Ana səhifə

Pozycja planu


Yüklə 0.85 Mb.
səhifə22/38
tarix24.06.2016
ölçüsü0.85 Mb.
1   ...   18   19   20   21   22   23   24   25   ...   38

Pozycja planu: C1.8/5.


Nazwa przedmiotu

PRZEDMIOT DO WYBORU 2 :

Trawniki i trawy ozdobne


Poziom studiów

studia II stopnia

Forma studiów

niestacjonarne

Jednostka prowadząca kierunek studiów

Wydział Rolnictwa i Biotechnologii

Kierunek

Rolnictwo


Specjalność

Agronomia i agrobiznes

Przedmiot/y wprowadzający/e

Botanika, Łąkarstwo, Gleboznawstwo, Chemia rolna

Wymagania wstępne

znajomość zasad przygotowania gleby pod trawniki i trawy ozdobne, umiejętności oceny potrzeb nawozowych i doboru form nawozów


Semestralny rozkład zajęć według planu studiów


 Semestr

Wykłady

Ćwiczenia audytoryjne

Ćwiczenia laboratoryjne

Ćwiczenia projektowe

Seminaria

Zajęcia terenowe

Liczba punktów

(W)

(Ć)

(L)

(P)

(S)

(T)

ECTS

III

8




16










3




Założenia i cele przedmiotu

W trakcie zajęć student nabędzie umiejętności tworzenia trawników niezbędnych we współczesnym krajobrazie miejskim i wiejskim, jak i wzbogacania terenów zieleni gatunkami zaliczanymi do szeroko rozumianej grupy „traw ozdobnych”. Będzie posiadał umiejętność przygotowania podłoży, a następnie zakładania powierzchni trawiastych o przeznaczeniu sportowym, rekreacyjnym, parkowym oraz specjalnym np. przeciwerozyjnym, stabilizującym skarpy, nasypy, itp. Na bazie wiedzy o gatunkach i odmianach traw gazonowych oraz technikach układania mieszanek nabędzie umiejętności samodzielnego tworzenia specjalistycznych mieszanek do zakładania nowych lub podsiewu istniejących powierzchni trawiastych o różnym przeznaczeniu. Będzie potrafił dokonać wyboru pomiędzy różnymi technikami zakładania powierzchni trawiastej, jak również dokonywać ich modyfikacji w zależności od istniejących warunków siedliskowych i urbanistycznych oraz rozwiązywać problemy związane z zakładaniem, a następnie użytkowaniem i pielęgnacją powierzchni trawiastych. Zapozna się z coraz bogatszą ofertą roślin z rodzin: Poaceae, Cyperaceae i Juncaceae zaliczanych do grupy tzw. „traw ozdobnych” oraz możliwościami wykorzystania ich w tworzeniu lub modernizacji terenów zieleni.





Metody dydaktyczne

wykład multimedialny, ćwiczenia laboratoryjne





Forma i warunki zaliczenia przedmiotu

Zaliczenie pisemne uzupełnione sprawdzianem z rozpoznawania nasion i żywych egzemplarzy traw gazonowych oraz zasuszonych traw ozdobnych. Złożenie referatu.





Treści kształcenia

Wykłady

Znaczenie trawników w obszarach wiejskich, zurbanizowanych, przemysłowych oraz ich funkcje i klasyfikacja. Biologia wzrostu i rozwoju oraz wymagania traw gazonowych i ozdobnych. Wpływ czynników naturalnych i antropogenicznych na trwałość, walory estetyczne i użytkowe powierzchni trawiastych. Techniki układania mieszanek dostosowanych do warunków siedliskowych i ich przeznaczenia; wzorce mieszanek krajowych i zagranicznych. Technologie produkcji darni do zakładania trawników „z rolki”. Podstawowy i specjalistyczny sprzęt do zakładania i pielęgnacji powierzchni trawiastych. Zasady projektowania trawników. Przygotowanie podłoża, siew lub darniowanie i pierwsze zabiegi pielęgnacyjne. Wpływ koszenia i nawożenia oraz zabiegów pielęgnacyjnych na trwałość, walory estetyczne trawników i muraw sportowych. Zastosowanie traw do zadarniania terenów trudnych: wałów przeciwpowodziowych, nasypów, hałd, terenów zdegradowanych itp. Choroby i szkodniki na trawnikach – metody zapobiegania i zwalczania. Walory estetyczne i użytkowe traw ozdobnych jako elementu dopełniającego szeroko rozumiane powierzchnie trawiaste.




Ćwiczenia

Charakterystyka traw gazonowych (gatunków podstawowych, uzupełniających i specjalnych): morfologia, wymagania siedliskowe, cechy użytkowe. Prezentacja traw ozdobnych i wskazanie ich zastosowań. Zajęcia praktyczne z rozpoznawania traw gazonowych i ozdobnych na terenie Ogrodu Botanicznego IHAR w Bydgoszczy.


Nazwisko (a) osoby prowadzącej (cych) lub odpowiedzialnej (ych) za realizację przedmiotu


dr inż. Romuald Dembek, prof. dr hab. Roman Łyszczarz, mgr Piotr Kornacki, mgr Rafał Suś

Literatura

Literatura podstawowa

Falkowski M.: Trawy polskie. PWRiL, Warszawa 1982.

Majtkowscy G. i M.: Trawy ozdobne. Wydawnictwo Działkowiec. Warszawa 2007.

Kozłowski S. Goliński P. Swędrzyński A.: Trawy w barwnej fotografii i zwięzłym opisie ich specyficznych cech. Wydawnictwo Literackie „Parnas”, Inowrocław, 1998.

Rutkowska B., Pawluśkiewicz M.: Trawniki – poradnik zakładania i pielęgnowania. PWRiL, Warszawa 1996.


Literatura uzupełniająca

Cooke I.: Trawy i bambusy praktyczny poradnik. Elipsa, Warszawa, 2005.

Ondrej J., Opatryna M., Rob P.: Trawniki i trawy ozdobne. Elipsz, Warszawa 1997.

Prończuk M.: Kompendium wiedzy o chorobach traw i ich zapobieganiu na trawnikach. IHAR – Radzików, 1995.

Prończuk S., Przydatek T., Ramenda S.: Mieszanki traw na trawniki. IHAR – Radzików, 2004.

Rutkowska B., Hempel A.: Trawniki. PWRiL, Warszawa, 1986.

Urbański P.: Trawy ozdobne, turzyce i sity. PWRiL, 2001.

Czasopisma specjalistyczne: np. Działkowiec nr specjalny 1/2005 Piękny trawnik, 2/2009 Trawnik, Ogrody, Mój piękny ogród itp.


1   ...   18   19   20   21   22   23   24   25   ...   38


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət