Ana səhifə

A szénás-hegycsoport Európa Diplomás Terület és védőzónájának természetvédelmi kezelési terve


Yüklə 1.21 Mb.
səhifə12/13
tarix24.06.2016
ölçüsü1.21 Mb.
1   ...   5   6   7   8   9   10   11   12   13

7.1. TERMÉSZETVÉDELMI GYAKORLATI CÉLKITŰZÉSEK


  1. A kezelési terv megvalósítása biztosítsa a Natura 2000 kijelölés követelményeinek teljesítését.

  2. A kezelési terv megvalósítása tegye lehetővé, hogy a Kis-Szénás Erdőrezervátum magterületén a természetes ökológiai folyamatok beavatkozás-mentesen érvényesülhessenek és azok megfigyelése biztosított legyen, a védőzóna pedig a magterület közvetett védelmét szolgálja.

  3. A kezelési terv megvalósítása tegye lehetővé az Élőhelyvédelmi Irányelv (Habitats Directive, 92/43/EEC) II. mellékletében (Annex II.) szereplő kiemelt fajok populációinak védelmét, megőrzését. Meg kell akadályozni, hogy az egyedül itt előforduló a pilisi len egyedszáma, illetve populációinak kiterjedése csökkenjen.

  4. A kezelési terv megvalósítása tegye lehetővé az Élőhelyvédelmi Irányelv I. mellékletében (Annex I.) kiemelt élőhelyként szereplő pannon gyertyános-tölgyes és molyhos-tölgyes erdők, valamint dolomit gyepek védelmét, megőrzését. A természetközeli élőhely-együttesekben a természetes dinamikai folyamatok érvényesülését kell elősegíteni.

  5. A tájidegen fafajú erdőállományok átalakításával elő kell segíteni a termőhelynek megfelelő társulások kialakulását.

  6. A területen és környezetében végzett nagyvad-gazdálkodás szigorúan csak a természeti értékek megőrzését szolgálhatja.

  7. A fokozottan védett terület jogi helyzetét úgy kell rendezni, hogy a terület természetvédelmi kezelése és bemutatása a leghatékonyabban történhessen.

  8. A fokozottan védett területhez csatlakozó védőzóna jogi helyzetét úgy kell rendezni és ezeken a területeken olyan gazdálkodást kell folytatni, ami a fokozottan védett terület védelmét megfelelően biztosítja.

  9. Biztosítani kell a természeti és kultúrtörténeti értékek és természetvédelmi kezelési munkák színvonalas bemutatását a környező települések lakói és a látogatók számára. A környezeti nevelési feladatok ellátása úgy történjen, hogy eközben a legértékesebb és legérzékenyebb élőhelyek háborítatlansága biztosított legyen.

  10. A terület kezeléséhez olyan pénzügyi és személyi feltételeket kell biztosítani, amelyek megfelelnek nemzeti és európai jelentőségének.

7.2. TERMÉSZETVÉDELMI STRATÉGIÁK

7.2.1. Az Európa Tanács ajánlásainak teljesítése érdekében követendő stratégiák


Stratégiák

Célok

A fokozottan védett „A” és „B” zónát a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság (DINPI) vagyonkezelésébe kell venni. (Európa Tanács 1. ajánlás)

G-1

A tájidegen vadfajokat (dámszarvas, muflon) ki kell szorítani a tervezési területről.

A nagytestű növényevők populációit olyan szintre kell szorítani, ami a dolomit gyepek megőrzésével összhangban van és az erdők természetes felújulását lehetővé teszi. (Európa Tanács 2. ajánlás)



F-1

A vadgazdálkodási célú beavatkozások hatásait folyamatosan monitorozni kell és a beavatkozásokat szükség esetén meg kell változtatni.

(Európa Tanács 2. ajánlás)

F-2

Biztosítani kell a terület megfelelő szintű őrzését és bemutatását. A terület természetvédelmi kezelését legalább két fő természetvédelmi őr látja el.

(Európa Tanács 3. ajánlás)

J-1

A feketefenyves állományok megbontásával elő kell segíteni az őshonos lombos fafajok betelepülését. (Európa Tanács 4. ajánlás)

E-1

Az akácosok végvágása után a felújítást termőhelynek megfelelő őshonos fafajjal kell elvégezni. (Európa Tanács 4. ajánlás)

E-2

Az élőhely-rekonstrukciós munkák hatásait folyamatosan monitorozni kell és azok módján szükség esetén változtatni kell. (Európa Tanács 4. ajánlás)

E-3

A területre érkező látogatók és a környező települések lakosságának megfelelő ismeretterjesztést kell nyújtani. Ennek érdekében szakképzett környezeti nevelőt kell alkalmazni. (Európa Tanács 5. ajánlás)

I-1

A „C” zónában található védett mezőgazdasági területeken olyan gazdálkodást kell folytatni, ami a fokozottan védett „A” és „B” zóna értékeinek megőrzését biztosítja. (Európa Tanács 6. ajánlás)

H-1

A „C” zónában található területeket lehetőség szerint a Duna-Ipoly NPIg. vagyonkezelésébe kell venni. (Európa Tanács 6. ajánlás)

H-2

7.2.2. További stratégiák


Stratégiák

Célok

Eleget kell tenni a Natura 2000 programmal kapcsolatos adatszolgáltatási kötelezettségeknek.

A-1

A Kis-Szénás Erdőrezervátum magterületének és védőzónájának kijelölését úgy kell megváltoztatni, hogy a magterületen hosszútávon ne legyen szükség beavatkozásra.

B-1

Folyamatosan el kell végezni a pilisi len populációinak monitoringját és ennek adatai alapján szükség esetén beavatkozásokat kell végezni a faj érdekében.

C-1

A természetközeli élőhely-együttesekben az emberi beavatkozásból származó bolygatásokat minimálisra kell szorítani.

D-1

A tervezési területen el kell érni az behurcolt és agresszíven terjedő gyomnövények visszaszorítását.

D-2

A fokozottan védett „A” zóna látogatottságát és a területen folyó kutatásokat úgy kell szabályozni, hogy a legérzékenyebb élőhelyek védelme biztosított legyen.

D-3

A fokozottan védett „A” és „B” zóna területét különleges rendeltetésű vadászterületté kell nyilvánítani.

F-3

A fokozottan védett területtel határos nem védett területekre vonatkozóan a településrendezési tervekben olyan előírásokat kell érvényesíteni, hogy védőzóna funkciójukat betölthessék. Az itt található természeti területeket védetté kell nyilvánítani.

H-3
1   ...   5   6   7   8   9   10   11   12   13


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət