle nebo pohádku Mach a Šebestová ve Slezském divadle.189
Město připravilo pro žáky a žákyně opavských základních škol sportovní akce s názvem Opavské Vánočky. Jednalo se o sérii sportovních turnajů ve vybraných disciplínách - starší děvčata se utkala ve volejbale, mladší děvčata ve vybíjené, starší chlapci pak v basketbale, ti mladší ve florbale.190
Celkem 9 zahrad při mateřských školách a 11 sportovišť při základních školách byly ponechány otevřené pro veřejnost o víkendech a prázdninách na základě velkého zájmu veřejnosti.191

V březnu 2011 zakončilo sedmnáct pedagogů ZŠ a SŠ roční Specializační studium koordinátorů EVVO (ekologické výchovy, vzdělávání a osvěty), které probíhalo pod záštitou statutárního města Opavy. Účastníci studia po celý rok čerpali informace z obecné ekologie, environmentalistiky, didaktiky EVVO. Třináct účastníků bude dále působit v Opavě na svých školách jako koordinátoři EVVO, schopní vykonávat specializační činnosti v oblasti environmentální výchovy dle Metodického pokynu MŠMT.192

Hlavní investiční akcí v oblasti školství bylo v roce 2011 kompletní zateplení ZŠ Šrámkova. Jednalo se o zateplení fasády a výměnu oken ve všech objektech školy, které probíhaly od května do října tohoto roku. Akce byla spolufinancována z fondů Evropské unie, protože se městu podařilo získat dotaci ve výši 17,5 milionu Kč, která pokrývá zhruba 50 % předpokládaných nákladů (cca 33,9 milionu Kč). Dále byla realizována rekonstrukce střechy tělocvičny ZŠ Boženy Němcové, která stála cca 3 miliony Kč.193
Byl ukončen projekt Otvíráme bránu jazyků, na kterém dva roky pracovali tvůrci učebních materiálů z deseti ZŠ v Opavě. Vznikly sbírky aktivit pro výuku angličtiny, které byly distribuovány do všech opavských základních škol. V květnu se vybraní žáci zapojených ZŠ zúčastnili zájezdu do Velké Británie a své zážitky zpracovali do krátkého filmu. Zároveň byly v červnu završeny dvouleté kurzy angličtiny pro pedagogické pracovníky na ZŠ B. Němcové. Celkové náklady projektu byly téměř 3,7 milionu korun.194
Téměř 120 nejlepších mladých sportovců z celého Opavska se zúčastnilo slavnostního vyhlášení výsledků Ligy sportu ZŠ. Vítězný pohár pro nejlepší školu z rukou primátora Zdeňka Jiráska převzali zástupci ZŠ Englišova. Ta porazila druhou ZŠ Opava-Kylešovice, třetí ZŠ Vrchní a čtvrtou ZŠ E. Beneše. Tato čtveřice pak za sebou s velkým bodovým odstupem nechala zbylých 43 soutěžních škol. Pozici nejlepší mimoopavské školy obhájila ZŠ Kravaře. Liga sportu základních škol probíhá pod hlavičkou Asociace školních sportovních klubů. Do projektu se letos zapojilo na 10 tisíc mladých sportovců ve 36 soutěžích, které se konaly v 10 různých druzích sportu.195
ZŠ Opava-Vávrovice získala v květnu 2011 titul Ekoškola, který převzal její ředitel
a delegace dětí v Praze z rukou ministra životního prostředí. Titul uděluje Sdružení Tereza na dobu dvou let nejlepším školám, které jsou zapojeny v mezinárodním programu Ekoškola, v rámci kterého se žáci učí o environmentálních tématech a zároveň sami usilují
o minimalizaci a třídění odpadů, úspory energie či vody a zlepšení životního prostředí školy
a jejího okolí.196
Opavská radnice vyhlásila konkurz na ředitele ZŠ Vrchní a ZŠ Mařádkova, neboť oba dosavadní šéfové těchto vzdělávacích zařízení odešli do důchodu. Novými řediteli se po výběrových řízeních stali Mgr. Roman Podzemný (ZŠ Vrchní) a Mgr. Michal Vitásek (ZŠ Mařádkova).197
ZŠ Vrchní pořádala v polovině března soutěž v anglickém jazyce Funny English, na kterou přijely pětičlenné týmy ze čtrnácti škol z celého Opavska. Znalosti cizího jazyka čtvrťáků a páťáků byly srovnatelné a odstupy mezi týmy byly minimální. Vítězi se stali žáci ze ZŠ Boženy Němcové.198 Dále realizovala ZŠ Vrchní celý rok mezinárodní projekt Comenius na téma zdravého životního stylu s pedagogy a žáky z Maďarska, Polska, Turecka, Walesu. V lednu proběhlo setkání zapojených škol v polské Ratiboři.199
Ve školním roce 2011/2012 byl na ZŠ Mařádkova zřízen přípravný ročník pro děti
s odkladem povinné školní docházky nebo děti v posledním roce předškolního vzdělávání. Tento ročník také fungoval na ZŠ Šrámkova.200
ZŠ pro tělesně postižené na Dostojevského ulici společně se ZŠ Englišova pořádaly v květnu největší akci pro handicapované děti ze škol v Moravskoslezském kraji - 9. ročník olympiády pro tělesně postižené za účasti rekordních 133 žáků ze 14 škol a občanských sdružení. Soutěžící si vedle pěkných cen odvezli i nezapomenutelné zážitky a všem, kteří zhlédli sportovní zápolení, dokázali, že mají kolikrát i větší chuť do soutěží než děti bez handicapu.201
Při ZŠ Englišova vznikl Klub nadaných dětí Mensa, za cíl si vytkl nabízet zvídavým dětem, které mají zájem o intelektové činnosti, nadstandardní rozvoj. Mensa ČR provedla test inteligence u zájemců z opavských škol a na základě výsledků testování byla dětem
z I. stupně základních škol s IQ vyšším než 120 nabídnuta účast v Klubu. Klub se scházel jedenkrát za dva týdny, náplní schůzek byly exkurze, hry jako založení středověkého města, zapojení jednoduchých elektrických obvodů, společné bádání s debrujáry, jednoduché pokusy v chemické laboratoři, návštěva hvězdárny a řada dalších aktivit.202 Pro velký zájem došlo na podzim k otevření druhého klubu. V listopadu navštívily kluby radnici a setkaly se
s náměstkem primátora Danielem Žídkem. Při besedě se děti ptaly na nejrůznější otázky, mluvilo se o dětských hřištích, městské policii, dopravě ve městě i o budoucích velkých projektech města. Po besedě se děti vydaly na radniční věž, kde mohly využít slunečného počasí, a prohlédnout si tak Opavu i okolí.203
ZŠ Englišova oslavila v pátek 3. června 50. výročí založení školy. Při této příležitosti uspořádala setkání téměř 150 současných či bývalých zaměstnanců v prostorách školy
a také akademii ve Slezském divadle, kde se na pódiu vystřídalo téměř 350 účinkujících. Během téměř dvouhodinového vystoupení si mohli diváci vychutnat na dvacet tanečních, pěveckých a divadelních čísel. Po přestávce bylo vyhlášeno a odměněno sedmdesát žáků školy, kteří se v letošním roce umístili na medailových pozicích v celostátních jazykových, vědomostních, dovednostních a sportovních soutěžích.204
Žák 8. třídy ZŠ Englišova Martin Sobotka vybojoval 2. místo v celostátním kole konverzační soutěže v německém jazyce, které se konalo v dubnu v Praze. Jeho úspěch byl o to cennější, že na vítěze celého klání ztratil pouhopouhý bod.205
ZŠ Englišova získala v červnu v Domažlicích 20. jubilejní vítězství v absolutním pořadí v atletické soutěži Pohár Rozhlasu. V konkurenci nejlepších 32 družstev se škole jako jediné podařilo postoupit ve všech čtyřech kategoriích. V pořadí družstev získali první místo jak starší žáci, tak mladší, starší žákyně byly stříbrné.206
Žáci 4. a 5. tříd ZŠ Englišova a ZŠ Otická zabodovali v krajské soutěži ZOO Ostrava, která proběhla začátkem října na téma „S hlavou v oblacích“. Dvoukolová soutěž prověřila přírodovědné znalosti více než 500 dětí ze 73 družstev celého kraje.207
Na ZŠ TGM probíhal evropský projekt „Zaostřeno na přírodu“, který se týkal nekonzumního pohledu na svět a podpory ekologických znalostí. Učitelé ZŠ TGM a ZŠ a MŠ v Oticích vytvořili 25 dvouhodinových ekoprogramů, které umožnily žákům od prvních do devátých ročníků seznámit se prožitkovou formou s nejrůznějšími ekosystémy
a s působením člověka na ně. Díky dvěma novým multimediálním učebnám financovaným
z projektu mohly děti navštívit deštný prales, jeskyni, mohly stvořit i zničit celou planetu nebo zkusit získat suroviny z vytěžených nerostů. Poznaly život v jiných částech světa, seznámily se s problémy získávání energie i ukládání odpadů a v neposlední řadě absolvovaly čtyři týdenní ekopobyty na Šumavě, v Beskydech a v podhůří Jeseníků.208
Linoryt Natálie Hradilíkové z opavské ZŠ TGM uspěl v soutěži Životodárná voda – „Our Children on Water“. Soutěž vyhlásila Česká společnost chemická a Royal Society of Chemistry pod záštitou UNESCO. Děti do 15 let z Evropy a Afriky měly za úkol výtvarně vyjádřit svůj vztah k vodě. Soutěžní linoryt Natálie Hradilíkové mezinárodní komise vybrala mezi 5 nejlepších prací z České republiky. Linoryt se tak stal součástí putovní výstavy, která postupně zavítá do 8 zemí na 2 kontinentech. Po Velké Británii a České republice jsou to Německo, Itálie, Španělsko, Keňa, Etiopie a nakonec Jihoafrická republika.209
ZŠ TGM přišla se zajímavým nápadem, jak podporovat samostatnost, kreativitu
a organizační schopnosti svých žáků. Vypsala pro ně tzv. dětské granty. Vedení nabídlo žákům možnost realizovat v předem vymezených oblastech jejich vlastní projekty s tím, že ty nejpovedenější získají i určitou finanční dotaci. S velmi povedeným nápadem přišli žáci 9. B - jejich třídní amatérský soubor sehrál dvakrát v loutkovém divadle představení Divadla Járy Cimrmana Dlouhý, Široký a Krátkozraký, a to v mírně netradičním pojetí. Výtěžek z představení putoval dětskému oddělení Slezské nemocnice.210
O rok bylo odloženo otevření Montessori školy v Opavě, která měla být otevřena původně v roce 2011, a to vzhledem k náročnosti, související s metodickou a didaktickou přípravou výuky metodou Marie Montessori. Tři pedagogické pracovnice školy ukončily vzdělávací kurz na Montessori pedagogiku až v říjnu. Zastupitelé schválili odložení na lednovém zasedání.211 Občanské sdružení Montessori Opava alespoň otevřelo Klub Montessori Předškolák I., který byl určený dětem, které chtěly nastoupit v září 2012 do 1. třídy Montessori ZŠ.212
Žákyně 9. třídy ZŠ Boženy Němcové Kristýna Musilová se zúčastnila 19. ročníku literární soutěže Společnosti přátel USA (SPUSA 2011). Tato soutěž umožňuje studentům angličtiny v České republice a na Slovensku kreativně se vyjádřit v anglickém jazyce
a zároveň se v něm zdokonalit. Kristýna se umístila ve své kategorii na 3. místě se svou básní GLOBE a byla pozvána k předání ceny přímo do sídla Jeho Excelence pana Eisena, velvyslance USA.213
ZŠ Havlíčkova uspořádala v červnu 16. ročník Sportovních her zrakově postižené mládeže. K našim sportovcům se připojili také hosté z Polska a ze Slovenska. V pěti dnech se zrakově postižené děti utkávaly v atletických a plaveckých soutěžích a věnovaly se speciálním sportům pro zrakově postižené, tj. goalballu a showdownu.214
ZŠ Malé Hoštice se zapojila do Dopravní soutěže mladých cyklistů pod záštitou organizace Besip. Družstvo ve složení Eliška Armlichová, Alena Grygarčíková, Daniel Pospěch a Štěpán Trčka, vyzbrojené teoretickými i praktickými znalostmi z oblasti pravidel provozu na pozemních komunikacích, v jízdě zručnosti, ale i v zásadách poskytování první pomoci, se na konci května zúčastnilo krajského finále Moravskoslezského kraje ve Frenštátě pod Radhoštěm, odkud si přivezlo 3. místo v kategorii mladších žáků.
Žáci ZŠ Šrámkova slavili úspěch na mistrovství světa ve zpracování textů na PC v Paříži. Budoucí deváťák Petr Hendrych svým výkonem v korektuře textu suverénně přesvědčil, že
1. příčka na světě mu zaslouženě patří, během desíti minut stihl na celkem sedmi stranách textu provést 196 korektur. O dva roky mladší Klára Odehnalová získala v třicetiminutovém opise textu 9. místo ve velmi silné konkurenci a to i přesto, že ve své kategorii byla vůbec nejmladší. Za minutu dokázala napsat 400,5 úhozu. Město Opava přispělo na cestu obou školáků a jejich učitelky třicetitisícovou dotací a po příjezdu je přijala na radnici náměstkyně primátora.215
Pěvecký sbor Domino při ZŠ Ilji Hurníka získal na sborové olympiádě World Choir Championship v rakouském Grazu v konkurenci 115 sborů ze 40 zemí světa jednu zlatou
a jednu stříbrnou medaili. Porazil tak například výběrový rozhlasový sbor z Číny, chlapecký sbor z Ruska nebo děti ze sborové školy z Estonska.216

Základní umělecké školy
V Opavě působily v roce 2011 dvě ZUŠ, a to výtvarně zaměřená ZUŠ Solná a hudebně zaměřená ZUŠ Václava Kálika. Na ZUŠ Solná studovalo ke konci roku 2011 celkem 450 žáků, do z toho nově jich bylo přijato 80.217 ZUŠ Václava Kálika nabízela obory hudební, literárně-dramatické a taneční. Působilo zde 52 pedagogických pracovníků
a studovalo zde 1 117 žáků, nově bylo přijato 198 žáků.218
Pěvecký sbor Jeřabinka ze ZUŠ Václava Kálika pozval do Opavy německý pěvecký sbor Schaumburger Märchensänger se sbormistrem Sašou Davidovičem z Hudební školy
v Bückeburgu. Sbory spolupracují již 7 let. Ve dnech návštěvy Opavy 20.–25. října uskutečnil německý sbor společně s Jeřabinkou dva koncerty. První se konal v rámci Mezinárodního festivalu duchovní hudby, druhý v Minoritu, kde sbor zazpíval skladby světových mistrů
a některé německé lidové písně..219

1   ...   9   10   11   12   13   14   15   16   ...   21


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət