Ana səhifə

P. F. Chang’s İstanbul Duvar Resmi(Mural) Hikayesi


Yüklə 31.5 Kb.
tarix27.06.2016
ölçüsü31.5 Kb.
P.F. Chang’s İstanbul Duvar Resmi(Mural) Hikayesi

Ming Hanedanlığı sırasında (1368-1644), siyasi istikrarı sembolize eden “temiz, sakin suların” resmedildiği lotus çiçeği göletleri üzerinde süzülen yusufçuklar popüler bir dekoratif motifti.


Yusufçuk, aynı zamanda “Çinliler tarafından istikrar ve gözden kaybolmanın sembolü olarak nezaket ve fanilik sıfatları ile ilişkilendiriliyordu”. Bunun yanı sıra aile adının öneminin ve itibarın, düzenli toplumun bir öğesi olduğu Konfüçyüsçü dünyada yer alan idealleri de temsil etmektedir.
Kelebek: (蝴蝶 - húdié) – uzun ömür, güzellik ve zarafet
Kelebek: çift olarak – sevgi, özellikle gençlerin sevgisi, gençler için mutlu sosyal yaşam, sevgililer arasında ölmeyen bağ, yin – yang’ın yang enerjisini temsil eder; giysilerin üzerine işlendiğinde, sevginin enerjisini arttırır.
Çinlilerin kelebek karakteri, 70 veya 80 yaşın karakter anlamı ile aynı telaffuza sahiptir ve bu nedenle de kelebek, uzun ömür dileklerinin iletilmesinde geleneksel bir semboldür.
Çin sanatındaki her motif bir şeyleri temsil etmektedir. Lotus çiçeği, gezegenimizin en eski ve en derin sembollerinden birisidir. “Lotus çiçeği çamurlu sularda büyür ve göz alıcı güzelliğini sergilemek üzere suyun yüzeyinde çiçek açar. Saflığına dokunulmamış olan lotus çiçeği, kalbin ve zihnin saflığını sembolize eder.” Lotus çiçeği uzun ömrü, sağlığı, onuru ve iyi şansı temsil eder. “Lotus çiçeğinin kökleri çamurun içerisindedir, gövdesi su içerisinde büyür ve kokulu çiçeği güneşin tadını çıkartarak el değmemiş bir şekilde suyun üzerinde uzanır. Bu büyüme modeli ruhun maddeciliğinin ilkel çamurdan yükselerek deneyim sularına ve oradan da aydınlanmanın parlak güneş ışığına doğru ilerlediğini göstermektedir. Suyun üzerinde çiçek açan başka su bitkileri olsa da, gövdesinin gücü sayesinde düzenli bir şekilde yüzeyden yirmi ila otuz santimetre arasında yükselen tek bitki lotus çiçeğidir.” Lalitavistara’ya göre, “en iyi insanın ruhu, oraya ait olmadığı halde çamurlu sularda yer alan lotus çiçeği gibi tertemizdir”.

Lotus çiçeklerinin, yusufçukların ve kelebeklerin arka planını aydınlatmak için turkuvaz – mavi/yeşil bir renk kullanıldı. Mavi-yeşil hala her şeyin enerji ve yaşama gücü ile dolduğu ilkbaharın bir simgesidir. Bu nedenle, uzun ömür ve uyum ümit edenler dekorasyonlarını mavi-yeşil renkleri ile yapmalıdır.


Açan çiçeklerin pencereden gelen güneş ışığıyla parlaması ve dikkat çekmesi için canlı kırmızı ve kırmızı/turuncu tonları kullanıldı.
KIRMIZI – geleneksel gelin rengi, gençlik, dinamik, coşkulu, yukarıya giden, iyi şans, kutlama, mutluluk, neşe, canlılık, uzun ömür; kırmızı-mor ise şans ve ün, para, tanınma, mülk, yaratıcılık, neşe ve aşırı heyecan getirir.


TURUNCU değişimi, uyum yeteneğini ve kendinde olmayı gösterir ve konsantrasyonu arttırır.
Lotus – saflık

lotus, çiçeği – aydınlanma

lotus, tohumları – refah, çocuk

lotus, gövde – kökene bağlantı


Lotus, Sekiz Ölümsüzden biri olan He Xian Gu’nun niteleyicisi olan, iyi şans getiren Sekiz Budist Sembolünden birisidir.
He Xian Gu (何仙姑; pinyin: Hé Xiān Gū)
Ölümsüz Kadın
He Xian Gu’nun ölümsüzlüğü, sürekli olarak toz halinde sedef ve ay ışığı ile beslenmesinden gelmektedir. Bunları yutarken, bakire kalmaya yemin etmektedir.
Farklı bir hikayeye göre ise, 7. yüzyıldan bir esnafın kızı olan He Xian Gu sihirli bir şeftali yemiş ve ölümsüz olmuştur. O zamandan beri uçmaktadır.
Meditasyon ile insanları besleyebilen lotus çiçeği/lotus çiçeği göleti ile nitelendirilmektedir.
Duvar resmi içerisine, güç ve zekiliği temsil eden küçük bir fil saklıdır.


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət