Ana səhifə

Masarykova univerzita Filozofická fakulta Ústav evropské etnologie Hana Zálešáková Masopust v Kořenci – historie a současnost


Yüklə 6.09 Mb.
səhifə9/10
tarix26.06.2016
ölçüsü6.09 Mb.
1   2   3   4   5   6   7   8   9   10

Masopustní oslavy v Okrouhlé

Jak již bylo zmíněno v úvodní kapitole, masopustní oslavy v Okrouhlé jsou na Boskovicku vyhlášené, mají velkou tradici a také se staly inspirací pro obnovu masopustní obchůzky v Kořenci. Místní lidé a obyvatelé z okolních vesnic si je užívají každým rokem. Vzdálenost obce od Kořence je cca 6 km jihozápadním směrem. Okrouhlá leží v ochranném pásmu vodní nádrže Bělá s počtem obyvatel 545, z toho je 278 mužů a 267 žen.95 V roce 1972 zde natáčela ostatky i Česká televize v rámci pořadu „Veselá dědina“.96 Součástí masopustních oslav bývá každým rokem zabijačka a zabijačkové hody v kulturním domě.



9.1 Časový průběh v minulosti

Podle místních respondentů je masopust v Okrouhlé kulturní událostí a slaví se pravidelně od roku 1950.97 V minulosti bývalo zvykem, že v sobotu od 12.00 hodin měly masopustní průvod děti do 15 let. V pondělí pořádali průvod dospělí, z nichž většina měla v pondělí a úterý dovolenou. Průvod masek vycházel v 10.00 hodin od zastávky autobusu směrem na Boskovice a masky prošly nejdříve celý autobus. V průvodu se sešlo 30 až 40 masek, záleželo na počasí a jiných okolnostech. Mezi oblíbené rekvizity patřil koňský povoz, dělo na střílení a trakač. U každého domu se hrála písnička, která se vztahovala k zaměstnání a povahovým rysům obyvatele domu.



9.2 Obnovení pochovávání basy

Od roku 1990 se v Okrouhlé obnovila tradice pochovávání basy. Nejprve se basa pochovávala v místní restauraci, pouze pro pobavení hostů. Zásluhu na obnovení pochovávání basy pro širokou veřejnost má Bohumil Kovář, který masopust organizoval již od roku 1992 v kulturním domě v Okrouhlé. Podle jeho slov, byly nejlepší ostatky v r. 1994, kdy se sešlo 6 muzikantů, 40 obchůzkářů a pochovávání basy probíhalo v kulturním domě v Okrouhlé.98



9.3 Časový průběh v současnosti

Od roku 2009 došlo k výrazné změně – masopust organizují členové SDH v Okrouhlé a průvod masek posunuli z pondělí na sobotu. Snahou bylo zachování tradičních hodnot masopustu a návrat původního masopustního veselí, což je v dnešní době možné spíše v době sobotního volna.


Vlastní obchůzce předcházejí přípravy: zajištění hudby, pohoštění, ale především chystání masek. Ráno, v současnosti poslední sobotu v období masopustu, se masky shromáždí na daném místě. Obchůzky se nyní účastní cca 25–30 masek včetně dětí a k průvodu se přidávají i místní obyvatelé. Obchůzkáři jsou z 90 % členové místních organizací SDH Okrouhlá a z 10 % členové TJ Sokol Okrouhlá.99 Masky obcházejí dům od domu, obřadně tancují před jejich obyvateli a kontaktují přihlížející slovy a gesty. Hudební doprovod k obchůzce obstarává kapela ve složení: harmonika a dvě trubky. Obchůzkáři dostávají u každého domu pohoštění (koblihy, obložené chlebíčky, řízky, sekanou, alkohol) a rovněž určitý finanční obnos. Obchůzka je zakončena v kulturním domě, kde je pro obchůzkáře připraveno občerstvení. Většinou se vybere kolem 8 000,- Kč a z vybraného obnosu se přispívá na kulturní akce v místní školce – maškarní ples, dětský karneval a dětský den. Část plyne do pokladny SDH Okrouhlá. V sobotu se pořádá maškarní ples pro předškolní děti a v neděli dětský karneval.
V pondělí masopustní oslavy pokračovali tradičním „pochováváním basy“. Této kulturní události se v roce 2012 účastnilo velké množství lidí, a to i z Boskovic a okolních obcí. V místním kulturním domě byla již od dopoledních hodin nabízena zabijačka a lístky do bohaté tomboly. Zábava pokračovala za doprovodu hudební skupiny Pohoda až do večera, který vyvrcholil pochováváním basy za přítomnosti maskovaného faráře, ministrantů a plačících žen. Během pohřební řeči pronášel farář kritiku na místní poměry, zdražování, nedostatky v pohostinství, na úřadech atp. Pochováním basy se všichni obyvatelé vesnice loučili s veselým masopustním obdobím.
O skladování a uchování většiny masek se stará paní Zavadilová z Okrouhlé, která je také opravuje, zašívá a čistí.100
Realizovaný výzkum pomocí dotazníkového šetření zjišťoval, v čem se liší a jaké jsou rozdíly mezi průběhem masopustu v Kořenci a Okrouhlé. Z odpovědí bylo patrné, že obyvatelé Kořence jsou si těchto rozdílů mezi masopustem v jejich obci a v Okrouhlé vědomi: „Na Kořencu pochováváme basu na folklorním plesu týden před masopustem, kdežto na Okrouhlé mají pochovávání basy v pondělí večer.“ Zdůrazňována bývá v této souvislosti také tradice masopustu v Okrouhlé: „Na Okrouhlé má masopust velkou tradici, i za starého režimu tam slavili masopust se vším všudy – masky, zabíjačka, pochovávání basy, půst.“ Rozdíly jsou nacházeny i v průběhu masopustu a také bohatší průběh je obyvatelům Kořence znám: „Na Okrouhlé mají průvod i s muzikantama, s pochováváním basy a se zabijačkou.“ Na základě subjektivního náhledu se k úrovni pochovávání basy ve zmíněných obcích vyjádřila jedna respondentka následovně: „Pochovávání basy na kořeneckém bále bylo mnohem zábavnější než pochovávání basy v Okrouhlé.“

Také u místních obyvatel v Okrouhlé hraje svoji roli délka tradice masopustní obchůzky: „…každá obec má svůj folklór, ale kořenečtí to okopírovali od nás“, stejně jako rozdílný průběh: „…u nás máme i zabijačkové hody, kořeňáci mají jen průvod a pochovávání basy.“



  1. Závěr

Tato práce nabízí srovnání průběhu masopustních oslav a obyčejů v Kořenci v minulosti a v současnosti. V průběhu let došlo v důsledku přirozeného vývoje k několika inovacím a proměnám. Výsledky výzkumu prokázaly, že nejvýraznější změny proběhly v těchto oblastech:




  • Časový posun – dříve chodili obchůzkáři v úterý a v ten večer se konala i zábava, která byla zakončena pochováváním basy. V současnosti se však průvod masek přesunul na poslední sobotu před Popeleční středou. Pochovávání basy probíhá v rámci folklorního kořeneckého plesu, který se koná týden a někdy i 14 dnů před masopustním průvodem. Novodobým prvkem je tedy předsunutí pochovávání basy před termínem obchůzky a tím dochází k narušení časového harmonogramu masopustních obyčejů.




  • Změna organizace – dříve organizovala celý masopust místní chasa, nyní se zdejší masopust rozdělil jednak na organizaci průvodu a na organizaci pochovávání basy. Zajímavým zjištěním bylo, že pochovávání basy zajišťuje folklorní soubor Kořeňák v rámci folklorního kořeneckého plesu, zatímco na organizaci samotné obchůzky se v Kořenci podílí pouze pár místních nadšenců.



  • Složení průvodu – masopustní obchůzka byla dříve výlučnou záležitostí mužů, poslední 3 roky se k průvodu přidávají i ženy. K obchůzkářům se nikdo v civilu z obyvatel Kořence v roce 2012 nepřidal. Z výpovědi respondentů také vyplynulo, že obchůzkáři nechodí za žádnou složku a účast na obchůzce se tedy nijak neváže na případné členství v místních spolcích. Většina z nich je zastoupena ve všech složkách, takže jsou mezi nimi členové SDH Kořenec, TJ Sokol Kořenec a folklorního souboru Kořeňák.




  • Proměna masek – masky známé ze začátku 20. století, jako strojvedoucí, myslivec, doktor, fotograf, cigánka, kominík či žid se v posledních letech v průvodu nevyskytují. Mezi aktuální masky, které tvoří nedílnou součást průvodu již několik let, patří: kozel, policista, šašek, čarodějnice, čert a smrtka. Zvýšil se také počet gumových masek, které by se daly zařadit do skupiny „černé maškary a příšery“. Došlo k nahrazení některých materiálů používaných ke zhotovení masopustních masek přírodní materiály byly nahrazeny umělými.




  • Forma a průběh obchůzky – v minulosti zastávalo komunikační roli více masek (kominík, hajný, doktor, fotograf). V posledních letech se stala ústřední a dominantní postavou průvodu maska kozla, která ostatní masky vede a popohání. Tak tomu bylo i v roce 2012, kdy maska kozla zastávala i komunikační roli mezi příjemci a pronášela u každého domu úvodní slovo formou říkanky.

Stabilní součástí masopustního průvodu dříve bývala hudba. Jedním z charakteristických rysů novodobé formy obchůzky v Kořenci je absence hudby a tance.


  • Obdarovávání naturálie jsou nyní nabízeny jako občerstvení při obchůzce, nevybírají se. Obchůzkáři jsou obdarováni pouze finanční částkou, výjimečně lahví alkoholu.




  • Funkce obchůzky – dříve se ve vesnických masopustních obchůzkách projevovaly prvky prosperitní magie a pověrečných rituálů, jejichž cílem byl zájem na bohaté úrodě, prosperitě hospodářství, hospodářských zvířat a zdraví rodiny. Rituály byly spojeny i s magickým zajištěním plodnosti. V současné době je prosperitní a plodnostní složka nahrazena zábavnou a společenskou. Důležitou roli zde hraje i funkce ekonomická.

Předkládaná bakalářská práce se také zabývala srovnáním masopustu v Kořenci a Okrouhlé. Z terénního šetření v obci Okrouhlé vyplynulo, že masopustní tradice zde nebyla na rozdíl od Kořence přerušena. Průběh masopustu v Okrouhlé se liší i v časovém harmonogramu, kdy nejdříve probíhá v sobotu masopustní obchůzka a následně v pondělí pochovávání basy.


Z rozhovorů s respondenty je zřejmé, že také organizace masopustního průvodu a pochovávání basy je zde odlišná. Celý masopust v Okrouhlé probíhá v režii SDH Okrouhlá.
Složení průvodu – mezi účastníky průvodu jsou i děti v doprovodu rodičů a muzikanti. Během obchůzky se k průvodu přidávají také místní obyvatelé v civilu.
Komunikační roli mezi příjemci a obchůzkáři zde zastávají muzikanti, kteří masopustní průvod také vedou.
Součástí masopustních oslav v Okrouhlé je zabijačka a zabijačkové hody, pořádané v místním kulturním domě v pondělí před pochováváním basy.
Z uvedených faktů vyplývá, že v Kořenci se tradiční obchůzky s archaickými rysy již neudržují. Důvodem bylo zřejmě přerušení tradice po 2. světové válce a poté i následný odvoz kostýmů. Obnovený masopust v roce 1997 zde zcela přirozeně reagoval na společenský vývoj, což se projevilo jak ve výběru masek, tak i v charakteru obchůzky. Ke ztrátě návaznosti na tradici došlo také vzhledem k předsunutému termínu pochovávání basy.
Masopustní obchůzka je v současné době v Kořenci záležitostí spíše společenskou, zábavní, prestižní a ekonomickou. Většina respondentů chápe masopustní oslavy jako zachování tradice a soudržnosti vesnické komunity a zpestření života na vesnici. Pro většinu obyvatel je masopustní obchůzka také jakýmsi vytržením ze stereotypu každodenního života na vesnici a udržení prestiže mezi okolními vesnicemi.

1   2   3   4   5   6   7   8   9   10


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət