Ana səhifə

Masarykova univerzita Filozofická fakulta Ústav evropské etnologie Hana Zálešáková Masopust v Kořenci – historie a současnost


Yüklə 6.09 Mb.
səhifə8/10
tarix26.06.2016
ölçüsü6.09 Mb.
1   2   3   4   5   6   7   8   9   10

8.3 Členění masek v roce 2012



Masky zoomorfní – v posledních letech se v obci vyskytují jen minimálně


  • Kozel – měl černé sako a kalhoty, na hlavě pouze paruku vytvořenou z koudele s připevněnými rohy a bradku. Na krku měl cedulku s lascivním

nápisem: „Ja so staré kozel, nač bes kozo vozel. Za kaléšek, které do sebe votočím, tě tvó staró kozo vobskočím! Třeba he třikrát…!!!“


  • Orangutan – měl gumovou masku a kombinézu z umělé kožešiny

Masky antropomorfní


  • Místní poběhlice – byl to muž v noční košili, měl výrazné líčení a černou kudrnatou parukou.




  • Policista – byl oblečen do starého policejního kabátu, na hlavě měl zelenou kuklu a bílou čepici s černým kšiltem. Zastavoval projíždějící automobily „plácačkou“ STOP, troubil na domácky vyrobenou trubku z trychtýře a vybíral od nich pokuty do dřevěné pokladničky.




  • Premonstrát – maska měla dlouhý bílý plášť s kapucí, v pase přepásaný režným motouzem. Byla vybavena pokladničkou.


Masky pohádkové


  • Hloupý Honza – měl baret a brýle s velmi tlustými skly, byl oblečen do saka a krátkých kalhot, jako rekvizitu si vezl trakař, na kterém měl basu piv, a příležitostně sloužil i na převážení darů.




  • Maska se slaměnou pokrývkou – žena převlečená za muže, měla bílou tuniku, ozdobenou slámou a na hlavě slaměnou pokrývku ve tvaru snopu.




  • Sněhulák – byl oblečen do kalhot a kabátku z bílé kožešiny, na hlavě měl bílou paruku a černý klobouk, na nose umělou mrkev, na krku výraznou červenou kostkovanou šálu. S policistou zastavoval projíždějící auta pískotem na píšťalu a čistil jim koštětem z vrbového proutí přední skla. Tato maska byla zapůjčená z půjčovny.




  • Šašek – v červeném, pruhovaně-puntíkatém overalu s gumovou maskou, na hlavě měl tzv. „zmijovku“.




  • Zelená bytost – maska měla zelený plášť, v pase přepásaný šňůrou, zelenkavou čepici a plastové růžovo-fialové brýle.


Masky strašidelné


  • Čarodějnice – maska byla oděná do dlouhého černého pláště s kapucí, na krku měla černý šátek a na hlavě natupírované černé vlasy, masku měla pouze přes oči.




  • Čert – tato maska byla velmi zdařilá, měla béžový kožich, začernalý obličej, na hlavě měla světlou paruku, rohy a velké uši. V pase měla přivázanou řetězy a za pásek uchycenou tornu a bandasku. V ruce měla velkou dřevěnou hůl. Celkově ale maska nepůsobila nijak strašidelně.




  • Fantomas – měl šedou masku, rolák, sako a kalhoty.




  • Hitler – měl gumovou masku, vojenskou blůzu a kalhoty, tzv. „maskáče“.




  • Smrtka – měla dlouhý černý plášť s kapucí a černé rukavice, přes obličej měla gumovou masku smrtky. Jako rekvizitu si nesla kosu.



V průvodu bylo mnoho dalších černých maškar a příšer, ale ani sami nositelé těchto masek většinou nevěděli, co představují. Podle výpovědi respondentů se v posledních letech často objevují masky, které odpovídají aktuální politické situaci. V roce 2012 se však tyto masky průvodu neúčastnily. Nejvíce aktivní po celou dobu průvodu byla maska kozla, policisty a sněhuláka, která také v bílém oblečení nejvíce vynikala.


Obchůzka byla zakončena v 18.00 hod. u jedné z účastnic obchůzky, která představovala masku sněhuláka a pozvala obchůzkáře na malé občerstvení.91

Během obchůzky se v posledních letech vybere cca 8.000,- Kč. Z vybraného obnosu se věnuje cca 2.000,- na školku, část na nákup nových masek a za zbytek se uspořádá posezení s obchůzkáři.92

V neděli odpoledne byl pro děti v kulturním domě již tradičně pořádán dětský karneval.

8.4 Skladování a pořizování masek

Většina masek je uložena v kulturním domě, část má doma Jiří Geršl a zbytek ostatní členové obchůzky. Po skončení masopustu se masky se umyjí, vysuší a ty, které jsou zakoupené ze společného fondu, se uloží do skladu v kulturním domě. Vlastní masky si odnesou jejich majitelé domů, zapůjčené se vrátí.


Masky a kostýmy se vybírají a nakupují nahodile, některé masky se dědí a neustále obnovují.93 Podle způsobu pořízení je můžeme rozdělit do následujících skupin:


  • kostýmy vyráběné doma – kombinace doma šitého oblečení s různými nalezenými doplňky a rekvizitami,

  • kostýmy vypůjčené – z půjčovny, od známých, rodinných příslušníků, nebo z vedlejší obce,

  • kostýmy zakoupené – většinou masky hrůzostrašných postav v kombinaci s doma nalezeným oblečením (Fantomas), nákup černého oblečení se většinou obstarává v tzv. sekáčích.94



8.5 Význam masopustu mezi ostatními událostmi vesnice

Vzhledem k již výše zmiňovanému bohatému společenskému dění v Kořenci, výzkum zjišťoval i význam masopustu. Cílem šetření bylo zjistit, jaký význam přikládají obyvatelé Kořence oslavám masopustu v porovnání s ostatními událostmi. Na výběr dostali z následujících devíti kulturních akcí: plesy (obecní, hasičský a folklórní), pouť v květnu a pouťová zábava, dětská vánoční besídka, dětský kulturní a sportovní den, mikulášská nadílka, letní zábavy v přírodním amfiteátru, Kořenecké slavnosti písní a tanců a Muzejní noc. Respondenti měli ke kulturním akcím přiřadit čísla od 1 do 9, sestupně podle významu, který jim přikládají. V těchto odpovědích se většina respondentů shodovala a uvedla následující pořadí: jako nejvýznamnější akci určili respondenti Kořenecké slavnosti písní a tanců (44 %), následovala Muzejní noc (28 %) a kořenecké plesy (14 %). Masopust byl umístěn pouze v jednom případě na 4. místě, ale většina respondentů jej umístila na 6. až 8. místě.



1   2   3   4   5   6   7   8   9   10


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət