Ana səhifə

Sunar 03 Ağustos 2007’de sinemalarda la vie en rose / kaldirim serçESİ


Yüklə 453 Kb.
tarix26.06.2016
ölçüsü453 Kb.


SUNAR
03 Ağustos 2007’de sinemalarda
LA VIE EN ROSE / KALDIRIM SERÇESİ

Bir Fransa – Çek Cumhuriyeti – İngiltere ortak yapımı

Legende TF1 International TF1 Films Production Songbird Pictures Ltd Okko Productions S.O.R. Sofica Valor 7 ortaklığıyla Canal + katkılarıyla TPS Star katkılarıylaSenaryo: Olivier Dahan Uyarlama ve Diyaloglar: Olivier Dahan ve Isabelle Sobelman

Orjinal Müzik: Christopher Gunning Görüntü Yönetmeni: Tetsuo Nagata

Yapım Tasarımı: Olivier Raoux Kast: Olivier Carbone

Kostümler: Marit Allen Ses: Laurent Zeilig, Pascal Villard, Jean-Paul Hurier

Kurgu: Art Jones Sanat Yönetmeni: Felicity Nove

Müzik Yönetmeni: Edouard Dubois Kurgu: Richard Marizy

1inci Yönetmen Yardımcısı: Mathias Honoré Post: Abraham Goldblat

Yapım Direktörü: Marc Vade Ortak Yapımcı: Catherine Morisse-Monceau

Yapımcı: Ilan Goldman Yönetmen: Olivier Dahan
Oyuncular: Marion Cotillard (Edith Piaf), Sylvie Testud (Mômone), Pascal Greggory (Louis Barrier), Emmanuelle Seigner (Titine), Jean-Paul Rouve (Louis Gassion), Gérard Depardieu (Louis Leplée)
Tür: Dram Süre: 140 dk.

Dağıtımcı: 35 Milim
D YAPIM EKLAMCILIK VE DAĞITIM A.Ş.

Doğan TV Center, 34204 Bağcılar- İstanbul

Tel:(212) 413 59 57, Faks:(212) 413 59 99, www.dpro.com.tr

makdogan@dpro.com.tr
SİNOPSİS

Berlin Film Festivali’nin açılış filmi olan “La Vie En Rose”, başrollerinde Fransız aktris Marion Cotillard, Sylvie Testud, Gérard Depardieu’nun oynadığı, büyüleyici bir Edith Piaf biyografisi. Fransa – İngiltere – Çek Cumhuriyeti ortak yapımı olan film, 140 dakika boyunca ruhunuzu okşayacak Edith Piaf müzikleriyle dolu.


Edith Piaf’ın (Marion Cotillard) 1959’da New York’da verdiği konser sahnesi ile başlayan film, Fransız şarkıcı Piaf’ın, 40’lı yaşlarına odaklanıyor. 1915 yılında dünyaya gelen Piaf, babasının çalıştığı sirk sayesinde küçüklüğünden itibaren pek çok yer dolaştı. O dönemlerde, en yakın arkadaşı Mômone (Sylvie Testud) ile sokaklarda şarkı söyleyerek para kazanıyordu. Bu sırada bir kabare işleten Leplée (Gérard Depardieu) tarafından keşfedildi ve kısa sürede, onu meşhur edecek çevre içine girdi.
“A Very Long Engagement” (Kayıp Nişanlı), adlı filmden tanıdığımız Cotillard, Piaf’ın gençlik yıllarından, 47 yaşında ölümüne kadar olan süreyi büyük başarıyla canlandırıyor. Genç yaşta yakalandığı hastalık ve bağımlılıkların, henüz 40 yaşındayken onu 70 yaşında bir kadın haline dönüştürdüğü, yürüme, konuşma ve şarkı söyleme yetisini kaybettiği süreci tüm çıplaklığı ile gözler önüne seriyor.
Filmde, Piaf’ın büyük aşk yaşadığı ve 1949 yılında bir uçak kazasında hayatını kaybeden boks şampiyonu Marcel Cedan’ın (Jean-Pierre Martins) da önemli bir yeri var.
OYUNCULAR HAKKINDA
MARION COTILLARD


 • 32 yaşındaki Fransız aktris, oyuncu olmasaydı çok iyi bir şarkıcı olmak istediğini vurguluyor.
 • Esas olarak çevrebilim dalında eğitim almıştır.
 • "Les jolies choses" adlı filmde oynayacağı Marie rolü için bir ayda şarkı söylemeyi öğrenmiştir.
 • Elodie Navarre ile yakın arkadaştır.
 • Sıkı bir Greenpeace takipçisidir.
 • Annesi ve babası da oyuncu olan aktrisin ikiz erkek kardeşleri vardır.
 • Hollywood Film Festivali’nde “Kaldırım Serçesi” filmiyle En İyi Çıkış Yapan Oyuncu Ödülü’nü almıştır.
 • Önemli filmleri arasında “A Good Year” (İyi Bir Yıl), “Big Fish” (Büyük Balık), “A Very Long Engagement” (Kayıp Nişanlı), “Love Me If You Dare” (Cesaretin Var mı Aşka?) ve Taxi 1, 2 ve 3 adlı filmleri sayabiliriz.


SYLVIE TESTUD

 • 36 yaşındaki aktris, Paris’te oyunculuk eğitimi almıştır.
 • Karlovy Vary Uluslararası Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü kazandığı “Fear and Trembling” önemli filmleri arasındadır.


EMMANUELLE SEIGNER


 • Babası tanınmış bir fotoğrafçı, annesi gazeteci olan Seigner, 22 Haziran 1966 yılında Paris’te doğmuştur.
 • Büyükbabası Louis Seigner, Comédie Française’nin başkanıdır ve birçok filmde de rol almıştır.
 • 14 yaşında modellik yapmaya başlayan Seigner, farklı güzelliği sayesinde kısa zamanda pek çok dergiye kapak olmuştur.
 • 1985 yılında bir Jean-Luc Godard filmi olan “Dedektif”te Johnny Hallyday ve Nathalie Baye ile beraber oynamıştır.
 • Roman Polanski ile evlenmiştir ve 1988 yılında yönetmenin Frantic adlı korku filminde Harrison Ford ile beraber oynamıştır.
 • 4 sene sonra yine Polanski’nin “Bitter Moon” (Acı Ay) adlı filminde oynamıştır.


GÉRARD DEPARDIEU


 • Oynadığı birçok karaktere rağmen sinema severlere kendisini Oburiks karakteriyle çok sevdiren Fransız aktör Gerard Depardieu, 27 Aralık 1948’de Chateauroux, Indre’de dünyaya geldi.
 • Thétre Nationale Populaire’in oyunculuk seçmelerine katılan ve başarılı olan Depardieu’un yaşamında yeni bir sayfa açıldı. Bu yıllarda Marguerite Duras, Peter Hanke, Israel Horowitz ve Moliere yazarların yarattığı karakterleri sahneye taşıyan sanatçı, on beşten fazla oyunda rol aldı; ancak adını 1973 yılında rol aldığı Bertrand Blier’nin ‘Les Valseuses’ filmi ile duyurdu.
 • Şöhretini ülke dışına taşımayı başaran aktörlerden olan Depardieu, İngiltere, Almanya, İtalya ve ABD yapımı birçok filmde rol aldı. İri yarı cüssesi ve muazzam oyunculuk yeteneği ile 1970 ve 80’lerin en üretken Avrupalı başrol oyuncusu olan Depardieu’nun birlikte çalıştığı yönetmenler arasında Marguerite Duras, Francis Weber, Claude Sautet, François Truffaut, Calude Miller, Alain Resnais, Maurice Pialat, Claude Berri, Bertrand Bilier gibi önde gelen Fransız yönetmenlerin yanı sıra, Ridley Scott, Randall Wallace gibi büyük gişe filmleriyle tanınan yönetmenler ve Peter Weir, Kenneth Branagh gibi sanat sinemasıyla ticari sinema arasında yer alan isimler de yeralıyor.
 • 1990 yılında Jean-Paul Rappeneau’nun yapıtından uyarlanan ‘Cyrano de Bergerac’taki performansıyla, Cannes Film Festivali’nde ‘En İyi Aktör Ödülü’ ve ‘César Ödülü’ kazandı. Ayrıca bu rolle Oskar ve BAFTA’ya da aday gösterildi.
 • Cyrano ile yakaladığı başarının ardından aynı yıl, Peter Weir’ın yönettiği ‘Yeşil Kart’ta Andie McDowell’la birlikte rol alan Depardieu, kendine farklı bir izleyici kitlesi yaratmış oldu. Bu deneyimin ardında, ’1492 - Cennetin Keşfi’, ‘Kahraman Babam’, ‘Hayal Arkadaşım’ ve ‘Hamlet’te rol alan sanatçı ‘Demir Maskeli Adam’ filminde de John Malkovich ile kamera karşısına geçti. Bu birliktelik daha sonra ‘Les Misérables-Sefiller’in televizyon uyarlamasına da taşındı.
 • 1996’da Fransa’nın en yüksek onuru olan ‘Chevalier du Legion d’Honneur’a layık görülen sanatçının birçok filmde birlikte rol aldığı ilk eşi Elisabeth (Guignot) Depardieu’den Guillaume ve Julie adında iki çocuğu var.
 • Bu arada Guillaume da babası gibi aktörlük yapıyor. Elisabeth ile ilişkisi bittikten sonra 1990’ların ortasında Carole Bouquet ile adı anılan aktörün son hayat arkadaşı ise 11 Haziran 2001 evlendiği Marie Lemieux.


YÖNETMEN HAKKINDA
OLIVIER DAHAN


 • 1967 doğumlu sanatçı, Marseille School of Art’tan 1991 yılında mezun olmuştur.
 • Yönetmenlik denemesinden önce resim yapan sanatçı, pek çok kişisel ve karma sergiye katılmıştır.
 • Ayrıca birçok plak şirketiyle çalışmış ve müzik videoları çekmiştir.
 • Diğer önemli filmleri arasında “La Vie Promise” (Vaat Edilen Hayat) ve “Déjà Mort” (Çoktan Ölmüş) adlı filmleri sayabiliriz.


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət