Ana səhifə

Masarykova univerzita Filozofická fakulta Historický ústav


Yüklə 2.06 Mb.
səhifə23/29
tarix26.06.2016
ölçüsü2.06 Mb.
1   ...   19   20   21   22   23   24   25   26   ...   29
§ 2.

Trvání spolku není omezeno určitým časem.


§ 3.

Sídlem spolku ustanovuje se město Praha. Sídlo toto může býti přeměněno usnesením valné hromady členů spolku.


§ 4.

Spolek má své razítko, na kterém uveden jest název spolku ruský a český.


Účel spolku.
§ 5.

Spolek má za účel pomáhati ruským emigrantům v Protektorátu Čechy a Morava udržovati a podporovati styk s ruskou kulturou, dbáti o její duchovní a hmotný vývoj, napomáhati tomuto vývoji a rozšiřování a pomáhati svým členům jakož i všem ruským lidem, zbaveným vlasti,v jejich kulturně-osvětových potřebách.


§ 6.

K dosažení tohoto cíle spolek organizuje, zakládá a vydržuje různého druhu kulturně-osvětové ústavy jako: knihovny, čítárny, úschovny knih, archivy, pořádá referáty, přednášky, koncerty, divadelní představení, sbírá a uschovává různého druhu památníky ruské duchovní kultury.


O členech spolku

§ 7.


Spolek sestává ze členů řádných a čestných.
§ 8.

Řádnými členy spolu mohou býti všichni ruští emigranti a příslušníci Protektorátu Čechy a Morava, kteří jsou plnoletí, bez rozdílu pohlaví, národnosti a náboženství a kteří svými vědomostmi a zkušenosti mohli by býti spolku užitečnými jako: profesoři a učitelé, učenci a spisovatelé, žurnalisté, umělci a herci, veřejní a političtí činitelé, osvětoví činitelé, knihovníci a spolupracovníci knihoven.


§ 9.

Členové spolku, kromě členů-zakladatelů, se volí valnou hromadou členů spolku po referátu spolkové rady. Pro platnost volby je zapotřebí nejméně polovinu hlasů na valné hromadě přítomných členů.


§ 10.

Osoby, jež prokázaly spolku zvláště užitečné služby, mohou býti zvoleny čestnými členy spolku.


§ 11.

Členové jsou povinni: zachovávati stanovy, podrobiti se usnesením orgánů spolkových, platiti řádně členské příspěvky, které se stanoví ve výši K 12.- ročně.


§ 12.

Právem všech členů jest: zúčastniti se veškeré činnosti spolku, hlasovati, voliti a volenými býti.


§ 13.

Členem býti přestává:

a) kdo dobrovolně vystoupí, ohlásiv to písemně radě

b) kdo je vyloučen ze spolku pro porušení stanov na základě usnesení spolkových orgánů (valná hromada), jakož i pro činy směřující k morálnímu nebo materiálnímu poškození spolku.

c) kdo 3 měsíce po sobě neplatí členských příspěvků.

Vyloučení členů ze spolku děje se usnesením valné hromady a je k tomu zapotřebí 2/3 většiny přítomných na valné hromadě.


Prostředky Spolku

§ 14.


Prostředky spolku sestávají:

a) z členských příspěvků,

b) z příspěvků udílených ústavy a organizacemi,

c) z důchodů podniků organizovaných spolkem,

d) ze zvláštních sbírek, darů a podpor
Orgány spolku

§ 15.


Orgány spolku jsou:

a) valná hromada

b) spolková rada

c) revizní komise

d) správcové jednotlivých ústavů a podniků
§ 16.

Způsob činnosti orgánů spolku určí se kromě stanov instrukcemi a předpisy, které musí býti schváleny valnou hromadou.


Valná hromada

§ 17.


Nejvyšším orgánem spolku jest valná hromada jeho členů. Valná hromada:

a) řídí činnost spolu a kontrolu jeho orgánů

b) přijímá a vylučuje členy spolku

c) volí členy rady a komisí

d) zkoumá a schvaluje výroční účetní zprávu a spolkový rozpočet

e) zkoumá stížnosti na usnesení a činnosti spolkových orgánů

f) usnáší se o změně a doplnění stanov a o získání a zcizení nemovitého majetku
i o rozpuštění spolku, rovněž zkoumá každou jinou otázku, předloženou k prozkoumání valné hromady radou neb spolkovými komisemi.
§ 18.

Valné hromady bývají rádné a mimořádné.


§ 19.

Řádné valné hromady se svolávají jednou za rok. Předmětem jejich jednání jest: projednávání a schválení výroční zprávy rady a referátu revizní a jiných komisí, schválení rozpočtu a plánu činnosti a volby členů rady a komisí.


§ 20.

Mimořádné valné hromady se svolávají buď radou neb revizní komisí na písemnou žádost nejméně 1/4 členů spolku, bydlících v Praze. V tomto případě musí býti uvedeny otázky, k jejichž řešení se mimořádná valná hromada svolává, a okolnosti, jež jsou příčinou návrhu o svolání valné hromady.


§ 21.

Valná hromada se zahajuje předsedou rady spolku neb jeho náměstkem a pokládá se za platnou je-li přítomna na valné hromadě aspoň 1/2 členů spolku, bydlících v sídle spolku.


§ 22.

V případě nepřítomnosti k určené hodině ustanoveného v předcházejícím §-u počtu členů spolku, ohlásí předseda rady valnou hromadu a neplatnou a sdělí místo a čas druhé valné hromady, která jest způsobilou k usnášení při libovolném počtu přítomných členů spolku. Druhá valná hromada může však jednati pouze o těch otázkách, jež byly na denním pořadu zmařené valné hromady.


§ 23.

K platnosti usnesení valné hromady ve všech otázkách, vyjma stanov, likvidace spolku a vyloučení členů spolku, jež si vyžaduje 2/3 hlasů přítomných členů, stačí prostá většina hlasů.


§ 24.

Funkci první valné hromady uskutečňuje valná hromada členů-zakladatelů.


§ 25.

Na každou valnou hromadu volí se předsednictvo ze tří osob: předsedy, místopředsedy a zapisovatele.


§ 26.

Protokol valné hromady podpisuje předseda a zapisovatel valné hromady a pokládá se za schválený, nebudou-li do druhé valné hromady učiněny výtky. Členové spolku mohou si protokol valné hromady prohlédnouti.


§ 27.

O svolání valné hromady členů spolku vyrozumívají se členové písemnými pozvánkami, posílanými nejpozději 2 týdny před valnou hromadou na udané jimi adresy a vyvěšením vyhlášky se spolkové kanceláři. Na pozvánce buďtěž uvedeny otázky, jež budou předmětem jednání na svolávané valné hromadě, jakož i přesně označena doba a místo konání valné hromady.


spolková rada

§ 28.


Spolkové radě se ukládá: vykonávati všechny běžné práce, spravovati a vyřizovati záležitosti spolku, vykonávati usnesení, přijaté valnou hromadou, obsazovati úřední místa v orgánech spolku, přijímati a propouštěti zaměstnance resp. zřízence spolku, říditi a dozírati nad pracemi všech zřízenců spolku, uschovávati a hospodařiti peněžními sumami, uschovávati různého druhu akta a spisy, říditi a spravovati majetek spolku, podávati zprávy o výročních a mimořádných valných hromadách, vésti účty, vypracování rozpočtu, zpráv a plánů činnosti spolku, jakož i směrnic pro jednotlivé funkcionáře, projednávati a předkládati ku schválení valné hromadě instrukce a nařízení pro funkcionáře, uzavírati jménem spolku všechny smlouvy, vydávati plné moci, směnky a jiné peněžní závazky.
§ 29.

Spolková rada, sestávající nejméně z 9 a nevýše z 15 členů spolku, volí se valnou hromadou na dobu 3 let, přičemž každý rok vybývá jedna třetina jejích členů a to první dvě léta vystupující členové se určí losem a v třetím roce podle pořadí. Na místo vystoupivších se valnou hromadou volí noví členové.


§ 30.

Rada volí ze svého středu předsedu, náměstka a tajemníka rady.


§ 31.

Schůze rady se svolávají nejméně jednou měsíčně a jsou pravoplatné, je-li přítomno nejméně 5 jejích členů. Rada se usnáší absolutní většinou hlasů.


§ 32.

V případě nutnosti může rada ukládati svým členům vykonávání jednotlivých příkazů neb celé řady záležitostí.


§ 33.

Členové spolkové rady konají své funkce čestně.


§ 34.

Všeliká akta, smlouvy, plné moci a veškeré spolkové písemnosti musí býti opatřeny podpisem předsedy neb jeho náměstka a tajemníka rady. Vyhlášky se uveřejňují v časopisech, jež určí rada.


§ 35.

Spolek bude předsedou neb jeho náměstkem zastupován na venek.


§ 36.

Proti usnesením a nařízením rady členové spolku a osoby zainteresované mohou podati stížnost k nejbližší valné hromadě.

§ 37.

Stížnost bude podána spolkové radě a s jejími vysvětlivkami přiložena nejbližší valné hromadě.


Správcové jednotlivých ústavů spolku

§ 38.


Všechny běžné práce, spravování a řízení záležitostí jednotlivých ústavů spolku, vykonání usnesení valných hromad a rady, navrhování k přijetí a propuštění zaměstnanců, řízení a dozoru a práce zaměstnanců, uschování různého druhu aktů a dokladů, řízení a správa majetku spolkových ústavů, podání valné hromadě radou schválených zpráv o činnosti, plánů činnosti, vyúčtování a rozpočtu na příjmy a vydání jednotlivých ústavů, podávání radě návrhů na různého druhu smlouvy a závazky,styk se státními úřady a ústavy a vůbec povinnosti, vyplývající z podstat funkce a usnesení rady a valných hromad - ukládá se správcům jednotlivých ústavů.

§ 39.


Správcové se určují usnesením rady na dobu 3 let.
§ 40.

Správcové dostávají služné, jehož výši stanoví rada a schvaluje se valnou hromadou.


§ 41.

Ve své činnosti jsou správcové podřízeni bezprostředně spolkové radě.


§ 42.

Stížnosti proti činnosti správců podávají se jeho prostřednictvím spolkové radě a projednávání se touto po předložení ústních a písemných vysvětlení.


Komise

§ 43.


Za účelem zkoumání jednotlivých otázek,provedení těch nebo jiných přípravných prací a též k vykonání určitých úkolů ustanovuje valná hromada různé komise. Každá komise sestává z 5 členů, jíž se kooptují spolkovou radou na dobu 3 let a usnášejí se většinou hlasů za přítomnosti všech členů komise. Komisní předseda – člen komise volený komisí většinou hlasů.
Revizní komise

§ 44.


Valná hromada volí revizní komisi za účelem dozoru nad správným plněním radou neb správci jednotlivých ústavů usnesení valných hromad, předpisů těchto stanov, jakož i za účelem zkoumání vyúčtování a revize záležitostí.
§ 45.

Revizní komise skládající se nejméně z 5 členů a 2 náhradníků volí se na dobu 3 let. Revizní komise rozhoduje většinou hlasů za přítomnosti nejméně 5 členů. Předseda revizní komise volí se ze členů této komise většinou hlasů.


§ 46.

Revizní komise má přístup ke všem záležitostem a dokumentům spolku.


§ 47.

Rada oznamuje revizní komisi konán valné hromady nejpozději jeden měsíc před valnou hromadou.


§ 48.

Stížnosti na revizní komisi podávají se valné hromadě prostřednictvím revizní komise, která předkládá je nejbližší valné hromadě s vysvětlivkami vzhledem k obsahu stížnosti.


§ 49.

Své dobrozdání revizní komise předkládá bezprostředně valné hromadě po vyslechnutí zprávy spolkové komise.


Revize a změna stanov

§ 50.


Návrh na změnu stanov může býti přijat valnou hromadou a činí se bud na podmět rady nebo na písemnou žádost nejméně 1/4 členů spolku.
§ 51.

Text navrhovaných změn budiž s pozvánkami všem členům spolku oznámen.


§ 52.

Změny stanov dějí se na mimořádné valné hromadě, přičemž usnesení pokládá se za právoplatné, hlasovala-li pro ně nejméně 2/5 přítomných na valné hromadě členů spolku.


Likvidace činnosti spolku

§ 53.


O likvidaci spolku rozhoduje valná hromada za tím účelem svolaná. V případě dobrovolného rozchodu spolku, bude jmění spolku věnováno korporacím a spolkům, zabývajícím se stejnými úkoly.
§ 54.

Spory vzniklé z poměru spolkového urovná smírčí soud, do něhož vyšle každá strana jednoho člena a oba si zvolí předsedu tohoto smírčího soudu, který rozhoduje s konečnou platností většinou hlasů.

předseda: jednatel:

Dr. Josef Patejdl S. Nikolajev

PŘÍLOHA XVIII.: Seznam členů spolku Masarykovy Ruské knihovny při Ruské svobodné univerzitě v Praze k 15. září 1940908
Larisa Vasiljevna Archangelska

Vasilij Gavrilovič Archangelskij

ivan Michailovič Brušvit

Valentin Fedoroviř Bulgakov

ivan Ivanovič Byrdin

Vasilij, Timafejevič Vasiljev

Vasilij Michailovič Veršinin

Aleksandr Aleksandrovič Vilkov

Anatolij Fedorovič Gončarov

Miron Afinegenovič Gorčukov

František Havelka

Dmitrij Nikolajevič Ivancov

Aleksandr Filaretovič Izjumov

Josef Kysela

Prokopij Deomidevič Klimuškin

Ivan Ivanovič Lapšin

Nikolaj Onufrievič Losskij

Valentina Georgievna Malgina

Sergej Semenovič Maslov

Ivan petrovič Nesterov

Antoním Netolický

Elizabeta Ivanovna Novožilova

Nikolaj Fedorovič Novožilov

Aleksej Ivanovič Ovsjanikov

Benjamin Sergejevič Ozereckovskij

Andrej Tichonovič Pavlov

Sergej Porfyrevič Postnikov

Nikolaj Grigorjevič Rukin

Semen Marynovič Ryškov

Nikolaj Petrovič Savickij

Petr Nikolajevič Savickij

Marija Fedorovna Sarova

Vera Nikolajevna Stempfe

Michail Aleksendrovič Syslin - Kašajev

filmin Semenovič Suškov

Bedma Naronovič Ulanov

Aleksandr Ivanovič Fenin

Zdeněk Fojstka

Aleksej Akimovič Charlamov

Olga Aleksejevna Churnova

Serafima Fedorovna Sokorova

Jekaterina Josefina Jakuševa

PŘÍLOHA XIX.: Seznam zakládajících členů Ruské historické společnosti v Praze 909
Je. F. Šmurlo

A. V. Florovskij

A. A. Kizevetter

M. V. Šachmatov

N. L. Okuněv

I. O. Panas

S. G. Puškarev

N. A. Alennikov

V. Sachanev

Je. F. Maksimovič

Je. V. Spektorskij

V. A. Francev

G. V. Vernadskij

P. B. Struve

P. A. Ostrouchov

I. I. Lappo

G. V. Florovskij

P. N. Savickij

B. A. Jevreinov

D. N. Vergun

K. I. Zajcev

V. A. Mjakotiv

PŘÍLOHA XX.: Seznam členů Historické společnosti při Ruské svobodné univerzitě v Praze k 1. 5. 1940910
M. A. Andrejeva

N. Je. Andrejev

A. L. Bém

I. S. Beleckij

G. L. Vasiljev - Sočevec

J. M. Viskovataja

K. K. Viskovatij

A. D. Grigorjev

D. I. Dorošenko

N. A. Elenev

A. F. Izjumov

A. V. Kamnev

L. V. Kopeckij

N. V. Kuzminskij

I. I. Lapšin

E. A. Ljackij

E. F. Maximovič

O. O. Markov

Matyáš Murko

Josef Myslivec

Lubor Niederle

N. F. Novožilov

P. A. Ostrouchov

I. O. Panas

S. G. Puškarev

P. N. Savickij

V. N. Světozarov

Jan Slavík

A. N. Fatejev

A. V. Florovskij

V. A. Francev

V. V. Černavin

M. V. Šachmatov

Josef Šusta

N. N. Jastrebova-Ragozina

PŘÍLOHA XXI.: Seznam členů Historické společnosti při Ruské svobodné univerzitě v Praze k 9. 5. 1942911


N. Je. Andrejev

A. L. Bém

K. K. Viskovatij

A. D. Grigorjev

D. I. Dorošenko

N. A. Elenev

A. F. Izjumov

A. V. Kamnev

E. A. Ljackij

E. F. Maksimovič

N. F. Novožilov

P. A. Ostrouchov

I. O. Panas

S. G. Puškarev

P. N. Savickij

A. N. Fatejev

A. V. Florovskij

V. V. Černavin

M. V. Šachmatov

PŘÍLOHA XXII.: Rozpis mimopražských populárně-vědeckých přednášek Ruské lidové univerzity v Praze na únor 1927912
Brno, Bratislava – prof. Zavadskij: Odkazy Puškina

Plzeň – Dr. Fenin: Současné postavení průmyslu a dopravy v Rusku

České Budějovice - prof. Fan der Flit: Základní principy aviatiky

České Budějovice - Dr. Melniková-Papoušek: Situace současné ruské literatury

Moravská Ostrava - prof. Cimmerman: Rusko a slovanské národy po světové válce

Hradec Králové – prof. Stratonov: Antarktida

Příbram – prof. Novikov: Smrt a vzkříšení

Příbram – prof. Mjakotin: Kozáctví v dějinách Ruska

Ústí nad Labem – prof. Ostrogorskij: O fyzické vyspělosti dětí

Moravská Třebová – prof. Novikov: Světový význam ruské vědy

Říčany – prof. Timašev: Národnostní problém v současném Rusku

Praha – gen. prof. Inostrancev: Konec světové války

Praha – večer věnovaný památce Pestalozziho

PŘÍLOHA XXIII.: Rozpis mimopražských populárně-vědeckých přednášek Ruské lidové univerzity v Praze na prosinec 1927913
Kladno – prof. Vergun: Miroslav Tyrš, jako Slovan

Brno, Bratislava – prof. Kosinskij, Příčiny úpadku sovětského průmyslu

Plzeň – Dr. Bem: Osobnost L. N. Tolstého

Moravská Ostrava – prof. Archangelskij: Postavení pracující třídy v SSSR

Příbram, České Budějovice – prof. Stratonov: Antarktida

Moravská Třebová – prof. Hessen: Lev Tolstoj, jako myslitel

České Budějovice - priv. doc. P. N. Savickij Novinky v geografickém studiu Ruska

Kolín – prof. Ljackij: Ruská literatura

Říčany – prof. Mogiljanskij: Ukrajina a Ukrajinci

PŘÍLOHA XXIV.: Rozpis mimopražských populárně-vědeckých přednášek Ruské lidové univerzity v Praze na leden 1928914
Kladno – prof. Mjakotin: Vilém II, Mikoláš II a jejich korespondence

Plzeň – prof. Mogiljanskij, Ukrajina a Ukrajinci

Moravská Ostrava – prof. Kizevetter, Specifika ruské historie

Příbram – prof. Stratonov: Antarktida

Moravská Třebová – prof. Hessen: Lev Tolstoj jako myslitel

České Budějovice – priv. doc. Savickij: Novinky v geografickém studiu Ruska

Kolín – prof. Ljackij: Ruská literatura

Užhorod, (Mukačevo) – prof. Novikov: Světový význam ruské vědy

Brno, Bratislava – prof. Cimmerman: Britské impérium v sovětském Rusku

Praha – prof. Brunst: Novinky o zámořské emigraci

Praha – prof. Šachmatov: Politické ideje v starém Rusku

Praha – prof. Archangelskij: Postavení pracující třídy v SSSR

PŘÍLOHA XXV.: Soupis pražských populárně-vědeckých přednášek Ruské svobodné univerzity v Praze za rok 1935915
prof. N. O. Losskij Biologismus v etice Spencera

Dr. G. J. Trošin: Biologické základy morálky

Dr. F. N. Dosužkov: Současné pohled na nervovou soustavu

Dr. K. I. Gavrilov: Současný stav zkoumání snů

Prof. A. N. Fatejev: 125. výročí zemědělské reformy

prof. M. M. Novikov Vzdělávání člověka jako základ rozvoje organizmu

prof. D. N. Ivancov: Mírotvorné základy v ekonomické teorii

prof. I. I. Lapšin: O náboženském cítění dětí

Dr. A. L. Bem: Metody literárně-historických prací

Dr. P. F. Milovidov: Existuje jediný princip organizace živých tvorů?

prof. I. I. Lapšin: O akciometrické metodě v dějinách hudby

prof. V. S. Iljin: Role solí v růstu

prof. N. O. Losskij Mravnost v přírodě

prof. M. M. Novikov Hypnotismus u živých bytostí

Dr. K. N. Vyskovatij: O katarském zálivu

PŘÍLOHA XXVI.: Soupis pražských populárně-vědeckých přednášek Ruské svobodné univerzity v Praze za rok 1936916


prof. N. O. Losskij Francouzské umění v ČSR

prof. A. N. Fatejev: Právo a skutečnost křesťanské rovnoprávnosti podle sbírky Zákonů

prof. I. I. Lapšin: O intuitivismu

Dr. D. A. Rasovskij: Svatba, narození a pohřeb v karpatském obřadě

Dr. A. L. Bem: Problémy jedinečnosti uměleckého výrobku

Dr. N. N. Jastrebová-Ragozina: O formální metodě v literární vědě

prof. M. M. Šachmatov: Specifika ruského hospodářství

Dr. K. Bělehrádek: Osobnost a vědecké práce Pavlova

prof. M. M. Novikov Odkazy Pavlova

prof. A. N. Fatejev: Kněžství v SSSR a na Podkarpatské Rusi

prof. D. N. Ivancov: Nouze a zemědělská výroba

Dr. K. I. Gabrilov: Fiziologické aspekty některých psychologických jevů

Prof. V. S. Iljin: Anabióza

Dr. Je. F. Maksimovič: Historická nauka v SSSR

doc. P. N. Savickij: Problémy ruské železniční dopravy

prof. M. M. Novikov K otázce vztahu mezi formou a funkcí orgánu

prof. N. O. Losskij Imanentnost mravnosti

Dr. F. A. Rostokin: Problémy předvídání v zemědělství

Dr. F. F. Nikišin: O transfuzi krve

prof. M. M. Šachmatov: Ochrana osobního majetku a všeobecného pořádku v Moskevské Rusi



PŘÍLOHA XXVII.: Soupis pražských populárně-vědeckých přednášek Ruské svobodné univerzity v Praze za rok 1937917
Doc. S. G. Puškarev: Původ selské obce v Rusku

prof. I. I. Lapšin: Komično u Puškina

Dr. Je. I. Melnikov: Z historie antického malířství na jihu Ruska

Dr. A. L. Bem: světový význam Puškina

Dr. Je. N. Andrejev: Problematika církevní malby na Moskevské Rusi v 16.-18.st.

prof. A. N. Fatejev: Konflikt práva, morálky a náboženství za Alexandra I

prof. D. N. Vergun: Ruská kultura uprostřed jiných kultur

Dr. L. V. Černosvitov: Vliv doby ledové na rozšíření živočichů

prof. S. I. Metalnikov: Sebeobranné mechanismy v boji člověka s nemocemi

prof. S. I. Metalnikov: Potřeba mikrobů v boji se škodlivým hmyzem

prof. A. N. Fatejev: Evropa proti Rusku

prof. D. N. Ivancov: Ekonomická teorie v ČSR

prof. I. I. Lapšin A. A. Spir - život a dílo

Dr. Je. F. Maksimovič: Nová oficiální učebnice historie v SSSR a ruská historická nauka

doc. P. F. Milovidov: O cikánském umění

Dr. F. N. Dosužkov: Strašidelné sny u Puškina

doc. P. N. Savickij Obchod SSSR s Východem

doc. S. G. Puškarev: Měšťanský stav v Čech 14. - 15. st.

PŘÍLOHA XXVIII.: Přednášky Vědecké společnosti badatelské při Ruské svobodné univerzitě v Praze na školní rok 1935/36918
prof. I. I. Lapšin (12. 11. 1935), O akciometrické metodě v historii hudby

prof. V. S. Iljin (12. 11. 1935), Role solí v rostlinách

prof. N. O. Losskij (10. 12. 1935), Mravnost v přírodě

prof. M. M. Novikov (10. 12. 1935), Hypnotismus u živých bytostí

Dr. K. N. Vyskovatij (10. 12. 1935), O katarském zálivu

prof. N. O. Losskij (21. 1. 1936), Francouzské umění v ČSR

prof. A. N. Fatejev (28. 1. 1936), Právo a skutečnost křesťanské rovnoprávnosti podle sbírky Zákonů

prof. I. I. Lapšin (4. 2. 1936), Vyvrácení teorie panpsychismu

Dr. M. A. Andrejeva (25. 2. 1936), Dubrovník a jeho význam ve středověkém obchodu

Dr. D. A. Rasovskij (10. 3. 1936), Svatba, narození a pohřeb v Karpatoruském obřadu

Dr. L. A. Bém (10. 3. 1936) Problém jedinečnosti uměleckého výtvoru

prof. M. M. Šachmatov (31. 3. 1936) Specifika ruského hospodářství

prof. D. N. Ivancov (21. 4. 1936) Nouze a zemědělská výroba

Dr. K. I. Gavrilov (5. 5. 1936) Fiziologické aspekty některých psychologických jevů

prof. V. S. Iljin (5. 5. 1936), Anabióza

PŘÍLOHA XXIX.: Soupis mimopražských populárně-vědeckých přednášek Ruské svobodné univerzity v Praze na školní rok 1933/34919


rusky

Dr. Astrov Moskva a starověké památky

Ruští umělci

Osud měst - St. Peterburg, Novgorod

Pskov a severní města Ruska

Dr. L. A. Bém Turgeněv - osobnost

Spor o Dostojevského

Současná ruská literatura

Dr. N. A. Bugajev Chemická válka a eugenika

Dědičná psychologie kozáků

Dr. V. F. Bulgakov Tolstoj, Lenin, Gándí

Útěk a smrt Tolstého

prof. D. N. Vergun Ideologie ruského sokolstva

125 let podkarpatské poezie

Novější podkarpatoruská literatura a její kritika

Místo podkarpatské Rusi v ruské etnografii

prof. A. A. Vilkov Tragedie sovětských financí

Struktura národního hosp. ČSR

prof. S. I. Hessen Tragedie zla a pochopení Dostojevského

Kristus a Antikrist v pojetí Dostojevského, Solovjeva a Tolstého

prof. S. V. Zavadskij Smysl satiry Ščedrina

Komické aspekty umění a nové činnosti slovanských uměleckých děl

Gogol a Ščedrin, Gogol a Tolstoj

Katul a Puškin

prof. D. N. Ivancov Co se nyní děje v ruské vesnici?

Vnitřní obchod SSSR

Plán prezidenta Roosevelta na boj s krizí

Legendy o sovětském Rusku

prof. M. A. Inostrancev Suvorov a umění vítězit

Uherské tažení r. 1849 a jeho význam na Podkarpatské Rusi

prof. I. I. Lapšin Ruská a česká hudba

Filozofie hudby

Komično u Tolstého a Dostojevského

prof. E. A. Ljackij Tři životní osudy (Bunin, Merežkovskij, Leonov)

prof. N. O. Losskij Vzkříšení těla

Buddhismus a křesťanství

doc. P. F. Milovidov Památními místy Slavkovské bitvy

Apoštol životního optimismu – Mečnikov

Pohybují se či cítí rostliny?

prof. M. M. Novikov Život v Rusku a revoluce

Trnitá pouť ruské kultury

Racionální výživa člověka a vitamíny

Prof. N. Je. Osipov psychoanalýza u Tolstého, Dostojevského a Gogola

doc. S. G. Puškarev Donské kozáctví a ruské hospodářství

Kolonizace Sibiře ruským národem

Principy ekonomické politiky Petra Velikého

Agrární otázka v historii ruské revoluci

O historických kořenech ruského bolševismu

Marxismus a leninismus

doc. N. P. Savickij Historie komunistických vandalizmů

Co je to krize a jak proti ní bojovat?

Rusko a Československo v ekonomické oblasti

Grandiózní objevení přírodního bohatství Ruska

prof.V. V. Sachaněv Východní a západní vlivy na podkarpatoruskou ekonomiku

Kdy se ruské obyvatelstvo objevilo na Podkarpatské Rusi

Způsob života karpatoruského duchovenstva a jeho farníků v

době připojení k nim

Smrt careviče Dimitrije

Smrt Alexandra I a legenda o Fedoru Kuzmovičovi

prof. A. N. Fatejev Problémy hosp. sjednocení v evropských sjednocených státech

Role ruského národa a slovanstva v světové geopolitice

Rusko za Turgeněva

Základní problémy současného hosp. práva

prof. A. V. Florovskij Dvě emigrace (ruská v r. 1920 a polská v r. 1831)

Dr. K. A. Čcheidze Žena v životě a literatuře sovětského Ruska

O současné ruské literatuře (1900 - 1930)

Básníci revoluce (Blok, Belin, Jesenin, Majakovský, Chlebnikov

Tichonov, a j.)

Problémy ideokracie
česky

Dr. Archangelskij Stav rolníků a dělníků v Sovětském Rusku

Dr. L. A. Bém Osobnost Tolstého

Dostojevskij a Tolstoj

Základní linie soudobé ruské prózy (Leonov, Zamjatin, Ivanov,

Babel)


Masaryk

Dr. V. F. Bulgakov Útěk a skon Tolstého

Tolstoj, Lenin, Gándí

prof. D. N. Vergun Ideologie ruského sokolstva

prof. S. I. Hessen Tolstoj jako myslitel

prof. D. N. Ivancov Průmysl v současném Rusku

Kolektivizace ruského venkova

prof. E. A. Ljackij O Lvu Tolstém

doc. P. F. Milovidov Proč leguminosní rostliny prospívají půdě?

prof. M. M. Novikov Kulturní styky mezi Rusy a Češi

Vědecká práce v soudobém Rusku

Světový význam ruské vědy

doc. P. N. Savickij Co je to krize jak proti ní bojovati?

Rusko a ČSR v hosp. životě

Co vykonali Rusové pro poznání zeměkoule

Ruská Arktida v minulé a přítomné době

Mohutné objevení přírodních bohatství v Rusku

prof. A. V. Florovskij Rusko a Češi v dějinách jejich styků

PŘÍLOHA XXX.: Soupis mimopražských populárně-vědeckých přednášek Ruské svobodné univerzity v Praze na školní rok 1934/35920
rusky

Dr. A. L. Bém Nejsmutnější spisovatel (Turgeněv)

Životní pouť Dostojevského

Sjezd spisovatelů v SSSR

Dr. N. A. Bugajev Chemická válka a eugenika

Dědičná psychologie kozáků

Dr. V. F. Bulgakov Sibiř - moje vlast

Duchobory

Dr. N. V. Bystrov politické postavení Dálného východu

Na rusko-evropských hranicích a na Baltickém moři

Poslední změny v mezinárodní politice

prof. D. N. Vergun Ideologie ruského sokolstva

Novější karpatoruská literatura a její kritikové

Místo Karpatské Rusi v ruské etnografii

prof. A. A. Vilkov Tragédie sovětských financí

Struktura národního hosp. ČSR

prof. S. I. Hessen Tragédie v pojetí Dostojevského

Kristus a Antikrist v pojetí Dostojevského, Solovjeva a Tolstého

prof. S. V. Zavadskij Gogol a Čechov

O satiře a výstižných slovech vzhledem k Saltikovu-Ščedrinu

Rozhovory Tolstého a Leskova

prof. D. N. Ivancov Boj hosp. zájmů na Dálném východě

plánovité hospodářství. a Rooseveltův plán

hospodářský stroj Sovětského Ruska

prof. V. S. Iljin Role solí v růstu

zamrzání a oživení organismů

prof. M. A. Inostrancev Suvorov a umění vítězit

Uherské tažení r. 1849 a jeho význam na Podkarpatské Rusi

prof. I. I. Lapšin Ruská a česká hudba

Filozofie hudby

Komika u Tolstého a Dostojevského

prof. E. A. Ljackij Tři životy

prof. N. O. Losskij Vzkříšení z těla

doc. P. F. Milovidov Památními místy Slavkovské bitvy

Apoštol životního optimismu - Mečnikov

Pohybují se či cítí rostliny?

prof. M. M. Novikov Revoluce a věda

Žije v Rusku kultura?

Hypnóza a biologické paprsky

doc. S. G. Puškarev Kolonizace Sibiře ruským národem

Agrární otázka v historii ruské revoluce

O historických kořenech ruského bolševismu

doc. P. N. Savickij Historie komunistických vandalství

Rusko a ČSR v ekonomické oblasti

Mohutné objevení přírodního bohatství v Rusku

doc. V. V. Sachanev Kdy se ruské obyvatelstvo objevilo v Karpatské Rusi

Smrt careviče Dimitrije

Smrt Alexandra I a legenda o Fedoru Kuzmovičovi

prof. A. N. Fatejev Problémy hosp. sjednocení v Evropských sjednocených státech

Rusko za Turgeněva

Základní problémy současného hosp. práva

prof. A. V. Florovskij Dvě emigrace (ruská v r. 1920 a polská v r. 1831)

Moskva

Hrady, zámky a usedlosti v západní Evropě a Rusku



Dr. E. V. Tarabrin Ruská emigrace v právu evoluce demokratických zásad v

novějších ústavách

Manželský svazek v SSSR

Dr. K. A. Čcheidze Žena v životě a literatuře sovětského Ruska

O současné ruské literatuře (1900-1930)

Náboženství a revoluce (Solovjev, Dostojevskij,Tolstoj, Fedorov a revoluce)

česky:

Dr. A. L. Bém Osobnost Tolstého



Dostojevskij a Tolstoj

Sjezd spisovatelů v SSSR

Dr. N. V. Bystrov Politická situace na dálném východě

Na rusko-evropských hranicích a na Baltiku

Poslední změny v mezinárodní politice

Dr. V. F. Bulgakov Sibiř - moje vlast

Duchobory

Útěk a skon L. N. Tolstého

prof. D. N. Vergun Ideologie ruského sokolstva

prof. S. I. Hessen Tolstoj jako myslitel

prof. D. N. Ivancov Průmysl v současném Rusku

Kolektivizace ruského venkova

prof. E. A. Ljackij O Lvu Tolstém

doc. P. F. Milovidov Proč leguminosní rostliny prospívají půdě ?

prof. M. M. Novikov Kulturní styky mezi Rusy a Češi

Vědecká práce v soudobém Rusku

Světový význam ruské vědy

doc. P. N. Savickij Co je to krize jak proti ní bojovati?

Rusko a ČSR v hosp. životě

Co vykonali Rusové pro poznání zeměkoule

Dr. E. V. Tarabrin Ruská emigrace v právu evoluce demokratických zásad v

novějších ústavách

Manželský svazek v SSSR

prof. A. V. Florovskij Rusko a Češi v dějinách jejich styků


1   ...   19   20   21   22   23   24   25   26   ...   29


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət